Her yıl pek çok tatilcinin ziyaret ettiği Assos, yöreye özgü andezit taşından yapılmış evleri, nefis balık menüleri sunan deniz restoranları, tarihi surları, yeşil doğası, görkemli antik tapınakları ve tertemiz serin suları ile çok şey vadediyor.

Bir liman kenti olarak geçse de Assos, denizden 240 metre yukarıda kayalıklar üzerine kurulmuş tarihi bir şehir. Antik kentle iç içe yaşayan Behramkale Köyü, Assos gezisi için başlangıç noktası. Taş evleri ve mimarisiyle dikkat çeken köyün meydanı ise, el emeği hediyelik eşya satan yöre insanıyla dolu.

Assos Gezilecek Yerler

Kuzey Ege’de yer alan bir köy, tarih kokan taş sokakları, en genci yüz yıllık olan taş evleri ve antik çağ kalıntıları ile tam bir yaşayan tarih. Assos, en az tarihi değerleri kadar doğası ile de fark yaratıyor. Temiz, berrak denizi ve yürüyüşe müsait uzun, düz dağ yolları çokça zaman geçireceğiniz yerler olacak.

1. Assos Antik Kenti

Tarihi milattan önce altıncı yüzyıla dek uzanan Assos Antik Kenti, Asos’a has bir taş olan andezit taşı ile inşa edilmiş antik yapılardan oluşuyor. Ayvacık’ın yaklaşık on yedi kilometre güneyindeki Behramkale Köyü’nde yer alan antik kent, Midilli Adası’nın karşısında, Antik Çağda Troas olarak adlandırılan bölgenin güney ucundaki volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında kurulmuş.

Tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon ve Roma egemenliği altına giren bölge, aktif olduğu zamanlarda yörenin tek büyük limanına sahip zengin bir kent olarak yaşamını sürdürmüş. Andezit taşından imal edilen lahitleri, Aziz Pavlus tarafından ziyaret edilmesi, Aristo’nun kurduğu okulu, Athena Tapınağı ve büyük amfitiyatrosuyla ünlü.

2. Athena Tapınağı

Assos Antik Kenti’nin en yüksek noktasına inşa edilen ve Arkaik Çağ’da Anadolu’da yapılan ilk ve tek Dor düzenindeki tapınak olan Athena Tapınağı; Zeus’un kızı kentin koruyucu tanrıçası olan Athena adına inşa edilmiş. Sağlam sütunlardan çıkarılan örnek kalıplarla dökülen yeni sütunların ayakta olduğu tapınağın kutsal odasında bulunan tanrıça heykeli 1800’lerde Amerikalılar tarafından götürülmüş. Sütunların üzerlerindeki frizlerin bir kısmı ise günümüzde Boston Müzesi, Louvre Müzesi ve İstanbul Arkeoloji müzesinde bulunuyor.

3. Behramkale Köyü

Taş döşenmiş sokakları, yerel taşlardan yapılmış evleriyle Osmanlı döneminde kurulmuş eski bir köy olan Behramkale Köyü, antik kent surları içinde yer alıyor. Tamamı sit alanı olarak koruma altında olan Behramkale, Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini barındıran ve tarihi dokusunu koruyan sokaklarında keyifle dolaşılan şirin bir yerleşim. Ören yerine çıkan yokuş üzerinde, köylü kadınların evde ürettikleri çeşitli malzemeleri sağlı sollu sattıkları tezgâhlar bulunuyor. Bu tezgâhlardan, yöreye özgü otlar, zeytinyağı, tarhana ile dantel ve şal gibi el işi ürünleri alabilirsiniz.

4. Hüdavendigar Camii ve Köprüsü

Birinci Murat tarafından on dördüncü yüzyılda, tek kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilen Hüdavendigar Camii’nin girişini eski Cornelius kentinin kapısı oluşturuyor. Antik kent sınırları içerisindeki tepede yer alan caminin içinde yer alan kadırga resimlerinin Osmanlı cami mimarisinde pek karşılaşılmayan bir örnek olduğu biliniyor.

Yine 1. Murat tarafından on dördüncü yüzyılda inşa edilen ve Tuzla Çayı üzerinde yer alan Hüdavendigar Köprüsü’nün kemerleri halen orijinalliğini koruyor. Araç trafiğine kapalı olan köprü yaklaşık 600 yıldır ayakta duruyor.

5. Antik liman

Bozulmamış mimarisi, restoran, bar ve otelleriyle bölgenin kalbi olan Antik Assos Limanı, Assos bölgesinin en çekici yerlerinden biri. Daracık taş sokaklardan oluşan bu bölgede yüzyıllık taş yapılar restore edilerek turistik tesislere, şirin butik otellere ve restoranlara dönüşmüş.

Tarihi dokusu ve samimi atmosferiyle, ahşap iskelelerden denize girilen, dondurmacıları, hediyelik eşya satan tezgâhları eksik olmayan, kıyıda sıra sıra balık restoranlarının olduğu Antik Liman mendireği, kırmızı ve yeşil fenerleri antik kentin sütunlarının üzerine konmuş. 2000’de genişletilen mendirek ise, birçok balıkçı teknesine barınak olmuş.

6. Kadırga Plajı

Pırıl pırıl denizi, serin suları ve uzun kumsalıyla Kadırga Plajı, Assos’un hemen güneyinde, kara yoluyla iki kilometre mesafede yer alan bir koy. Assos bölgesinde denize girmek için en popüler yer olan Kadırga, her bütçeye uygun otel ve kamping alanlarıyla dolu. Geniş, uzun ve taşlık bir plajı bulunan Kadırga’nın berrak denizi de mavi bayraklı.

Osmanlı döneminde donanmanın merkez üssü olan Midilli Adası’ndan savaşa giden ve dönüşte hasarlı olan kadırgalar bu koya getirilip, yörenin meşe ve kayın ağaçları ile tamir edilirmiş. Kadırgalar bu koya çekildiği için bu isimle anılan koyda akşamüzeri başlayan imbat rüzgârları ise ayrı güzel.

7. Yörük Köyleri

Yakın çevrede yer alan, geleneksel yaşamını devam ettiren Yörük köylerini mutlaka ziyaret edin. Assos’a 18 km uzaklıkta yer alan ve Ege’nin en temiz rotalarından biri olan Sokakağzı Köyü, tarihle iç içe dokusu, huzurlu ve dingin günlük yaşamı, misafirperver köylüleriyle bambaşka bir kültürü tanımanıza ve yaşamanıza vesile olacak.

İstanbul’dan altı, İzmir’den üç saat uzaklıkta bulunan Assos’a, İstanbul’dan, Biga-Çan-Bayramiç-Ezine güzergâhı izlenerek Edremit Körfezi’ne, buradan da biraz virajlı olan Assos’a gelebilirsiniz.

Assos‘un ayrıca Çanakkale, Kaz Dağı, Truva, Babakale, Aleksandra Troas gibi yerlere de yakın olduğunu unutmayın.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz