Makedonya, Avrupa‘nın doğusunda Balkanlar’ın kalbinde güzeller güzeli bir ülke. Bazı yerler vardır, adını az duymuşsunuzdur, hakkında pek az şey bilirsiniz, ama oraya adımınızı attığınızda farklı olduğunu anlarsınız ve sizi kendisine çekmeye başlar. İşte bunlardan birisi benim için kesinlikle Makedonya. İnsanı sarıp sarmalayan, sıcacık karşılayan, kendi yaşamının içine dahil eden özel bir coğrafya.

Doğasıyla, tarihiyle, özgün kültürüyle tahmin edildiğinden çok daha zengin. Burada farklı hissetmeme neden olan bittabi tarihi ve kültürel özellikleri ile benzerimiz olmasıydı. Bizden biri gibi Makedonya. Şehirlerini dolaşırken daha öncesinde tanıdığım insanların arasındaymış gibi hissettim. Hiç yabancılık duygusuna kapılmadan keşfettiğim, cana yakın bir diyar!

Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya’yı Nisan ayında ziyaret etmiştim. Hava ılık ve gezmek için uygundu. 1 hafta süren seyahatimde sadece bir kez yağmura denk geldim. Bahar ve yaz gezmek için bence en iyi zaman. Yaz aylarında da çok sıcak olmadığını söylüyorlar.

Gezilecek pek çok yer var: şehirler, tarihi noktalar, kiliseler, vadiler, kanyonlar… Araba kiralamadan birçok yere toplu taşıma ile gittim. Çok gelişmiş bir ülke değil ama toplu taşıma konusunda oldukça iyi. Ulaşım ücretleri de düşük, bütçeyi fazla sarsmıyor.

Makedonya’ya gitmek için vizeye ihtiyacınız yok. Belki de Avrupa kıtasında vizesiz gidebileceğimiz birkaç ülkeden biri olması burayı benim nazarımda biraz daha çekici yapıyor. Vizesiz Balkan Ülkeleri blog yazımda gidebileceğiniz diğer güzel Balkan ülkelerini de yazdım, göz atın dilerseniz.

Pasaportu çantaya atıp yola çıkmak gerçek bir özgürlük, bunu Makedonya seyahatinde çok daha iyi anladım. Eğer halihazırda bir planınız yoksa, vize işleriyle de uğraşmaya sabrınız yetmiyorsa bence Makedonya’ya hemen bilet alın gitsin. Yeni bir memleket yeni insanlar görmüş olursunuz fena mı?

Bir artısı da etrafta türkçe bilen çok kişiyle karşılaşıyor olmak. Evet Makedonya’da yabancı dil bilmeseniz dahi sıkıntı yaşamazsınız etrafta mutlaka türkçe bile birileri oluyor. Ne yalan söyliyim bu bana kendimi iyi hissettirmişti.

Özellikle Üsküp çarşıda, Türkiye’den geldiğimizi öğrenen 70 yaşlarında bir çift bize yemek ısmarlamak için o kadar ısrar etti ki, işi tatlıya bağlayıp çay içmek konusunda anlaştık.

Sohbete memleket meselelerinden başladık ‘ne olacak bu dünyanın hali’ diye 1 saat dertleştik. Amca bize harçlığınız var mı diye sormuştu vedalaşırken, böyle de güzel insanlarla tanıştık.

Gelelim ulaşım konusuna. Araç kiralamak her yerde olduğu gibi burada da büyük bir özgürlük tanıyor. Dağ bayır gezmek istiyorsanız Üsküp’e iner inmez araç kiralayın. Şehirler arası mesafeler birbirine çok uzak değil, yollar da idare eder. Avrupa’daki tertemiz asfaltı beklemeyin.

Gitmeden önce rotanızı mutlaka çizin, otel rezervasyonlarınızı yapın. Üsküp ve Ohrid’de seçenek çok ama diğer şehirler için son anda otel bulmak biraz zor olabilir. Eğer uzun bir seyahat planınız varsa, hazır buralara kadar gelmişken Arnavutluk, Kosova ve Karadağ’ı da rotanıza ekleyebilirsiniz, çünkü birbirlerine çok yakın mesafedeler.

1. Üsküp

Üsküp, Makedonya’nın başkenti, Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulmuş. Tarihi bir Osmanlı yerleşimi olan şehir, Makedon dilinde Skopje olarak adlandırılıyor. Vardar Nehri’nin her iki kıyısına kurulmuş şehrin merkezi çok sayıda heykellerle süslenmiş. Çoğu yakın zamanlarda yapılmış ve ciddi miktarda para harcamışlar heykellere.

Makedonya turlarının başlangıç rotası Üsküp’te kentin simgesi 13 kemerli Taş Köprü ve Old Bazaar (Türk Çarşısı) önemli yerler arasında. 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliğinde kalmış çarşı içerisinde yer alan Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı tarihi yerleri sevenlerin ilgisini çekecek nitelikte.

Şehri yukarıdan izleyebileceğiniz Üsküp’ün en yüksek yerine kurulu olan Üsküp Kalesini de rotanıza ekleyin. Çarşıdan yürüyerek gitmesi kolay. Şehir merkezinden sadece 15 km uzaklıktaki yemyeşil Matka Kanyonu, şehri izleyebileceğiniz en güzel nokta Vodna Dağı Seyir Terası da listenizde muhakkak olsun.

2. Ohrid

Ohrid, Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden birisi bana göre. Makedonya’nın gözbebeği şehir, aynı adı taşıyan Ohrid Gölü kıyısına kurulmuş özgün mimariye sahip günübirlik gezilecek kadar küçük bir yer.

Huzur veren sakin sokaklarında yürümek güzel. Turistik bir şehir olmasına rağmen rahatsız edici bir kalabalık yok. Gezilecek yerlerin hepsi birbirine en fazla 2-3 km uzaklıkta. Hiç toplu taşıma kullanmadan tüm merkezi rahatlıkla gezebilirsiniz.

Çar Samuel Kalesi, UNESCO Dünya Mirası tarihi eski şehir bölgesi, Ali Paşa Camii, Halveti Tekkesi Ohrid’de görülecek yerler arasında. Makedonya turistik yerler arasındaki Ohrid civarında bir zamanlar 365 tane kilise olduğu söyleniyor.

Dünyadaki en eski Slav manastırı Sveti Naum ile diğer önemli kiliselerden Saint Pantelejmon ve St. Jovan Kaneo Kilisesi mutlaka görülmesi gereken dini yapılardan. Üsküp’e 3,5 saatlik mesafede yer alıyor.

3. Struga

Struga, Ohri Gölü’nün kıyısına kurulan yeni bir şehir, Ohrid’in kuzeybatısında kalıyor. Struga, düzenlenen sanat geceleri, şiir festivalleri ile tanınıyor. Ohri kıyısında Dirim Nehri’nin çıktığı nokta üzerine ahşaptan yapılan köprü ve köprünün birbirine bağladığı iki yaka şiir festival merkezi olarak kullanılıyor.

Ohri Gölü kenarındaki kafeler huzur verici ve Struga’da yapılabilecek en iyi şey cam gibi berrak suya kendini bırakmak. Su girilecek kadar sıcak değilse kano kiralayıp ufak bir gezinti yapın.

Şehir merkezi küçük olsa da temiz bir çarşısı ve sokakları var. Marshal Tito Caddesi kentin en işlek yeri, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar, kafe ve restoranlar da bu civarda.

Struga üniversite şehri olduğundan sokaklarda ve kafelerde gençlerle dolu. Struga ile Ohrid arasında otobüs seferleri yapılıyor ve yolculuk yaklaşık 20 dakika sürüyor. Ohrid planınız varsa, yarım gününüzü de Struga’ya ayırın.

4. Bitola

Bitola, Türkçe adıyla Manastır. Çok kültürlü yapısıyla öne çıkan, Makedonya’nın ikinci en büyük şehri. En büyük dediğime de bakmayın tabi, şehir yüz bine yaklaşan nüfusuyla büyükçe bir kasaba gibi görünüyor. Manastır, şehirleşmenin getirdiği karmaşadan uzak oldukça sakin, şirin ve temiz bir şehir.

Bazı sokakları Türk dizilerine uzun süre mekân olmuş. Vakti zamanında Osmanlı 3. Ordusunun da merkezi olması nedeniyle diğer Makedonya şehirlerine göre oldukça gelişmiş. Burası aynı zamanda, 1896 yılında Atatürk’ün askeri liseyi okumak için geldiği yer.

Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesindeki eğitimini tamamladıktan sonra, Manastır Askerî İdadisinin imtihanlarına girerek başarılı olmuş. Selanik sonrasında yaşadığı ilk şehir Manastır olmuş. Okul şehir merkezinde, kolayca bulunacak bir noktada.

5. Tetova

Tetova, Makedonya’nın 3. büyük şehri olan ise ülkenin kuzeybatısında kalıyor. Kalkandelen adıyla bilinen şehir, Osmanlı Dönemi’nde Balkanlar’daki en önemli merkezlerdendi.

Nüfusunun çoğunlukla Müslüman olduğu Tetova, Makedonya’nın, Şar Dağları’nın eteklerinde, Pena Nehri kenarına kurulu.Kalkandelen’deki Alaca Camii, Makedonya’daki dini yapılar içinde gerek mimari, gerekse süsleme özellikleri bakımından özel bir konuma sahip.

Sersem Ali Baba’nın 1526’da temelini kurduğu ve ismiyle anılan dergâh Harabati tekkesi görülebilir. Popova kayak merkezi, şehrin öne çıkan noktalarından. Merkeze 18 km uzaklıktaki kayak merkezinde hem amatörler hem de profesyoneller için pistler var. Üsküp’e yarım saat uzaklıktaki Tetova, Makedonya gezilecek yerler listesi için bir köşede dursun.

6. Mavrovo

Mavrovo, Makedonya’nın başkenti Üsküp’e sadece 1,5 saat uzaklıkta yer alan şirin bir kasaba. Kar altında ormanlar, dağlar ve gölleriyle çok fotografik. Biriktirilen yağmur sularının Mavrovo Vadisi’ne biriktirilmesiyle oluşturulan Mavrovo Gölü kenarında bir vadide kurulu kasaba, küçük köylerden ve göl çevresine yayılmış evlerden oluşuyor.

Son yıllarda ülkemizden de çok sayıda kayak severin ilgisini çeken, etkileyici doğası olan şirin bir kasaba Kayak severler Mavrovo Kayak Merkezi’ni bir yere not etmeli.

Çam ormanlarıyla kaplı Mavrovo National Parkı, Şara Dağ ve Pind Dağları’nın göze çarptığı ve 2000 metreden yüksekte 52 adet zirvenin olduğu geniş bir alanı kaplıyor. Doğa ve treeking seveler için harika bir rota olabilir.

7. Galiçnik

Galiçnik (Galičnik), Miyak bölgesinin kalbinde, Bistra’nın eteklerinde Mavrovo’ya 17 km uzaklıkta yer alıyor. Tarihi köy mimarisi korunmuş, 1400 metre rakımdaki Galiçnik, geleneksel kıyafetler içerisinde yine geleneksel adetler üzere yapılan düğünleri ile biliniyor.

Her yıl Temmuz ortalarında düzenlenen geleneksel Galiçnik Düğünü, yöresel kültürü yakından tanımak isteyenlerin ilgisini çekebilir.

8. Gostivar

Gostivar, Batı Makedonya’da Yukarı Polog’da yer alıyor. Vardar nehrinin sol tarafında uzanıyor ve ülkeye hareket ve bereket katan bu akarsu, Gostivar yakınlarındaki Vrutok köyünden doğuyor. Makedonya’nın en büyük nehrin kaynağı Vrutok.

Gostivar’a yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta ve 683 metre yükseklikte yer alan Vrutok köyü, Vardar Nehri’nin doğduğu yer olmasının yanı sıra muhteşem doğasıyla da biliniyor. Gönovitsa Mağarası (Güzeli) gezilecek yerler arasında. Ayrıca küçük bronz heykel Menada (Baküs Perisi) görülmeli.

Monastery St. Jovan Bigorski, Gostivar’dan Debar’a giden ana yol üzerinde, Rostusa köyü yakınlarında yer alıyor. Nüfusunun büyük bölümü Arnavut ve şehir Arnavutluk ve Kosova’yla sınır komşu. Kent merkezinden geçen demiryolu ile Üsküp, Kalkandelen ve Kırçova bağlı.

9. Resne

Resne elmaları ile ünlü bir Makedon şehri. Ben de buradan geçerken nefis elmalarından almıştım. 14. yüzyılda, 1385-1913 arasında Osmanlı İmparatorluğu’na bağlıydı. Resne çarşısı, Kurbinovo’daki 12 yüzyılda inşa edilmiş Sv. George Manastırı ve Ahmet Niyazi Bey Sarayı görülecek yerlerden bazıları.

UNESCO himayesinde dünyanın en büyük 10 seramik Kolonisinden biri olan Resne Seramik Kolonisi eserleri galerisi görülmeli. Makedonya’nın güneybatısında yer alan Resne’den Tiran-Ohri-Manastır-Gradsko yolu geçiyor.

Makedonya’da ne yenir

Makedon kültürünün önemli bir parçası olan yemekleri da aslında Türk mutfağıyla çoğu yerde benzerlik gösteriyor. Bu nedenle yeme-içme konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi gönül rahatlığıyla buraya not düşebilirim.

Üsküp’e uğrayacaksanız, Türk Çarşısı’nda dolaşırken köftecilere uğrayın, porsiyonlar çok büyük değil ama doyurucu ve çok lezzetli. Destan köfteciler içinde en popüler olanı, ama biz masaların dolu olduğunu görünce hemen karşısında bir restorana oturduk ve çok da memnun kaldık. Sanırım bu şehirde kötü köfte yeme ihtimali yok!

Cevabi Makedonların en popüler yemeklerinden sunum ve tat olarak bizim kebaplara benziyor. Koyun ya da dana kıymasından yapılıyor. Yoğurt, acılı ezme ve lavaş ekmekle servis ediliyor.

Kachamak’da geleneksel yemeklerden benim en sevdiğim. İsmi de sempatik ve akılda kalıcı. Mısır unu ve tereyağından yapılıyor.

Közlenmiş kırmızı biber, soğan, baharat ve sarımsaktan yapılan Ajvar, Ajvar’ın patlıcanlı versiyonu olan Pindzur benim bir kaç kutu alıp İstanbul’a getirdiğim nefis bir lezzet. Her öğün tüketilecek bir tat. Ajvar’ı Türkiye’de de bulabilirsiniz, Balkan göçmeni aileler evlerinde yapıyorlar.

Makedonya’dan elim boş dönmeyeyim eşe dosta hediye ederim diye de fazladan almıştım. Hediyelik bir şeyler almak istiyorsanız Ajvar ve Pindzur aklınızın bir köşesinde olsun.

Makedonya’ya nasıl gidilir

Makedonya Cumhuriyeti, Balkan Yarımadasında yer alıyor ve Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan ve Kosova ile komşu.

Arnavutluk’a 151 km, Bulgaristan’a 148 km, Yunanistan’a 246 km, Sırbistan’a ise 221 km uzaklıkta yer alıyor. Üsküp’ün küçük ama modern bir havalimanı var. TAV tarafından işletiliyor.

Şehir merkezi havalimanına 30 dakika mesafede. Havalimanından Üsküp şehir merkezine, Vardar Express otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Havalimanında 7/24 hizmet veren taksilerle şehir merkezine 20 €’ya götürüyor.

Türk Hava Yolları ve Pegasus özellikle kış aylarında Üsküp’e oldukça ucuz tarifelerden uçak bileti sunuyor. İstanbul’da otogardan otobüsler de kalkıyor ya da arabanızla 12 saatlik bir yolculukla Makedonya’ya ulaşabiliyorsunuz. Onur Havayolları Ohrid şehrine yaz döneminde Pazar günü gidiş ve dönüşlü tarifeli seferler düzenliyor.

Vizesiz ülkeler arasında yer alan Makedonya benim sevdiğim ülkelerden. Balkanlar turu arasında mutlaka görülmesini tavsiye ettiğim bir ülke burası, özellikle de Ohrid’e mutlaka gidin.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz