Buenos Aires, Arjantin’in başkenti ve São Paulo’dan sonra Güney Amerika‘nın ikinci büyük kenti. İspanyolca ‘Güzel Havalar’ anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires’in, çoğunluğu İspanyol ve İtalyan kökenli olan nüfusunun azımsanmayacak oranı Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çinli ve Korelilerden oluşuyor. Resmi dili İspanyolca olan bu şirin şehir büyüleyici mimarisi, hareketli sosyal yaşam ve cıvıl cıvıl gece hayatıyla rengarenk bir Latin Amerika kenti.

Buenos Aires’te şehrin trafikten arındırılmış caddeleri Florida ve Lavalle’yi gezip ardından eski şehir merkezi San Telmo’nun tarihi yapılarını ve kültür kokan sokaklarını turlayabilirsiniz. La Boca’nın rengarenk evlerinin hikayesini dinleyip günümüzde kentin en modern bölgesi olan ve bir liman semti olarak bilinen Puerto Madero’yu keşfedebilirsiniz.

Buenos Aires Gezi Rehberi

Buenos Aires, Paris’e benzeyen bulvarları, La Boca ve San Telmo’da hissedebileceğiniz İtalyan ruhu ve canlı gece hayatında hissedebileceğiniz İspanyol eğlencesiyle Güney Amerika kıtasında bulunan bir dilim Avrupa denebilecek bir şehir.

Arjantin’in başkenti ve São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kenti Buenos Aires’in kendine özgür baştan çıkartıcı bir ruhu da var ve bu sadece tango değil. Giderek artan sanat akımları, genç çağdaş ve yaratıcı tasarımcıları, sanatçıları ve şefleriyle güneş gibi parlamaya devam ediyor.

Meşhur Recoleta Mezarlığı, the Casa Rosada ve Dikilitaş simgesinin yanında daha yeni bir yer olan MALBA müzesi de görülmeye değer yerlerden biri. Şehrin yeni dinamik kimliğini ve Puerto Madero’nun çağdaş kültür ve mimarisini temsil ediyor.

Hepsinin üstüne olağanüstü biftek yapan yerleri, muhteşem yemekleri, rengarenk kafeleri ve sokak tangolarını da eklediğinizde karşınıza dünyanın en havalı ve en tutkulu şehirlerinden biri çıkıyor.

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Buenos Aires, sabahlara dek süren gece hayatı, her gece çoğu kulüpte verilen tango eğitimleri, sayısız kültür sanat etkinlikleriyle Arjantin’in Avrupa esintileri taşıyan başkenti olarak biliniyor. Buenos Aires gezilecek yerlerden ilk adres, şehrin merkezi olarak kabul edilen Plaza Del Mayo’da yer alan başkanlık sarayı Casa Rosada.

Sömürge döneminden kalan Cabildo Binası, Neoklasik stilde yapılan Cathedral Metropolitana ve kolonyal döneminde kullanılan yapılarla Gobierno Evi hemen listenizin ikinci sırasında gelmeli.

Şehir dışındaki doğal alanlar ise Reserva Ecologica ile UNESCO tarafından Doğal Dünya Mirası kabul edilerek koruma altına alınan Patagonya Nahuel Huapi Milli Parkı ve Iguazú Şelalesi, Arjantin’in en turistik yerlerinden. Arjantin tarafından, küçük bir trenle ulaşılan Şeytan Boğazı denilen yer, üç taraftan düşen şelalelerin en iyi izlenebildiği yer.

Buenos Aires’in kuzey ve güney bölgeleri, Santa Fe ve Cordoba Pampalar da turistler için en cazip noktalar. Latin müziği ve tango sevenlerin mutlaka uğraması gereken bu rengârenk semt olan La Boca ve Kristof Kolomb Opera Binası ise mutlaka görülmeli.

1. Avenida de 9 Julio

Büyük Avenida 9 de Julio, Buenos Aires’in tarihi törenlerinin yapıldığı ve şehir simgelerinden biri olan Dikilitaş’ın bulunduğu yer. Art deco Kavanagh Binası ise hemen yanıbaşında ve şehrin ilk büyük gökdeleni. 1939’da yapıldığında dünyanın en yüksek betonarme yapısıydı ve halen modern mimarinin bir sembolü olarak duruyor.

Avenida de 9 Julio (9 Temmuz Bulvarı), 16 şeritten oluşan caddesi ve 140 m’lik genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı. Avenida 9 Julio, adını Arjantin’in bağımsızlığa kavuştuğu tarihten alan bulvar, kentin 400. kuruluş yıl dönümü anısına mimar Alberto Prebisch’in planlarına sadık kalınarak inşa edilmiş bir alan.

2. La Boca ve El Caminto Sokağı

Buenos Aires’in 47 şehir semtinin en ünlüsü olan La Boca, Riachuelo-Nehri’nin Río de la Plata’ya açıldığı ağızda yer alıyor. Orijinal evleri ile ünlü olan La Boca’da batık ve eski gemilerin saçlarından inşa edilen bu evler, tekne boyası ile alaca renkli boyanan birer sanat eserine dönüşmüş. Birçok sanatçının eserlerinin yer aldığı Caminito Sokağı’nın kaldırımları capcanlı ve rengarenk.

3. Caminito Boyalı Evleri

Caminito Boyalı Evleri, La Bocalı sanatçı Benito Quinquela Martin’in 1950’de idaresini üstlendiği bir mahalle. Arjantin’in en ünlü ressamlarından biri ve mahallenin önemli bir hayırseveri olan ressam, El Caminto Sokağı’nı mahallede oturan göçmenleri toplayarak evlerini parlak renklere boyamaları için onları teşvik etti.

Martin sayesinde hükumetin açık hava müzesi ilan ettiği sokak, günümüzde renkli oluklu demir evleri ve sanatçı stüdyolarına ev sahipliği yapıyor. Burada alışveriş yapabilir, kafelerinde dinlenirken, açık havada yapılan tango gösterilerini izleyebilirsiniz.

4. Malba Müzesi

Latin Amerika’nın en iyi çağdaş sanat örneklerine sahip MALBA Müzesi, Latin Amerika’nın çağdaş sanat eserlerini sergileyen muhteşem bir müze. Frida Kahlo, Diego, Rivera ve Antonio Berni gibi sanatçıların çalışmalarını bulabilirsiniz.

5. Mar del Plata

Buenos Aires’te yer alan ve Arjantin aristokrasinin uğrak yeri olan Mar del Plata, her yıl 10 milyona yakın turistin ziyaret ettiği bir bölge. Yaz aylarında en yoğun dönemlerini yaşayan Mar del Plata, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en popüler bölgelerinden. Plajlarının yanı sıra her gece dans partileriyle de ünlü olan Mar del Plata’yı ziyaret etmek için en ideal aylar Aralık, Ocak ve Şubat.

6. Fundacion Proa

Fundacion Proa, bir zamanlar harap bir konak iken, yenileme çalışmalarının ardından 1996’da açılmış bir çağdaş sanat galerisi. Uluslararası tanınmış bir kültür merkezi olan Fundacion Proa, 2008’deki son restorasyonun ardından, günümüzde 4 sergi salonu, multimedya oditoryum, bir kitapçı, bir kafe ve terasa ev sahipliği yapıyor.

7. La Recoleta Mezarlığı

La Recoleta Mezarlığı, (Cementerio de la Recoleta) Neo-Klasik tarzı kapısının uzun Yunan Dor usulü sütunlarıyla oldukça ünlü ve etkileyici bir mezarlık. Buenos Aires’in Recoleta Mahallesi’nde yer alan ve düzeni, Fransız mühendis Próspero Catelin tarafından tasarlanan La Recoleta’da, çoğu tarihi eser kabul edilmiş yüzlerce mozole bulunuyor.

Eva Perón ve ailesi, Napoléon Bonaparte’ın torunu ve birçok ünlü Arjantinlinin mezarının bulunduğu mezarlık, 08.00 ila 17.30’a dek gezilebiliyor. Mezarlığın dışında yer alan Pilar Kilisesi‘ni de ziyaret edebilirsiniz.

8. Puerto Madero

Puerto Madero, otantik ve modern bir stile sahip eski bir tersane. Kanal boyunca yer alan sanat galerileri, butikleri ve restoranlarıyla şehrin renkli noktalarından biri olan Puerto Madero, mimar Calatrava’nın yaptığı tasarım harikası Puente de la Mujer Köprüsü, renove edilmiş otelleri, loft tarzı evleri, harika restoran ve barlarıyla görülmeye değer.

9. Kristof Kolomb Opera Binası

Kristof Kolomb Opera Binası (Teatro Colon), muazzam akustiği nedeniyle dünyanın en iyi 5 konser mekânı arasında gösteriliyor. 9 Temmuz Bulvarı üzerinde yer alan opera, açıldığı 1857’den beri pek çok ünlü sanatçıyı ağırlayan opera binasında Arjantin Ulusal Senfoni Orkestrası’nın performanslarını izleyebilirsiniz.

Dünyanın en iyi beş opera salonundan biri olan Buenos Aires’teki Colon Tiyatrosu görülmeye değer. Dünyanın en büyük Opera sahnelerinden biri olan tiyatro, Milan’da ki La Scala’dan esinlenilmiş ve özellikle son birkaç yılda bir çok kez bakım görmüş. 2700 kişilik Colon Tiyatrosu, açıldığı 1908 yılından bu yana Maria Callas, Richard Strauss ve Luciano Pavarotti gibi birbirinden ünlü sanatçının da sahne aldığı eserlere ev sahipliği yaptı.

10. Torre Monumental

Şehrin gökyüzüne Torre Monumental hakim. Daha önceleri “Torre de los Ingleses” (“İngiliz’in Kulesi”) olarak biliniyordu çünkü yerel bir İngiliz topluluk tarafından yapılmıştı. 1982 yılında ismi değiştirildi. Başkanlık konutu olan Casa Rosada’da (Evita’nın halkı selamladığı Pembe Ev) burada. Ve tabiki sömürge zamanından kalan bir devlet binası olan Cabildo’da burada.

11. Hayalet Kulesi

Hayalet Kulesi (La Torre del Fantasma) bir 19. yüzyıl yapısı. Buenos Aires kent merkezindeki Wenceslao Villafane Caddesi üzerinde yer alan Katalanca ve Art-Nouveau mimar stile sahip kule, ünlü mimar Guillermo Alvarez tarafından tasarlandı.

12. Museo de Bellas de La Boca

Museo de Bellas de La Boca, Arjantin’in en önemli sanatçılarından biri olan Benito Quinquela Martin adına düzenlenmiş bir müze. Aldığı resim eğitiminin ardından Avrupa ve Amerika’ya giden sanatçının eserlerini Riachuelo Nehri üzerindeki rıhtımda ve gemilerde görülebilir, birçoğunu da bu müzede ziyaret edebilirsiniz.

13. Antiguo Puente Trasbordador de Nicolas Avellaneda

Antiguo Puente Trasbordador de Nicolas Avellaneda, Güney Amerika’da ayakta kalan türünün tek örneği olan demir köprü. Dünya üzerinde bu türe kalan sekiz köprüden biri köprü, 1874-1880 yılları arasında Riachuelo Nehri üzerinde yapıldı. Ulusal anıt ilan edilerek koruma altına alınan köprü, 40 metre uzunluğunda.

14. La Bombonera Stadyumu

La Bombonera Stadyumu (Estadio Alberto J.Armando), 1940’ta açılan ve takımın renkleri olan mavi-sarı boyalı burası dünyaca ünlü Boca Juniors takımının stadyumu. 49 bin kişi kapasiteli olan stadyumun ismi (Bombonera) ‘şeker kutusu’ anlamına geliyor. Burası aynı zamanda Diego Maradona hayranları için bir tapınak gibi niteliğine sahip.

15. Casa Rosada

Casa Rosada (Başkanlık Binası), Pembe Ev olarak da bilinen yapı, Mayıs Meydanı’nın doğu tarafında yer alıyor. Juan ve Eva Peron’un ünlü konuşmalarını yaptıkları binanın inşası 1898’de tamamlandı ancak 1938’de bir bölümü yıkıldı.

Günümüzde devlet başkanlarının çalışma ofisi olarak kullandıkları tarihi yapının içerisinde Arjantin’in eski yöneticilerine ait koleksiyonların sergilendiği bir tarih müzesi faaliyet gösteriyor.

16. Catedral Metropolitana

Catedral Metropolitana (Buenos Aires Şehir Katedrali), San Martin ve Rivadavia Caddeleri’nin kesiştiği noktada yer alıyor. Catedral Metropolitana, ilk olarak 16. yüzyılda inşa edilmişse de günümüzdeki halini 1791’de elde etti. Kentteki Katolik topluluğun ibadet yeri olarak kullandığı katedralde İspanya’ya karşı verilen bağımsızlık savaşının lideri General Jose de San Martin’in mezarı bulunuyor.

19. yüzyılda yapılan Metropolitan Katedrali antik değil ancak sütunlu ve kemerli girişi Avrupa’nın antik harikalarını hatırlatıyor. Barok tarzı iç tasarımı ve mihrabı 17. ve 19. yüzyıllara ait. Şehrin önemli yerlerini görmek ve tango dersleri almak istiyorsanız tur satın alabilirsiniz.

17. Palermo

Palermo, Buenos Aires’in kuzeydoğusunda yer alan, kentin en büyük semti. Bölgede, sanatseverlerin hoşuna gidecek galeriler, alışveriş tutkunlarını memnun edecek mağazalar, gastronomi meraklılarının tercih edebileceği kafeler ve restoranlar bulunuyor. Mimari açıdan oldukça modern yapıdaki yerleşim yeri ayrıca Dekoratif Sanatlar Müzesi, Palermo Ormanı, Japon Bahçesi gibi oldukça hoş mekânları barındırıyor.

18. Japon Bahçesi

Japon Bahçesi (Jardin Japones), Casares ve Adolfo Berro adresindeki Palermo Mahallesinde yer alıyor. 1977’de peyzaj mühendisi Yasuo Inomata tarafından tasarlanan bu bahçe, 1967’de Japon imparatoru Akihito ve eşi Michiko tarafından açılmış. Bitki türlerinin çeşitliliği, sazan balıkları, bir ada ve birkaç kemerli ahşap köprü ile Japon kültürüne ait heykeller bulunuyor.

Güzel Sanatlar Müzesi de Latin Amerika’nın en önemli müzelerinden biri ve Goya, Rembrandt, Ronoir, Rodin ve Van Gogh gibi Avrupa’lı büyük sanatçıların eserleri bulunuyor. Modern sanatlara ilginiz varsa Buenos Aires gezilecek yerler listesine bu müzeyi de ekleyin.

Buenos Aires Yeme ve İçme

Eski klasik bir kafe’de kahve içtikten sonra en iyi Arjantin bifteğini arayabilir ve en çok hoşunuza giden restoranı aramaya koyulabilirsiniz. Kahve’ye ek olarak, kafeler aynı zamanda yerel dondurmaları denemek için de çok iyi yerler.

Dışarda yemek yemek ise Arjantin tarzı pizzaları ve muhteşem şarapları denemek için fazlasıyla basit bir bahane. En moda yerler kışkırtıcı dekorlarıyla kendini belli ediyor ve uzun süre bunları incelemeye hazır olun çünkü akşam yemekleri oldukça uzun sürüyor. Akşam yemeği için en popüler yerler Palermo Soho, Palermo Hollywood ve las Canitas.

Buenos Aires Alışveriş

Konu alışveriş olduğu zaman Buenos Aires Avrupa’lı tarafını caddelerde göstermeye başlıyor. Hemen hemen tüm büyük markaları Avenida Alvear’da bulabilirsiniz. Recoleta bölgesinde bulunuyor ve ayrıca bazı Arjantin’li markaları da burada görebilirsiniz.

Yerel tarzlar da Palermo bölgesinde bulunuyor olmasının yanında popüler bit pazarı ve antikalar için San Telmo’da ki Plaza Dorrego’ya gitmeniz gerekiyor. Oradan da çok fazla uzakta olmayan Calle Florida bir çok hediyelik eşyanın satıldığı ve mücevher, deri ürünler ve ayakkabıların pazarlıkla ucuza kapatılabildiği bir yer.

Buenos Aires Gece Hayatı

Şu anda şehrin en canlı emlak bölgesi olan Puerto Madero’da gece hayatının tadını çıkarın. 1990’lara kadar tamamen terkedilmiş olan bölge yeni apartmanlar, ofisler, barlar ve restoranlarla birlikte çok canlı bir kimliğe kavuştu.

Burası dışında bölge sakinleri alışbveriş için Calle Florida’yı tercih ediyor. San Telmo ise tango ile meşhur bir bölge. Şehrin en popüler pazarlarından biri olan Plaza Dorrego’da bir çok dans gösterileri görmeniz de mümkün. Oradan Recoleta bölgesine yürüdüğünüzde geniş bulvarlar ve anıtsal binaları görüp kendinizi bir Avrupa şehrinde gibi hissedeceksiniz.

Buenos Aires Havalimanı ve Ulaşım

86 no’lu otobüs havalimanı ile şehir merkezindeki Plaza de Mayo arasında çalışıyor. Dilerseniz hemen terminalin dışında bulunan resmi taksileri de kullanabilirsiniz (yolculuk 45 dakika kadar sürüyor).

En hızlı ulaşım yolu ise metro fakat Buenos Aires yürümek için harika bir şehir. Bir çok turistik ve alışveriş bölgeleri metro hatları üzerinde. Sadece Recoleta ve Puerto Madero bölgeleri değil ancak onlar da çok kısa yürüme mesafelerinde.

Buenos Aires’e nasıl gidilir

Buenos Aires’e Türkiye’den, Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşları bulunuyor. Bunun yanında British Airways, Qatar Airways, Alitalia, Malaysia Airways ve Lufthansa ile aktarmalı olarak da kente uçabilirsiniz. Uçuş süresi ise 18 ile 27 saat arasında değişiyor.

Atlas okyanusu kıyısında geniş plajları, tango dansı ve renkli gece hayatıyla ünlü bir Güney Amerika kenti olan Buenos Aires, Arjantin’in en büyük yerleşimi ve başkenti. İspanyol ve Latin kökenlilerin yanı sıra Osmanlı imparatorluğu zamanında Lübnan gibi Ortadoğu ülkelerinden gelen ve Turcos (Türkler) denilen etnik grupların da yaşadığı kentte yabancılık hissetmeyeceksiniz.

2 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz