Sao Paulo, Latin dünyasının New York’u ve Güney Amerika’nın en sofistike ve kozmopolit yaşamının olduğu yer. Brezilya‘nın olduğu kadar dünyanın en geniş ve en kalabalık şehirlerinden biri olmanın yanında kültürel ve ekonomik olarak da bir merkez konumunda.

Sao Paulo, çirkin betonarme yapısıyla estetiğini zedelese de muhteşem restoranları, gece hayatı, alışveriş ve en üst düzey galerileriyle kendini affettiriyor. Evet gürültülü ve kalabalık da olsa şehrin her köşesinde moda, sanat ve tasarımı fark edeceksiniz.

Şehir yeni yetenekler ve fikirlerle, şehrin İtalyan, Portekiz ve Japon mutfağını canlandıran şeflerle, deneysel kıyafet butikleri açan tasarımcılarla kaynıyor. Çoğu Jardins, Vila Madalena ve Higienopolis bölgelerinde bulunuyor. Buralara yakın bir yerlerde kalırsanız eğer şehrin en iyi yerlerine çok kolay ulaşabilirsiniz.

Sao Paulo Gezi Rehberi

Kendinizi buranın yerlilerinin yaptığı gibi şehre adayın ve bu çirkin ördek yavrusu şehrin gerçek güzelliğini keşfedin.

Sao Paulo Gezilecek Yerler

1. Sao Paulo Sanat Müzesi

Latin Amerika’nın en iyi Avrupa sanatı koleksiyonuna ev sahipliği yapan Sao Paulo Sanat Müzesi (MASP) oldukça farklı bir binada ziyaretçilerini ağırlıyor. Güney Amerika’nın en iyi Avrupa sanatı koleksiyonlarını bulunduran müze, Rembrandt, Raphael, Van Gogh, Picasso, Hieronymus Bosch ve Degas başta olmak üzere büyük sanatçıların çalışmaları sergileniyor.

2. Tomie Ohtake Enstütüsü

Brezilyalı sanatçı Tomie Ohtake’ye adanan Tomie Ohtake Enstitüsü, ulusal ve uluslararası çağdaş sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Şehrin en ilgi çeken kültürel bölgelerinden biri.

3. Pinacoteca do Estado

Sao Paulo’nun resim galerisi olan Pinacoteca do Estado, 200 yıllık Brezilya sanatını yansıtıyor. 19. yy’a ait İtalyan neo-klasik tarzda bir binada yer alan galerinin 1990’lardaki bakımından ise Pritzker ödüllü mimar Paulo Mendes da Rocha sorumluymuş. Günümüzde içi tamamen son 200 yılın Brezilyalı sanatçılarının eserleriyle dolu.

4. Portekiz Dil Müzesi

İnteraktif ve oldukça ilginç Museu da Língua Portuguesa (Portekiz Dil Müzesi) harika bir şekilde restore edilen 19.yüzyıla ait bir istasyonda bulunuyor. Müzede görsel ve interaktif gösteriler, sanat ve teknoloji ile birleştirilerek Portekizce’nin kökeni ve gelişimi sergileniyor.

5. Copan Binası

Bir başka kent simgesi olan Copan Binası ise Oscar Niemeyer tarafından tasarlanarak başta otel ve mağaza için yapılmış olsa da şu an çok zarif bir yapı halinde. Dış tasarımıyla etrafını saran gökdelenlerin arasından rahatlıkla sıyrılıyor.

6. Edificio Italia

Fakat başka hiçbir bina Edificio Italia gibi kendini gösteremez. Şehrin ve Latin Amerika’nın en yüksek gökdeleni ve gözlem kulesi.

7. Auditorio Ibirapuera Konser Salonu

Ibirapuera Park’ta yer alan Auditorio Ibirapuera, 2005 yılında tamamlanmış beyaz bir konser salonu ve bina parka daha fazla insan çekiyor.

8. Dev Sao Paulo Katedrali

Sao Paulo Katedrali’nin tarihi 16. yüzyılda şehir halen Portekiz sömürgesi altında olduğu döneme kadar uzanıyor. Dünyanın en büyük beş gotik yapısından biri olan katedralin inşası tam olarak 1960’lı yıllarda tamamlanmış.

9. Altino Arantes Binası

Altino Arantes Binası, 1940’larda New York’un Empire State binasından esinlenilerek yapılmış.

10 Rua Oscar Freire ve Jardins

Şehrin en lüks mağazalarının bulunduğu Rua Oscar Freire’deki alışveriş çılgınlığına Brezilyalı Paulista’lar gibi sizler de katılın. Şehrin ana bulvarı olan Avenida Paulista ofis binalarıyla dolu olsa da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Sao Paulo Yeme ve İçme

Sao Paulo birden fazla farklı tatları denemeden ayırlamayacağınız bir şehir. İster çok popüler olan churrascaria’yı seçin ister en son trend mekanları, sonuç olarak unutamayacağınız bir yemek deneyimi olacak. Burası dünyanın her yerinden mutfakların bulunduğu Latin Amerika’nın en muhteşem yemek şehri. En iyi restoranlar Jardins bölgesinde bulunuyor.

Sao Paulo Alışveriş

Buenos Aires zirveyi zorlamaya çalışıyor olsa da Sao Paulo halen Latin Amerika’nın en iyi alışveriş şehri. Entel Paulista’lar Jardins bölgesindeki yüksek sosyete mağazalarını tercih ediyorlar. Bir başka yakın sokak olan Roa Augusta’da en az Jardins kadar ilgi çekici mağazalara sahip.

Sao Paulo Havalimanı ve Ulaşım

Sao Paulo‘ya Türkiye‘den İstanbul Havalimanından direkt uçak seferleri yapılıyor. Tüm uluslararası uçuş seferlerinin yapıldığı Guarulhos Havalimanı’ndan taksiyle Sao Paulo Meydanı’na ulaşım mümkün. Bir başka seçenek de her yarım saatte bir kalkan shuttle’ı kullanmak. Yolculuk yaklaşık 50 dakika sürecektir.

Şehrin en turistik bölgeleri olan Centro ve Jardins yürüyerek dolaşmak için oldukça ufak sayılabilecek yerler. Yine de daha fazlası için metroyu kullanabilirsiniz.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz