Ulaşım alternatiflerinin çoğalmasıyla birlikte seyahat eden kişi sayısı da artış gösteriyor. Geçmişte deniz, kum, güneş tatili ile sınırlı kalan yolculuklar farklı ilgi alanlarına göre çeşitleniyor.

Gastronomi turizmi son dönemde giderek popülerleşen alanlardan. Yeme-içmeden hoşlanan, farklı lezzetleri deneyimlemek isteyenler dünyanın farklı bölgelerini ziyaret ediyor. İşte gurme gezginlerin listesinde olması gereken yerlerden bazıları.

Gurme Gezginler İçin Seyahat Önerileri

1. İtalya

Gastronomi denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden İtalya‘da Akdeniz mutfağının bölgesel farklılıklarının tadına bakmaya hazırlanın. Pasta, penne, polenta, prosciutto, parmigiano ve pecorino, rigatoni, risotto, vitello ve scaloppine, tiramisu ve panna cotta İtalyan lezzetleri arasında. Ayrıca dünyadaki en kaliteli şarapları İtalya’da deneyimlemek mümkün.

Elbette İtalya’ın tüm bölgeleri olağanüstü lezzetlerle dolup taşıyor, ancak ‘yavaş pişirme’, ‘yavaş yeme’ ve ‘tatlı tembellik’ denince akla ilk olarak pastoral Toskana bölgesi geliyor.

Prosciutto, pecorino ve pappardelleler için doğru adres bölgenin başkenti Floransa ve hazır oraya kadar gitmişken ‘Bistecca Fiorentina’ adı verilen, yaklaşık bir kiloluk bifteği denemeden dönmek olmaz tabii…

2. Tayland

Tayland’ın dört farklı bölgesinin kültürü ile şekillenen Tay mutfağı, Kuzey, kuzeydoğu, orta ve güney bölgelerin etkisi altında. Bitki ve baharatların kombinasyonu ile oluşan lezzetler, haşlanmış pirinç yanında servis ediliyor. Tay yemeklerinde 5 temel aroma baharatlı, ekşi, tatlı, tuzlu ve acı hakim.

3. İspanya

Güneyinde Akdeniz etkisinin hissedildiği İspanya mutfağı farklı kültürlerin etkisi altında. Sahil bölgelerinde deniz ürünlerinin görüldüğü ülkede kuzu eti de popüler. Denizci bir millet olarak dünyanın farklı bölgeleri ile tarih boyunca ilişkileri bulunan ülke bu çok kültürlü yapının izlerini taşıyor.

4. Japonya

Uzak Doğu’da bir ada ülkesi olan Japonya’nın mutfağı sanıldığı gibi suşi ve sashimiden ibaret değil. Mavi yüzgeçli ton balığı, dünyanın en pahalı sığır eti, ölümcül balık fugu Japon mutfağının denemeye değer lezzetleri arasında.

Sınırları zorlamak istiyorsanız, Tokyo sizin için biçilmiş kaftan. Alışılmadık konseptleriyle ünlü bu şehirde, bir hapishane hücresinde kelepçeli olarak yemek yiyebilirsiniz; dilerseniz de robotlar size servis yapabilir.

Ayrıca Japonya, eşek arılı krakerlerin ve ahtapotlu dondurmanın arkasındaki yaratıcı deha. Peki bunların yanında körili limonata içmeye ne dersiniz?

5. Fransa

Dünyada mutfak sanatları ile tanınan Fransa, meşhur şefleriyle gastronomi denildiğinde de ilk akla gelen yerlerden. Binlerce yıldır dünyadaki tüm mutfak akımlarını takip edip, kendine göre işleyip servis eden Fransızlar sanat eseri yemeklerinin yanında, leziz şarapları ile de tanınıyor.

Paris’te ‘tatlıcıların’ aradığını bulamama şansı yok. Angelina’nın ünlü sıcak çikolatası için kuyrukta beklemeniz gerekse de, buna değer. Jacquez Genin’in yaptığı milföy ‘à la minute’ o kadar lezzetli ki, kendisi ‘hamur işinin Picasso’su’ olarak anılıyor.

2006 yapımı Marie Antoinette filmindeki tatlılar yaratıcısı olan pastane Ladurée’den makaron almak, mücevher alışverişinden farksız. Çikolata uzmanı Jean-Paul Hévin ve Pierre Hermé’nin şaheseri olan İsfahan kruvasanını tatmayan ise pişman olur.

6. Çin

Farklı lezzetlere açık olan kişilerin keşfetmekten keyif aldığı Çin mutfağı, oldukça zengin bir altyapıya sahip. Ülkedeki 8 büyük geleneğin izlerini taşıyan Çin mutfağında bu gelenekler şunlar: Anhui, Cantonese, Fujian, Hunan, Jiangsu, Shandong, Szechuan, ve Zhejiang.

7. Karayipler

Karayipler, coğrafi ve iklim koşulları ile şekillenen bir mutfağa sahip. Karayip Hintlilerinin, Afrikalı avcıların, Avrupalı denizcilerin, Hintli ve Çinli tüccarların kültürlerinden etkilenen Karayip mutfağı temelinde balık, acı ve bolca baharat barındırıyor.

8. Peru

Güney Amerika‘nın en zengin yemek kültürüne sahip ülkelerinden biri olan Peru, tam anlamıyla bir yemek cenneti. İspanyol ve Kızılderili yemek kültürünün karmasının görüldüğü ülkede Peru usulü lezzetler denemeye değer.

9. Vietnam

Çin ve Fransız mutfağının etkisinin görüldüğü Vietnam mutfağı, pirinç, pirinç eriştesi, sebze, taze bitkiler ve baharatlardan oluşuyor. Zehirli yılanlardan akrebe kadar vahşi hayvanların da tüketildiği ülkede bu tip özel yiyeceklerin afrodizyak etkisi taşıdığı düşünülüyor.

Sokak yiyecekleri denince akla Vietnam geliyor. Başkent Hanoi’de taze lezzetler sunan sokak satıcıları, yiyecek arabaları ve derme çatma kafeler bulabilirsiniz.

Marine edilmiş etle yapılan yumuşacık bir tür mantı olan Banh Bao’nun keyfini çıkarabilir, nilüfer kökü aromalı pirinç lapası deneyebilir veya şehrin en iyi dana etli eriştelerini bulmak için kendinizi bir rehbere emanet edebilirsiniz.

Yumurta beyazlarından yapılan geleneksel bir kahve olan Ca pha trang ise mutlaka denenmeli.

10. Malezya

Bulunduğu yer nedeniyle mutfağında geçiş izleri görülen Malezya’da Penang mutfağı ülkenin en iyisi olarak kabul ediliyor. Erişte, bitki çeşitleri, baharatlar ve deniz ürünleri ile harmanlanan mutfak kültürü, birçok ülkenin izlerini taşıyor.

Bonus: Singapur

Singapur’un mutfağı ülkede yaşayan çok kültürlü yabancı nüfusun etkisiyle çok zenginleşmiş. Asya ülkelerinin dokusunu taşıyan ülke yoğun batılı nüfus nedeniyle çok zengin menü ve lezzetler sunuyor. Hint, Çin, Thai, Vietnam yemekleri yanında Lübnan, Türk, İran ve İtalyan lezzetleri de elinizin altında. Bu açıdan belki de dünyanın en zengin mutfağına sahip ülkelerinden biri. Singapur Airlines ile bu ilginç ülkeye direkt uçmak mümkün.

Farklı tatların deneyimlemek isteyen gurme gezginler için dünyada gidilecek çok sayıda durak var. Yeme-içme kültürü ile öne çıkan ülkeler, yeni tatlarla tanışmak isteyenleri bekliyor. (Yazı: Esra Beyhan)

5 YORUMLAR

  1. Harika liste olmuş. Karnımı acıktırdı akşam saatinde okuyunca.
    Favorim her daim Japon yemekleridir fakat Çin ve Karayipler de ilginç tatlara sahip. Denemek gerek her birini.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz