Patara, Antalya‘nın Kaş ilçesi sınırları içeresinde, 18 km’lik uzunlu ile Akdeniz Bölgesi’nin ve Türkiye’nin en uzun plajını barındıran ve Likya Uygarlığı döneminden kalma Patara Antik Kenti ile biliniyor. Antik kentin yanı sıra, Fethiye, Kaş ve Kalkan gibi turizm bölgelerine yakın, ince kumlu Patara Plajı, Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının en önemli yumurtlama alanı olduğundan koruma altında bulunuyor.

Bozulmamış doğal yapısı ve rüzgârlı ortamı sayesinde, sörf sporu yapanlar için oldukça uygun bir ortam oluşturan plajın dışında bölgede, Patara Antik Kenti, Athena Tapınağı ve Ksanthos’u keşfedebilir, at safari turlarına katılarak keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Dilerseniz yakınlardaki ünlü Kaputaş Plajı’nı görebilir, Akdeniz’in parlayan turkuaz rengi denizine kendinizi bırakabilir, Toros yaylalarının temiz havasıyla yenilenebilirsiniz. Patara’da aynı zamanda paraşütle atlama ve dalış gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

Patara Nerede

Antik Patara Kenti’nin plajı olan Patara Plajı, Antalya sınırları içerisindeki, Kaş ve Fethiye ilçeleri arasında kalan, şimdiki adı ile Gelemiş Köyü’nde bulunuyor. Antalya şehir merkezinden yaklaşık 220 km mesafede olan ve araçla yaklaşık 3.30 saatte ulaşabileceğiniz Patara’ya Antalya’dan ulaşım özel aracınız varsa çok kolay.

Patara Nasıl Gidilir

Antalya’dan Fethiye’ye doğru giderken, Kalkan’ı geçtikten 11 km sonra, Patara sapağı ile karşılaşıyorsunuz. Bu yoldan 6 km içeri girerek asfalt yolu takip ettiğinizde, sağlı sollu pansiyonların yer aldığı yerleşim alanı içine giriyorsunuz. Buradan dilediğiniz yere gitmeniz mümkün.

Dalaman’a 110 km uzaklıkta yer alan Patara’ya en yakın havalimanı Dalaman’da bulunuyor. Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Dalaman ve Antalya’ya haftanın her günü karşılıklı seferler düzenliyor. Dalaman Havalimanı’ndan kiralayabileceğiniz bir araç ile Fethiye-Finike yolunu takip ederek Patara’ya ulaşabilirsiniz.

Fethiye’den Kalkan’a doğru giderken Kalkan’ı geçerek Gelemiş yoluna, saptığınız zaman, önünüze çıkan 5 km’lik bir yol sizi Patara Antik Kenti’ne ulaştıracaktır. Eğer Gelemiş yoluna kadar otobüs ile gelirseniz burada inerek, Fethiye veya Kaş’tan geçen Patara minibüslerine binebilirsiniz.

Yine havayolu ile Fethiye’ye gelip daha sonra otobüs yardımı ile Patara’ya geçebilir, Kalkan’a 10 km kala Patara tabelasının bulunduğu yol ayrımından 6 km devam ettiğinizde Patara Antik Kenti’ne, buradan da 1 km daha gittiğinizde ise eşsiz güzellikteki Patara Plajı’na ulaşabilirsiniz. Eğer İstanbul’dan yola çıkıyorsanız 837 km, Ankara’dan geliyorsanız da 657 km yol kat etmeniz gerekiyor. İzmir ise 407 km ile nispeten daha yakın.

Kaş’ın Kalkan beldesi yakınlarında yer alan güzeller güzeli Patara‘da, Gelemiş Köyü’nden 2 km sonra yol kenarındaki görkemli Roma Zafer Takı’nı görebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz