Maçahel Vadisi (Camili Havzası), Artvin ile Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’ne yayılan, Karadeniz’in en özel vadisi. Gürcistan’ın güneybatı ucu ile Türkiye‘nin kuzeydoğu ucunda, iki ülke sınırına yayılan vadinin Karadeniz’e uzaklığı 25 km kadar. Farklı türde yaşlı ağaçlarıyla ünlü Maçahel’in (Macahel/Macahela/Maçahela) tüm bayırları ağaçlarla ve çayırlarla kaplı, cennetten bir parça.

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı bir doğa harikası olan Maçahel, Avrupa’nın en yaşlı, Türkiye’nin ise yağmur ormanlarıyla çevrili, zengin bitki ve faunasına sahip tek gizli cenneti. Gürcüce ismi Macahel olan bölge aslında bölgeyi oluşturan 6 köyden birinin ismi olan Camili olarak anılıyor.

Bölgenin adı Gürcüce “Maca” bilek, “Hel” de el anlamına geliyor. İki ülke arasında kalan vadide toplam 18 köy var. 1921’de yapılan oylama ile bu köylerden 12’si Gürcistan’a katılmayı seçerken, 6 köy Türkiye’yi seçmiş.

Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral, Uğur olmak üzere altı köyden oluşan coğrafi bir bölge olan Maçahel, Borçka-Camili karayolu üzerinde yer alıyor. Türkiye tarafında bulunan ve Camili yöresini oluşturan 6 köy Yukarı Maçahel olarak da biliniyor.

Dört bir yanı dağlarla çevrili bir alanda gizli vadiler silsilesi olarak saklanıyor. Maçahel’e Borçka yönünden giden tek yol, Batamya (Küçük Yayla) 1850 m yükseğe çıktıktan sonra tekrar 400 metreye inen bir geçitten oluşuyor.

Maçahel’e diğer bir geçit ise Gürcistan’a olan çıkış ve bugün Maçahel’in içinde bulunan Gürcistan sınır kapısı burada bulunuyor. Borçka’ya giden geçit karla kaplandığında, hastalar kızaklarla Gürcistan’a taşınıyor.

Kasım ayından sonra yoğun kar yağışı ile birlikte Macahel’i Borçka’ya bağlayan geçit kapanıyor.

Maçahel Vadisi nerede

Maçahel Vadisine nasıl gidilir

Macahel’e ulaşım için havayolu kullanmak isterseniz, uçakla Erzurum veya Trabzon Havalimanlarına inebilirsiniz. Trabzon’dan Artvin’e geçip yaklaşık 5 saat sonra Borçka’da olabilir, buradan da Camili minibüsleriyle en fazla 2.5 saat sonra saklı cennet Maçahel’de olabilirsiniz.

Borçka-Camili karayolunda, Düzenli Köyü’nden sonra yer alan Camili merkezi, Borçka’ya 50 km, Artvin’e ise 82 km uzaklıkta yer alıyor. Camili’ye ulaşmak için Borçka’dan sonra oldukça çetin bir yol kat etmek gerekiyor.

Borçka, Karagöl’den sonra Camili’ye yaklaşık 20 km’lik bir yol var. Camili’ye giderken 2900 m yükseklikte bulunan Cankurtaran Geçidi’nden geçiyorsunuz, burada durup muazzam manzaranın tadını çıkarabilir, gönlünüzce fotoğraf çekebilirsiniz.

Otobüsle ulaşım düşünüyorsanız, Artvin’e hareket eden otobüslere bindiğinizde tüm araçlar Borçka’dan geçiyor. Borçka’da inip Maçahel’e geçebilirsiniz.

Fotoğrafçılar ve trekking tutkunları ve doğa aşıklarının saklı cenneti olan Maçahel, doğal ve bakir güzelliğiyle büyüleyici bir bölge.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz