İstanbul Boğazı’nın yanı başındaki Kuzguncuk, Anadolu Yakası’nın eşsiz semtlerinden biri. Hiç bozulmayan tarihsel yapısıyla mahalle kültürünün hala semt, Paşalimanı ile Beylerbeyi arasında yer alıyor. Eski adı altın kiremit anlamına gelen Hrisokeramos olan Kuzguncuk’un bu adı çatısı altın yaldızlı kiremitlerle süslü bir kiliseden aldığı söyleniyor.

Asırlık çınar ağaçları, kısa ve dar hanımeli kokulu sokakları, bahçeli ahşap evleri, bütün bir tepeyi kaplayan Fethi Ahmed Paşa Korusu, manzarası ve çay bahçeleriyle Kuzguncuk, özlemi duyulan mahalle kültürünün hâlâ yaşanabildiği hoşgörülü bir semt.

İstanbul’un Huzurlu Semti Kuzguncuk

Türkiye‘nin en büyük ve en kalabalık şehri İstanbul‘da merkeze bu kadar yakın olup da sokaklarında dolaştığınızda kentten uzaklaşmanızı sağlayacak başka böylesi bir doku yoktur sanırım.

Sokaklarında dolaşırken çok eski zamanlarda yaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Her köşesine gerçek mahalle yaşamının sindiği, günlük yaşamın olması gerektiği gibi aktığı Kuzguncuk sokaklarında gezinirken hissettiğim buydu. Sokaklarını gezdiğinizde aidiyet duygusu yaratıyor Kuzguncuk, insan evinde hissediyor.

İstanbul’un Asya kesimindeki ilk Musevi yerleşim bölgesi olan semt yüzyıllardır Museviler, Rumlar, Ermeniler ve Türkler’in bir arada yaşadığı nadir yerlerden.

Son dönemlerde yapılan restorasyon çalışmalarıyla giderek yenilenen Kuzguncuk, rengarenk evleri, hoşgörülü ortamı, mahalle kültürüyle İstanbullular tarafından oldukça seviliyor.

Boğaziçi’nin Anadolu yakasında, görece az bozulmuş yörelerinden Kuzguncuk, İstanbul‘un orta yerinde, huzur vaat eden, çağımıza örnek olabilecek bir köy aslında.

Hemşerilik duygusunun yok olmaya yüz tuttuğu günümüz İstanbul’unda mahalle kültürünün hale devam ettiği, güzel sakinleriyle İstanbul’un en İstanbullu semtidir Kuzguncuk.

İstanbul’un vahalarından Kuzguncuk, sakin ve huzurlu. İstanbul’un huysuz ve huzursuz ruh hallerinden nasibini pek almamış, hayat yavaş ve ahenkli akıyor burada.

Yalnızca birkaç kilometre öteki Üsküdar’ın karmaşasına inat hoş bir sükûnet var. Sokaklarında dolaşırken buraya ilk kez geliyor olsanız dahi yabancılık hissinden sıyırıp çıkarıyor sizi.

Evliya Çelebi’ye göre ise semt bugünkü adını 15. yüzyılda burada yaşayan ‘Kuzgun Baba’ isimli bir veliden almış. Eski adıyla ‘Kosinitza’ tarihi boyunca çok görüp geçirmiş bir semt.

Yüzyıllardır Müslümanlar, Yahudiler, Rumlar, Ermeniler ve Türkler bir arada yaşamışlar. Hoşgörü ortamında bir arada yaşanabileceğini kanıtlayabilmişler de. Boğaz kıyısında cami, kilise ve sinagogun yan yana yükseldiği, bağrında 19. yüzyıl İstanbul’unun kozmopolitliğini, hoşgörü ortamını barındırmış burası.

Arkalarında derin izler bırakarak buradan gönderilen azınlıklarla birlikte kozmopolit yapı değişse de Kuzguncuk, özgün, sinerjik, sevimli, medeni, hoşgörülü, çevreye, canlılara duyarlı farklı ruhunu hissettirmeye devam ediyor.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler

1. Fethipaşa Korusu – Fethi Ahmet Paşa Konağı

Fethi Paşa Korusu, Üsküdar’ın önemli güzelliklerinden biri, Boğaz havası eşliğinde hoşça vakit geçirebileceğiniz nadir yerlerden. Üsküdar, Paşalimanı ile Kuzguncuk arasında konumlanan koru, çoğunlukta çam, çınar, köknar ağaçlarından oluşuyor.

İçinde 2 bin 500 metrelik açık alan sahip Fethipaşa Sosyal Tesisleri’nin yer aldığı Fethipaşa Korusu, İstanbul’daki en güzel yalılardan biri olan Fethi Ahmed Paşa Yalısı’na da ev sahipliği yapıyor.

2. Kuzguncuk Çınaraltı Cafe

Çınaraltı Çay Bahçesi, klasik bir İstanbul manzarasında yer alan Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü, martılar gibi tüm ikonları aynı kareye sığdırabilen, Kuzguncuk’un Boğaz’a açılan nefes borusu adeta. İskelede yer alan yılların balık restoranı İsmet Baba, dalgaların duvarından eksik olmadığı ve denizin üzerindeki konumu ve enfes manzarası ile büyüleyen ve her daim dolu klasikleşmiş mekanlardan.

3. Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi

Ayios Panteleimon Kilisesi, Kuzguncuk İcadiye Caddesi üzerinde. Mimar Nikola Ziko tarafından 1872’de tasarlanmış. Aziz Pantelemion’a ithaf edilmiş olan kilise, 1892 yılında ibadete açıldı. Yunan Haçı planında inşa edilen Ayios Panteleimon Rum Ortodoks Kilisesi, muazzam mimarisi ve iç dekorasyonuyla dikkat çekiyor.

4. Kuzguncuk Üryanizade Sokak

Üryanizade Sokak, Kuzguncuk’un en renkli sokaklarından biri, Osmanlı tarzı, cumbalı, ahşap evleriyle dikkat çekiyor. Adını Osmanlı Dönemi’nde tanınan ailelerden biri olan Üryanizadeler’den alan sokak sizi geçmişe doğru keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

5. Bet Nisim Sinagogu

Bet Nisim Sinagogu, Kuzguncuk Musevi Cemaati Vakfı’na ait iki sinagogdan biri olan, halk arasında Kal de Ariva (Yukarı Sinagog) olarak tanınıyor. 1840’larda inşa edilen yapı yıllar içinde hasar görünce Edmond Benkohen’in bağışlarıyla restore edildi. Çoğunlukla yaz aylarında hizmet veren Bet Nisim Sinagogu’nda Kuzguncuk Sinagog’larının geçmişine ait dini obje ve resimler de sergileniyor.

6. Beth Yaakov Sinagogu

Halk tarafından Kal de Abaşo (Aşağı Sinagog) olarak adlandırılan Beth Yaakov Sinagogu, Kuzguncuk Musevi Cemaati Vakfı bünyesinde bulunan iki sinagogdan büyük olanı. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmeyen sinagogun tavanında Tevrat’tan esinlenerek yapılmış resimler bulunuyor. Her hafta Cuma ve Cumartesi günleri ile tüm dini bayramlarda açık bulunan Beth Yaakov Sinagogu, cemaatin ihtiyaçları doğrultusunda belirli günlerde de hizmet veriyor.

7. Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi

İstanbul’da bulunan önemli dini yapılardan biri olan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, Kuzguncuk iskelesi karşısında yer alıyor. Saray mimarı Ohannes Amira Serveryan tarafından inşa edilen kilise 1835’de ibadete açıldı.1861’de yeniden yapılan Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi, İstanbul’un dıştan kubbeli tek Ermeni kilisesi olma özelliğini taşıyor. Toplam 5 kapıya sahip kilisede Aziz Krikor Lusavoriç’in yağlı boya bir tablosu bulunuyor.

8. Kuzguncuk Camii

1952 yılında yapıldığı için Yeni Cami olarak da bilinen Kuzguncuk Camii, Surp Krikor Lusavoriç Kilisesinin hemen yanında konumlanıyor. İnşaasında Ermeni Cemaatinin hem maddi hem manevi desteği bulunan cami zarif mimarisiyle dikkat çekiyor.

9. Üryanizade Camii

uryanizade camii

İstanbul Boğazı’nı süsleyen önemli eserlerden biri olan Üryanizade Camii (Mescidi), saçaklı ahşap minaresi ve yalıya benzeyen görüntüsüyle dikkat çekiyor. II. Abdülhamit’in şeyhülislamlarından Uryanizade Ahmed Esad Efendi tarafından yaptırılan cami, 1860’da inşa edildi. Dikdörtgen plana sahip yapısıyla diğer camilerden ayrılan Üryanizade Camii’nin 40 günde tamamlandığı söylentiler arasında.

10. Cemil Molla Köşkü

Kuzguncuk’un en gösterişli yapılarından biri olan Cemil Molla Köşkü, 1885’de II. Abdülhamid tarafından dönemin adalet bakanı Mahmud Cemil Efendi için yaptırıldı. İtalyan mimar Alberti tarafından tasarlanan köşkte Doğu- Batı üsluplarının harmanlandığı görülüyor. İmparatorluğun ilk telefonlarından birinin bulunduğu Cemil Molla Köşkü’nün ayrıca özel bir sinema salonu ve bir fotoğraf stüdyosu da bulunuyor.

11. Abdülmecid Efendi Köşkü

Abdülmecid Efendi Köşkü

Renkli yapısıyla dikkat çeken Abdülmecid Efendi Köşkü, Kuzguncuk Yahudi Mezarlığı’nın tam karşısında Bağlarbaşı Korusu içinde yer alıyor. Son Halife Abdülmecid Efendi tarafından yazlık konut olarak kullanılmış yapı, çinileri, çeşmeleri, vitrayları ve tasarımıyla göz alıyor.

Abdülmecid Efendi‘nin sanatsal faaliyetleri sebebiyle sanatçıların uğrak yeri haline gelen köşk günümüzde bir sosyal tesis olarak hizmet veriyor.

12. Kuzguncuk Bostanı

Yeşilliği bol küçük ara sokaklarında huzur var. İnsanlara alışmış kediler, esnaf lokantaları, kafeler ve sanat galerileri arasından yokuşa dönen İcadiye Caddesi, boyunca ilerleyince yaklaşık 700 yıldır varlığını sürdüren, semtin hafızasını oluşturan Bostan çıkıyor önünüze.

Halka açık bir tarım ve eğitim projesi olan Bostan, küçük bahçelere ayrılan arazide kurayla belirlenecek kişilerin belirli bir dönem dikim ve hasat yapması üzerine kurulu ve öncelik de Kuzguncuk sakinlerine verilmiş. Burada halk her yıl festivaller ve Hıdırellez şenlikleri düzenliyor.

Rengarenk cumbalı evleri, samimi dükkanları ve sahip olduğu kutsal mekanlarıyla Kuzguncuk, İstanbul’un görülmesi gereken semtlerinden biri.

2 YORUMLAR

  1. Metropol’ün curcunalı yaşamından ışık yılları kadar uzak hem de curcunanın burnunun dibinde olan semt hangisidir sorusuna ilk cevaptır Kuzguncuk. Asya ve Avrupa yakası coğrafyası ile Türkiye’nin en kalabalık ve şaşalı olan mega şehri, semt ve köylerinin ne denli bir cennet bahce havası içinde olduğunu C. Yücel’in şu sözleri ile Kuzguncuk’u taçlandırmak isterim. ” Ben Kuzguncuk’ta yeşil bir dal buldum, ona tutundum”Tutunmuş gerçektende bu güzelim İstanbul semtinde dilediği gibi yaşamış. İstanbul’ un herkesin bildiği tek sırrına çoğumuzdan evvel vakıf olmuş.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz