İtalya, bugün dünyanın en gözde turistik ülkelerinden birisi. Hala ayakta duran binlerce yıllık tarihi mirası, muhteşem mimarisi, biribirinden güzel köy ve kasabaları, gösterişli sahilleri ve leziz mutfağıyla İtalya, birçok gezginin hayallerini süslüyor. İtalya, dokunduğunuz her şeyde ayrı bir tat bulacağınız, özellikle sanat severlerin vazgeçilmez gezi noktalarından. İtalya’nın en güzel yerlerini sizler için hazırladık.

Instagram’dan takip edin  instagram.com/gezgingo

İtalya’da Görmeniz Gereken 10 Yer

1. Venedik

Italya-Sehir-Venedik

İtalya’ya gelen herkesin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunan, yüzen şehir Venedik, ziyaretçilere mimarisinin güzelliğiyle nefes aldırıyor. En yoğun sezonun dışında, Venedik’in akılda kalan yanı, gondolcu şarkıları oluyor. Ayrıca, su trafiğinin ana hattı olan Büyük Kanal, dünyanın en güzel meydanlarından sayılan San Marco Meydanı ve şehrin en ünlü kilisesi olan San Marco Bazilkası, Venedik’te gezilebilecek yerler arasında en önemlileri sayılıyor. Dünyanın en romantik şehirlerinde hemen her zaman ilk sırada. İtalya’nın en güzel şehirleri arasında ilk sıralarda yer alan Venedik, aşıkların listesinde bir numara olmalı.

2. Roma

Italya-Sehri-Roma

Dünyanın en ünlü şehirlerinden olan Roma, antik geçmişiyle, her yıl dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Şehir merkezini ziyaret edenler kendini hayatın canlılığına ve kültürüne bırakıyor. Ebedi Şehir (La Città Eterna) olarak anılan Roma’da, görülmesi gereken yerler arasında Kolezyum, Sistine Şapeli, birbirinden güzel meydanlar ve enfes heykelleriyle çeşmeler yer alıyor. Sokaklarında kaybolmak ise ayrı bir keyif, çünkü ne yana baksanız ya binlerce yıllık tarih görüyorsunuz. Her sokak şahane bir meydana açılıyor. Gidin, kaybolun.

3. Floransa

Müthiş Toskana kırsalında yer alan Floransa, dünya genelinde sanat severler arasında çok popüler bir yere sahip. Dünyanın 3 büyük sanat galerisinden birinin bulunduğu ortaçağdan kalma, gerçek bir kültür merkezi olan şehirde, dünyaca bilinen sanat eserleri, mükemmel mimari yapıtları ve şahane heykeller bulunuyor.

Tarihi yapıların birçoğu birbirine yakın olduğu için kenti gezmesi de bir o kadar kolay. En önemli yerler arasında, Floransa’nın en yüksek yapısı olan ve gotik tarzda inşa edilen Floransa Katedrali bulunuyor. Yolunuz düşerse Piazza Michaelangelo’dan muhteşem bir batımı izleyin.

4. Amalfi Kıyıları

italyadaki-sehirler

Yaklaşık 50 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanan Amalfi Sahili, tatilcilerin popüler mekanlarından biri. Yine İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kıyılar, dünyanın en güzel yollarından biri olarak da kabul ediliyor. Tabi kalabalık yaz mevsiminde bu güzel yolda araba kullanmak biraz sabır gerektiriyor.

Ünlü romantik kent Positano, tepede şahane manzaraya bakan Ravello ve Ortaçağ şehri Salerno gibi farklı rota seçenekleri de sunuyor. Buna şirin kent Sorrento‘yu da ekleyebiliriz. Bu güzergahdaki irili ufaklı köylerin sokaklarında kaybolmak gerek.

5. Cinque Terre

italya şehirleri

İtalya’nın batısında, La Spezia iel Genova arasındaki yer alan beş kıyı köyünden oluşan Cinque Terre, bozulmamış kıyıları, nefis güzellikleriyle çarpıcı bir yer. UNESCO tarafından dünya mirası olarak görülen köyler, güzel yürüyüş parkurları, mükemmel şarapları, deniz ürünleri ve muhteşem manzarası ile misafirlerine iyi bir tatil deneyimleme fırsatı sunuyor. Genova’dan sahil yolunu takip ederek 2 saate yakın sürede bu şirin köye ulaşabiliyorsunuz. Uygun fiyatlarla düzenlenen İtalya tatilinizi planlamak için buraya tıklayın.

6. Verona

italyanin-en-guzel-sehirleri

Kültür ve operanın merkezi olan Verona, en az Venedik kadar büyüleyici bir yer. Ziyaretçiler kentte bulunan birçok farklı tarihi yapıyı keşfedebiliyor. İtalya’nın kuzeyinde, Shakespeare’nin talihsiz kahramanı Juliet Capulet’in balkon sahnesine atfedilen ev’in bulunduğu romantik şehir, sanat aşıklarının sevdiği yerlerden. Çevresindeki mermer heykelleriyle Piazza delle Erbe, Arena, Roma tiyatrosu, Castelvecchio Köprüsü, Santa Apostoli Kilisesi ile genç aşıklar için romantik bir kaçış yeri.

7. Siena

Italyanin-En-Guzel-Yerleri-Siena

Orta İtalya bölgesinde bir Toskana şehri olan Siena, İtalya’nın en çok turist ziyareti alan şehirlerinden birisi. Yine UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınan Siena, labirenti andıran daracık sokakları, düzgün mimarisi, tarihi dokusu ile nefis bir yer. İtalya’nın en güzel meydanlarından biri olan Piazza del Campo meydanında, dünyaca ünlü Palio At Yarışlarını görmek için her yıl milyonlarca insan akın ediyor.

8. Napoli

Italya-Sehir-Napoli

Pompeii antik kalıntılarıyla tarihsel ve kültürel açıdan heyecan verici bir şehir olan Napoli, Milano ve Roma’dan sonra İtalya’nın üçüncü büyük şehri. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden olan kent, birçok ziyaretçisini tatmin edecek kadar farklı seçeneğe sahip. Büyüleyici Capri Adası, Pompeii ve Herculaneum antik kentleri, UNESCO Dünya Mirası tarihi sokakları, tarihi kale ve kiliseleri ile Napoli’de gezilecek yerler biribirinden güzel. Pizzanın doğduğu kent İtalya mutfağının en önemli duraklarından birisi. Gurme gezginleri listeye almalı.

9. Milano

Italya-Sehir-Milano

Milano, İtalya’nın modanın ve iş dünyasının kalbinin attığı bir yer olarak Avrupa’nın en zengin ve pahalı yerlerinden biri. Endüstriyel kökenlerine rağmen şehir, kültür, mimari ve gastronomi açısından ziyaretçilerine geniş bir yelpaze sunuyor. Kentteki muhteşem gotik katedral Piazza del Duomo, dünyanın ilk alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emanuele ve dünyaca ünlü opera binası Milano La Scale gezilebilecek yerlerden. Moda düşkünlerinin listesinde yer almalı.

10. Garda Gölü

Italya-Sehir-Garda

Kuzey İtalya’da Verona ve Brescia arasında yer alan, ülkenin en büyük 3 gölünden biri olan Garda, her biri tarih, manzara ve gastronomi açısından oldukça zengin duraklar sunuyor. Desenzano ve Simeone gibi kasabalara yakınlı ve gölden feribotla bu şirin kasabalara ulaşılabiliyor olması da avantaj sağlıyor. Burada çok sayıda pansiyon ve lüks otelin yanı sıra bolca kamping alanı da mevcut. Milano’da bu güzel göle günübirlik gezi yapmak mümkün. Doğa severler için not edilmesi gereken bir yer.

Gezilecek yerleri, kültürel ve geleneksel zenginliğe sahip şehirleri, ziyaretçilerine oldukça geniş bir seyahat yelpazesi sunuyor. Rengarenk köyleriyle Cinque Terre, tam bir kültür merkezi olan Verona ve ülkenin yüzen benzersiz şehri Venedik gibi muhteşem kentler keşfedilmeyi bekliyor. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürünün yanında enfes mutfağıyla da ziyaretçilerini etkisi altına almayı başaran İtalya, keyifli bir gezi isteyenlerin başlıca tercihlerinden biri oluyor.

82 YORUMLAR

 1. Daha ilk günden taksicinin gazabına uğradık iner inmez uçaktan 3 km yere 25 Euro bayıldık. Soyulmadığımıza dua ediyoruz, nasıl tufaya geldik anlamadım, adama polisim dedim o kadar yani! Napoli’de gün geçirdik sıcak bizim sıcak ama pislikten geçilmiyor şehir. Capri Adası’nda rastladığım İtalyan, İstanbul’u ziyaret etmiş, çok temiz demişti. İstanbul’a neden temiz dediğini çok daha iyi anladım. Onun dışında İtalya’yı sevmişimdir. Amalfi’ye gidene kadar kafayı bulduk, yollardan zig zag çizerek ulaştık. Popüler olduğu için kalabalık had safhadaydı. Türkler artık dolaşıyor dünyayı, arada Türkçe konuşmalar kulağıma çarpıyor. Konuşmalar, velhasılıkelam gidilir mi gidilir, İtalya’nın her yerine gidilir. Hala oralardayım, yarın dönüş, yeter 2 hafta 🙂

 2. Napoli,Pompei,Floransa,Venedik veee tabii ki Roma !
  Floransa’da dondurma,biftek..
  Napoli’de makarna,limonçerro yiyin&için….
  Süper süper süper

 3. Açıkçası ben Roma yi hiç beğenmedim, büyük hayal kırıklığı oldu benim için. bir defa çok pis, 20 sene öncesinin İstanbul u gibi. Her yer çöp. Çok güvensiz bir şehir, sokaklarda yaşayan onlarca insan var.

 4. İtalya’nın hemen hemen her yerini gezdim. Harikadır. Birkaç ay önce İtalya hatıralarımı resimleri ile paylaşmıştım. Sayfamdan görebilirsiniz.

 5. İtalya’da yaşayan ve birçok şehrini/köyünü gezmiş biri olarak Roma, Floransa, Venedik gibi olmazsa olmaz yerlerden sonra Toscana’da San Gimignano ve çevresini şiddetle tavsiye ediyorum. Şarap bağları arasında tarihi yaşamak ve kafa dinlemek için ideal bir bölge Toscana.

 6. İtalya’da eğitim amaçlı yaklaşık bir sene kadar kaldım. Herhalde bir İtalyandan daha çok gezmişimdir, neredeyse sokak sokak. 10 maddeye sığdırmak çok zor tabii. Yine de orta kısımdan Roma, Floransa, oradan çok yakın Pisa, Siena, Napoli’de şehir içi tehlikeli ama trenle Sorrento ve Vezuv Yanardağı görülmeli; kuzeyde Padova, Garda Gölü, ki çok gezecek nokta var burada, Verona, Venedik; güney taraflarında yazın gidilebilecek Otranto, Bari’ye yakın Polignano a Mare’ye gidilmeli. Bir de Sicilya ve Sardunya var tabii oraları da doğa harikası. Yani gez gez bitmez İtalya 😀 Ama roman ve zenci hırsızlara dikkat edilmeli mutlaka. Benim ve birçok arkadaşımın başına geldi!

  • Napoli’de şehir içi nasıl ve neden tehlikeli? 3 gün geçirdim gece ve gündüz her yerinde. Tehlike namına bir şey görmedim.

  • Tren garının olduğu bölgede dilenci vs. çok fazlaydı. Yılbaşı günü gitmiştik 5 kişi baya ürkmüştük. Başımıza bir şey gelmemesi büyük şanstı. Bir de turist kafilesi ile gezmek farklı olabilir tabii.

   • Tren garları çevreleri Avrupa’nın her şehrinde aynı hele İtalya’nın her şehrinde kesinlikle aynı Napoli’ye özel bir şey değil bu 🙂

  • Asıl İtalya Roma’nın güneyindedir. Puglia bölgesi harika, Bari, Lecce, Matera, Polignano a Mare, Ostuni… Hangi birini sayayım, hepsi harika. Büyük şehirlerdeki turist ordularından kaçanlar güneye Puglia bölgesine gitsin bizim gibi.

  • Sizin başınıza gelmediyse olmadığı anlamına gelmez. Benim akşam yürürken hem de çevremde erkek arkadaşım varken (Türk ve başka milletlerden) boynuma vurarak altın kolyemi çaldılar. Ayrıca 5 tane kadar arkadaşımın da cüzdanı, telefonu ve parası çalındı. Daha başka tehlikeler de atlattım ama onlardan bahsetmek istemiyorum.

  • Aynen ben de Napoli de bir hafta kaldım gece gündüz gezdim hatta bi gece Napoli İtalya Kupasını kazanmıştı sabaha kadar uyumadılar güvenlikle ilgili en küçük bir aksilik yaşamadım.

  • Ya hayret bir şey! Yaşadığımız bir şeyi anlatıyoruz ki birileri de çıkıp ben böyle bir şey yaşamadım diyor. Sanki yalan söylüyoruz. Biz bilgilendirelim, yardım edelim diye yazdık, yazmaz olsaydım. Bir daha da böyle platformlara bir şey yazarsam iki olsun. Ben gezdim, başkası ne yaparsa yapsın deyip banane demek lazım demek ki!

   • ben kendi adıma teşekkür ediyorum size Duygu hanım bilgilendirdiğiniz için şans meselesi ark.ları amdride gitti bişey olmadı ben gittim hırsızlık yaşadım napalım yani keşke onlarıda soysalardımı diyelim Allah korusun

 7. Hmm İtalya en severek, ve en çok gezindiğim ülkedir. Birkaç haftalık dil kursu ve iş seyahatleri sırasında Floransa, Siena, Bologna, Milan, Verona, Roma, St Gimignano, Dolomiti, Lake Como, Lake Garda, Venedik, Cinque Terre… Kuzey ve Orta İtalya’da dolandım durdum, henüz güneyine inemedim. Belki Güney İtalya seyahatiniz olursa beni de götürürsünüz.

 8. Bologna’dan kimse bahsetmemiş ya da ben görmedim. Dünyanın ilk üniverstiesi Alma Mater Bologna’da. Bolonez sosun çıkış yeri. Kızıl şehir. Roma’dan daha beğendiğimi söyleyebilirim. Roma’da ifade edemediğim bir eksiklik oldu. Verona’ya gidip Arena Di Verona’da opera dinlemeden dönmek büyük kayıp. İnanılmaz bir atmosfer. Küçük şehir olabilir ama turların bir saatlik gezisi ile haksızlık ediliyor.

 9. İki gün önce İtalya’dan döndüm. En çok Napoli, Portofino, Amalfi Kıyıları, Sorento, Positano, Palermo bayıldım müthişti. Bir de Toskana’nın nesine bayıldınız? Yeşilse bizdeki yeşil daha güzel, şarabı güzelmiş yalnız şarap ve limoncello aldık o kadar.

 10. İtalya’da en güzel, görülmesi gereken yer Alp dağları arasında kalan Como Gölü. Gölün etrafında 3 ayrı belde bulunuyor. Her biri harika yeşil mavi bir arada ve tek kelimeyle harika pizza yiyebiliyorsunuz. Milano Katedralleri ve kiliseleri mutlaka görülmeli ve paranız varsa, çantalar ayakkabılar muhteşem güzel.

 11. Türkiye’den araba kiralayarak gidip gezmek çok daha iyi oluyor kısa zamanda ciddi anlamda geniş bir bölgeyi gezme şansınız oluyor. Bizim ehliyetimiz geçerli. Yalnız kalacağınız yerin (ev veya otel) ücretsiz park yeri mutlaka olsun çünkü geceliği pek ucuz değil 🙂

 12. Roma Floransa Venedik Bologno Milano ve Torino u gezme şansım oldu. Torina daha çok sanayi kenti gibidir. Ülkenin kuzeybatısında da kalsa Alp dağlarının eteklerinde doğa ile buluşma fırsatınız var. İtalyada beni etkileyen şey tarihi ve santı olmuştur oyüzden Roma ve Floransa tekrar tekrar gitmek isteyeceğim yerlerin en başında gelir 🙂

 13. İtalya gezmek için çok güzel bir ülke her yerinden tarih fışkirıyor ama size tavsiyem değerli eşyalarıniza sahip çıkın hırsızlık tavan yapmış Vatikan gezerken kaban caldirdik Pisa Kulesi’ni gezerken arabamızin kilidini kırdılar. Valiz çanta eşya namına ne var ne yok her şeyimiz caldilar çocuğunun bezi ictigimiz suya kadar almışlar polisler de çok ilgisiz umurunda olmadı kimsenin. Rapor tutup elimize verdiler gezimizi yarıda kesip ülkemize sag salim döndük sukur.

 14. Merhabalar 10 günlük İtalya turu planlıyorum. 3 gün Roma 2 gün Floransa yarım gün Pisa 1.5 gün Venedik 2 gün Milano olarak düşündüm. Sizce mantıklı mı?

  • Bence Roma ve Milano’dan bir gün alıp 2 gün Napoli eklemeliydiniz.İtalya’nın en güzel şehirlerinden biridir.Çok fazla tarihi yer vardır,diğer İtalyan şehirlerinden farklı bir mimariye sahiptir.Bu da şehri çok güzel kılar.İnsanlar diğer şehirlere göre daha sıcakkanlıdır.Dillerini Napoliten lehçesiyle konuşurlar.Hatta bazıları İtalyan olduğunu kabul etmez,Napoliten olduklarını söylerler.Ayrıca Napoli’nin mutfağı da harikadır,İtalya’nın en iyi pizzası Napoli’de yenir.Peki şehir hakkında olumsuzluklar var mı? Var.İtalya’nın en yoğun nüfuslu şehirlerinden biridir,Milano ve Roma’daki trafik burada da vardır.Şehir bir zamanlar tam bir çöplüktü,temiz yer neredeyse yoktu (2008-2012 civarı şehirde mafya yüzünden çöp krizi çıkmıştı.).Ama günümüzde turistler,yerliler ve videolar bu sorunun çözüldüğünü söylüyor.Bir de bazı turist rehberleri şehirde mafya olmasından dolayı cüzdanlarına sahip çıkmasını söylerler.Madem korkuyorsunuz arka cebinize koymayıverin siz de cüzdanı abartmanın lüzumu yok bence.

 15. Güzel bir yazı tebrikler.Manarola, Riomaggiore, Vernazza büyüleyici bir ambiyansa sahip.Cinque Terre kıyılarını görmek isterim.Como Gölü’de bence mükemmel bir yer.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz