Katar’ın başkenti Doha, Orta Doğu’nun en hızlı gelişen şehirlerinden biri. Çoğunlukla Arap kültürünün hakim olduğu şehirde atlara oldukça önem veriliyor. Dünyaca ünlü Arap atlarının yetiştirildiği Doha’da at yetiştirmek ve biniciliğe yönelik çok önemli merkezler bulunuyor. Bunlardan biri de Qatar Racing and Equestrian Club.

Doha’nın şehir merkezine yaklaşık 20 dakika mesafede kurulan Qatar Racing and Equestrian Club‘ın açılış tarihi 1975 yılına kadar uzanıyor. Birbirinden güzel atların yetiştirildiği, biniciliğin öğretildiği, ulusal ve uluslararası yarışların yapıldığı kulüp Katar’ın dünyaca ünlü yerlerinden biri.

Qatar Racing and Equestrian Club

Yüzlerce yıldır Arap Medeniyeti için önemli rol oynayan atlar bugün hala çoğu Arap ülkesinde önemini koruyor. Atların önemini koruduğu Arap ülkelerinden biri de Katar. Dünyada binicilik faaliyetlerine önem veren ülkeler arasında yer alan Katar’da safkan Arapları yetiştiriliyor, eğitiliyor ve farklı tarzlardaki yarışmalara sokuluyor. Bu sebeple ülkede birden fazla yarış ve binicilik merkezi bulunuyor. Bunlardan biri de Qatar Racing and Equestrian Club.

Qatar Racing and Equestrian Club, Arap atı yetiştirmek, Arap atı gösterileri organize etmek ve yetiştiricilere destek sağlamak amacıyla 1975 yılında kuruldu. Atların beslenmesi, bakımı, gelişimiyle ilgili her türlü olanağın bulunduğu kulüpte atlar özel ahırlarda ağırlanıyor. Özel bakıcılara sahip atlar burada çeşitli yarışlara hazırlanıyor.

Biniciliğin ilerlemesini hedefleyen kulüpte, farklı at yarışlarına uygun eğitim tesisleri bulunuyor. Kimi at, at yarışları için yetiştirilirken kimisi de at güzellik yarışması için hazırlanıyor.

Atlar için farklı rehabilite bölümlerinin bulunduğu kulüpte atlara iki farklı havuzda yüzme öğretiliyor. Kulübün Nalbant Bölümü’nde ise nalcılık geleneğine uygun atların türlere göre tasarlanmış nallar üretiliyor. 1980’den beri Uluslararası Binicilik Federasyonu’nun (FEI) bir üyesi olan kulüp küçük yaştan itibaren biniciler yetiştirirken, yerel ve uluslararası binicilik yarışmalarına da ev sahipliği yapıyor.

Kulüpte gerçekleşen yarışlar her çarşamba ve perşembe günleri ücretsiz izlenebiliyor. Ayrıca kulüpte farklı yaşlara uygun olarak binicilik dersleri veriliyor.

Qatar Equestrian Club’da neler var

Katar’ın en önemli binicilik kulüplerinden biri olan Qatar Racing and Equestrian Club içinde 1400 kişilik bir salon, profesyonel nalbantlık sanatını uygulayarak son teknoloji at nalları üreten Nalbant Bölümü, atların rehabilite edildiği ve onlara yüzmenin öğretildiği 40 ve 80 metrelik iki havuz, farklı tipte ağırlar, özel bir çocuk oyun alanı ile bir veteriner kliniği ve binicilik okulu da yer alıyor.

Doha’nın at yarışı ve binicilik merkezlerinden biri olan Qatar Racing and Equestrian club’ta at yarışları Ekim’den Mayıs’a kadar olan tüm at yarışları saat 16.00’da başlıyor. Yarışlar hakkındaki detaylara kulübün resmi sayfasından ulaşılabiliyor. Kulüpte gerçekleşen yarışlar ücretsiz seyredilebiliyor.

Qatar Racing and Equestrian club nerede

Doha merkeze yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan Katar Qatar Racing and Equestrian Club, Al Wajbah Caddesi üzerinde Muraykh’s Camii’nin hemen karşında yer alıyor.

Birbirinden güzel Arap atlarının yetiştirildiği, farklı kategorilerde at yarışlarının yapıldığının ve Arap atlarıyla biniciliğin deneyimlenebildiği bu merkez Doha’da görülmesi gereken yerlerden biri.

2 YORUMLAR

  1. Atları çok seviyorum, onlar da sevildiklerini anlayan hayvanlar. O neden burda da kendime çok tatlı bir arkadaş bulmuştum ❤🤗

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz