Şanzelize (Champs-Élysées), Fransa‘nın başkenti Paris’in kuzey doğusunda bulunan yaklaşık 2 km uzunluğunda bir bulvar. İsmi Fransızca da ‘cennet yeri’ anlamına gelir. Dünyanın en güzel ve en lüks caddeleri arasında ilk sırada yer alan Şanzelize Caddesi (Avenue des Champs-Élysées), insanı baştan sona etkilemeyi başarıyor. Place de la Concorde ile başlayan cadde diğer ucunda Charles De Gaulle (l’Étoile) ile sona eriyor.

Paris’in lüks hayatına tanıklık edebileceğiniz, kestane ağaçlarının sıralandığı bu caddede otomobil galerileri, restoran, kafe ve çok sayıda mağaza bulunuyor. Zafer anıtından baktığınızda ihtişamı tam olarak anlaşılan, her köşesinde birilerinin dans ettiğini, şarkı söylediğini gördüğünüz, herkesin birbirinden farklı olduğu ve çoğunluğunu turistlerin oluşturduğu, ışıl ışıl, rengârenk bir cadde.

Şanzelize Caddesi, Paris

Şanzelize, tarihi değerleri olan yapıların sıralı olduğu caddeyi oluşturması nedeniyle dünyadanın en ünlü yerlerinden biri. Fransızca’da “la plus belle avenue du monde”, yani “dünyanın en güzel bulvarı” denen Şanzelize’de bulunan özel ve lüks butikler, kafeler ve sinemalar oldukça pahalı.

1616 yılına kadar Şanzelize bahçeler ve açık alanlardan oluşan bir yermiş. O zamanın kraliçesi Marie de Medici, Tuileres bahçesine ağaçlar diktirerek genişletmeye karar vermiş. Halen varlığını sürdüren at kestanesi ağaçları caddenin doğal güzelliğine güzellik katmaya devam ediyor.

Bu genişletme çalışmaları sürdüğü dönemde henüz adı Şanzelize olmayan cadde, adına 1709 yılında kavuşmuş. 1700’lerin sonlarında popülaritesine kavuşan Şanzelize, 1828 yılında resmi olarak Paris’in bir parçası haline gelmiş. Daha sonraları ise gaz lambaları, çeşmeler eklenerek yol genişletilmiş.

Şanzelize iki büyük asker alayına da ev sahipliği yapmasıyla da tarihte de önemli bir yere sahip. Birincisi, Haziran 1940’da Alman askerlerinin Fransa’yı istila etmesi, diğeri de 1944 yılında Amerikan askerleri tarafından ülkenin bağımsızlığa kavuşturulması. Caddenin ticari olarak değer kazanması 1860’ların başlarına uzanıyor. 1916’da ise daha işlek bir merkez haline getirilmesi amacıyla bir dernek kurulmuş.

Kiraların aşırı yüksek olması nedeniyle günümüzde cadde üzerinde kişiye ait yalnızca birkaç rezidans bulunuyor. Binaların yüksek katlarında da çoğunlukla üst düzey firmaların ofisleri bulunuyor. Sephora, Cartier, Benetton, Disney ve Nike gibi firmaların ofislerini burada görebilirsiniz. Toyota’nın bile bir mağazası var!

Bunun yanında Gap’in Avrupa’daki en büyük mağazası ile Adidas’ın en büyük mağazasına da ev sahipliği yapıyor. Aynı şekilde Hugo Boss ve Louis Vuitton gibi dev üreticiler de bu bölgedeki yerlerini almış durumda. Hemen hemen her mağazanın pazar günleri kapalı olduğunu aklınızın bir köşesinde bulundurun.

Alışveriş dışında Şanzelize etrafında yapılabilecek oldukça fazla aktivite var. Caddenin hemen kuzeyinde bulunan yer Elize Sarayı (Elysees Palace). Burası Fransa Başbakanının bulunduğu ev. Müzik gösterilerinin için Marigny Tiyatrosu (Theatre Marigny) ve eğitim amaçlı sunumlar için içerisinde tarihi bir müze ve sergi evi nin de bulunduğu Grand Palais hemen yakınlarında yer alıyor.

Şanzelize, her yıl Basteille gününde yapılan Avrupa’nın en büyük askeri geçidi, yılbaşında bulvarın ışıklandırılması ve meşhur bisiklet yarışı olan Tour de France’ın final sahnesi de ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz