Antalya‘nın batısında yer alan Kaş ilçesi, masmavi denizi, birbirinden güzel bakir koyları, tarihi zenginlikleri, bitmeyen yaz havası ile tam bir cennet. Kaş‘ın sahip olduğu güzelliklerin başında Akdeniz boyunca uzayıp giden insanı kendine hayran bırakan koyları geliyor. Tertemiz ve mavinin bin bir tonuna sahip denizi ile Kaş, deniz kenarında vakit geçirmeyi sevenlerin en gözde yeri. Kaş, Akçagerme de Kaş’ta denize girebileceğiniz en güzel plajlarından biri.

Zümrüt yeşiline çalan deniz rengi ile görür görmez insanı heyecanlandıran bir havası var Akçagerme’nin. Kaş yönünden yürüyerek geldiyseniz, suyun berraklığı temizliği deniz kenarına inmeden kendini gösteriyor. Ana yolun hemen kenarında olmasına rağmen bu kadar temiz ve güzel kalabilmeyi de başarmış Akçagerme.

akcagerme

Akçagerme Plajı, Kaş

Akçagerme‘nin denizi cam gibi berrak, hani tuzlu olmasa suyu içilecek kadar temiz. Akçagerme oldukça küçük bir plaja sahip. Bir ucundan diğer ucuna 200 metre mesafede. Deniz kenarı küçük çakıl taşlarıyla örülü. Akçagerme plajının denizi sığ ve dalgasız. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler için daha güvenli.

Akçagerme plajı oldukça sakin ve sessiz bir plaj. Son yıllarda yükselen çoğunlukla da gençlerin tercih ettiği gümbürtülü, parti tadındaki ‘beach’ olarak tanımlanan plajlardan çok uzak. Yüksek ses müzik yok. Bu plajda duyabileceğiniz çocukların mutluluk cıvıltıları sadece. Sakinlik, huzur var Akçagerme’de.

akcagerme plaji

Akçagerme’yi diğer plajlardan ayıran ise buranın öğrenciler tarafından işletiliyor olması. Evet, buranın işletmesi öğrencilere ait. Kaş Turizm ve Meslek Lisesi öğrencileri uzun süredir bu plajın işletmesinden sorumlu.

Kaş Turizm ve Meslek Lisesi öğrencilerinin uygulama yapma alanları olmadığı için Kaş valisi bu güzel koyu öğrencilere tahsis etmiş. Plajın temizliği, duşlar, restoran öğrenciler Kaş Turizm ve Meslek lisesi öğrencileri tarafından düzenleniyor. Okulda öğrendiklerini uyguladıkları, pratik yaptıkları bir yer onlar için.

Akçagerme Plajı 2008 yılında açıldı ve 2009 yılında faliyete geçti, 2010 yılında ise Aquapark kısmı yapıldı. Nisan ayında Akçagerme’de açılan sezon yaz mevsiminin bu bölge de uzun olması nedeniyle Kasım ayına kadar devam ediyor. 2009 yılında Akçagerme plajı mavi bayraklı plajlar arasına girdi.

akcagerme plaji nerede

Akçagerme plajı Kaş’taki birçok plaja göre sosyal imkanlar açısından hem daha uygun hem de daha çok seçenekli. Akçagerme plajı sosyal olanaklarıyla da keyifle vakit geçirebileceğiniz bir plaj. Plajda restoran, bar, tenis kortu, su kayağı, çocuk parkı gibi sosyal alanlar var. Diğer plajlara oranla fiyatlar oldukça makul. Plajın yanındaki su kayağı plaja gelenlerin denizden sonra en keyif aldığı yerlerin başında geliyor.

Akçagerme Plajı Yeme-İçme

akçagerme mesire alanı

Akçagerme plajı bünyesinde makul fiyatlara yemek yiyebileceğiniz kır lokantası ve bir kafe var. Kafe hemen plajın yanında üstü kapalı oldukça büyük ve çay bahçesi görünümünde. Burada tost, hamburger, soğuk sandviç gibi pratik yiyecekler bulabiliyorsunuz. Plajın diğer alanlarında olduğu gibi burada da okul öğrencileri tarafından hazırlanıyor her şey.

Turizm Park Kır Lokantası ise plajın hemen yukarısında, plajı yukarıdan gören bir konumda. Turizm Park Lokantası, Kaş merkezden Akçagerme’ye kadar olan göz alıcı güzellikteki sahil şeridi manzarasıyla oldukça hoş bir mekan. Bu lokanta Alakart restoran olarak hizmet veriyor ve menüdeki yemekler burada öğrenciler tarafından hazırlanıyor.

Turizm Park Kır Lokantası’nın hemen yan tarafı da çam ağaçlarının çevrelediği deniz manzaralı bir mesire alanı. Akçagerme mesire alanı yemyeşil çam ağaçlarının arasında dinlenmek isteyenler için hem plaja yakın olması hem de piknik yapma imkanı ile oldukça keyifli bir alan. İsterseniz dışarıdan getirdiğiniz et ve balık ürünlerini de burada pişirebilirsiniz.

akçagerme aqua park
Akçagerme su parkı

Akçagerme şezlong-şemsiye ücretleri

Akçagerme’de suyu buz gibi akan bir duş var ve plaja gelenler duş ve Wc hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabiliyor. Şemsiye ve şezlong ücreti ve 7.5 TL.

Akçagerme Plajı’nın hemen arkasında bir de kamping alanı var. Burası okul tarafından işletilmiyor. Muhtarın Yeri Yörük Sofrası ve Kamping olarak geçen alanda hem kendi çadırınızla kamp yapabilirsiniz hem de çadırınız yoksa kiralık çadırlar da var. Akçagerme’de daha uzun vakit geçirmek isterseniz plaja en yakın kamp alanı burası.

Kaş’a geldiğinizde denize girip güneşlenebileceğiniz çok sayıda alternatifle karşılaşacaksınız. Kaş’a yürüme mesafesinde oluşu ve tabii ki deniz suyunun temizliği ve güzelliğiyle Akçagerme, Kaş’ta denize girilecek yerler arasında en iyi alternatiflerden biri.

Akçagerme Plajı nerede

Akçagerme Plajı’na nasıl gidilir

Akçagerme Plajı’na gelmek isteyenler için ulaşım oldukça kolay. Kaş merkezden sık aralıklarla dolmuş kalkıyor. Bu dolmuşlarla 15 dk’da Akçagerme Plajı’na ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise Kaş merkezden yürüyerek gelmek.

Eğer vaktiniz varsa yürümenizi öneririm. Kaş’tan Akçagerme 3 km mesafede. Takip edeceğiniz yol Kaş-Kalkan ana yolunun kenarı ama çok fazla araba trafiği olmadığından ve yol sahil kenarından devam etiği için oldukça keyifli bir yürüyüş yolu. Yol boyunca hayran olunacak güzellikte cam gibi deniziyle harika mini plajlar göreceksiniz.

2 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz