Dünyanın en çok ziyaretçi çeken ülke ve şehirleri ‘turist avcısı’ olarak da nitelendirilen dolandırıcıların hedefinde. Turist dolandırıcılıklarının sıkça yaşandığı bu yerlere gitmeden önce dolandırıcılık olayları konusunda hazırlıklı olun.

20

Sahte polis

Sahte para ihbarı aldığını söyleyen polis görünümlü dolandırıcılar bu yöntemi kullanarak yanınıza yaklaşıyor. Cüzdanınızı, vize ve pasaportunuzu görmek istediklerini söyleyen polisler belirli bir miktar ödeme yapmanızı istiyor ya da paranızı çalarak olay yerinden uzaklaşıyor. Bu yöntem daha çok Mexico City, Bangkok, Bükreş ve Bogota gibi şehirlerde görülüyor.

19

Ceketteki leke

Sokakta yürüdüğünüz sırada dolandırıcı üzerinize kaza süsü vererek bir şey dökebilir. Üzerinizdeki lekeyi size göstererek yardım etme çabasında olan dolandırıcı yardım teklifini kabul ettiğinizde harekete geçer. Elindeki mendille üzerinizi silerken cepleriniz boşalır. Bu aldatmaca en çok Buenos Aires ve Rio de Janerio gibi kentlerde yaşanıyor.

18

Bebek fırlatma

Roma, Bükreş ve Kiev gibi şehirlerde kucağındaki oyuncak bebeği sizin üzerinize atarak bir anlık dikkatsizliğinizden yararlanmaya çalışan dilencilerle karşılaşmak mümkün. Üzerinize gelen bebekle ne yapacağınızı şaşırdığınız anda ekip devreye girerek ceplerinizi boşaltıyor.

17

Arkadaş canlısı fotoğrafçı

Popüler bir noktada dolaşırken yanınıza yaklaşan dolandırıcı fotoğrafınızı çekme konusunda size destek olacağını söyler. Teklifi kabul edip telefonunuzu ya da fotoğraf makinenizi verdiğiniz anda dolandırıcının hedefine ulaşmasına yardım etmiş olursunuz.

Dolandırıcı ya telefon ve fotoğraf makinenizi alıp kaçar ya da fotoğraf çekimi karşılığında para talep eder. Bu dolandırma biçimi Avrupa ülkelerinde sıkça görülüyor.

16

İngilizce öğrenen öğrenciler

Genellikle masum görünümlü kadınların başrolde olduğu bu yöntemde İngilizce konuştuğunuzu duyan kişiler yanınıza yaklaşarak İngilizce pratik yapmak istediklerini söylüyor. Konuşma sırasında üzücü bir hikaye anlatarak sizden para isteniyor. Ya da bir kafeye davet ederek orada yüklü bir hesabın kurbanı olmanız sağlanıyor. Bu aldatmaca daha çok Çin’in Pekin, Şanghay ve Xian şehirlerinde yaşanıyor.

15

Arkadaşlık bilekliği

Yeni bir dolandırma yöntemi olarak karşılaşılan bu durumda yanınıza yaklaşan biri elindeki arkadaş bilekliğini göstererek size takmayı teklif ediyor. Siz reddetmiş olsanız bile, dolandırıcı bileğinize hızlıca bilekliği dolayıp sizden para istiyor. Para vermeme mücadelesi sırasında dikkatiniz dağınıkken birileri ceplerinizi boşaltabilir. Bu aldatmaca en çok Kahire, Roma, Barcelona ve Paris’te yaşanıyor.

14

Taksi ile yolu uzatma

Seyahat sever birçok insan yolculuklarında taksi kullanmayı toplu ulaşımı daha güvenli bulduğu için tercih etmiyor. Özellikle büyük şehirlerdeki taksi sürücüleri yolcuların gideceği yerin yolunu bilmediğinden emin olduğu an yolu uzatma çabasına girişiyor.

Yolun uzadığından haberi olmayan yolcular daha çok para ödeyerek dolandırılmış oluyor. Bu dolandırma yöntemi İstanbul başta olmak üzere neredeyse dünyanın her yerinde yaşanıyor.

13

Kirli teklif

Özellikle eğlence kulüpleri çıkışında karşılaşılan bir dolandırma yöntemi olan kirli teklif, yanınıza yaklaşan birinin size uyuşturucu teklif etmesiyle meydana geliyor. Uyuşturucu teklifini kabul ettiğiniz anda beliren sahte polis sizi tutuklamakla tehdit edip para istiyor. Bu dolandırıcılık yöntemi Tayland’ın Koh Phangan adasında ve Budapeşte’de sıkça görülüyor.

12

Flörtöz kadın

Güzel görünümlü bir kadının kullanıldığı bu yöntemde yalnız gezen erkeğin yanına yaklaşan kadın kur yaparak erkeği bar ya da gece kulübüne davet ediyor. Erkekle dans eden, bol bol içki tüketen kadın yüklü hesabı turiste yıkarak olay yerinden uzaklaşıyor. Bu dolandırıcılık yöntemi İstanbul, Atina, Girne gibi şehirlerde yaygın olarak görülüyor.

11

Sahte bilet

Özellikle Londra, Paris ve Amsterdam gibi müze kuyruklarının yoğun olduğu şehirlerde sahte bilet numarası sıkça yapılıyor. Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi gibi sıranın yoğun olduğu müze önlerinde kendilerini bilet satıcısı gibi gösteren dolandırıcılar müze biletini biraz daha yüksek fiyattan satarak sıra beklemeyeceğinizi söylüyor.

Kalabalıkta beklemek isteyenlerin biraz daha fazla para vererek aldığı bu biletler müzede geçerli değil. Sahte bilet satan bu kişilere itibar etmemek gerekiyor.

10

Yardımsever yerli

Bankamatik, bilet otomatı gibi makinelerin çevresine yerleşen dolandırıcıların ilk hedefi şehre yeni gelen yabancılar oluyor. Zor durumda kaldığınızı gördükleri anda yanınıza yaklaşarak yardım etme teklifinde bulunuyorlar. Yardım sırasında pin kodunuzu öğreniyor, nakit paranızı ya da cüzdanınızı çalıyorlar. Bu olay genellikle Avrupa’nın büyük şehirlerinde yaşanıyor.

9

Otel telefonu

Gece otel odasında bulunan telefon aracılığı ile size ulaşan dolandırıcılar resepsiyondan aradıklarını söyleyerek kredi kartı ile ilgili bir sorun yaşandığını ve bilgileri söylemeniz gerektiğini iletiyor. Geç bir saat olduğundan ve resepsiyona kadar inmek istemeyeceğinizi düşünerek hareket eden kişiler telefonda tüm bilgilerinizi ele geçiriyor. Bu yöntem dünyanın farklı yerlerinde yaşanıyor.

8

Bozuk Makina

En sık kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri bozuk makina. Grupça fotoğraflarınızı çekmelerini isteyen biri yanınıza yaklaşarak elindeki fotoğraf makinesini size uzatıyor. Makineyi alıp fotoğraf çekmeye çalıştığınız sırada makinenin çalışmadığını anlayarak geri vermek istiyorsunuz.

Tam bu sırada makineyi almayan kişi özellikle yere düşürerek sizden para istiyor. Tüm bu karmaşa sırasında gruptan biri yankesicilik yaparak cebinizdeki parayı çalıyor.

7

Çiçekçi

Çift olarak seyahat ederken yanınıza elinde bir gül ya da farklı bir çiçekle yaklaşan kişi çiçeği satın almanızı ısrarla istiyor. Çiçeği almayacağınızı anladığı anda ağzına gelen her türlü kötü sözü söyleyen kişi sizi arkadaşınızın yanında küçük düşürmeye çalışıyor. Yaşanan sinir bozukluğu ile cebinizdeki parayı çıkarmaya çalıştığınızda ya cüzdanınız çalınıyor ya da tüm paranız yan kesiciler tarafından alınıyor.

6

Altın yüzük

Dünyanın her bölgesinde karşılaşılan bir yöntem olan altın yüzük taktiğinde yerde bir yüzük bulduğunu söyleyen kişi yanınıza yaklaşarak yüzüğün size ait olup olmadığını soruyor. Yüzüğün sizin olmadığını söylediğinizde uygun bir fiyata altın görünümlü yüzüğü satabileceğini söyleyerek sizi dolandırmaya çalışıyor. Bu yöntemde kullanılan yüzük sahte ve altın değil.

5

Bul karayı al parayı

Sokakta kalabalık bir grubun izlediği bul karayı al parayı oyunu oynatan ekip sizin de oyunu izlediğinizi fark ettiği an oyuna sizi çekerek cebinizdeki parayı almaya çalışıyor. Paris, Londra ve diğer bir çok Avrupa şehrinde buna sıklıkla denk geliyorsunuz. Kalabalıktan birkaç kişi de ekibin bir parçası ve siz merakla olaya dalmışken onlar da çantanızdan veya cebinizden bir şeyler araklıyorlar.

Oyunu izlerken herkesin kolaylıkla para kazandığını görmenize rağmen oyuna dahil olduğunuz an kaybeden siz oluyorsunuz. Zarın gizlendiği kutular aslında hileli. Kazanmış görünenler de ekibin parçası. Uzak durun.

4

Yerdeki cüzdan

Dolandırıcı içi boş bir cüzdanı yere bırakarak kurbanını seçiyor. Yerdeki cüzdanı görenlerin ceplerini kontrol etmesiyle cüzdanların yerini tespit eden hırsız harekete geçerek yankesicilik için sizi yokluyor. Yerdeki cüzdan taktiği Avrupa şehirlerinde sıkça görülüyor.

3

Tren ve metro

Dünyanın birçok noktasında tren ve metro vagonları ile istasyonlarında yankesicilik olayları yaşanıyor. Özellikle kalabalığın arttığı saatlerde vagonlarda harekete geçen hırsızlar size yakın bir konumda durarak cebinizdeki değerli eşyaları çalmaya çalışıyor.

2

Müzisyen

Kendini amatör müzisyen olarak tanıtan kişi yanınıza yaklaşarak yanında getirdiği müzik CD’sini elinize tutuşturur. Müzik CD’sini ülkenize götürerek seyahatinizden güzel bir anıyla dönmenizi istediğini söyler. CD’yi almak istemediğinizi söyleseniz de fayda etmez. Yüklü bir para vermezseniz yanınızdan ayrılmaz ve bağırmaya başlar.

1

Telefonla oynayan kasiyer

Brezilya, Arjantin gibi ülkelerde alışveriş yaptığınız dükkan ya da süpermarketlerde elinde telefonuyla zaman geçiren kasiyerler o anda sizin kredi kartınızı kopyalamakla meşgul oluyor. El çabukluğu ile kredi kartınızın fotoğrafını çeken kasiyerler bu bilgilerle kartınızı kopyalayıp yüklü miktarda vurgun yapıyor.

Seyahat etmek, yeni yerleri keşfetmek birçok insan için heyecan verici bir deneyim. Ancak yabancı bir yere gidildiğinde orada yaşanabilecek sorunlara da hazırlıklı olmak gerekiyor. Seyahat sırasında yaşanabilecek olumsuzlukların başında dolandırıcılık vakaları geliyor.

Güzel anılar biriktirilerek dönülecek bir seyahat yerine dolandırıcıların kurbanı olup üzülmemek için bu yöntemlere göz atmak önlem almayı kolaylaştırıyor. Yaşanabilecek tüm olumsuzluklar ve kötü örneklere rağmen dünya sanıldığından çok daha güzel!

4 YORUMLAR

  1. Barcelona’da yankesiciler yanıma gelmişti. Elinde gece kulubu yada striptiz kulup benzeri bir brosurle gelip bir seyler anlatirken bir yandan cüzdanı araklamaya calisiyorlar. Dikkat ! Bir de grup halinde gezen kalabalik cingene cocuklar var. Elinde cicek ya da benzer bir seyi satarken diger cocuklar işi hallediyor. Etrafinizi sarmanıza izin vermeyin. Bulgaristan’da Turkce konustugunuzu duyan cingeneler yanınıza gelip para bozmak istiyorlar. Kesinlikle doviz bürolarindan baska yerde para bozdurulmamalı.

  2. Bangkok da dolandırılmazsınız ama Pattaya da bi Polise ehliyetsiz motor kullanıyoruz diye 2000 Baht rüşvet verdik. Umarım gerçek Polistir rüşvet vermek dolandırılmaktan daha iyi :))

  3. Ukrayna’da başıma gelen olay. kız arkadaşım paniğe kapılmak yerine sadece benim dediklerimi yapsaydı 100 euro kaptırmayacaktım! Mevzu 100 euro değil de, basit bir şekilde dolandırılmak koydu be.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz