Mersin, Türkiye’nin dünyaya açılan bir liman kenti. Ülkenin güneyinde yer alan il, her biri ayrı güzelliğe sahip 13 ilçeden oluşuyor. Sahip olduğu tarım, sanayi ve ticaret potansiyeli ile ülke ekonomisinde önemli bir konuma sahip olan Mersin, son yıllarda tatil turizmiyle de öne çıkıyor. Mersin, zengin kültürel dokusu ve etkileyici tarihi değerlerine rağmen ismini yeteri kadar duyuramayan, Türkiye‘nin eşsiz ve özel şehirlerden biri.

MÖ 6 bin 300’lü yıllara dek uzanan köklü tarihinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan şehir, bugün hala seyahat planlarının ilk sırasında yer alamasa da berrak sulara sahip bakir koyları, farklı toplumları buluşturan kültürel mekanları, verimli toprakları ve damak şenlendiren lezzetleriyle bilinen çok kültürlü mutfağıyla, görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Mersin’in En İyi Tatil Yerleri

Tarihi ve turistik mekanlarıyla dünyaca ünlü olan şehirde yılın 300 günün güneşli geçiyor. Aynı zamanda 321 kilometrelik sahil şeridi masmavi renge, muhteşem bir berraklığa sahip plajlarıyla ünlü olan Mersin deniz tatili yapmak isteyenler için ülkenin en elverişli bölgelerinden birisi.

Mersin, ‘turistik bölge’ denildiğinde aklınıza gelenlerden çok daha fazlasını bulabileceğiniz harika bir şehir. Adana, Osmaniye ve Hatay’ı da içine alan Kilikya Bölgesinde bulunan Mersin’de, enfes lezzetiyle bağımlılık yaratan tantuni ve kerebiçi tatmadan gezi turunuza başlamayın.

Ayrıca Türkiye’deki çilek üretiminin yüzde 40’ını karşılayan, nefis kokuların yükseldiği uçsuz bucaksız çilek bahçeleriyle ünlü Silifke’ye uğrayıp, tazecik çileklerin tadına bakmayı da ihmal etmeyin.

Midenizdeki ve gözünüzdeki açlık duyusunu iyice bastırdıktan sonra Türkiye’nin en büyük yat limanını, farklı medeniyetlerin izini taşıyan yirmiden fazla antik kenti ve Hristiyanların hac bölgesi olan Tarsus’u görmek için bol bol zamanınız ve enerjiniz olacak.

1. Kargıpınarı

Mersin’in turistik yerlerinden biri olan Kargıpınarı, Erdemli’ye 12 km mesafede bulunuyor. 2 bin 500 metrelik sahil şeridiyle ünlü olan beldede yaklaşık 7 ay denize girilebiliyor. Bu özelliğiyle her yıl binler turist tarafından ziyaret edilen Kargıpınarı’nda günümüzde hala geleneksel Yörük kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Yaz aylarında nüfus oranı bir hayli artan beldeye hem Erdemli’den hem de Mersin’den rahatlıkla ulaşılabiliyor.

2. Kızkalesi

Mersin’in en popüler tatil merkezlerinden biri olan Kızkalesi, Erdemli ilçesine yaklaşık 23 km mesafede yer alıyor. İlk yerleşimin MÖ 4. yüzyılda başladığı beldede Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular gibi farklı kültürlere ait izler bulunuyor.

Önünde uzanan geniş kumsallarından, mis kokulu berrak denizinden seyrine dalınan kaleye, balıkçı motorlarıyla ulaşılabiliyor. Çevresindeki çay bahçelerine oturup, kahve yudumlamak için daha güzel bir manzara olamaz! En güzel mersin plajları arasındaki Kızkumu Plajının keyfini çıkarın.

Muhteşem plajı, kale, sarnıç kaya mezarları gibi yapılardan oluşan ören yerleriyle ünlü Kızkalesi, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Mersin ve Erdemli İlçesi’nden kalkan minibüslerle ulaşılabilen beldede Kızkalesi, Adamkayalar, Avgadı ve Akpınar yaylaları görülecek yerler arasında.

Erdemli-Silifke yolunun üç kilometre kuzeyinde yer alan Kanlıdivane, Helenistik dönemden, Geç Antik döneme kadar Milattan Önce 2-7. yüzyıllar arasında kullanılmış bir yerleşim yeri. Obruğun etrafında kesme taştan yapılmış bazilikalar, caddeler, kaya mezarları, sarnıçlar yer alıyor.

Yerleşim yerinin güneybatısında ise Milattan Önce 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kule, Mersin’in günümüze ulaşan en eski yapısı konumunda. Zeytinyağı üretimi yapılan, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıların yer aldığı ve Türkmenlerin kışlak olarak kullandığı Kanlıdivane, yaşayan bir tarihe tanıklık ediyor.

3. Kumkuyu

Kumkuyu, Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezine 11 km uzaklıkta yer alan belde, etkileyici bir doğaya ve muhteşem bir denize sahip. Özellikle Zincirlikuyu ve Töbank halk plajlarıyla tanınan Kumkuyu bu özelliğiyle Mersin’in en turistik yerleri arasında gösteriliyor.

Konaklamak için her bütçeye uygun otel ve pansiyona sahip belde tatilcilerinde Mersin’de en çok tercih ettikleri yerlerden biri.

4. Susanoğlu

Susanoğlu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı mahallelerinden biri. Antik dönemde Korasion adıyla bilinen belde il merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta konumlanıyor. Türkiye’nin ‘Mavi Bayrak’ unvanı kazanmış en iyi plajlarından birine sahip olan Susanoğlu, bu özelliğiyle ziyaretçi akınına uğruyor. Nüfusu yaz aylarında 75.000’ini geçen belde farklı bütçeler için otel, moteller ve pansiyonlar mevcut.

5. Ayaş

Erdemli ilçesinde 18 kilometre mesafede konumlanan Ayaş, Mersin’in sahil kasabalarından biri. Tarihi antik çağlara uzanan belde şehrin sahil kesiminde yer alıyor. Özellikle zeytincilik faaliyetleriyle ün kazanan Ayaş Romalılar ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dan kalma çok sayıda tarihi esere sahip.

Kumkuyu, Yemişkumu, Merdivenlikuyu plajlarıyla Erdemli turizminin sembolü haline gelen Ayaş’a Mersin, Erdemli ve Silifke’den kalkan minibüslerle ulaşılabiliyor.

6. Silifke

Mersin il merkezine 85 km mesafede yer alan Silifke, Toros Dağları ile Akdeniz arasında konumlanıyor. Antalya ve Mersin’i İç Anadolu’ya bağlayan önemli yollara sahip olan belde dünyanın önemli kuş toplanma merkezlerinden biri olan Akgöl ve Paradeniz lagünlerine sahip.

Turizmin önemli bir geçim kaynağı olduğu Silifke’ye yolunuz düşerse Jüpiter Tapınağı, Tokmar Kalesi Uzuncaburç ve Silifke Kalesi’ni görmeyi sakın unutmayın!

Silifke’ye bağlı Tisan Koyu, bu bölgeyi bilenler tarafından “Saklı Cennet” olarak adlandırılıyor. Tisan Koyu, turkuaz denizi, kumsalı ve yemyeşil doğasıyla dünyanın en güzel 13. koyu seçildi!

Bakir bir koy olan Tisan aynı zamanda Yunan kolonisi olarak kurulmasından dolayı pek çok tarihi kalıntıya da sahip. Tarihte, Aphrodias olarak adlandırılan bölge, Pers satraplığının da bir parçası oldu. Kilise ve kale gibi kalıntıların yanı sıra mozaiklerini görebileceğiniz Tisan Koyu, cennetten bir parça!

7. Taşucu

En eski yerleşimin MÖ 7. yüzyılda Grekler tarafından başladığı Taşucu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı bir mahalle. Dünyanın bu enlemde görülen en endemik iklim türü olan subtropikal iklimin görüldüğü beldede yılın 300 günü güneşli geçiyor. Eşsiz iklimin yanında tertemiz plajlarıyla da ünlü Taşucu, Mersin’in gözde tatil yörelerinden biri.

Taşucu yolu üzerinde bulunan ve Meryemlik de denilen Aya Tekla Kilisesi, Azize Tekla’nın St. Paul’ün vaazlarından etkilenerek, 17 yaşında iken kendini Hristiyanlığa adaması üzerine saklandığı mağara.

Azize Tekla, sığındığı bu mağarada bir yandan Hristiyanlığı yayarken, diğer yandan da yöre insanının hastalıklarını iyileştirdi. Hristiyanlarca kutsal sayılıp, gizli bir ibadet yeri olarak kullanılan mağara, 6. yüzyılda kiliseye dönüştürüldü.

8. Narlıkuyu

Mersin’in 65 km güney batısında bulunan Narlıkuyu, şehrin turistik yerleri arasında. Küçük bir koya sahip belde Cennet Obruğu’ndan beslenen soğuk suyuyla ünlü. Bu yüzden ender denize girilen bir olan Narlıkuyu, bu özelliğine rağmen balıkçılık ve gezinti teknelerinin popüler uğrak yerlerinden.

İçinde doğa harikası olarak kabul edilen Cennet-Cehennem Mağaraları bulunduran beldede Akkum Plajı, Akyar koyları, Astım-Dilek Mağarası, Mozaik Müzesi, St.Paul Kilisesi görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Silifke-Narlıkuyu yakınlarında bulunan Cennet-Cehennem mağaraları, aslında bir yeraltı deresinin yol açtığı erozyon sonucu tavan çökmesiyle meydana gelen iki büyük çukur. Cennet, elips biçiminde, derinliği 70 metre olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kiliseden oluşuyor.

5. yüzyılda Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithaf edilen kiliseye 300 basamakta iniliyor. Cennet çöküğünün kuzeyinde yer alan Cehennem çukuru da derinliği 128 metre olan ve inmenin mümkün olmadığı bir oluşum fakat oldukça heyecan verici!

Mersin, Akdeniz’de yaz turizminin geliştiği bölgelerden biri. Bunda elbette masmavi deniz ve tertemiz plajların rolü büyük. Mersin’de denize girmek isterseniz gitmenizi önerdiğimiz plajlar arasında Kazanlı Plajı, Kocahasanlı Plajı, Ayaş Plajı, Tömük Plajı, Kargıpınarı Plajı, Susanoğlu Plajı, Atayurt Plajı, Kızkalesi Plajı, Kapızlı Plajı, Akçakıl Plajı, Soğuksu Plajı, Pullu Orman Plajı yer alıyor.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz