Seyahat severlerin birçoğu ziyaret edeceği destinasyona vize uygulamasına göre karar veriyor. Bürokratik işlemler, evrak toplama derdi, vize masrafları ve zaman kaybı gibi durumlar vizesiz ülkelere gitmeyi teşvik ediyor. Seyahat planları için, Kuzey ve Orta Amerika’da vize istemeyen ülkeler, farklı bir rotada unutulmaz bir deneyime aday.

Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat etme imkanının olduğu Kuzey Amerika ve Orta Amerika ülkeleri bu açıdan avantajlı. Doğal güzelliklerin korunduğu ve diğer bölgelere göre daha az turistin ziyaret ettiği bu ülkeler alternatif bir rota olabilir.

vizesiz amerika ülkeleri

Vizesiz Kuzey ve Orta Amerika Ülkeleri

1. Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubuna dahil, ismini 1493’te adayı keşfeden Kristof Kolomb’un İspanya’daki Santa Maria de la Antigua Kilisesi’ne ithafı ile almış. İngiliz kolonisi olduğu dönemde şeker tarımında çalıştırılmak üzere adaya getirilen Afrikalı köleler, bugün nüfusun çoğunluğunu oluşturuyor. 1970’te başlayan bağımsızlık hareketi sonucunda, 1981 yılından bu yana ülke bağımsız.

Sahilleri, tropikal meyveleri ve sıcak kanlı insanları ile tanınan ülkeye Londra ve Toronto’dan doğrudan ulaşmak mümkün. İki ayrı büyük ada Antigua ve Barbuda ile çok sayıda adacıktan oluşan ülkenin başkenti Saint John. Türk vatandaşları adaya yapacakları 30 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaf.

2. Bahamalar

Bahamalar, Amerika Birleşik Devletleri‘nin Florida eyaletinin güneydoğu açıklarında, Küba ve Haiti’nin kuzeyinde, 700 ada ve 2,400’ü aşan kayalıktan oluşuyor. Dünyada en çok tanınan tatil destinasyonlarından biri. Mercan kayalıkları ile çevrili adaları her yıl binlerce turist ve gezgin ziyaret ediyor.

Avrupalılarla, geçmişte köle olarak Afrika’dan getirilen karma bir nüfusun bulunduğu ülkede sadece 22 ada ve köyde yaşam devam ediyor. Özellikle lüks turizmle ismini duyuran ülkenin başkenti Nassau, aynı zamanda en popüler yerleşim yeri. Deniz, kum, güneş gibi klasik turizmden, golf turizmine kadar geniş bir yelpazede olanağın bulunduğu ada Türklerden vize istemiyor. Ancak Amerika ve İngiltere üzerinden gitmeyi düşünüyorsanız transit vize almanız gerekli.

3. Barbados

Barbados, Venezuela’nın kuzey doğusunda bulunan bir Karayip adası. MÖ 350’li yıllarda tarım ve balıkçılıkla uğraşan kendi halinde bir adaydı. Tarih boyunca farklı toplulukların işgaline uğrayan ada ülkesinin günümüzde en önemli gelir kaynağı turizm.

Geleneksel ve modern yaşamın bir arada görülebildiği ülkede, tüm gelir gruplarına hitap eden çok sayıda otel bulunuyor. Bembeyaz kuma sahip olan plajlar, tropikal bitki örtüsü ve Karayip Denizi manzarası ile ülke, etkileyici güzellikte. Başkenti Bridgetown olan Barbados, Türk vatandaşlarının 3 aya kadar ziyaretlerinde vize istemiyor.

4. Belize

Belize, dünyada bayrağında insan görseli olan tek ülke. Orta Amerika ülkelerinden biri olan Belize uzun yıllar İspanyol sömürgesi olarak kalmış, 1964 yılından bu yana ise bağımsız. Tarıma dayalı bir ekonominin bulunduğu ülkede, son yıllarda turizmde gelişme görülse de henüz istenilen seviyeye ulaşılamamış.

Başkent Belmopan‘da havalimanı olmaması nedeniyle uçuşlar eski başkent Belize City üzerinden gerçekleştiriliyor. Ülkenin doğusu Karayip Denizi boyunca uzanan kumsallar ve mercan kayalıkları ile turizmde en çok ilgi gösterilen yerler arasında. Ayrıca Belize City müze, hayvanat bahçesi ve gezilecek çok sayıda yerle turistik bir merkez konumunda. Türk vatandaşları 90 güne kadar yapacakları Belize seyahatlerinde vizeden muaf.

5. Britanya Virjin Adaları

Britanya Virjin Adaları, 6 büyük ada ve 50’yi aşkın adacıktan oluşan, doğal yapısı korunan dünyadaki en güzel yerlerden biri. Büyük oranda turizmle geçinen ülkede, keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda koy ve kumsal bulunuyor. Tekne turları ve su altı dalış aktivitelerinin yapıldığı kıyılar ziyaretçileri etkiliyor.

Başkent Road Town‘un da bulunduğu Tortola Adası ve Beef Adası en çok ilgi gören noktalar arasında. Doğayla baş başa, sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil deneyimi için ideal olan Virjin Adaları, 30 güne kadar ziyaretlerde Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

6. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Avrupalıların Amerika kıtalarında oluşturduğu ilk yerleşim olarak tanınıyor. Küba, Haiti ve Jamaika’nın doğusunda, Karayip Denizi üzerinde yer alıyor. İlk Amerikan sömürge şehri olan Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti.

Deniz, huzur ve tarihle iç içe bir tatili mümkün kılan ülkede, mimari yapılarının arasında dolaşmak zamanda yolculuk gibi. Punta Cana ve Cabarete’de bulunan ve yılın her dönemi ziyaretçi çeken plajlar, birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor. Ağustos – Ekim döneminde görülen kasırgalara karşı dikkatli olmakta yarar var. Ülkeye girişte 30 gün geçerliliği olan ve vize yerine geçen turist kartı 10$ karşılığında alınabiliyor.

7. El Salvador

El Salvador, Orta Amerika’da Büyük Okyanus kıyısında, Amerika kıtasında nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ülke. Uzun yıllar İspanyol sömürgesi olan ülke 1842 yılından bu yana bağımsız bir yapıda.

Kültürü, tarihi ve doğasıyla insanı etkilemeyi başaran El Salvador’un başkenti San Salvador, hareketli yapısıyla ülkenin merkezi. Hediyelik bira, sabun ve tütün üretimi ile tanınan ülkede fiyatlar oldukça uygun. Uzun bir iç savaş geçmişi yaşandığından özellikle gece saatlerinde dışarıda olmamakta yarar var. El Salvador, Türk vatandaşlarının 90 güne kadar ziyaretlerinde vize istemiyor.

8. Guatemala

Guatemala, Orta Amerika’da, batıda Büyük Okyanus ve doğuda Karayip Denizi’ne kıyısı olan , doğal güzellikleri ve tarihiyle gezilecek çok sayıda yere sahip. Fazla gelişmemiş bir ülke olan Guatemala’da bu gelişmemişlik doğal yapının korunmasına neden olmuş.

Başkentinin ismi de Guatemala olan ülkede güvenlik sorunu bulunduğundan geç saatlerde sokakta dolaşılması önerilmiyor. İdeal ziyaret döneminin ocak ve mayıs ayları olduğu ülkeye girdikten sonra Nikaragua, Honduras ve El Salvador’a da geçiş yapmak mümkün. Türk vatandaşları 90 güne kadar ziyaretlerinde vizesiz giriş yapabiliyor.

9. Haiti

Haiti, Karayip Denizi’nde Dominik Cumhuriyeti ile birlikte paylaştığı Hispaniola Adası üzerine kurulmuş. Geçtiğimiz yıllarda yaşadığı deprem felaketiyle tüm dünyada gündeme gelmişti. Batı yarım kürenin en fakir ve en yüksek işsizlik oranına sahip ülke, adeta cennetin üzerinde yer alıyor.

Masmavi deniz, yemyeşil orman ve bozulmamış doğal güzellikleri içerisindeki ülke, Kuzey ve Güney Amerika’da ABD’den sonra bağımsızlığını ilan eden ikinci ülke olarak biliniyor. 1804 yılında ilan edilen bağımsızlığa karşın, birçok batılı ülke Haiti üzerinde baskı kurarak yönetimde söz sahibi olmuş. Başkent Port-au-Prince ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Türk vatandaşları Haiti’ye 90 güne kadar ziyaretlerini vizesiz gerçekleştirebiliyor.

10. Honduras

Honduras, Mayaların soyundan gelen, Orta Amerika’nın en eski ülkelerinden. Komşusu El Salvador’la yıllar boyu süren savaş durumu nedeniyle ekonomik açıdan yıkım yaşayan ülke yüksek suç oranları ile de dikkat çekiyor. Bu sıkıntılı süreç fakirliğin artması ve ülkenin turizmde gerilemesine neden olmuş.

Ülkeye hava yoluyla ulaşabilmek için ya Panama’ya ya da ABD’nin birkaç farklı eyaletine gitmek gerekiyor. Başkent Tegucigalpa mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında. Ünlü Maya şehri Copan Antik Kenti başkente yakın. Deniz, kum, güneş turizmine çok uygun olmayan bir coğrafyada bulunan ülkede Roatan klasik tatil için tek tercih. Türk vatandaşları 90 güne kadar girişlerinde vizesiz seyahat edebiliyor.

11. Jamaika

Jamaika, Orta Amerika’da, Karayip Denizi’nde Küba’nın güneyinde, 1494 yılında buraya ulaşan Kolomb’a göre ‘gözlerin gördüğü en güzel ada’ dediği yer. Neşeli insanları, derin müzik kültürü, dağlık ve yemyeşil coğrafyası ve kumsalları ile turizmde iddialı bir destinasyon.

Reggae, ska, rocksteady, dub, ragga, mento ve dancehall gibi müzik türlerinin ana vatanı olan ülke sokaklarında müzik ve dansla yoğrulan insanlarla karşılaşmak mümkün. Başkent Kingston, Jamaikalı efsane Bob Marley’in izlerine sahne oluyor. Ayrıca Montego Bay klasik tatil için ideal. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaflar.

12. Kosta Rika

Kosta Rika, İspanyolca’da zengin sahil anlamına gelen, dünyada ordusu olmayan az sayıda ülkeden biri. Türklerin 2002 Dünya Kupası’ndan tanıdığı Kosta Rika, Orta Amerika’nın en zengin ve refaha sahip ülkeleri arasında.

Tarihi, müzeleri, mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini tatmin eden Kosta Rika’da başkent San Jose mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca Putarenas şehrindeki Manuel Antonio Ulusal Parkı doğa ve hayvan varlığı ile turistlerin ilgisinde. Türkler 90 güne kadar olan seyahatlerinde ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor.

13. Meksika

Meksika, Orta Amerika’da tarihi en zengin ülkelerden biri. Ülkenin kültüründe Mayalar’ın, Olmekler ve Aztekler’in izleri görülüyor. Yaklaşık 3 yüzyıl süren İspanyol işgalinin de etkisiyle kültürel yapısı şekillenen ülke çok sayıda doğal güzellik, müze, görülecek ve gezilecek yere sahip.

Yüzölçümü 2 milyon km²’ye yakın olan ülkede 120 milyonu aşkın insan yaşıyor. Mutfağı ile de dünyada tanınan ülkenin başkenti Mexico City en çok ziyaret edilen şehir. Yüksek işsizlik ve nüfus artışının olduğu Meksika, ülke dışında yaşayan çok sayıda vatandaşa da sahip.

Ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 gün geçerli elektronik vizelerini alabiliyor. Elektronik vize sadece havalimanından girişlerde uygulanıyor. Geçerli bir ABD ya da Schengen vizesi taşıyan ya da daha önceden Meksika vizesi almış olanlar ise vizesiz olarak ülkeye giriş yapabiliyor.

14. Panama

Panama, Orta Amerika’nın en zengin ülkelerinden biri. Panama’yı dünyaca tanınan hale getiren en önemli değer ise meşhur Panama Kanalı. Büyük Okyanus ile Atlas Okyanusu’nu buluşturan kanal ülkenin en önemli gelir kaynağı. Kanal aynı zamanda turistik bir cazibe noktası.

Ülkenin aynı ismi taşıyan başkenti Panama, dünyanın en önemli liman şehirleri arasında gösteriliyor. Gezilecek görülecek birçok noktanın bulunduğu bu şehir dışında ülkenin doğal güzellikleri ile tanınan Boquete şehri de listeye eklenmeli. Türk vatandaşları 180 güne kadar ziyaretlerinde Panama’ya vizesiz girebiliyor.

15. Saint Kitts ve Nevis Adaları

Saint Kitts ve Nevis Adaları, Amerika’nın en küçük bağımsız ülkelerinden, sadece 261 km² yüzölçümüne sahip. 1983 yılına kadar İngiliz işgali altında bulunan adalar o tarihten bu yana bağımsız bir ülke görünümünde.

Başkent Baseterre tarih, doğal güzellik ve klasik tatil anlayışını bir arada sunan imkanlara sahip. Sakin ve dingin bir tatil planını hayata geçirmek için ideal koşulların bulunduğu adada Charlestown da kumsallarıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken noktalardan biri. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan ziyaretlerinde vizeden muaf durumdalar.

16. Saint Lucia

Saint Lucia, Karayip Denizi’nde, Trinidad ve Tobago’nun kuzeyinde yer alıyor. İngiliz ve Fransız hakimiyetinin ardından 1979 yılından bu yana bağımsız. Doğayla iç içe yapısı, ulaşımın zor olması nedeniyle bakir kalmayı başarmış.

Palmiyeleri, beyaz kumsalları, canlı sokakları ve bozulmamış doğasıyla ülke farklı bir seyahat için ideal. Başkent Castriel, görülmesi gereken en önemli şehir. Türk vatandaşları Saint Lucia’ya 45 güne kadar yapacakları seyahatlerde vizeden muaf.

17. Saint Vincent ve Grenadinler Adaları

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, tarım üretiminin neredeyse tamamının muz üretimine dayandığı bir Karayip ülkesi. 1979 yılından bu yana bağımsız. En büyük adanın Saint Vincent, diğer küçük adaların ise Grenadinler olarak adlandırıldığı ülkenin yaklaşık 120 bin nüfusu var.

Huzurlu bir tatil ve doğayla baş başa zaman geçirmek için tercih edilen bir yer olan bu ülkede başkent Kingstown görülmesi gereken ilk yer. Ülke genelinde gerçekleştirilen helikopter turlarıyla adalara gökyüzünden bakmak mümkün. Türk vatandaşlarının 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vize uygulanmıyor.

18. Trinidad ve Tobago

Trinidad ve Tobago, Venezuela’nın kuzey doğusunda Karayip Denizi ile Atlas Okyanusu arasında bulunan, doğal kaynakları ve bozulmamış doğasıyla bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biri. Kolomb’un 1498 yılında keşfettiği Trinidad ve Tobago adaları İspanya ve İngiltere hakimiyetinde bir dönem yaşamış. 1962 yılından bu yana bağımsız olan ülkenin başkenti Port of Spain.

Farklı kültürlerin izlerini taşıyan mimari yapılar, doğal güzellikler ve kumsallar ülkenin yansımaları arasında. Orta Doğulu, Hintli ve Çinlilerin yerleşik olarak yaşadığı bu adada kültürel çeşitlilik had safhada. Petrol ve doğalgaz rezervleri ile dünyanın dikkatini çeken ülkede turizm de önemli bir gelir kaynağı. Türk vatandaşları 30 güne kadar olan ziyaretlerinde vizesiz giriş yapabiliyor.

19. Turks ve Caicos Adaları

Turks ve Caicos Adaları, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, iki takımadalar grubundan oluşan, son yıllarda turizmde yükselen bir ivme yakalamayı başaran yerlerden. 1492 yılında Kolomb’un keşfettiği adalar, hala İngiliz himayesinde.

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken kumsalları, masmavi denizi, şehrin içerisinde kadar sokulan orman varlığı ile “cennetten kopmuş bir ada” benzetilmesi yapılan bu ülke nitelikli konaklama tesisleri ile ziyaretçilerini memnun ediyor.

Başkent Cockburn Town‘da yönetim birimleri ve devlet yapıları dışında bir şey bulabilmek mümkün değil. Bu yüzden tatilcilerin uğrak noktası Providenciales‘a uğramakta yarar var. Türk vatandaşları 30 günü aşmayan ziyaretlerinde vizesiz giriş yapabiliyor bu ülkeye.

Vizesiz seyahat ile uçak biletini alıp, dünyanın herhangi bir yerine seyahat etme imkanı, tarifi zor bir duygu. En değerli şeyin zaman olduğu ifade edilen günümüzde vize derdi ile uğraşmadan özgürce seyahat etme fikri gezginleri heyecanlandırıyor.

Türk vatandaşlarının seyahat etme fikri önündeki en büyük engellerinden biri olan vize sorunu çözüldüğünde, dünyanın dört bir yanına çok daha rahat bir şekilde gidebileceğiz.

5 YORUMLAR

  1. Merhaba ben İstanbul’dan New York aktarmalı Bahamlar’a gitmek istiyorum. Yalnız New York’ta 18 saat gibi bir aktarma süresi var. Acaba burda benden transit vize isterler mi? Bir de bu 18 saat süre zarfında havaalanın icinde bir yerde mi bekletiyorlar?

  2. Selam ben erkek kuaförlüğü yapıyorum. Anlaşabilir modda İngilizcem var. Çalışabileceğim turistik bir yer arıyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  3. Gidebilmek için yine vize isteyen ülkeler den geçiş sağlanıyor direk oraya türkiyeden ulaşım yok sanırım bu durumda vize isteme m eşinin anlamı varmi vize isteyen ülkelerden aktarma ile ulaşılacak sa

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz