Pantheon, Fransa’nın başkenti Paris’te Latin Quarter adı verilen bölgesinde bulunan bir kilise ve en büyük azizlerden biri olan St. Genevieve şerefine yapılmış. Yapılış sebebi ise bir dua maratonu (herkesi dua etmeye teşvik etmesi) başlatmış olması ve bu maraton sonucunda da Atilla Han’ın şehre girmesini engellemesi olarak biliniyor.

Yıllar boyunca üzerinde bir çok değişiklik yapılsa da son olarak günümüzde ayinlerin yapıldığı bir yer olarak Paris’in en bilinen mezarlıklarından biri konumunda. Bina yapı olarak Roma’da bulunan Pantheon’u anımsatıyor ve Neoklasizmin ilk örneklerinden biri olarak sayılıyor.

Pantheon, Paris

Pantheon, Paris’in Quartier Latin (5. bölge) mahallesinde bulunan tarihi bir yapı. Paris’in koruyucu azizesi Geneviève’e ithaf edilen bir kilise olarak inşa edilmişse de Fransız Devrimi sonrasında kilise fonksiyonunu kaybetmiş, önemli Fransız entelektüellerinin gömüldüğü bir anıt mezar halini almış.

Roma’daki Pantheon’dan esinlenilmiş sütunlu ön yüzü ile, neoklasik mimarinin en erken örneklerinden. Pantheon, Paris’e hakim enfes manzarasıyla Paris’te mutlaka görülmesi gereken yapılardan.

Hastalığının en kötü dönemi olan 1744 yılında, Kral Louis XV eğer iyileşebilirse, harabe halinde olan St. Genevieve Kilisesi’ni yeniden inşa etmeye yemin etmiş. Kısa süre sonra iyileşip yeminini tutmak için Abel-François Poisson ve Marquis de Marigny’i kilisenin yeniden inşası ile görevlendirmiş.

Dizaynı 1755 yılında Jacques-Germain Soufflot tarafından yapılmış ve 2 yıl sonra inşasına başlanması kararlaştırılmıştı ancak 1758’de ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar dolayısıyla gecikmeye uğradı. Çok geçmeden kilisenin tasarımcısı Soufflot, hayatını kaybetti ve tüm işleri öğrencisi olan Jean-Baptiste Rondelet tarafından üstlenildi.

1790 yıllarında, tam olarak Soufflot’un ölümünden 10 yıl sonra, kilise tamamlanmıştı. Rastlantı sonucu bu Fransız devriminin ilk yıllarına denk geldi. Ulusal Meclis kurucusu olan Mirabeau, bu büyük Fransız tasarımcının onuruna kilisenin bir anıt mezar olmasını kararlaştırdı. Daha sonraları tekrar kilise olarak kullanılmaya başladı ve daha sonraları da büyük düşünürlerin buluşma noktası olarak kullanılmaya devam etti.

Girişinde muntazam büyüklükte ve güzellikte sütunlar bulunan yapıda Soufflot’un yeteneği burada açıkça gözler önüne serilmekte. Birçok kişi bu binanın yapısının karakteristiğini Bramante’nin İtalya’da bulunan “Tempietto”ya borçlu olduğunu düşünüyor. Binanın içinde birbirinden güzel gotik dekorasyonlar klasik mimari tarzında sergileniyor. Neoklasikal dönemin en nadide eserlerinden biri ve Paris’te görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olarak kabul ediliyor.

Girişin üzerinde ise Fransa’nın bu değerli yeteneğine ithaf edildiği yazar. Mezarlık, binanın altındaki gizli bir mahzende bulunuyor. En önemli özelliklerinden biri de, mezarlığın sadece ve sadece ulusal kahraman statüsünde olanlar için ayrılmış olması.

Burası birçok ulusal kahramanın yattığı bir yer. 2007 yılında Fransa başkanı Jacques Chirac halkın dikkatini Pantheon’da bulunan bir plaka üzerideki yazıya çekti. Bu plaka İsrailli Yad Vashem tarafından büyük katliamda hayatını kaybedenlere adanmıştı.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz