Kanalların, bisikletlerin ve dünyaca ünlü DJ partilerinin şehri olan Amsterdam, Avrupa’nın en görülesi şehirlerinden biri olduğu kadar elliden fazla müzesiyle de kuşkusuz Avrupa‘nın en zengin kültür ve sanat merkezlerinden. 19. yüzyıldan itibaren modern sanatta hızla gelişen, sanatçıların akın ettiği bir şehir olan Amsterdam’ın özellikle Jordaan ve De Pijp Bölgelerinde pek çok sanat galerisi bulunuyor.

Müzeler şehri olan Amsterdam’da Van Gogh, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl yüz binlerce ziyaretçi ağırlıyor. Bunlar dünyaca ünlü olsa da kentin sunduğu bazı sürprizleri de atlamamak gerek. Adım başı karşınıza çıkacak butik müzeleri keşfederken bambaşka bir tat alacaksınız. 1838 yılından bu yana açık olan Artis Hayvanat Bahçesi, Qude Kerk Kilisesi, HortusBotanicus, Leidsplein Meydanı, Vondelpark, Westerkerk, Begijnhof Bahçesi, Magere Köprüsü ve Dam Meydanı Amsterdam gezilecek yerler listenizde olmalı.

Amsterdam’da Görülmesi Gereken 10 Müze

1. Van Gogh Müzesi

Dünyanın en ünlü ressamlarından olan Hollandalı sanatçı Van Gogh’un eserlerini sergileyen Van Gogh Müzesi kentin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında ilk sıralarda. Sanatseverlerin ilgiyle gezdiği müzede dünyanın en geniş Van Gogh koleksiyonu olan 200’den fazla resim, çizim ve mektup yer alıyor.

Adres: Paulus Potterstraat 7, Amsterdam, www.vangoghmuseum.nl
Açılış Saatleri Pazartesi-Perşembe: 09:00-17:00
Cuma: 09:00-22:00. Pazar: 09:00-17:00
Müze giriş ücreti: 15 Avro 17 yaş altı giriş ücretsiz.
Amsterdam Card ve Museum Card sahiplerine ücretsiz.
Online bilet aldığınız takdirde sıra beklemezsiniz.

2. Rijksmuseum

1885’te Hollandalı Mimar Pierre Cuypers tarafından inşa edilerek yenileme çalışmalarının ardından 2012’de Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından tekrar açılan Rijksmuseum, Amsterdam’ın en önemli müzelerinden biri. 8 bin sanat eseri, heykel, gemi maketleri, antika objeler, yöresel kıyafetler, Delftware ve Hollanda’nın en önemli sanat koleksiyonunun sergilendiği müzede Hollanda tarihine ilişkin bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Hollanda altın çağı ait 400’den fazla eser ile rakipsiz bir koleksiyona sahip olan müze hemen Leidseplein’nin arkasında yer alıyor. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan müze 12 bin metrekarelik bir sergi alanı ve kütüphaneye sahip.

Adres: Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, www.rijksmuseum.nl
Açılış Saatleri her gün: 10:00-17:00
Müze giriş ücreti: 15 Avro

3. Anne Frank’in Evi

Amsterdam şehir merkezindeki Westerkerk’in yanında bulunan Anne Frank’in Evi, Amsterdam’ın en bilinen karakterlerinden biri olan Anne Frank’ın, Yahudilere karşı artan baskıya dayanamayarak, henüz 4 yaşındayken ailesiyle birlikte Almanya’da Hollanda’ya göç ettiği ev.

Anne Frank’ın saklandıkları süre boyunca tuttuğu günlüğün ortaya çıkmasıyla müzeye çevrilerek ziyarete açılan evde günlüğün orijinali ve saklandıkları süre boyunca kullandıkları eşyalar sergileniyor.

Adres: Prinsengracht 263-267, Amsterdam www.annefrank.org
Açılış Saatleri Hafta içi: 09:00-19:00
Cumartesi: 09:00-21:00
Pazar: 09:00-19:00
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 9 Avro, 10-17 Yaş: 4.5 Avro

4. Stedelijk Müzesi

Amsterdam’ın en büyük modern sanat galerisi ve uluslararası bir çağdaş sanat ve tasarım müzesi olan Stedelijk Müzesi, Rijksmuseum ve Consertgebouw’dan sonra, 1895 yılında Museumplein’de inşa edilerek, dikkat çekici yapısıyla Museumplein’in üçüncü görülmeye değer binası olmuş.

Farklı mimarisi nedeniyle Amsterdamlıların “banyo küveti” olarak adlandırdığı müze, New York Modern Sanat Müzesi ile karşılaştırılabilecek kadar zengin modern sanat koleksiyonuna sahip. Kalıcı, yerel ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapan müzede Picasso, Monet, Cezanne ve Mondriaan’nın çalışmalarını görmek mümkün.

Adres: Museumplein 10, Amsterdam. www.stedelijk.nl
Açılış Saatleri Perşembe hariç her gün: 10:00-18:00
Perşembe:10:00-22:00
Müze Giriş Ücreti: Yetişkin: 15 Avro 18 yaş altı giriş ücretsiz.
Amsterdam card ve Museum card sahiplerine ücretsiz.

5. Amsterdam Tarih Müzesi

1975’te açılan Amsterdam Tarih Müzesi’nde, dünyanın en zengin şehri olduğu dönemler olan 17. yüzyıl Altınçağ zamanına ait tablo, doküman, obje ve arkeolojik kalıntılar, porselen ve gümüş eşyalar sergileniyor. Küçük bir kasabadan, dünyanın ünlü merkezlerinden biri haline gelişi ve Ortaçağ’dan günümüze kadar uzanan bilgi ve belgelerin yer aldığı müzede Amsterdam tarihini anlatan büyük turlar düzenleniyor.

Adres: Kalverstraat 92, 1012 PH Amsterdam www.amsterdammuseum.nl
Açılış Saatleri Pazartesi-Cuma: 10:00-17:00. Cumartesi-Pazar: 11:00-17:00. 1 Ocak, 30 Nisan, 25 Aralık kapalı
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 10 Avro

6. Rembrandt House Museum

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Rembrandt’ın 1639-1660 yılları arasında yaşadığı evin 1906’da restore edilerek müze haline getirilmesiyle oluşturulan Rembrand’ın Evi Müzesi, Eski Amsterdam merkezde bulunuyor. Dam Meydanı’a 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan müze 1909’dan bu yana ziyaretçi ağırlıyor. Ünlü ressamın evi ve atölyesi olan yapıda çizimleri, heykelleri ve tablolarından oluşan yaklaşık 250 eser sergilenmekle birlikte eşyaları ve kullandığı aletler de yer alıyor. Orijinaline sadık kalınarak restore edilen müzede Rembrandt’a ait 290 gravürün tamamı sergileniyor.

Adres: Jodenbreestraat 4 1011 NK Amsterdam
Tramvay 9,14, Metro 51,53,54 (Waterlooplein durağı) www.rembrandthuis.nl
Açılış Saatleri Hafta içi ve hafta sonu 10:00-17:00. 1 Ocak kapalı
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 12.50 Avro

7. Houseboat Museum

Yüzlerce su kanalının böldüğü adalar üzerine kurulu olan Amsterdam’da neredeyse 2500 civarında bot ev bulunuyor. Bu şahane manzarada, çoğunlukla kanal çerisinde bir yapı üzerine kurulmuş olan evler, kimi zaman da karşımıza eve çevrilmiş gerçek botlar olarak çıkıyor. Önünde verandası olandan, küçük kayığı olana kadar çok çeşitlilerine rastlayacağınız evlerden bir de müze olarak sergilenen House Boat Museum. Uzun yıllar çakıl ve kum taşıdıktan sonra ev olarak kullanılan daha sonra da müzeye çevrilen evi gezmek turistler için farklı bir deneyim oluyor.

Adres: Prinsengracht 296-K, 1016 HW Amsterdam www.houseboatmuseum.nl
Açılış Saatleri Hafta içi: 11.00-17.00, Hafta sonu: 11.00-17.00
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 3.5 Avro. 5-15 yaş: 3 Avro
Amsterdam card ve Museum card sahiplerine ücretsiz.

8. Heineken Experience

Aslında müzeden çok bir “deneyim” olan ve Heineken Experience olarak geçen Heineken Müzesi, ülkenin ünlü bira firması olan Heineken ile çeşitli eğlenceli sunumların yapıldığı bir nevi interaktif bir müze. 1988’e kadar Heineken’in genel merkezi olarak kullanılan yapıda şimdilerde Heineken’in tarihçesi ve bira yapımı gibi bilgiler veriliyor. Turistler tarafından yoğun ilgiyle ziyaret edilen müzede ücretsiz bira ikramı da var.

Adres: Stadhouderskade 78, Amsterdam www.heineken.com
Açılış Saatleri Her gün 11:00-19:00. 1 Ocak, 30 Nisan ve 25-26 Aralık kapalı
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 15 Avro

9. Nemo

Merkez tren garına 5 dakika uzaklıkta bulunan Nemo (Teknoloji-Bilim müzesi) İtalyan mimar Renzo Piano‘nun tasarladığı gemi şeklindeki binasında hizmet veriyor. Yüzlerce farklı deneyle ve etkileşimli oyunla donatılmış bu beş katlı merkezde, hem çocuklar hem de yetişkinler için keyifli aktiviteler bulunuyor. Enerji, insan vücudu, etkileşim, bilim ve teknoloji olarak her katı farklı konuların bulunduğu müze yılda 500 binden fazla ziyaretçi ağırlıyor. Latince “hiç kimse” anlamına gelen Nemo, fantastik ve gerçek dünya arasındaki bağı temsil ederek Hollanda’nın en büyük bilim merkezi olarak hizmet veriyor.

Adres: Oosterdok 2, Amsterdam www.nemosciencemuseum.nl
Açılış Saatleri Hafta içi ve hafta sonu 10:00-17:00
1 Ocak 30 Nisan ve 25 Aralık kapalı
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 13.50 Avro

10. Torturemuseum

Amsterdam’ın en ilginç müzelerinden biri olan İşkence Müzesi’nde, tarihin hemen her döneminde kullanılmış olan tuhaf işkence aletleri sergileniyor. Karanlık koridorlardan oluşan müzede Ortaçağ’dan kalan giyotin, engizisyon sehpaları ve kafatası kırıcılar var. Su işkencesi, kol ve bacak gerdirme aletleri, cinsel organ sökme gibi çeşitli işkence yöntemlerini bir arada görebiliyorsunuz. Spui yakınlarında ufak kanal evlerinden biri dekore edilmesiyle oluşturulan müzenin tanıtımını kapısında işkence aletleri takan görevliler yapıyor.

Adres: Singel 449, 1012 WP Amsterdam, Hollanda www.torturemuseum.com
Açılış Saatleri Hafta içi: 10.00-23.00
Müze Giriş Ücreti Yetişkin: 7.5 Avro

Amsterdam sanat severleri her yönüyle mutlu eden galeri ve müzelere sahip. Amsterdam müzelerini görmek istiyorsanız en az 2 tam gün bir çok müzeyi görmek için yeterli olur. Müzelerin hepsini birden görmeye çalışmayın tabi, ben her ziyaretimde görmediklerime vakit ayırmaya çalışıyorum.

6 YORUMLAR

  1. Amsterdam özellikle müzeleriyle en çok görmek istediğim yerlerden biri. Böyle derli toplu ve faydalı bir liste çok işime yarayacak. Teşekkürler!

  2. Gitmek istediğim şehirlerden birisi Amsterdam. Gidince mutlaka bu müzelerden birkaçını ziyaret edeceğim.Güzel bilgi paylaşımı için teşekkürler.

  3. Amsterdam özellikle müzeleriyle en çok görmek istediğim yerlerden biri. Böyle derli toplu ve faydalı bir liste çok işime yarayacak. Teşekkürler!

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz