Kayseri, Selçuklu döneminden kalma tarihi yapıları ve altı bin yıl öncesine dayanan köklü geçmişiyle Anadolu coğrafyasının ve Türkiye‘nin en önemli şehirlerinden.

Antik Çağ’dan bu yana ticaret yollarının merkezinde yer alan şehir, o dönemlerin etkisiyle gelişen kültürel zenginliklerinin yanı sıra damaklarda eşsiz tatlar bırakan mutfak kültürü ve dünyanın dört bir yanından turist çeken kayak merkeziyle de ünlü.

Kayseri Gezilecek Yerler

Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalma kültürel ve tarihi izler taşıyan bu etkileyici şehir, geniş ulaşım ağı, modern konaklama tesisleri ve yöresel tatların hazırlandığı lüks restoranlarıyla da zamana ayak uydurmayı başarıyor.

Günümüzde geniş yolları, düzenli şehir planlamasıyla modern bir görünüme kavuşan Kayseri’de, şehir merkezindeki tarihi yapıları ve yerleri görmek için zemin işaretleriyle belirtilen kültür rotasını takip etmeniz yeterli.

1. Kayseri şehir merkezi

Tarihi Saat Kulesi, Bürüngüz Camii, Kurşunlu Camii, Kale Çarşısı ve Alaca Kümbet gibi pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Kayseri şehir merkezi, geçmişin ruhunu yansıtan tarihi atmosferi ve hareketli yapısıyla gezilip görülmeye değer. Şehir merkezindeki tarihi yerler birbirine çok yakın olduğu için bu bölgenin tamamını yürüyerek gezebilirsiniz.

2. Selçuklu Medeniyeti Müzesi

Gevher Nesibe Medresesi ve Türbesi olarak da anılan Selçuklu Medeniyeti Müzesi, Anadolu’nun ilk uygulamalı tıp medresesi. Büyük Selçuklu ve Anadolu Selçuklu Dönemine ait eserlerin sergilendiği müzenin en etkileyici noktası ise Eski Türkler ve Selçuklular zamanında su ve müzik sesi ile akıl hastalarının tedavi edildiği Bimarhane bölümü.

3. Hunat Hatun Külliyesi

Taş oymalarıyla süslü görkemli görüntüsüyle Selçuklu mimarisinin en muhteşem örneklerinden olan Hunat Hatun Külliyesi, I. Alaeddin Keykubat’ın eşi ve II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in annesi olan Mahperi Hatun tarafından inşa ettirildi. İçinde cami, hamam, medrese ve kümbet gibi bölümlerin de yer aldığı külliye, 1238 yılında tamamlandı.

4. Kapalıçarşı ve Kazancılar Çarşısı

Eski Osmanlı mimarisi kullanılarak inşa edilen Kapalıçarşı, Türkiye’nin en büyük ikinci kapalı çarşısı. Tarih boyunca pek çok büyük yangın atlatan çarşı, her defasında onarılarak yeniden açıldı. Kıyafet, kumaş, ayakkabı, yöresel yiyecekler ve baharat gibi çok çeşitli ürünlerin satıldığı bu tarihi çarşının hemen yanında da Pastırmacılar Çarşısı ve kuyumcuların mesken tuttuğu Kazancılar Çarşısı yer alıyor.

5. Tarihi Kayseri Mahallesi

Setenönü’nde, Kayseri geleneklerinin ve eski yaşam tarzının yansıtıldığı cezbedici bir bölge olan Tarihi Kayseri Mahallesi, restore edilerek turizme kazandırılan tarihi konakları ve yapılarıyla ünlü. 88 dönüm arazi üzerine kurulan bu eski Ermeni mahallesi; bakkal, berber, fırın gibi küçük esnafın yeniden canlandırılmaya çalışıldığı, özel bir turistik adres.

6. Erciyes Dağı

Kayseri şehir merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Erciyes Dağı, görkemli görünümü ve modern kayak merkezleri ile şehrin cazibe merkezlerinden biri. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen kayak ve dağ yürüyüşü tutkunlarını buluşturan Erciyes, muhteşem manzaralar izleyip, kış sporları yapabileceğini bir adres.

7. Ağırnas Yeraltı Şehri

Şehir merkezine yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki Ağırnas kasabasında bulunan Ağırnas Yeraltı Şehri, tarihi Milattan Öncesine dek uzanan oldukça eski bir yerleşim yeri. Yakın tarihte keşfedilen ve ziyarete açılan bu şehrin rehberli turlar eşliğinde gezilmesi öneriliyor. Henüz üç tanesine ulaşılmasına rağmen bölgede çok daha fazla yer altı şehri olduğu ve hepsinin de birbiriyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

8. Kapuzbaşı Şelalesi

Yahyalı ilçesi sınırlarında konumlanan Kapuzbaşı Şelalesi, şehir merkezine yaklaşık 165 kilometre mesafede. Özellikle yaz aylarında turistlerin ve yerel halkın uğrak adreslerinden biri haline gelen bu doğa harikası, piknik ve doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun bir ortama sahip. Şehrin cennet köşelerinden biri olan bu şelalelere arabayla iki buçuk saatte gidebilirsiniz.

9. Mimar Sinan Evi

Mimarideki eşsiz yeteneği ülke sınırlarını aşan Mimar Sinan, kentin yetiştirdiği en önemli isimlerden. Kayseri’nin Ağırnas kasabasında doğan ve 22 yaşına kadar burada yaşayan Mimar Sinan’ın doğup büyüdüğü ev, günümüzde müzeye dönüştürülerek ziyarete açıldı.

Kesme taştan yapılan Mimar Sinan Evi, içerisindeki taş oymalar, kemerler ve nişlerin yanı sıra tüf zeminin oyulması ile oluşturulan alt bölümüyle de göz alıyor.

10. Mix Kayseri Yaşam Merkezi

Kayseri’nin yerel lezzetlerini ve dünya mutfaklarından enfes tatları bulabileceğiniz restoranları, tasarım ürünler satan mağazaları, atölye çalışmaları ve fitness merkeziyle şehrin buluşma noktası haline gelen Mix Kayseri Yaşam Merkezi, şehrin en hareketli ve kalabalık noktalarından.

Burada Lunch Box ve Çemen’s Mutfak‘ta karnınızı doyurup, kendinizi Vanilin Chocolate‘ın enfes çikolatalarıyla ödüllendirebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz