Tatil, yeni yerler görmek, birbirinden güzel anılar biriktirmek için en güzel fırsatlardan biri. İster yurt içi ister yurt dışı olsun, farklı noktaları keşfetmek üzere yola çıkmayı düşünenler için seyahat öncesi hazırlığı büyük önem taşıyor. Seyahatin sorunsuz geçmesi için seyahat alışverişi yapmak gerekiyor.

Seyahat severlerin yolculukları sırasında ihtiyaç duyacağı şeyler beklenti ve seyahat stiline bağlı olarak değişiyor. Çocuklu aile, yalnız gezgin, çift, arkadaş grubu gibi farklı özelliklere sahip seyahat grupları ve gidilecek destinasyon, seyahat için yapılacak alışverişin detaylarını şekillendiriyor.

seyahat alışverişi nasıl yapılır

Seyahat Öncesi Alışverişin İpuçları

1. Liste hazırlayın

Hareket zamanı yaklaştıkça bir şeyleri atlama, unutma ihtimali de artıyor. Bu yüzden seyahat etmeden önce bir liste hazırlamak ve liste üzerinden eksik ve ihtiyaçları belirlemek en güzel yöntemlerden biri. Küçük bir not kağıdı alın ve yazmaya başlayın.

Akıllı telefonların hemen hemen hepsinde not yazmak için uygulamalar var bunlardan da faydalanabilirsiniz. Seyahatinize bir hafta kalan alacağınız notlar sizin için önemli olan eşyaları unutmamanızı sağlarken son anda telaşa kapılmanızı da önlemiş olacak.

2. Gidilecek yerin özelliklerine göz atın

seyahat alışverişi

Seyahat edilecek destinasyon, alışveriş sepetini netleştirmek için en önemli adımlardan biri. Soğuk bir Avrupa kentine mi gidiyorsunuz? Yoksa sıcaklıkların sürekli yüksek olduğu bir Akdeniz şehrine mi? Gidilecek yer ile birlikte hava durumu, kalınacak nokta ve ulaşım süreçleri de göz önünde bulundurulmalı.

Kış mevsiminde Kuzey ülkelerine seyahat eden birinin hazırlığı ile deniz, kum, güneş tatiline gidecek kişinin ihtiyaçları birbirinden farklı oluyor. Kış aylarında sert iklime sahip bir yere gidiyorsanız şemsiyeden, yağmurluğa; atkıdan eldivene; botdan yünlü çoraplara kadar sizi soğuktan koruyacak şeyleri bavulunuza atmayı unutmayın.

Sıcak bir yere gitmeyi planlıyorsanız üstelik işin içinde deniz keyfi de eklenecekse, alınacak listesi çeşitlenebiliyor. Yüksek faktörlü güneş kremi, siperliği geniş bir şapka, büyük bir güneş gözlüğü benim valizime ilk eklediklerim. Yüzmek için rahat bir bikini ya da mayo, gezinin içinde güzel koylar varsa deniz gözlüğünü de mutlaka yanıma alırım.

3. Önce aynaya sonra dolaba bakın

Seyahate çıkmadan önce yapacağınız alışverişte kendi ihtiyaçlarınızı bilmeniz için kendinizi tanımanız gerekiyor. Dolabınızı kontrol edip, ‘neye ihtiyacım var’ sorusuna yanıt arayın. Kıyafetlerinizi valizinize yerleştirmeden önce mutlaka kombin yapabilecek şekilde giysilerinizi seçin. Böylece gereksiz hiçbir şeyi almamış olursunuz.

Çocukla bir seyahat düşünüyorsanız ihtiyaçlarınızı detaylandırmakta fayda var. Çocukların ve beklerin ihtiyaçları bizden epey farklı olduğu için ufak bir liste yapmakta fayda var. Eşiniz ya da sevgilinizle bir seyahat ise küçük sürprizler hazırlayabilirsiniz.

4. Hobilerinizi ıskalamayın

Her yeni seyahat yepyeni anılar ve güzel zaman geçirmek için yaratılmış birer fırsat. Uzun zamandır ertelediğiniz hobinizi uygulamak için ilk yolculuğunuzu değerlendirebilirsiniz. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu yolculukta kendinize uzun zamandır hayalini kurduğunuz fotoğraf makinesini hediye edebilirsiniz.

5. Bavulu gereksiz eşya ile doldurmayın

seyahat hazırlığı

Yolculuk sırasında çok eşya ile bir yerden bir yere gitmeye çalışmak insanın hareketlerini sınırlandıran, aynı zamanda yorucu bir eylem. Bu yüzden ‘seyahat boyu’ olarak satın alabileceğiniz ürünlere göz atın. Artık kullandığımız her kozmetik markasının seyahat boylarını raflarda bulmak mümkün.

Diş macunu, diş fırçası gibi kişisel bakım ürünlerini en küçük boy olarak satın alıp, küçük bir çantada toplayabilirsiniz. Ne kadar az eşya ile yola çıkarsanız o kadar özgürsünüz. Seyahat boyu bulamadığınız ürünler ya da evde hali hazırda kullandığınız temizlik ve kozmetik ürünlerini götürmek istiyorsanız yine büyük alış veriş merkezlerinde satılan içini dilediğinizce doldurabileceğiniz seyahat setlerinden alın.

6. Online alışveriş zaman kazandırır

Alışveriş merkezleri ve mağazaları gezerek bir şeyler aramak yerine online alışveriş yapmayı deneyin. Türkiye’nin en büyük mağazalarını tek çatı altında sunan çok sayıda e-ticaret sitesi var. Tek tıkla ekran başından yapılan alışverişle kısa sürede ihtiyaçlarınızı satın almak mümkün. Ekstra indirim, ücretsiz kargo gibi avantajlarla da zamandan ve paradan tasarruf edebilirsiniz.

Seyahat öncesi alışveriş hazırlığı, birkaç önemli noktaya dikkat edilmesi halinde kısa sürede halledilecek bir şey. Keyifli bir yolculuk ve güzel anılar için hazırlık sürecini iyi planlamak gerekiyor.

3 YORUMLAR

  1. Seyahate çıkmanın beni en çok zorlayan yanı bu alışveriş kısmı. Neyse ki artık online alışveriş imkanı var, yoksa elimde alışveriş poşetleriyle havalimanına koşardım sanırım (:

💬 Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz