Seyahat severlerin gözdesi, dünyanın en ucuz ülkeleri. Öyle ki, seyahat etmek ufkumuzu genişletirken cüzdanımızı da hayli zorladığı bir gerçek. Düşük bütçeli ve ekonomik seyahat edilebilecek ülkeler, pahalı olanlara göre daha cazip ve uygun.

Mümkün olduğunca az parayla değişik ülkeler gezmek, ucuz seyahat etmek mümkün. Eğer siz de ekonomik seyahat etmek istiyorsanız, Dünyanın En Ucuz 20 Seyahat Rotası, günlük ortalama bütçeleri ile burada!

Dünyanın En ucuz 20 Seyahat Rotası

1. Krakow, Polonya

Kraków, Polonya‘nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olduğu kadar Avrupa’nın da en ilginç ve uygun fiyatlı şehirlerinden. Polonya’nın kalbi, ülkenin bilim, kültür ve sanat merkezi Kraków, Polonya eski krallarının oturdukları, eski başkent olması ve birçok tarihi sahneye tanıklık etmesiyle yılda 7 milyon turist ağırlayan bir yerleşim.

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Sukiennice (Kumaş Pazarı), en büyük Nazi Alman çalışma ve toplama kampı olan Auschwitz, günümüzde müze olarak hizmet veren tarihi Wavel Kalesi ve şehrin merkezinde bulunan bir Modern Sanatlar Müzesi kentte başlıca görülmesi gereken yerler. ‘Değeri En Bilinmeyen Şehir’ seçilen Kraków’da ücretsiz şehir yürüyüş turlarına katılabilirsiniz.

Günlük ortalama bütçe: 24,83 $

2. Kiev, Ukrayna

Kiev, Ukrayna‘nın başkenti ve en büyük kenti. Dinyeper Nehri kıyısına kurulu, Doğu Avrupa’nın en eski ve büyük şehirleri arasında yer alan Kiev, ülkenin idari, kültürel, ekonomik ve bilimsel merkezi. Doğu Slav medeniyetinin gözbebeği, tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra hareketli gece hayatı ile de dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor.

Kentin en önemli merkezi olan Bağımsızlık Meydanı, Çernobil Müzesi, kentin en çok ilgi çeken yerlerden biri olan Kievo-Pecherska Lavra ve Sovyet döneminden kalma metro istasyonları kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Diğer yandan Karadeniz’e doğru tüm doğal güzellikleriyle uzanan Kiev, göz alıcı kumsallara ve kendine has bitki örtüsüyle de keşfedilmeyi hak ediyor.

Günlük ortalama bütçe: 21,73$

3. Belgrad, Sırbistan

Belgrad, Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği noktada kurulu, Sırbistan‘ın başkenti ve en büyük şehri. Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehirlerinden Belgrad, stratejik konumu nedeniyle antik çağda sayısız ordusunun yüzlerce savaşına sahne olup onlarca kez yerle bir edildiyse de günümüzde uluslararası kültür ve sanat etkinlikleri, tarihî yapıları ve müzeleriyle gezilecek pek çok yere sahip.

Renkli bir gece hayatı olan kentin iki yakasında birçok park, anıt, müze, kafe, restoran ve mağaza yer alıyor. En çok ilgi çeken turist destinasyonu olan Kalemegdan (Belgrad Kalesi), Presn Ljubice’in Sarayı ve ünlü Sırp bilim insanı anısına yapılan Nikola Tesla Müzesi ile kentin cıvıl cıvıl merkezi Knez Mihailova Caddesi mutlaka görülmesi gereken yerlerde ilk sıralarda yer alıyor.

Günlük ortalama bütçe: 27,03$

4. Hanoi, Vietnam

Vietnam’ın başkenti Hanoi daha büyük olan Saigon’dan daha geleneksel ve yapacak daha az şey var fakat şehir merkezi bu açığı kapatıyor. Geleneksel Çin-Vietnam motiflerini Fransız yetenekleriyle birleştiren, Doğu ve Batı’nın büyüleyici bir karışımı olan kent günümüzde Güneydoğu Asya’nın hızla gelişen kenti. TripAdvisor tarafından dünyadaki en iyi 10 destinasyon arasında yer alan kent ve çevresi, her geçen gün daha fazla turist ağırlıyor.

Görülebilecek yerler, John McCain’in Amerika/Vietnam Savaşı boyunca tutulduğu yer olan Hoa Lo Hapishanesi, kentin en ilgi çekici yerlerden biri olan Su Kuklası Tiyatrosu ve ünlü Halong Koyu’nda yapılacak gece turları adresleri olarak öne çıkıyor. Diğer yandan Ho Chi Minh Anıtmezarı etrafında dolaştığınızda liderlerin korunmuş bedenlerini görebilirsiniz.

Günlük ortalama bütçe: 17,14$

5. Goa, Hindistan

Goa, Hindistan’ın batı kıyısında, Bombay’ın 400 km güneyinde yer alan, sahiller ve barlar ve daha niceleriyle eşsiz bir destinasyon. Kültürel zenginlik ve tarihi dokularının yanı sıra, dağcılık ve kış sporları ile de gezginlerin tercihi Goa, Hindistan’ın en iyi plajlarına ve yüzmeye uygun tertemiz bir denize sahip.

Anjuna Paradiso Club, bölgedeki en ünlü disko. Kentteki ve çevresindeki birçok sahilde rahatlamak için zaman ayırabilirsiniz.

Günlük ortalama bütçe: 18,42$

6. Chiang Mai, Tayland

Chiang Mai, Tayland’ın başkenti Bangkok’tan sonra ikinci en büyük ve en popüler şehri. Tayland’ın en önemli kültürel merkezlerinden biri olan şehir, ülkedeki en yüksek dağların eteklerinde Ping Nehri kenarında kurulu olmasıyla tarihi bir öneme sahip. Chiang Mai, kendine özgü gelenek ve göreneklere sahip çok sayıda etnik kabilelerin yaşadığı, ülkenin en renkli merkezi.

Son yıllarda her yıl 5 milyon turist ağırlayan kent, el yapımı eşyalar ve gümüş mücevher işçiliğinde çok önemli bir merkez. Görülebilecek yerler ise, Chiang Mai Ulusal Müzesi, Dünya Böcekleri ve Doğal Harikalar Müzesi ile Wat Phrathat Doi Suthep ve dağın tepesinden tüm şehir görebileceğiniz bir manzaraya sahip. Dağın tepesine kadar teleferikle çıkabilirsiniz.

Günlük ortalama bütçe:19,07$

7. Vientiane, Laos

Vientiane, Tayland sınırındaki Mekong Nehri kıyısındaki Laos’un başkenti ve en büyük şehri. Günümüzde Laos’un ekonomik merkezi durumuna gelen Vientiane, Laos’un simgesi olan Luang ve Laos’taki Budizm simgesi olan Vientiane ile kentteki en önemli ulusal anıtı barındırmasıyla dikkat çekiyor.

Daha önce Zümrüt Buda’yı barındıran Haw Phra Kaew gibi diğer önemli Budist tapınakları da Laos’ta yer alıyor. Görülebilecek yerlerin başında, ülkenin en büyük ve en kapsamlı müzesi olan Laos Ulusal Müzesi, hediyelik eşya dükkânları ile dolu olan yollar sonunda muhteşem manzaraya sahip Patuxai (Zafer Kapısı) ve yüzlerce küçük Buda heykelleri ile bilinen Wat Si Saket/Sisaket Müzesi geliyor.

Günlük ortalama bütçe: 20,00$

8. Quito, Ekvador

Quito’ta bütün yıl boyunca bahar havası hâkim. Bu bir de yüksek rakım ile birleşince egzotik bir his yaratıyor. Galapagos Adalarına cesaret edenlerin başlangıç noktası olan Quito, Ekvador‘un başkenti. Guayllabamba Nehri havzasında, Pichincha’nın doğu yamacında kurulu bölgede görülebilecek yerlerin başında bindiğiniz teleferikten harika bir şehir manzarası izleyebilir, kentin ana müzesi olan Museo del Banco Central’de tarih ve sanatı bir arada bulabilirsiniz.

Günlük ortalama bütçe: 22,20$

9. Kahire, Mısır

Mısır‘ın başkenti Kahire, büyük bölümü Nil Nehrinin doğu kıyısında, 1300 yılı aşkın süredir aynı alanda, aynı adla yer alan Doğu ve Batı’nın, eski ile yeninin birleştiği adres. Mısır ve çevre ülkelerin politik, ekonomik ve kültürel merkezi konumundaki Kahire, Eski Kahire Bölgesi ile 1979’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Kahire Müzesi, Piramitler bölgesi, Nil Nehri civarı turistlerin yoğun olarak yıl boyu ziyaret ettiği en önemli mekanlardan. Görülebilecek yerler, muhteşem piramitler ve sfenksler, Khufu’nun muhteşem piramidi, müze kapsamında fakat ayrı bir ücreti bulunan Mumya Sergisi ve Mısır Müzesi. Kahire’ye kadar gidip deve sürüşü yapmadan da dönülmez.

Günlük ortalama bütçe: 23,03$

10. Colombo, Sri Lanka

Colombo, Sri Lanka’nın en büyük şehri ve ticari başkenti. Modern yaşamın yanı sıra, sömürge yapılarının karışımıyla şekillenen yoğun ve hareketli bir yer olan Colombo, adanın finans merkezi ve popüler bir turistik adres.

Büyük limanı ve Doğu-Batı deniz ticaret yollarındaki stratejik konumu nedeniyle Colombo, Sri Lanka’nın kurumsal ofislerinin, restoranlarının ve eğlence mekanlarının çoğunun ev sahipliği yapıyor. Colombo Zooloji Bahçeleri’nin yanı sıra, kentin ünlü simge yapılarından Galle Face Green, Viharamahadevi Parkı, Beira Gölü, Mount Lavinia Plajı ve Ulusal Müze görülmesi gereken yerlerden.

Günlük ortalama bütçe: 23,13$

11. Phnom Penh, Kamboçya

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh hem antik hem de Fransız koloni dönemini yansıtan mimarisi ile büyüleyen bir şehir. Mekong Nehri kıyısında yer alan Punon Pen, Kamboçya’nın ekonomik, kültürel, siyasi, diplomatik ve sınai merkezi. Savaştan önce ‘Asya’nın İncisi’ olarak bilinen Phnom Penh, 1920’lerde Hindiçin’de Fransızlar tarafından inşa edilen en güzel şehirlerden biri olarak kabul ediliyordu.

Günümüzde ise bin yıllık tapınakları ile popülerliğini yeniden kazanmaya başlayan şehir, Kamboçya’nın en önemli turistik destinasyonlarından biri. Görülebilecek yerler ise, ülkenin baş sarayı olan Kraliyet Sarayı (Gümüş Pagoda), şehir merkezine 20 dakika mesafedeki Choeung Ek Ölüm Tarlaları olarak sıralanıyor. Ancak şehrin adını aldığı yer olan Wat Phnom ise, şehrin en etkileyici ve kuşbakışı izleme fırsatı sağlayan adresi.

Günlük ortalama bütçe: 23,75$

12. Bükreş, Romanya

Romanya‘nın başkenti Bükreş, Avrupa’nın en ucuz ve büyük şehirlerinden biri. Romanya Ovasının ortasında, Tuna Nehri’nin bir kolu olan Dâmbovița’nın kıyısında kurulu Bükreş, Romanya’nın ticaret merkezi. Çok eski bir yerleşim yeri olan kent, parkları, tarihi binaları, geniş bulvarları, antikacıları ile bu şehirde eski ve yeniyi, geleneksel ve moderni bir arada bulmak mümkün.

Oldukça hareketli gece hayatında barlar, diskolar, gece kulüpleri ile de ünlü. Görülebilecek yerler denince, Sovyet döneminden kalma dünyadaki ikinci en büyük yapı olan Meclis Sarayı ilk sırayı alıyor. Son derece popüler Romanya Köylüsü Müzesi’ni de mutlaka ziyaret edin.

Günlük ortalama bütçe: 23,94$

13. Manila, Filipinler

Manila, kültür turu yapmayı sevenler tarafından gittikçe çok popülerleşmeye başlıyor ve yapılacak çok fazla şey var. Filipinler‘in başkenti Manila, ülkenin en büyük adası olan Luzon’da Manila Bay’ın doğu kıyısında bulunuyor.

Ülkenin eğitim, ticaret ve ulaşım merkezi Manila, yeşillik içinde, hareketli ve kültürel açıdan karmaşık; renkli, çok kültürlü bir mirasa ve farklı gece hayatına sahip. Manila’da görülebilecek yerlerden başlıcaları, tarihi ve modern kültüre ait çalışmaların sergilendiği Filipinler Ulusal Müzesi ile özel sergilerin düzenlendiği Ayala Müzesi.

Günlük ortalama bütçe: 24,68$

14. Sofya, Bulgaristan

Bulgaristan‘ın başkenti ve en büyük şehri Sofya, eskiden ziyaret edilecek yerler arasında gösterilen bir şehir değildi fakat insanların Sovyet hayatını, tarihini ve şehrin kültürünü keşfetmeye başlamasıyla bu hızla değişiyor.

Balkan Yarımadasının merkezinde, Bulgaristan’ın batısındaki Sofya Havzasında yer alan şehirde, yürüyüş ya da bisiklet turlarına katılarak görülecek ana bölgeler için rehberli şehir turları alabilirsiniz. St. Alexander Nevsky Katedral Müzesi’nin ise girişi ücretsiz fakat yer altındaki türbe için giriş ücreti var.

15. Pokhara, Nepal

Pokhara, genellikle Katmandu’dan sonra uğranan ilk durak, ayrıca çok da ucuz bir şehir. Nepal‘in en büyük şehri olan Pokhara Lekhnath, dünyanın en yüksek dağlarından Annapurna vadisi içerisinde yer almasıyla, Annapurna Koruma Alanı bölgesi aracılığıyla gerçekleştiren yürüyüşçülerin temelini oluşturuyor.

Kentin en popüler şelalesi olan Devis Şelalelerine mümkünse kış boyunca gitmeyin zira, o dönemde sadece damlayarak akıyor. Yürüyüş yapmak isterseniz, Annapurna Etrafı en popüler rota. Maliyeti arttırabilir fakat biraz araştırma yapıp etraftan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca, dünyanın birçok mutfağını tatma şansınız olan birçok restoran ve bar seçeneğiniz var.

Günlük ortalama bütçe: 15,75$

16. Jakarta, Endonezya

Jakarta, Endonezya’daki herhangi bir yere erişmek için ana merkez. Endonezya’nın başkenti ve en büyük şehri Cakarta, Cava Adası’nın kuzeybatısında ülkenin ekonomik, kültürel ve siyasi merkezi. Endonezya ve Güneydoğu Asya’nın en kalabalık şehri olmakla birlikte dünyanın da on ikinci en büyük şehri Jakarta’da, görülebilecek yerlerden ilki, tepesindeki harika manzarasıyla Monas (Ulusal Anıt) ile şehrin simgesi İstiklâl Camii.

Günlük ortalama bütçe: 26,81$

17. Yangon, Myanmar

Myanmar’ın en büyük kenti ve eski başkenti Yangon (Rangoon), Bago Nehri kıyısında kurulu, en önemli ticaret merkezi. Yangon, Güneydoğu Asya’da en fazla sayıda sömürge yapısına ve olağanüstü bir şekilde bozulmamış benzersiz bir sömürge dönemi kent merkezine sahip.

Kent ayrıca, yaldızlı Shwedagon Pagodası’nın (Myanmar’ın en kutsal Budist pagodası) ev sahipliği yapıyor. Shwedagon Pagoda, ülkedeki en önemli dini bölge ve listenizin ilk sırasında yer almalı.

Günlük ortalama bütçe: 26,96$

18. Mexico City, Meksika

Meksiko City, Meksika‘nın başkenti ve en büyük şehri. Ülkenin merkezinde bulunan Meksika Vadisi’nde yer alan şehir, Amerika kıtasının en eski başkenti olmasının yanı sıra, Quito ile birlikte Kızılderililer tarafından kurulan iki başkentten biri. Otobüs turları ile aynı bileti gün içinde birçok durakta inip binerek kullanabilir, şehir etrafını gezebilirsiniz. Chapultepec Kalesi’nden ise harika bir şehir manzarası görebilirsiniz. Ulusal Antropoloji Müzesi ise şehrin en beğenilen müzelerinden.

Günlük ortalama bütçe: 27,10$

19. Fes, Fas

Fes, Fas‘ın Fès-Boulemane bölgesinde bulunan ülkenin üçüncü büyük şehri ve eski başkenti. Fransız etkisinin her mahallesinde hissedilebildiği Kazablanka’dan çok, Mağribi mimariyle inşa edilmiş Marakeş’e benzeyen kent gezilecek yerler açısından Kuzey Afrika’nın en zengin şehirleri arasında gösteriliyor. Merkezden kırmızı renkli taksilere binerek gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz ancak pazarlık yapmayı unutmayın. Bir rehber ile eski Arap mahallerini dolaşıp alışveriş yapabilirsiniz.

Günlük ortalama bütçe: 27,13$

20. La Paz, Bolivya

La Paz yüksek bir rakıma ve değişmeyen bir iklime sahip. Dünyada emsalsiz kabul edilen şehirlerden biri. Bir Güney Amerika ülkesi olan Bolivya‘nın yönetildiği merkez olan La Paz, And Dağları arasında, derin bir kanyonun içinde kurulu. Dünyanın en yüksek başkenti olma unvanının yanı sıra, harika müzelere, büyüleyen dağ manzaralarına sahip.

Yukarıdan bakıldığında gerçekten tüyler ürpertici bir görünümü olan şehrin, tepelerinde yükseklikte ot bile bitmezken, aşağıdaki yumuşak iklimli ve bol oksijenli mahallelerde, palmiyeler ve begonvilli bahçeler bulunuyor. Görülebilecek yerlerden ilki Coca Müzesi (Kokain Müzesi) olmakla birlikte, Bolivya’nın tarihi sanat eserlerinin bulunduğu San Francisco Müzesi. Günlük ortalama bütçe: 25,26$

1 Yorum

  1. Seyahatlerim için uçak biletimi hesaplibiletal.com dan satın alıyorum.
    İnanılmayacak kadar ucuz uçak biletleri satıyorlar. Kesinlikle tavsiye ederim.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz