Beydağları’nın eteklerinde inci gibi  sıralanmış; bakir,temiz,alabildiğine mavi ,çam ağaçlarının mis gibi kokusuna sığınmış güzel koyları…

Efsanelerle  anılan, sönmeyen ateşi harlı, mitolojik öykülerin kahramanı ama bir o kadar da naif ve huzur dolu Çıralı…

Kendisini ne kadar övsek az tabi, güzelliği kıskandıracak cinsten. Söyleyin bakalım, kaç koy  böyle ilginç mitolojik kahramanlarla,antik şehirlerle anılıyor?

Bu güzel Akdeniz koyunu biraz tanıyalım. Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı ,Ulupınar mahallesinin bir beldesi olan Çıralı tertemiz denizi ile yaklaşık 3km uzunlukta bir sahil şeridine sahip .Plajın bir ucu bir dönem yıldızı çok yükselmiş ,sırt çantalı gezginlerin mola yeri olan Olimpos ,diğer ucu yüzyıllardır sönmeyen ateş  Chimera (Yanartaş)Göz alabildiğine yeşil ormanlara sırtını dayamış ,ülkemizin en güzel milli parklarında biri olan Beydağları milli parkının sınırları içinde yer alıyor.

ciraliya-nasil-gidilir

Sedir ormanları,yaylaları, Yanartaş, Ulupınar deresi ve kanyonu ile bu bölge 1. Ve 2. Dereceden doğal ve tarihi sit alanı kapsamında olduğu için çok özel bir bölge.Sit alanı olması burayı kitle turizminden ve onun getirdiği “hızlı ve bilinçsizce tüketim” kültüründen korumuş.Sit alanı olmasına rağmen bazı tacizlere de maruz kalmış.”Orman içinde dinlenme tesisi” adı altında bir dönem kiraya verilme çalışmaları olmuşsa da;yöre halkının karara karşı çıkması,doğaseveler ve cesur avukatlar sayesinde bu yanlışdan dönülmüş.Benzeri yerler için bu anlamda iyi bir örnek ve farkındalık yaratan bir dayanışma.

Çıralı’yı farklı kılan,diğer tatil beldelerinden ayıran  Yanartaş adıyla da  anılan ,yüzyıllardır yanan Chimaera ( Kimera diye okunuyor).Antik bir Lidya kenti olarak bilinen Chimera’nın  yeraltından çıkan  ateşin kutsal sayılması Homeros metinlerine dayanmaktadır.Efsane’de geçen  Chimera aslan,keçi ve yılanın karışımı ağzından alevler çıkan üç başlı canavar.Dönemin Likya karalı genç yaştaki Bellophontes’i ,atı pegasos ile canavarı öldürmesi için gönderir.Bu savaşda başarılı olan Bellophontes,mızrağıyla Chimera’yı yerin yedi kat altına gömer.Chimera günümüze kadar bu bölgede ateş çıkarmaya devam eder.Efsanelerden bir tanesi bu.Chimera ile ilgili yazımı okumak için burayı tıklayın.

yanartas-nasil-bir-yer

Burayı eşsiz kılan şeylerden biri de koyun  “caretta caretta” adıyla bildiğimiz Akdeniz’de sıkça görülen deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı olması. Yılın belli dönemlerinde yumurtalarını Çıralı sahiline bırakan Caretta’ları ve onların minik yavrularını korumak için önlemler alınmış.Sahilde çadır kurmak ve akşamları ateş yakmak yasak. Caretta’ ların yuvalama yapması konusunda, sahilin denizden yükselen ilk kısmı hariç geniş bir kumsal alana sahip olması Olimpos’a göre Çıralı’yı daha avantajlı kılıyor.Bu güzel sahilde izin verilen zamanlarda ,yıldızları izlemek gerçekten harika bir duygu.Işık kirliliğinin olmaması,galaksiyi daha görünür yapıyor.Kent hayatında göremiyeceğiniz kadar yıldızı burada görebilirsiniz.Bazı yasaklar iyi ki var.:)

Kuzeyinde fıstık çamları olan bu şirin tatil beldesi endemik türler açısından da epey zengin.Harika kokusuyla portakal bahçeleri;Yanartaş’a çıkarken görebileceğiniz mersin, funda,keçiboynuzu,sandal ağacı…Karakulak,ağaç kurbağası, kızböcekleri,farklı kelebek türleriyle de Çıralı’da doğal yaşam ,ekosistemin renkli ve lirik bir parçası.

cirali-gezilecek-yerler

Denizinin güzelliği, harika doğası ve “her şey dahil sistem” in dayattığı sisteme inat duruşuyla Çıralı huzurlu bir tatil arayanlara hitap ediyor.Gürültü patırtıdan uzak kalıp kafa dinlemek isteyenler ve aileler için de keyifli bir nokta.Trafik ışığı,korna sesi, beach clup,özel plajlar ….buralara yabancı.İstediğiniz her yerden denize girebileceğiniz sahil ,merkezde 100m civarında fakat sahil kuzeye doğru genişliyor.Tek eksi yönü beklide denizin hemen derinleşiyor olması.

Farklı  aktiviteler denemek isteyenler içinde zengin olan Çıralı; bisiklet,Atv, jeep safari,yayla gezileri içinde çok uygun.Yürüyerek Olimpos’a gidebilir,antik kenti ziyaret edebilirsiniz.Likya yolunu yürümeye gelen ziyaretçilerin durak noktası olan Çıralı, her yıl binlerce turistin de geçiş ve dinlenme noktası.Tatil yaptığınız dönemde ,yürüyüş gruplarına katılabilir ,çevreyi keşfedebilirsiniz.Çıralı’da gezilecek yerler ile ilgili yazımı okumak için burayı tıklayın.

cirali nerede

ÇIRALI’DA NERDE KALINIR?

Çıralı ’da konaklamak için pansiyon, bungalov gibi hesaplı seçeneklerin yanı sıra,daha çok konfor arayanlar için çok şık butik oteller de var. Çadırda kalmak isteyenler ve karavanıyla gelenlere de kamping hizmeti veren tesisler mevcut. Caretta Caretta’ ların yuvalama alanı olan sahilde çadır kurmak yasak.Bu konuda sıkı bir denetim var, iyiki de var.Bu sevimli deniz kaplumbağalarını ve kumların altındaki yumurtalarını rahatsız etmememiz için alınmış bir önlem. Pansiyonlar genelde oda-kahvaltı konseptinde. Sezonda 100-200 tl arası değişen pansiyon ücretleri, sezon dışında günlük 50tl ye kadar düşüyor. Geneli aile işletmesi tadında, ve bir-iki katlı gözü yormayan, doğayla dost pansiyonlardan oluşuyor. Bayram dönemleri oldukça kalabalık olan  Çıralı için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var.

ÇIRALI’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Antalya ve çevresi temmuz ve ağustos aylarında epeyce sıcak. Sıcak ve nemle aranızda sorun yoksa bu aylarda gidebilirsiniz, deniz suyu da 20 derecelerin üzerinde yaz aylarında. Benim tavsiyem mayıs haziran ve ağustostan sonraki dönem.Özellikle eylül,ekim ve kasımda Çıralı iklimi ayrılmak istemeyeceğiniz ferahlıkta oluyor .Kalabalıkların biraz dağıldığı bu aylarda, oda fiyatları nispeten daha düşük.Neredeyse sıfır derecelerin görülmediği Çıralı kış aylarında da çok güzel ve inanılmaz sakin. Denize girmek için uygun olmasa da, Çıralı ’ nın sunduğu farklı aktiviteleri denemek, inzivaya çekilip biraz kafa dinlemek için  de alternatif olabilir. Belki de yılbaşı için arkadaşlarınızla ufak bir kaçamak yapabilir, ya da sevgilinizle romantik birkaç gün geçirebilirsiniz Çıralı ’da.

cirali-nasil-bir-yer

ÇIRALI NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Çıralı Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı, Ulupınar mahallesinin bir beldesi. Antalya’nın en güzel koylarından biri olan Çıralı, Antalya merkeze 84km, Kemer ilçesine 39km uzaklıkta ve Teke yarımadasında yer alıyor. Antalya-Kumluca yolu üzerindeki bu güzel koya özel arabayla gitmek oldukça kolay. Kemer’i geçtikten sonra Olimpos sapağına gelmeden, Çıralı yol ayrımından yaklaşık 7km asfaltı yenilenmiş yemyeşil ağaçlarla örülü bir yoldan aşağı inmelisiniz. Bu yol tek şerit ve bol virajlı olduğu için dikkatli ve yavaş gitmekte fayda var. Özel aracı olmayanlar için de ulaşım oldukça rahat. Antalya otogardan Kumluca yönüne giden araçlarla Çıralı sapağında indikten sonra indiğiniz noktadan Çıralı merkeze giden dolmuşlara binmeniz yeterli. Sezonda çok fazla beklemeden Çıralı ’ya ulaşabilirsiniz, araç hemen dolduğu için bekleme yapmadan hareket ediyorlar. Sezon dışında ise en az 5-6 kişi olursa araç hareket ediyor .Rezervasyon yaptırdığınız pansiyon sahiplerine toplu taşımayla geleceğinizi söylerseniz ulaşım konusunda size yardımcı olmaya çalışıyorlar.Antalya otogardan ilk araç 06.00 da kalkıyor ,son araç ise 21.15 de hareket ediyor.Antalya otogarı dışında Kumluca otobüslerinin şehir içinden geçtiği diğer nokta 3M Migros ile Antalya akvaryumunun arasında kalan durak.Kumluca, Adrasan, Kemer yönüne giden otobüsler bu noktadan da yolcu alıyor.Havalimanı’ ndan gelip  otogara gitmeye gerek kalmadan bu duraktaki otobüslere binip Çıralı ’ya ulaşabilirsiniz.

ÇIRALI’DA NE YENİR?

Gelelim en önemli konuya. Biz Avrupalılar gibi bi’ krosan  bi’ kahveyle doyacak bir millet değiliz. Sabah kahvaltısını iki lokmayla geçiştiremeyiz. Çıralı ’ya gelmeniz için size bir neden daha.Çünkü Çıralı ’da kahvaltılar gerçekten çok iyi. Yörede yetişen meyveler kullanılarak hazırlanmış reçeller, mis gibi köy yumurtası, köy peynirleri; hem gözünüz hem mideniz doyacak Çıralı ’da. İşletme sahipleri bu kahvaltı olayının hakkını vermiş. Eeee… Kahvaltıyla bütün günü geçirecek değiliz ya. Akşam sahilde çok şirin restoranlar, kafeler var.Akdeniz mutfağından bol zeytinyağlı yemek seçenekleri, et yemekleri, soğuk mezeler, vegan – vejeteyan beslenenler için de lezzetli alternatifler var.Sahilde tatlı Akdeniz esintisiyle akşam yemeği yiyip günü bir kadeh bir şeyler içerek tamamlayabilirsiniz.Ama buraya kadar geldiyseniz yeme-içme işlerine meraklıysanız, serde biraz gurmelik de varsa yemek için Ulupınar ’a mutlaka gidin.Alabalık konusunda iddaalı olan Ulupınar’da çok sayıda lokanta var ve hepsi Toroslar ’dan gelen buz gibi derenin hemen yanında.Şırıl şırıl akan tertemiz suyun yanında kurulu çardaklarda alabalık,deniz balığı,et yemeklerini,lezzetli salatalarını tadabilirsiniz.Çınar ağaçlarının altındaki bu restoranlar sıcak yaz gününde ,bunalmadan,terlemeden yemeğin tadına varabileceğiniz harika bir yer. Çıralı ’ya 9km uzaklıktaki bu yeşil cennet aynı zamanda alabalık üretimi yaptığı için çevredeki birçok tatil beldesi, restoranlara alabalık temin ediyor.

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz