İtalya, şüphesiz dünyanın en çekici ülkelerinden birisi. Avrupa’nın güneyinden kuzeye yayılan kendine has coğrafyasında insanlığa muhteşem hediyeler sunan büyük bir zenginliğe sahip. Hala ayakta duran binlerce yıllık tarihi mirası, göz alıcı mimarisi, birbirinden güzel köy ve kasabaları, gösterişli sahilleri ve geleneksel mutfağıyla İtalya, keşfetmeyi sevenlere sonsuz serüvenler sunuyor.

Sanatın ve tarihin ilmek ilmek işlendiği şehirlerinin her biri büyüleyici güzellikte. Sahillerin, vadilerin, ovaların arasında ilerlerken göreceğiniz kasabalar da öyle! Her adımda estetik bir dokunuş, dokunduğunuz her şeyde ayrı bir tat bulacağınız, İtalya özellikle sanatseverlerin vazgeçilmez gezi noktalarından. Gelin, incelikli zevklerin yarattığı İtalya şehirlerini hep birlikte gezelim.

İtalya’da Görmeniz Gereken 11 Şehir

1. Roma

italyadaki şehirler
Italya-Sehri-Roma

Roma, sadece İtalya’nın değil gezegenimizin en çekici şehirleri arasında. Her yıl dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan Roma ziyaretçilerini kendine hayran bırakan güzellikte. İtalya’nın başkenti olan şehir bugün eşsiz mirasını taşıdığı Roma İmparatorluğuna da başkentlik yapmış.

Roma’yı bu kadar ilgi çekici yapan bir döneme damgasını vuran imparatorluğun mirasçısı olmasının yanında ve erken Hristiyanlıktan Rönesans’a kadar çok farklı dönemlere ait sayısız eserin de aynı titizlikle korunup, kollanması. Şehrin her noktasından tarih fışkırıyor! Antik geçmişi, yıllara meydan okuyan tarihi yapıları, süslü çeşmeleri, ihtişamlı meydanları, barok-rokoko tarzda yapılmış binaların arasında dolaşırken şaşkınlıkla, hayranlık duygusu arasında gidip geliyor insan.

Dünyanın en küçük devleti ve katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan’da Roma sınırları içinde. Kendisi küçük ama gezilip görülecek yerleri asla tek sefere sığmayacak Papanın evinin de bulunduğu Vatikan’da, Michelangelo’nun 4 yılda tamamladığı freskleriyle ünlü eseri Sistine Şapeli, Raffaello Odaları en ilgi çeken yerlerden.

Tepesindeki yağmurun ve ışığı içeri girmesini sağlayan kubbesi ile 2000 yıllık tapınak Pantheon, bir zamanlar Roma’da siyasi ve ticari hayatın merkezi olan devasa sütunlarla Roma Forumu, Roma’nın antik kalıntılarının arasında en önemlilerinden olan, bir zamanlar kanlı gösteri ve oyunların sunulduğu Collessum, dünyanın en güzel galerilerinden biri olan Galleria Borghese, gizemli geçitleri ve efsaneleriyle öne çıkan San Clemente kilisesi Roma’da gezilecek yerlerden sadece birkaçı.

Roma’da 3 havalimanı var ancak Türkiye’den kalkan uçaklar sadece Fiumicino Havalimanı’na iniş yapıyor. THY Roma’ya her hafta İstanbul Havalimanından 4 sefer, Sabiha Gökçen’den 1 sefer, Ankara Esenboğa’dan da 2 sefer düzenliyor. Pegasus Havayolları ise günde iki direkt uçuş düzenlediği Roma’ya haftanın her günü uçuyor.

2. Venedik

italyada nereye gidilir

Venedik, Kuzey İtalya’nın Adriyatik Denizi kıyısındaki en romantik şehri. Burası bir liman şehri ancak coğrafyası onu sıra dışı yapıyor! Venedik Lagünün içinde serpiştirilmiş mavi suların kuşattığı irili ufaklı adaları merak uyandırıcı. Şehri ziyaret etmeyi planlayanların heyecanını arttıran kanallar ise Venedik’in en güzel süsü.

Yüzen şehri gondolla dolaşırken, karşılaştığınız geçitler, barok köprüler, penceresi çiçeklerle süslü evler ve gondolcuların aryaları insanda yaşama sevinci uyandırıyor. Su trafiğinin ana hattı olan Büyük Kanal’ı gezip etrafı izlediyseniz, şehrin başka güzelliklerini görme vakti! Meydanlarını ve sokaklarını görmediğiniz bir Venedik gezisi eksik kalacaktır.

İnce bir zevkle tasarlanmış meydanlar, sizi nereye götüreceğini bilmediğiniz dar sokaklar, şehrin her bir yanına dağılmış avlular, insandaki keşfetme arzusunu daha çok kamçılıyor Venedik’te. Her adımda şöyle bir etrafa bakıp, şehre ruhunu veren mimarinin biraz daha etkisine giriyor insan.

Dünyanın en güzel meydanlarından olan San Marco ve meydandaki ihtişamlı görüntüsüyle San Marco Bazilikası Venedik rotası için iyi bir başlangıç. Tüm zarafetiyle Rialto Köprüsü, müzeler ve sanat galerileri de listenizde olsun. İki katlı canlı renklerle boyanmış evleri, dantelleri ile ünlü Burano ve cam işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz Murano’yu da görmeyi ihmal etmeyin. Unutulmaz bir İtalya seyahati için hem bir klasik hem de ülkeyi kuzeyden başlayıp gezmek isteyenler için iyi bir başlangıç noktası Venedik.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan Venedik’e her gün, 3 direkt uçuş düzenliyor. İstanbul Hava Limanı Marco Polo Havalimanı arasında yapılan uçuşlar yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Aktarmasız günde tek uçuş seçeneği sunan Pegasus Havayolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı kalkış, Marco Polo Havalimanı varışlı seçeneği Pazar, Pazartesi, Çarşamba Ve Cuma günlerinde gerçekleştiriyor.

3. Floransa

floransa

Floransa, sanatın, kültürün ve üzüm bağlarıyla ünlü Toskana bölgesinin başkenti. Sanatseverlerin baş tacı olan şehrin ünü Avrupa sınırlarının fersah fersah ötesinde! Rönesans’ın doğduğu topraklara yayılmış Floransa’nın sanatın merkezi olmasındaki iddiası hiç şaşırtıcı değil!

Dünyaya birbirinden güzel eserler bırakan Leonardo da Vinci, Michelangelo ve daha nice sanatçının da doğup büyüdüğü bu topraklar, yaratıcı ruhlara sonsuz bir ilham kaynağı olmuş. Orta Çağ’ı aydınlatan Rönesans’ın en etkileyici heykelleri, yüksek bir zevkin ürünü mimarisiyle etkileyici yapıları, dünyaca ünlü sanat galerileri ve müzeleriyle şehir tam bir açık hava müzesi havasında.

Tarihi köprülerle süslü Arno nehrinin iki yakasına kurulmuş şehirde gezilecek çok yer var ve bu önemli kültür noktalarının hepsi yürüme mesafesinde. Floransa’yı gezmeye baş yapıt niteliğindeki Duma Katedrali ile başlayabilirsiniz. Rönesans mimarisinin ilk örneklerinden olan Duomo’nun çan kulesini referans alıp şehri gezmek daha kolay olacaktır.

Katedralin hemen karşısında yer alan büyüleyici güzellikteki tavan süslemeleriyle Aziz Giovanni Vaftizhanesi’yi de görmeyi unutmayın. Floransa şehrinin en önemli meydanlarından olan Signoria, Medici ailesinin sarayı Vecchio Sarayı, heykellerin sergilendiği Loggia dei Lanzi ve Michelangelo’nun Davud heykeli ile günün her saati ziyaretçi akınına uğruyor. Çok özel eserlerin sergilendiği zengin koleksiyonu ile Ufuzzi Müzesi de Floransa ziyaretinin olmazsa olmazlarından.

Floransa’da Peretola havalimanına ülkemizden direkt uçuş yok. Floransa’ya 105 km uzaklıktaki Bologna Havalimanı’na İstanbul Havalimanı’ndan THY ile Sabiha Gökçen’den ise Pegasus Havayolları ile uçabilirsiniz. Havalimanından 6 km uzaklıkta olan Bologna Tren İstasyonu’ndan 40 dakika süren bir tren yolculuğu ile Firenze Santa Maria Novella İstasyonu’na ulaşabilirsiniz.

4. Milano

milano

Milano, söz konusu moda ise ilk akla gelen şehirlerden! Ülkenin kuzeyinde yer alan Lombardiya bölgesinin başkenti Milano, modanın yanında sanat, tasarım, futbol, ticaret ve otomotiv sektörü gibi farklı alanlarda da büyük markalar yaratan dinamik ve havalı bir şehir.

Daha çok alışveriş ve modayla anılsa da şehir, kültür, tarih, eğitim, mimari ve gastronomi açısından ziyaretçilerine geniş bir yelpaze sunuyor. Dünyanın en büyük Gotik dini yapılarından biri olan Duomo Katedrali ve Katedralin bulunduğu Duomo meydanı şehrin en turistik noktaları ve gezmeye başlamak için iyi bir seçim. Katedralin çatısında ise muhteşem bir Milano manzarası ise muhteşem.

Katedralin yanında bulunan Galleria Vittorio Emanuele sadece Milano’nun değil belki de tüm dünyada en çok fotoğraflanan yapılarından. 15. yüzyılda yapılmış eski kent merkezine yakın mesafede tüm ihtişamıyla duran Sforzesco Şatosu, Leonardo Da Vinci’nin çizdiği “Son yemek” freskiyle tursitlerin ilgi odağı olan Santa Maria delle Grazie Kilisesi, dünyanın en prestijli sahneleri arasında olan, mimarisiyle de hayranlık uyandıran La Scala gezilip görülecek yerlerden birkaçı.

Milano’dan trenle günübirlik gidip geleceğiniz Hollywood yıldızlarının mesken tuttuğu Como Gölü, İtalya İsviçre sınırındaki Lugano Gölü, pitoresk dağ manzaraları ile Maggiore Gölü’de çevrede göreceğiniz doğal güzelliklerden en popüler olanları.

THY her gün Milano Malpensa Havalimanı’na direkt uçuş düzenliyor. Pegasus Havayolları ise Milano’ya 45 km uzaklıktaki Orio al Serio olarak da bilinen Bergamo Havalimanına uçuyor.

5. Napoli

Italya-Sehir-Napoli

Napoli İtalya’nın kuzeyinde, kendi adıyla anılan körfezin kıyısında yer alan nüfus bakımından İtalyan’ın üçüncü büyük şehri. Campania bölgesinin başkenti Napoli, filmlere konu olan yaşam tarzı, bin yıllık tarihi kentleri, güneyin sıcacık havası, pizzası ve futboluyla heyecan verici bir Akdenizli!

Napoli, neredeyse şehirle özdeşleşmiş çamaşır asılı sokakları, zaman mekan tanımayan futbol aşkı, otoriteye baş kaldıran asi ruhu, samimi insanları ve tarihi atmosferiyle dolu dolu bir İtalya deneyimi sunuyor. Ne de olsa pizzanın doğduğu şehir burası!

Halen aktif olan Vezüv yanardağının eteklerine yayılmış şehir ve 2800 yıllık tarihiyle dünyada yaşamın sürekli olarak devam ettiği en eski üçüncü kent olarak kabul ediliyor. Şehir ziyaretçilerine keşfedilecek pek çok şey sunuyor. Kentin kültürel zenginliklerin çoğu UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan tarihi bölge Centro Storico‘da yer alıyor. Buradaki Domenico Maggiore Meydanı, Spaccanapoli Caddesi, Piazza Gesu Nuovo, Via San Gregorio Armeno şehrin en turistik noktaları.

Hikayesiyle ilgi çeken, Vezüv yanardağının patlaması sonucu yok olan antik Roma kenti Pompei şehir merkezinin dışında görülecek yerlerden. Zamanında zenginlerin kullandığı bir deniz kıyısı tatil yeri ve ticaret limanı olan Herculaneum’da Pompei gibi lavların yok ettiği UNESCO Dünya Mirası Listesin’deki antik kentlerden.

Napoli Körfezde jet sosyetenin tatil adası olarak anılan limon ağaçlarının süslediği Capri, Amalfi kıyılarında denize dik bir dağ yamacına sığınmış renkli evleriyle Sorrento kasabası da umulmadık güzellikleriyle sizi yoldan çıkaracak Napoli’nin en afilli duraklarından.

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor. Roma’ya ucuz uçak bileti bulursanız 1.5 saat süren hızlı trenle de Napoli’ye gidebilirsiniz. Alitalia, Air Berlin, KLM ve diğer bazı havayolları da aktarmalı şekilde Napoli’ye uçuyor.

6. Bologna

Bologna, kuzeydeki Emilia-Romagna bölgesinde, kızıl şehir olarak da adlandırılan İtalya’nın en otanik şehirlerinden biri. Tipik İtalyan mimarisini görebileceğiniz estetik yapıları, sol referanslı tarihsel geçmişi ve kırmızının öne çıktığı renkleriyle özgün bir kimliğe sahip.

Şehre yakıştırılan ‘kızıl şehir’ ünvanı, binaların çatılarını kaplayan kiremit renginden geliyor. Bitişik nizam evlerinin arasına serpiştirilmiş “portico” isimli kemerli meydanları, nefis İtalyan mutfağını tadabileceğiniz restoranları, tüm gün dolaşsanız da yürümekten bıkmayacağınız sokakları ile belleklerde unutulmaz anılan bırakan bir şehir.

Bologna’nın en güzel yanı da şehri hiçbir taşıt kullanmadan yürüyerek keşfetme olanağı sunması. Orta Çağ yapılarıyla Maggiore Meydanı, şehrin en önemli meydanı ve tam anlamıyla bir kavşak noktası. Bologna gezilecek yerler listenizin ilk sırasına Asinelli ve Garisenda Kuleleri’ni yazabilirsiniz. İki Kule (Two Towers), 12. yüzyılda inşa edilen ve Bologna’nın simge yapıları arasında gösterilen mimari şaheserler.

Avrupa’nın altıncı en büyük dini yapısı olan Basilica di San Petronio, Romanesk, Lombardiya ve Antik Roma’ya özgü mimari detayları labirenti andıran mimari yapısıyla Basilica di Santo Stefano, ikonik görüntüsüyle akıllara kazınan kent merkezinin 3,5 kilometre kadar güneybatısında yer alan Sanctuary di Madonna di San Luca, Eskiden papalık yönetiminin en önemli sembolü olarak nitelendirilen Fountain of Neptune gibi Bologna’ya ruhunu veren yerlere de uğramayı unutmayın.

THY ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, 2 saat 40 dakika süren uçuşlarla aktarmasız olarak Bologna Guglielmo Marconi Havalimanı’na uçabilirsiniz.

7. Verona

verona
sirmione
Sirmione kasabası, Garda Gölü

Verona, büyülü güzelliği ve romantik atmosferiyle insanı baştan çıkaran bir şehir. Milano ve Venedik’in arasında yer alan Verona, İtalya figürünün tüm özelliklerini taşımasıyla da, şehre gelen her ziyaretçiyi mutlu edecek kadar zengin. Kuzeyin soğuk iklimine rağmen, güneyin sıcaklığını taşıyan samimi bir havası var!

Verona’nın en az Venedik kadar bu kadar romantik olmasında, hayranlık yaratan İtalyan mimarisi ve şehri ikiye bölen Adige nehrinin payı büyük. İngiliz yazar Shakespeare “Romeo Ve Juliet” adlı ünlü eserinde bu ölümsüz aşkın geçtiği Verona’yı kutsal sevginin tapınağı olarak tasvir etmiş. Sadece Romeo ve Juliet’in şehrin tanınmasında o kadar etkili olmuş ki aşıkların yaşadığı varsayılan evi görmek için dünyanın dört bir yanından insanlar şehri ziyarete geliyor.

İtalya’nın Kültür ve operanın merkezi olarak da kabul gören Verona’da keyifle gezeceğiniz pek çok yer var. Gezinize bir zamanlar Roma forumunun bulunduğu alan üzerine kurulu Piazza delle Erbe meydanından başlayabilirsiniz.

Romanesk mimarinin tüm güzel yönlerini konuklarına sunan Duomo di Verona, Orta Çağ’da kenti yöneten Scaliger hanedanı tarafından yaptırılan şimdilerde müze olarak kullanılan Castelvecchio, Rönesans stili saraylarla çevrelenmiş Piazza dei Signori, Romalılar tarafından yapılmış İtalya’nın en büyük amfitiyatrolarından biri Arena di Verona, Verona gezisinin en önemli duraklarından.

Doğal güzellikler ilginizi çekiyorsa, Verona’nın güneybatısındaki son buzul çağında oluşmuş İtalya’nın en büyük gölü Garda’ya da zaman ayırın. Gölün etrafına yayılmış, üzüm bağlarıyla çevrili küçük kasabalara da uğrayıp nefis şarapların tadına bakın.

Türkiye’den Verona’ya direkt uçuş yok. Verona Venedik ve Milano’ya yakın olduğu bu şehirlerden birine uçup, trenle Verona’ya ulaşabilirsiniz.

8. La Spezia

italya şehirleri

Le Spezia, İtalya’nın kuzeybatısında, Liguria bölgesinin sıradışı güzellikteki sahil kasabalarıyla ünlü bir şehri. Denizin kenarında yükselen renkli evleriyle, benzerini başka bir yerde göremeyeceğiniz etkileyici bir manzaraya sahip sahilleri, renkli plajları ile İtalya’nın da en çok fotoğraflanan noktaları aynı zamanda.

Le Spezia’yı ilk kez duyuyorsanız şaşırmayın. Çünkü Spezia Körfezinin ortasındaki Le Spezia’nın sahilindeki köylerden oluşan Cinque Terre o kadar ünlü ki, şehrin ismini biraz gölgede bırakmış.

Genoa ve Le Spezia arasında uzanan Cingue Terre, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso al Mare isimli beş köyden oluşuyor. Köylerin genel karakterleri birbirine benzese de hepsinin ayrı bir büyüsü ve kendine has bir dokusu var. Rengarenk boyanmış, birbirine yaslanmış lego gibi duran evler çok dik yamaçlar üzerine yapılmış. Evlerin ve plajların etrafı ise bergamut ve limon ağaçlarının kokularının yayıldığı bahçelerle çevrili.

Köylerin manzarası o kadar güzel ki, neredeyse bu bölgeyi kalabalığın az olduğu bir dönem imkansız gibi. Yılın her dönemi turist akınına uğruyor. Köylerin çevresindeki yürüyüş yolları da bir o kadar keyifli. Cinque Terre olduğu bölge Ulusal Park niteliğinde olduğu için bu bölgeye giriş ücretli.

Cinque Terre dışında da şehirde gezilecek pek çok yer var. Vaktiniz varsa La Spezia Körfezi’nin en güneyinde bulunan Palmaria Adası, La Spezia’nın güneydoğusunda bulunan Lerici köyü, Porto Venere Bölgesi Tabiat Parkı’da mutlaka uğrayın.

La Spezia’ya ülkemizden direkt uçuş yok ancak şehir Genova, Pisa ve Milano’ya çok yakın. Bu üç şehre THY veya Pegasus ile uçup, tren veya otobüsle La Spezia’ya kolayca ulaşabilirsiniz. 

9. Salerno

italya şehirleri
Positano

Salerno, güney İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan güzeller güzeli bir Akdeniz şehri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kıyıları, deniz manzaralı büyüleyici sahil sahil kasabaları, kıyıdan başlayıp bir yamaç üzerine pastel tonlara boyanmış evleri ile insanda yaşama sevinci uyandıran bir İtalyan.

Dünyaca ünlü Amalfi sahilleri Salerno’nun kıyı bölgesinde yer alıyor. 50 km uzunluğunda Napoli ile Salerno arasında kalan Amalfi sahilleri, nefes kesici güzellikte kasabaları, popüler plajları ,sürprizlerle dolu virajlı yolları ve pahalı otelleri ile tanınıyor. Amalfi aynı zamanda deniz kenarındaki bu kasabalardan en meşhur olanın adı.

Amalfi bu kasabalardan en hareketlisi çünkü deniz kıyısından diğer kasabalara hızlı ulaşım sağlanıyor. Dik bir uçurumun üstünde yan yana sıralanmış villaları ve limon bahçeleriyle bir ressamın tablosundan çıkmış gibi. Kıyıları keşfetmek için turistlerin uğradığı ilk kasaba.

Sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan Atriani kasabası da Amalfi’nin yanı başında. Dik bir yamacın kıyısına ilişmiş küçücük bir kasaba olan Atriani’nin hemen önünde güzel bir plajı yaz aylarında dolup taşıyor.

Positano kasabası Amalfi kıyılarının en ünlüsü. İtalya’nın en romantik kasabaları arasında olan Positano’nun mağribi tarzı mimarisi, önünde uzanan Sirenesu adaları manzarası, iki tepenin arasında deniz kıyısından başlayarak bir yamaç boyu yükselen renkli evleriyle büyüleyici bir atmosfer sunuyor.

Amalfi’nin en geniş ve muhteşem manzaralısı yeri Ravello kasabası. Denize kıyısı yok, ama tüm kasaba terasa benzeyen özgün bir coğrafyaya sahip. Yemyeşil yamaçlar sahile kadar uzanıyor. En az Positano kadar romantik Ravello kasabası daracık sokakları, lülks villaları, limon ve bergamut kokan bahçeleri, rengarenk çiçekleri ile Amalfi’nin baş tacı.

Salerno’ya ülkemizden direkt uçuş yok. Napoli Salerno’ya ülkemizden direkt uçuşun olduğu en yakın şehir. Türk Hava Yolları ile Napoli’ye uçup otobüsle ya da araç kiralayarak Salerno’ya ulaşabilirsiniz. Doğrudan Amalfi kıyılarına gitmek isterseniz Napoli’den kalkan feribotları da tercih edebilirsiniz.

10. Siena

siena
San Gimignano
San Gimignano

Siena, İtalya’nın ortasında yer alan Toskana bölgesine kurulmuş, etkileyici tarihi dokusuyla tanınan bir şehir. UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Siena, labirenti andıran tarihi binaların arasına sıkışmış daracık sokakları, şehri gezerken içinize işleyen Orta Çağ havası, gladyatör sahnelerini andıran büyük meydanlarıyla ziyaretçilerini geçmişe doğru heyecanlı bir serüvene çıkarıyor.

Siena etrafı ise zeytin ağaçları ve üzüm bağlarıyla çevrili üç tepe üzerine kurulmuş. Şehrin dışı saran yeşil örtü içeride kendini turuncu ile kızılın karıştığı Siena’ya has bir renge bırakıyor. Şehrin merkezini oluşturan tarihi bölgeye giriş, yüksek duvarlı kapılarından yapılıyor.

İtalya’nın her yerinde karşılaşacağınız tarihi atmosfer burada daha yoğun. İçeri girerken başka bir zamana ışınlanıyorsunuz sanki, tıpkı bir film platosuna benziyor Siena. Ödüllü The English Patient, Stealing Beauty filmleri ve daha pek çok film Siena’da çekilmiş.

İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olan Piazza del Campo meydanında, dünyaca ünlü Palio At Yarışlarını görmek için her yıl milyonlarca insan akın ediyor.

Kilisenin devletle eşit güçte olduğunu vurgulamak için Siena Katedrali ile aynı yükseklikte yapılan Mangia kulesi, kulenin hemen yanındaki Orta Çağ mimarisini yansıtan gösterişli saray Palazza Pubblico, gotik mimarinin İtalya’da önde gelen yapılarında birisi sayılan Santa Maria Assunta Katedrali, Orta Çağ ve Rönesans dönemlerinde İtalyan sanatçılarının eserlerinin sergilendiği The Pinacoteca Nazionale şehrin gezilecek en önemli tarihi yapıları.

Siena’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor. Siena’ya en yakın Türkiye’den direkt uçuş bulabileceğiniz şehirler Floransa ve Pisa. THY veya Pegasus’la bu şehirlere uçup, tren ya da otobüsle Siena’ya ulaşabilirsiniz. Yol boyu uzanan muhteşem manzaraları özgürce izlemek için Floransa ya da Pisa’dan araba kiralamak da iyi bir fikir.

11. Bari

italya şehirleri, bari
Bari, İtalya
italya alberobello
Alberobello

Bari, İtalya’nın güneydoğusundaki Adriyatik Denizi kıyılarında uzanan mütevazi bir liman şehri. Bulunduğu Puglia bölgesinin merkezi olan Bari, Napoli’den sonra ekonomik olarak güneyin ikinci büyük merkezi.

Bari’nin kuzeyin turistik şehirlerine kıyasla daha samimi ve sıcak bir havası var. Etrafta top oynayan çocukları, kapının önünde bağırarak sohbet eden insanları, balkonlardan sarkan çamaşırlarıyla mahalle kültürünün devam ettiği resmiyetten uzak Akdeniz ruhunu taşıyan yerlerden.

Diğer şehirlere göre adı az duyulsa da hem merkezde hem de şehir dışında görülecek UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş nefis kasabaları var. Özellikle Puglia bölgesini gezmek istiyorsanız rotayı oluştururken Bari’den başlamanızı tavsiye ederim.

Şehir merkezinde geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanan Puglian-Romanesk mimarisinin muhteşem bir örneği olan Basilica di San Nicola, 1062’de Bizans İmparatorluğu yardımıyla yaptırılan Bari Cathedrali, Rönesans döneminde sanatçıların, yazarların ve ressamların çalışma alanı olan Castello Kalesi, eski şehir merkezi Bari Vecchia, İtalya’nın da 4. en büyük opera binası olan Petruzzelli Tiyatrosu Bari’nin en sevilen turistik noktaları.

Şehir merkezini gezdikten sonra güneye doğru sıralanmış Polignano a Mare, Monopoli, Alberobello, Ostuni, Brindisi, Lecce, Otranto, Gallipoli ve Taranto kasabalarını mutlaka ziyaret edin. Puglia bölgesi üzüm ve zeytin üretiminde oldukça iddialı, yol boyu ağaçların süslediği harika manzaralarla karşılaşacaksınız.

Geleneksel mimarisi ile Alberello bu köyler içinde en popüler olanı. Köyün alameti farikası ise bir dönem vergi sisteminden muaf olmak için yapılan Trullo adındaki beyaz kireç taşı ile kaplı, harçsız örülmüş gri konik çatılı evleri. Kasabayı beyaza bürüyen bu ilginç görünümlü evleri sayesinde Alberello UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeyi başarmış. Puglia’nın en çok turist ağırlayan yerleri arasında beyaza boyalı evleri, taş döşeli sokakları, otantik ve sıradışı duran Alberello’yu Bari gezinize mutlaka ekleyin.

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan Salı, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri Bari’ye direkt uçuş düzenliyor. Bari’den şehir dışında gezeceğiniz pek çok noktaya trenle ulaşım var ancak yol boyu muhteşem manzaralarla karşılaşacağınız için araba kiralayarak gezmek de aklınızda bir alternatif olarak kalsın.

12. Torino

Torino, İtalya’nın kuzeybatısında, Po Nehri ile Alplerin hemen dibinde Piyemonte bölgesinde yer alıyor. İlgi çeken müzeleri, zarif dükkanları ve nefis restoranları ile dev bir kültürel merkez. Etkileyici güzellikte parklar ve Alp Dağlarının kıyısındaki kristal berraklığındaki göllere ve yemyeşil ormanlara ev sahipliği yapan kırsal alanlar var. 2006’da kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yaptı.

Barok mimarisinin ve tarihi sarayların çok güzel örneklerini de görebilmek mümkün. 16. yüzyıl yapısı olan ve antikalar, resim ve heykellerin bulunduğu Kraliyet Sarayı, Kraliyet Bahçelerinin içerisinde yer alıyor. Kutsal Kefen Şapeli, Chiablese Malikânesi ve Chiablese Malikânesi de bahçeler içerisinde yer alan yapılar arasında. Torino’da Mole Antonelliana, Palatine Kuleleri, Turin Katedrali gibi yerler ziyaret edilebilecek görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Orta Çağa ait Savoya Krallık Hanedanı Sarayları ise 1997’den itibaren UNESCO Dünya Mirası listesine katılmış. Mole Antonelliana Sinema Müzesi, mumya ve eski papirüsleri ile Egyptian Museum, Torino Kraliyet Sarayı ve Madama Sarayı ziyaret edilmesi gereken mekanlar.

Türk Hava Yolları ile aktarmasız olarak 3 saatlik bir uçuşla Torino’ya direkt uçuyor. Avrupa aktarmalı olarak Alitalia, British Airways, KLM, Air France ve Lufthansa aracılığı ile ortalama 6.5 saatlik bir yolculuk sonunda da Torino’ya ulaşabilirsiniz.

İtalya gezilecek yerler kültürel ve geleneksel zenginliğe sahip şehirleri, ziyaretçilerine oldukça geniş bir seyahat yelpazesi sunuyor. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürünün yanında enfes mutfağı, muhteşem şehir ve kasabaları ile ziyaretçilerini etkisi altına almayı başaran İtalya Rengarenk köyleriyle Cinque Terre, tam bir kültür merkezi olan Verona ve ülkenin yüzen benzersiz şehri Venedik gibi muhteşem kentler keşfedilmeyi bekliyor.

75 YORUMLAR

 1. Her zamanki gibi harika bir yazı dizisi ve görsel şöleni olmuş, tebrik ederim 🌼Benim İtalya ile ilgili en çok merak ettiğim konu bu ülkeye hangi coğrafyanın kültürünün hakim olduğudur..

   • Çok teşekkür ederim. Doğal olarak Türkiye ve Antalyamızda da Roma imparatorluğunun izleri, eserleri mevcut. Sizinde çok yakından bildiğiniz gibi her gün içinden geçtiğimiz Işıklar cad. Hadrian Kapısı Üçkapılar Ant. büyüleyici mimarisi ile Roma imparatorluğunun güncel yaşamımızda yeri olan en göz alıcı eserlerinden. Teşekkür ederim ve başarılarınızın daim olmasını temenni ederim.

 2. Güzel bir yazı tebrikler.Manarola, Riomaggiore, Vernazza büyüleyici bir ambiyansa sahip.Cinque Terre kıyılarını görmek isterim.Como Gölü’de bence mükemmel bir yer.

 3. Merhabalar 10 günlük İtalya turu planlıyorum. 3 gün Roma 2 gün Floransa yarım gün Pisa 1.5 gün Venedik 2 gün Milano olarak düşündüm. Sizce mantıklı mı?

  • Bence Roma ve Milano’dan bir gün alıp 2 gün Napoli eklemeliydiniz.İtalya’nın en güzel şehirlerinden biri. Çok fazla tarihi yer vardır,diğer İtalyan şehirlerinden farklı bir mimariye sahip.

   Bu da şehri çok güzel kılar.İnsanlar diğer şehirlere göre daha sıcakkanlıdır.Dillerini Napoliten lehçesiyle konuşurlar.Hatta bazıları İtalyan olduğunu kabul etmez, Napoliten olduklarını söylerler. Ayrıca Napoli’nin mutfağı da harika. İtalya’nın en iyi pizzası Napoli’de yenir.Peki şehir hakkında olumsuzluklar var mı? var.

   İtalya’nın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biri, Milano ve Roma’daki trafik burada da var. Şehir bir zamanlar tam bir çöplüktü, temiz yer neredeyse yoktu (2008-2012 civarı şehirde mafya yüzünden çöp krizi çıkmıştı.).

   Ama günümüzde turistler, yerliler ve videolar bu sorunun çözüldüğünü söylüyor. Bir de bazı turist rehberleri şehirde mafya olmasından dolayı cüzdanlarına sahip çıkmasını söylüyor. Madem korkuyorsunuz arka cebinize koymayıverin siz de cüzdanı abartmanın lüzumu yok bence.

 4. İtalya gezmek için çok güzel bir ülke her yerinden tarih fışkirıyor ama size tavsiyem değerli eşyalarıniza sahip çıkın hırsızlık tavan yapmış Vatikan gezerken kaban caldirdik Pisa Kulesi’ni gezerken arabamızin kilidini kırdılar. Valiz çanta eşya namına ne var ne yok her şeyimiz caldilar çocuğunun bezi ictigimiz suya kadar almışlar polisler de çok ilgisiz umurunda olmadı kimsenin. Rapor tutup elimize verdiler gezimizi yarıda kesip ülkemize sag salim döndük sukur.

 5. Roma Floransa Venedik Bologno Milano ve Torino u gezme şansım oldu. Torina daha çok sanayi kenti gibidir. Ülkenin kuzeybatısında da kalsa Alp dağlarının eteklerinde doğa ile buluşma fırsatınız var. İtalyada beni etkileyen şey tarihi ve santı olmuştur oyüzden Roma ve Floransa tekrar tekrar gitmek isteyeceğim yerlerin en başında gelir 🙂

 6. Türkiye’den araba kiralayarak gidip gezmek çok daha iyi oluyor kısa zamanda ciddi anlamda geniş bir bölgeyi gezme şansınız oluyor. Bizim ehliyetimiz geçerli.

  Yalnız kalacağınız yerin (ev veya otel) ücretsiz park yeri mutlaka olsun çünkü geceliği pek ucuz değil 🙂

 7. İtalya’da en güzel, görülmesi gereken yer Alp dağları arasında kalan Como Gölü. Gölün etrafında 3 ayrı belde bulunuyor. Her biri harika yeşil mavi bir arada ve tek kelimeyle harika pizza yiyebiliyorsunuz.

  Milano Katedralleri ve kiliseleri mutlaka görülmeli ve paranız varsa, çantalar ayakkabılar muhteşem güzel.

 8. İki gün önce İtalya’dan döndüm. En çok Napoli, Portofino, Amalfi Kıyıları, Sorento, Positano, Palermo bayıldım müthişti. Bir de Toskana’nın nesine bayıldınız? Yeşilse bizdeki yeşil daha güzel, şarabı güzelmiş yalnız şarap ve limoncello aldık o kadar.

 9. Bologna’dan kimse bahsetmemiş ya da ben görmedim. Dünyanın ilk üniverstiesi Alma Mater Bologna’da. Bolonez sosun çıkış yeri. Kızıl şehir. Roma’dan daha beğendiğimi söyleyebilirim. Roma’da ifade edemediğim bir eksiklik oldu. Verona’ya gidip Arena Di Verona’da opera dinlemeden dönmek büyük kayıp. İnanılmaz bir atmosfer. Küçük şehir olabilir ama turların bir saatlik gezisi ile haksızlık ediliyor.

 10. Hmm İtalya en severek, ve en çok gezindiğim ülkedir. Birkaç haftalık dil kursu ve iş seyahatleri sırasında Floransa, Siena, Bologna, Milan, Verona, Roma, St Gimignano, Dolomiti, Lake Como, Lake Garda, Venedik, Cinque Terre… Kuzey ve Orta İtalya’da dolandım durdum, henüz güneyine inemedim. Belki Güney İtalya seyahatiniz olursa beni de götürürsünüz.

 11. İtalya’da eğitim amaçlı yaklaşık bir sene kadar kaldım. Herhalde bir İtalyandan daha çok gezmişimdir, neredeyse sokak sokak. 10 maddeye sığdırmak çok zor tabii. Yine de orta kısımdan Roma, Floransa, oradan çok yakın Pisa, Siena!

  Napoli’de şehir içi tehlikeli ama trenle Sorrento ve Vezüv Yanardağı görülmeli; kuzeyde Padova, Garda Gölü, ki çok gezecek nokta var burada, Verona, Venedik; güney taraflarında yazın gidilebilecek Otranto, Bari’ye yakın Polignano a Mare’ye gidilmeli.

  Bir de Sicilya ve Sardunya var tabii oraları da doğa harikası. Yani gez gez bitmez İtalya 😀 Ama roman ve zenci hırsızlara dikkat edilmeli mutlaka. Benim ve birçok arkadaşımın başına geldi!

  • Tren garının olduğu bölgede dilenci vs. çok fazlaydı. Yılbaşı günü gitmiştik 5 kişi baya ürkmüştük. Başımıza bir şey gelmemesi büyük şanstı. Bir de turist kafilesi ile gezmek farklı olabilir tabii.

   • Tren garları çevreleri Avrupa’nın her şehrinde aynı hele İtalya’nın her şehrinde kesinlikle aynı Napoli’ye özel bir şey değil bu 🙂

  • Asıl İtalya Roma’nın güneyindedir. Puglia bölgesi harika, Bari, Lecce, Matera, Polignano a Mare, Ostuni… Hangi birini sayayım, hepsi harika. Büyük şehirlerdeki turist ordularından kaçanlar güneye Puglia bölgesine gitsin bizim gibi.

  • Sizin başınıza gelmediyse olmadığı anlamına gelmez. Benim akşam yürürken hem de çevremde erkek arkadaşım varken (Türk ve başka milletlerden) boynuma vurarak altın kolyemi çaldılar. Ayrıca 5 tane kadar arkadaşımın da cüzdanı, telefonu ve parası çalındı. Daha başka tehlikeler de atlattım ama onlardan bahsetmek istemiyorum.

  • Aynen ben de Napoli de bir hafta kaldım gece gündüz gezdim hatta bi gece Napoli İtalya Kupasını kazanmıştı sabaha kadar uyumadılar güvenlikle ilgili en küçük bir aksilik yaşamadım.

  • Ya hayret bir şey! Yaşadığımız bir şeyi anlatıyoruz ki birileri de çıkıp ben böyle bir şey yaşamadım diyor. Sanki yalan söylüyoruz. Biz bilgilendirelim, yardım edelim diye yazdık, yazmaz olsaydım. Bir daha da böyle platformlara bir şey yazarsam iki olsun. Ben gezdim, başkası ne yaparsa yapsın deyip banane demek lazım demek ki!

   • ben kendi adıma teşekkür ediyorum size Duygu hanım bilgilendirdiğiniz için şans meselesi ark.ları amdride gitti bişey olmadı ben gittim hırsızlık yaşadım napalım yani keşke onlarıda soysalardımı diyelim Allah korusun

 12. İtalya’da yaşayan ve birçok şehrini/köyünü gezmiş biri olarak Roma, Floransa, Venedik gibi olmazsa olmaz yerlerden sonra Toscana’da San Gimignano ve çevresini şiddetle tavsiye ediyorum. Şarap bağları arasında tarihi yaşamak ve kafa dinlemek için ideal bir bölge Toscana.

 13. İtalya’nın hemen hemen her yerini gezdim. Harikadır. Birkaç ay önce İtalya hatıralarımı resimleri ile paylaşmıştım. Sayfamdan görebilirsiniz.

 14. Açıkçası ben Roma yi hiç beğenmedim, büyük hayal kırıklığı oldu benim için. bir defa çok pis, 20 sene öncesinin İstanbul u gibi. Her yer çöp. Çok güvensiz bir şehir, sokaklarda yaşayan onlarca insan var.

 15. Napoli, Pompei, Floransa, Venedik veee tabii ki Roma !
  Floransa’da dondurma,biftek..
  Napoli’de makarna,limonçerro yiyin&için….
  Süper süper süper

 16. Daha ilk günden taksicinin gazabına uğradık iner inmez uçaktan 3 km yere 25 Euro bayıldık. Soyulmadığımıza dua ediyoruz, nasıl tufaya geldik anlamadım, adama polisim dedim o kadar yani! Napoli’de gün geçirdik sıcak bizim sıcak ama pislikten geçilmiyor şehir.

  Capri Adası’nda rastladığım İtalyan, İstanbul’u ziyaret etmiş, çok temiz demişti. İstanbul’a neden temiz dediğini çok daha iyi anladım. Onun dışında İtalya’yı sevmişimdir. Amalfi’ye gidene kadar kafayı bulduk, yollardan zig zag çizerek ulaştık. Popüler olduğu için kalabalık had safhadaydı.

  Türkler artık dolaşıyor dünyayı, arada Türkçe konuşmalar kulağıma çarpıyor. Konuşmalar, velhasılıkelam gidilir mi gidilir, İtalya’nın her yerine gidilir. Hala oralardayım, yarın dönüş, yeter 2 hafta 🙂

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz