Souq Waqif, Katar’ın başkenti Doha‘nın eski yerleşim merkezi olan otantik bir bölge. Geleneksel giysiler, baharatlar, el sanatları ve hediyelik eşyaların satıldığı Souq Waqif’in daracık sokaklarında karşılıklı sıralanan dükkanlar bulunuyor. Kentin yerel mimari örneklerini görebileceğiniz bölge, düzinelerce restoran ile nargile (shisha) salonu barındırıyor.

En az yüz yıl öncesine dayansa da, geleneksel Katar mimari tarzını korumak için 2006’da bir dizi onarımdan geçen Souq Waqif, Doha büyümeden önce, kentin kalbi konumundaydı. Halen Doha’da ticareti, mimarisi ve kültürünü esas alan otantik bir hisse sahip olan tek kalıcı alan olarak görülen bölge, hem yerli halkın hem de kent ziyarete gelen turistlerin en popüler mekanı.

Souq Waqif, Doha

Doha’nın merkezindeki Al Souq ilçesinde bulunan Souq Waqif ve civarı, en az yüz yıl önce Wadi Musheireb olarak bilinen kuru nehir yatağının yakınında kuruldu. Bedevilerin ve yerli halkın ticaret yapacakları bir toplanma yeri olan bölgede, 1950’lerden sonra inşa edilen binalar yıkılırken, eski yapılar ise yenilendi.

Souq Waqif’in 2008’de tamamlanan restorasyonun ardından, bölgenin mimari ve tarihi kimliği koruma altına alındı. Geometrik desenli bir labirenti andıran Souq Waqif, Orta Doğu pazarlarının (souq) karakteristik özelliklerine sahip pek çok dar sokaktan oluşuyor.

Çeşitli baharatlardan ve mevsimsel lezzetlerden, parfüm, mücevher, giyim ve el sanatlarına kadar göz kamaştırıcı bir dizi Orta Doğu ürünü, yollar boyunca sıralanmış küçük dükkanların oluşturduğu atmosfer oldukça renkli.

Geleneksel müzik, sanat ve kültürel gösteriler ise bu tarihi mekân ambiyansına katkıda bulunuyor.

Souq Waqif’in en ilginç yeri olan evcil hayvan bölgesinde, köpekler, kediler, tavşanlar, kaplumbağalar ve kuşlar da dahil olmak üzere pek çok hayvan satan tezgâhların bulunduğu alan. Evcil hayvanların yaşam koşullarının kampanyalara konu olduğu alanda hayvanlar kafeslerde satışa sunuluyor.

Yine 980 kişi kapasiteli Al Rayyan Tiyatrosu ile Balık Pazarı’nın yakınındaki Souq Waqif Sanat Merkezi de bu bölgede. Souq Waqif Sanat Merkezi küçük ve sanatsal dükkanlardan oluşan bir seçkiyi, dar bir avlu etrafında sergilenen sergi salonlarıyla bir araya getiriyor.

Souq Waqif 2009’da Doha Tribeca Film Festivali’nde gösterilen ve Dean Alexandrou ve Masato Riesser’ın yönettiği ve Waheed Khan’ın yapımcılığını yaptığı Dohard aksiyon filmi ve The Haggler’ın yönettiği çeşitli filmlerin çekim yerleri olarak da kullanılmış.

Bölgedeki tek katlı yapılar Katar mimarisinin kendine has özelliklerini barındırıyor. Yapılan yenileme çalışmaları sırasında ise, bölgenin altına 3 bin araç kapasiteli otopark yapılmış.

Souq aynı zamanda Doha’daki butik otellerin de yoğun olarak bulunduğu bir merkez. Turistik olması nedeniyle, sanat galerilerinin de bulunduğu bölgede, yerel etkinlik ve konserler de düzenleniyor.

Birbirinden güzel eşyaları bulabileceğiniz Souq Waqif’te çoğu mağaza saat 10.00’dan itibaren açılıyor ve öğle saatine kadar çalışıyor. Saat 13.00’den itibaren dükkanlar bir süre kapalı halde bulunuyor. Saat 16.00’da yeniden açılan mağazalar saat 22.00’ye kadar hizmet veriyor. Çarşıda çoğu restoran ise 24 saat hizmet veriyor.

Souq Waqif’e nasıl gidilir

Souq Waqif, Al Asmakh Caddesi ve Al Ahmed Caddesi arasında yer alıyor. Doha Corniche’ye yürüme mesafesinde olan Souq Doha’nın tam kalbinde olduğundan ulaşım çok kolay.

Katar’ın ve Doha’nın merkezi, otantik ve renkli Souq Waqif’i mutlaka keşfedin!

4 YORUMLAR

  1. Dükkanlarda satılan mallar pek kaliteli değildi ama ortam muhteşemdi. Dükkan önlerindeki el arabalarında oturan (hatta yatan) adamlar çok ilgimi çekmişti 🙂

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz