Birçoğu Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında olan Balkan ülkeleri, bozulmamış doğası, etkileyici mimari yapıları, köklü tarihi geçmişi, sıcak kanlı insanları ve lezzetli yemekleriyle, son yıllarda giderek artan ziyaretçi trafiğine sahip.

Vizesiz Balkan ülkelerinden Bosna-Hersek, Arnavutluk, Makedonya, Kosova, Sırbistan, gezilecek birbirinden güzel şehirleriyle seyahat sevenleri çekiyor. Birçoğuna bir uçak bileti ve pasaportla gidilebilen bu ülkeler, kısa uçuş mesafesiyle de epey avantajlı sayılır.

Vizesiz Balkan Şehirleri

Balkanlar’da Görmeniz Gereken 10 Şehir

1. Üsküp, Makedonya

Üsküp, Makedonya‘nın başkenti ve Balkanlar coğrafyasının merkezinde yer alıyor. Makedonya ile çevre ülkeleri keşfetmek için önemli bir nokta olan Üsküp, Osmanlı’dan kalan tarihi eserleri, heykellerle süslü meydanları, İslam ve Hıristiyan kültürünün harmanlandığı yaşamı ile ilgi çekici bir şehir.

2. Ohrid, Makedonya

Ohrid, Makedonya’nın en popüler tatil destinasyonlarından biri, başkent Üsküp’e 3,5 saat uzaklıkta. Ohrid Gölü‘nün kıyısındaki şehir, doğal güzelliklerinin yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde bulunan dünyanın en eski Slav manastırı St. Pantelejmon Manastırı ile ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

3. Manastır (Bitola), Makedonya

Bitola, Makedonya’da başkent Üsküp’ten sonra ikinci en büyük şehir. Ülkede turizmin henüz keşfetmediği yerler arasında. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri okulu Manastır Askeri İdadisi’nin de bulunduğu kent, Osmanlı Dönemi’nde en muhalif merkezlerden biriydi. Yunanistan sınırına çok yakın bir konumda olan şehir zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

4. Tiran, Arnavutluk

Tiran, Arnavutluk’un başkenti. Uzun bir süre Avrupa’nın diğer bölgelerinden izole bir yaşamın olduğu bir şehirdi. Yemyeşil şehir dokusu, hareketli sayılabilecek gece hayatı, Demir Perde Dönemi’ni anımsatan geniş cadde ve sokakları ile hiç alışık olmadığınız bir atmosfer sunuyor.

5. Priştine, Kosova

Priştine, Kosova’nın başkenti. Dünyanın en genç ikinci ülkesi olan Kosova’yı deneyimlemek için en iyi başlangıç noktalarından biri. Renkli gece hayatıyla Balkanlar’da giderek popülerleşen şehirde hatırı sayılır bir yabancı nüfus da var. Çok kimlikli bir şehir olan Priştine’de Osmanlı izleriyle beraber Batı kültürünü de görmek mümkün.

6. Prizren, Kosova

Prizren, Kosova‘nın kültür başkenti olarak anılan, her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen dünyanın en iyi film festivalleri arasında gösterilen Dukofest’in düzenlendiği şehir. Festival zamanı dev bir platoya dönüşen şehirde, sinemaseverler buluşuyor. Osmanlı Dönemi’nde öne çıkan merkezlerden biri olan kentte çok sayıda tarihi yapı bulunuyor.

7. Kotor, Karadağ

Kotor, Karadağ‘ın, fiyortlara benzeyen kıyı yapısıyla kendine hayran bırakan bir manzaraya sahip olan, tarihi liman şehri, önemli bir tatil merkezi. MÖ 3. yüzyıla uzanan tarihi geçmişi ile sürekli yerleşim yeri olan, şehir UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Etkileyici plajları, yemyeşil doğası ile Kotor, keşfetmeye değer güzellikte.

8. Saraybosna, Bosna-Hersek

Saraybosna, küllerinden yeniden doğan bir hikayeye sahip olan, geçmişte yaşadığı acı dolu hatıraların izleri hala canlı. Bosna-Hersek’in başkenti, kültürel eserleri, Osmanlı motiflerinin süslediği taşıyan sokak ve çarşıları, birbirinden lezzetli yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla Anadolu atmosferini çağrıştırıyor.

9. Mostar, Bosna-Hersek

Mostar, Bosna-Hersek‘in en bilinen sembollerinden biri olan Mostar Köprüsünü görebileceğiniz, ülkenin en büyük ikinci şehri. 1566’da inşa edilen ve Osmanlı Dönemi’nin izlerini taşıyan köprüyü görmek için her yıl binlerce insan Mostar’ı ziyaret ediyor. Mostar harika yemekleriyle de oldukça popüler.

10. Belgrad, Sırbistan

Belgrad, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı görülmeye değer bir şehir. Sırbistan‘ın başkenti ve Sava Irmağı’nın kıyısında kurulu. Doğu Avrupa havasının buram buram hissedildiği Belgrad gece hayatıyla bölgenin en iyisi olarak gösteriliyor. Uygun fiyatlı konaklama seçenekleri, kolay ulaşım imkanı ve sunduğu alternatiflerle şehir her geçen yıl daha da popülerleşiyor.

14 YORUMLAR

  1. Merhabalar. Ben bu Balkan turunu Ocak ayının sonu gibi düşünüyorum. Ama hava muhalefetinden korkuyorum. Sizce dedigim tarihte bu gezi yapılabilir mi? Çok mu soguk olur?

  2. Sırbistan güzel mi bilmem ama sınır polisleri insan değil. Dün bosnadan karayolu ile geçecek iken sınırdan geri çevrildim. Yanımda uçak bileti, hostel rezervasyon çıktıları olmasına rağmen para miktarı yetersiz bahanesiyle (3 gün için 100 €)sınırdan sokmadılar. Gezinin mahvolması yanında gerçekten kötü hissettirdi sınırdan çevrilmiş olmak.

    • Kasıtlı yaptıkları kanaatindeyim çünkü daha evraklarıma bakmadan sorun var dediler, rüşvet isteyecek diye düşündüm fakat herhangi bir eksiğim olmadığını bildiğimden hiç o konuyu açmadım. Dönerken de Boşnak polisi, Sırp tarafından Türklerin çok döndüğünü söyledi zaten.

  3. Dedelerim Balkanlardan gelmiş, Mostar tarafları. Herkese tavsiye derim, Anadolu gibidir ve çok güzeldir Balkanlar. Ohrid, Budva, Mostar, Saraybosna benim listemde ilk sıralarda.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz