Gemi turları hakkında kimilerinin tereddütleri var. Dilden dile, nesilden nesile aktarılan ve çocukken sıkça duyduğumuz söylenceler, nedense her zaman “benim değil de, çok yakından tanıdığım birinin arkadaşının başına gelmiş” şeklinde anlatılagelir.

Söz konusu deniz seyahatleri olunca da her limanda yaşanan ufak tefek tatsızlıklar kulaktan kulağa efsaneleşmeye başlar. Eğer siz de böylesi efsanelere kanıp deniz seyahatlerinden vazgeçiyorsanız, bu yazı sizin için. Zira, gerçek anlatılandan farklı!

Gemi Seyahatiyle İlgili Tuhaf Efsaneler

Efsane: Yalnızca plajlı bir resort’tan başka bir plajlı resort’a seyahat edilir…

Alaska seyahatinde pek plaj göremeseniz de inanılmaz güzel dağ manzaraları ve buzullara tanık olursunuz. Gemi seyahatleri tamamen nereye gitmek istediğinize ve ne görmek istediğinize bağlı, zira herkesin tatillerden beklentileri farklı.

Meşhur bir Karayip gezisi parmaklarının arasında kum taneciklerinin dolaşmasını isteyenler için mükemmel bir yer iken, bazıları da New York’u görmek ve şehir havasını solumak isteyebilir. Aynı şekilde Yunan ya da İtalyan kültürünü deneyimlemek isteyenler de Akdeniz turlarını seçecektir. Kısacası gemi seyahatleri anlatıldığı gibi bir plajdan diğerine gitmekle kısıtlı değil. Önünüzde buzullar arasında seyahat etmekten, romantik şehir gezilerine kadar pek çok seçenek oluyor.

Efsane: Bu tür seyahatler çok pahalıdır

Konu tatil olduğu zaman bazıları elindeki tüm parayı harcamak ister, bazıları da çok abartmadan sadece iyi vakit geçirmek ister. Genellikle bu tür bir seyahatin bedeli hemen hemen yarım pansiyon bir otelde yapılacak tatil ile aynı ücretle eşdeğer.

Tek farkı, ödediğiniz ücrete kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinin de dahil olması. Deniz seyahati paketi seçmek gözünüzü korkutmasın. Öyle ki bunun da diğer tatil paketlerini seçmekten bir farkı yok.

Elbette lüks gezilerin fiyatları yüksek ancak beklentilerinize göre her şey dahil bir paket almak, özellikle de alkol konusunda size epey bir tasarruf sağlayabilir. En iyi plan, biraz araştırma yapıp hangi turun sizin için en iyisi olduğuna karar vermek.

Efsane: Gemide sıkılacaksınız

Bu noktada gemiyi, yüzen devasa bir tatil köyü gibi düşünün. Ama daha iyisi, çünkü hiç uğraşmadan ve sürekli bavul toplayıp açmak zorunda kalmadan bir çok farklı yer göreceksiniz.

Gemide yapacağınız şeylerin sayısı gerçekten çok fazla, en basiti hiç bir şey yapmadan şezlonga uzanıp güneşin tadını çıkarırken geminin sizi bir sonraki destinasyona götürmesini bekleyebilir; restoranlarda muhteşem yemeklerin tadını çıkarabilir ya da kamaranıza çekilip kitabınızı okuyabilirsiniz.

Bu turların çoğu gemide yapılacak pek çok aktivite imkanı da sunar. Aktiviteler tur şirketlerine göre değişse de içinde mutlaka herkes için bir şeyler var. İsterseniz klasik bir tatil anlamına gelen güneşlenip havuzda yüzebilir, dilerseniz de fitness salonunda sporunuzu yapıp ardından güzel bir masaj yaptırabilirsiniz. Yemek kurslarına katılabilir ya da salsa dersleri alabilirsiniz.

Efsane: Yemek saatleri ve menüsü değişmez

Yıllar önce ilk çıktığındaki gibi saatleri belli olan ve dışına çıkılamayan menüler artık yok. Yani, kendinizi okuldaymış gibi hissetmenize neden olacak kısıtlamalarla vedalaşabilirsiniz. 

Artık gemi turu firmaları hayatın ritmine uymak zorunda olduklarının farkındalar ve bu yüzden günde dört öğün yemek çıkarabiliyorlar. A la carte menüden açık büfeye dek pek çok yemek seçeneği sunan turlardan birinde zevkinize göre mutlaka bir şeyler bulacaksınız.

Gemi tatilin en güzel yanlarından biri de gittiğiniz yerin mutfağının lezzetlerini tatmak ve elbette hiç bir şey pişirmeden ve bulaşık yıkamadan bunu yapmak. Firmalar herkesin damak tadına uygun seçenekler sunmakla kalmayıp sizin yemek saatlerinize de uymaya çalışıyor artık.

Efsane: Kesin deniz tutar ya da hasta olursunuz

Belki de en korkunç şehir efsanesi bu. Gemiye gidersiniz ve bir hastalık kapıp yataklara düşersiniz… Evet böyle bir şeye sizin de inanmadığınızın farkındayım ama biz yine de garanti olsun diye söyleyelim. Kendi evinizde hasta olma ihtimaliniz gemide olma ihtimalinizden daha az değil.

Ayrıca bir çok insan deniz tutması konusunda da endişeli. Eğer koca bir okyanusta küçücük bir sandal ile geziyorsanız evet dalgalar midenizi alt üst edebilir ancak bu tarz büyük bir gemide adeta yüzen bir tatil köyündesiniz.

Gemiler olağanüstü stabil ve çoğu zaman dışarı bakmazsanız bir okyanusta olduğunuzu fark edemezsiniz bile. Yine de oldu ki bir şekilde rahatsızlandınız o zaman da gemide zaten sizi tedavi edecek bir doktor ve yeterli miktarda ilaç bulunuyor.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz