Hani bazı yerler vardır ya gördüğünüzde hafızanızda derin bir iz bırakır, nereye giderseniz gidin hiçbir yer orayla yarışamaz, sanki bu dünyanın dışında yeni bir yer keşfetmişsiniz gibi heyecan yaratır. İşte Kaputaş plajı da benzersiz doğası ve başka bir yerde göremeyeceğimiz mavilikteki denizi ile insanda böyle bir etki yaratıyor.

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Kaputaş plajı büyüleyici güzelliğiyle, bu dünyaya ait değil gibi duran sıradışı doğasıyla, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Birbirinden güzel koylarıyla bilinen Kaş’taki en popüler plajlardan biri olan Kaputaş plajı göz alıcı rengi ve mavi bayrak ünvanı ile Kaş’da denize girmek isteyenlerin en uğrak yeri.

kaputas

Kaputaş Plajı, Kaş

Kaputaş plajı, Kaş ile Kalkan’ı birbirine bağlayan denize paralel devam eden ana yolun hemen üzerinde ve oldukça derin ve dik kayaların arasında özel bir coğrafi yapıya sahip. Kaputaş Kanyonunun denizle birleştiği yerde konumlanan plaj adını da bu kanyondan alıyor.

Kaputaş kanyonundan gelen suyun denize döküldüğü yerde oluşan plaj coğrafi olarak “kanyon ağzı plajı” olarak isimlendiriliyor. Birinci dereceden sit alanı olan Kaputaş plajı bu özgün yapısı onu diğer koy ve plajlardan ayırıyor. Sit alanı olan Kaputaş ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya da izin verilmiyor.

 kaputas nerede
Fotoğraf çekilmeyi sevenler için Kaputaş tam bir cennet
kaputaş plajı

Her gün mavinin bin bir tonuna bürünen Kaputaş plajı bu muhteşem rengini kanyondan gelen tertemiz kaynak suyundan ve beyaz renkteki ince çakıl taşlarından alıyor. Turkuaz tonlarının hâkim olduğu deniz, güneşin geliş açısı değiştikçe ton değiştiriyor.

Karadan denize kadar olan bölümde altın sarısına dönük kum rengi denizin başladığı noktada kar gibi beyaz bir renge dönüşüyor. Turkuaz, beyaz ve altın sarısını bir arada görebileceğiniz Kaputaş plajı tam bir renk yelpazesi!

kaputaş plajı nerede

Kaputaş plajına inmek de bir o kadar zahmetli. Plaj ulaşmak için tam 187 basamaktan oluşan merdivenlerden inmeniz gerek. Dik kayalıklarla çevrili plaja inmek için başka bir alternatif yok. 2017 yılında plaja inen merdivenlerin yolunda değişiklik yapılarak bu zorlu iniş daha kullanışlı ve güvenli hale getirildi. İniş çıkış zorlu gibi görünse de deniz kenarına inip ayağınızı suya değdirdiğinizde tüm yorgunluk gidiyor.

Antalya’nın diğer koylarıyla kıyaslarsak Kaputaş oldukça dalgalı bir denizi var. Çakıl ve kumdan oluşan plajda deniz çabuk derinleşiyor. Kıyıdan birkaç adım ileri gittiğinizde hızla derinleşen denizin güvenlik amacıyla mantar dubalarla sınırlanmış. İyi bir yüzücüyseniz bu mantar dubaların olduğu alanda dalış yapabilirsiniz.

kaputaşa nasıl gidilir

Hatta bu bölgede su o kadar berrak ki 10 metreyi bulan derinliğe rağmen dalmadan bile denizin dibini görmek mümkün. Kaputaş’ta bu çoşkulu dalgalarla oynamak çok keyifli. Dalgalı deniz sevenler için lunapark kadar eğlenceli. Ama çocuklu ailelerin ve yüzme konusunda deneyimi olmayanların dikkatli olması gerek.

kaputaş plajı fotoğrafları
Kaputaş’ta deniz turkuaz bir renge sahip

Dağlarla çevrili bu muhteşem plajın çevresinde dalgaların etkisiyle birbirinden güzel mağaralar oluşmuş. Mavi Mağara bunlardan en güzeli. Mavi mağara adını, mağaranın içindeki neon mavisine benzeyen renkten alıyor. Kaputaş plajına 600 metre mesafede olan Mavi Mağara oldukça büyük.

1972 yılında jeolog Dr. Temuçin Aygen tarafından bulunan Mavi Mağara canlı çeşitliliği bakımından da bir hayli zengin. Dalış yapmayı sevenler ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenler bu doğa harikası mağarayı ziyaret edebilir. Plajın çevresindeki mağaraları görmenin tek yolu yolu Kaputaş, Kaş ya da Kalkan’dan hareket eden teknelerle ulaşımı sağlamak. Bu mağaralara yüzerek gitmek imkansız!

kaputaş plajına nasıl gidilir

Kaputaş plajı sahip olduğu turkuaz denizi, altın sarısı kumları ve coğrafi yapısıyla fotoğraf çekmeyi sevenler için tam bir cennet. Görsel basında gördüğü bir fotoğrafın peşinden kilometrelerce yol kat edip Kaputaş’a gelenlerin sayısı hiçte az değil.

Hem plajı yukarıdan görebileceğiniz noktalarda hem de deniz kenarında fotoğraf sevenler için harika açılar var. Hatta bazı yerler o kadar ilgi görüyor ki, fotoğraf için sıra beklemek zorunda kalabiliyorsunuz.

kaputaş kaş

Deniz kenarına giderken klasik ‘alınacaklar listesi’ vardır ya. Kaputaş için bu listenin başında fotoğraf çekmek için kullanacağınız ekipmanlar geliyor. Kaputaş’a gelirken yanınıza fotoğraf makinası, cep telefonu varsa drone almayı unutmayın. Plaja geldiğinizde bu muhteşem renkleri ve kadrajları kaçırdığınız için üzülebilirsiniz.

Kaputaş plajının tüm dünyadan ziyaretçileri var. Özellikle sosyal medyanın etkisi ile plajı ziyaret eden kişi sayısı günden güne artıyor. Yazın en sıcak günlerinde Kaputaş’ta şezlongda uzanırken ya da Kaputaş’ın turkuaz sularında yüzerken farklı ülkelerden gelmiş insanlarla karşılaşabilirsiniz. Resmi tatillerde ve bayram dönemlerinde Kaputaş’ı ziyaret eden kişi sayısı binleri buluyor.

Antalya ve çevresi yaz sezonu açısından çok şanslı. Bu bölgede yaz mevsimi 6 ay devam ediyor. Tabii ki bu durum Kaputaş için de geçerli. Eğer kalabalıktan çok hoşlanmıyorsanız; Eylül, Ekim ve Kasım ayları hem deniz suyu halen sıcak hem de rahatsız edici bir kalabalık yok. Yoğun dönemde gidiyorsanız da sabah saatlerinde, öğleden sonraya göre sahil daha sakin oluyor.

kaputaş kalkan
Plaja inen ahşap merdivenler

Plajda önceki yıllarda tesis yoktu. Uzun yıllar ziyaretçiler tuvalet, duş ve şezlong olmamasından şikayetçiydi. Hatta bu konu epey tartışıldı. Tesis yapılsın mı? Yapılmasın mı? Ziyaretçilerin sayısının her yıl artmasıyla birlikte duş, soyunma kabini, tuvalet gibi ihtiyaçları karşılamak üzere Kaş belediyesi tarafından plajda bir düzenleme yapıldı.

Yeme-içme ihtiyaçları için bir kafe, duş, şezlong ve şemsiyelerle plaj daha kullanışlı hale getirildi. Plaja giriş ücreti yok sadece kiralamak isterseniz şezlong ve şemsiye için ücret ödemeniz gerekiyor.

kaputaş kanyonu

Plaja inen merdivenlerin hemen yanındaki alana belediye tarafından yapılan kafe ise plajın atmosferiyle uyumlu ve oldukça keyifli bir mekan. Soğuk içecekler, pizza, hamburger gibi atıştırmalıkların satıldığı kafe plajı izleyebileceğiniz hoş bir manzaraya bakıyor. Kafe belediye tarafından işletildiği için menüdeki fiyatlar oldukça makul.

kaputaş plajı giriş ücreti

Bakir ve el değmemiş doğası, muhteşem renkteki denizi ile Kaputaş plajı, Türkiye’nin en güzel plajlarından biri. Kaş veya Kalkan’a yolunuz düşerse bu turkuaz mavisi deniziyle insanı büyüleyen Kaputaş plajını mutlaka ziyaret edin.

Kalkan’da yapılacak en güzel aktivitelerden biri de Kalkan tekne turlarına katılmak. Kaptan Ergun bu işin Kaş’taki profesyoneli. boattripturkey.com sitesinden tekne turlarını inceleyin (☎️ 0 542 7312358).

Kaputaş Plajı nerede

Kaputaş Plajına nasıl gidilir

Kaputaş plajı Kaş-Kalkan yolu üzerinde Kalkan beldesi sınırları içinde konumlanıyor. Kalkan’dan 7 km uzaklıkta olan Kaputaş, Kaş’a 20 km uzaklıkta.

Kaş veya Kalkan’dan Kaputaş‘a doğru yola çıktığınızda oldukça virajlı bir yol sizi bekliyor olacak. Plaja giden yolun yapımı 1960’lı yıllara dayanıyor. Yolun yapımı için dik dağ yamaçları bin bir zorlukla oyulmuş ve maalesef bu yol yapılırken 4 işçi hayatını kaybetmiş. Kaputaş’ın üzerindeki virajın iki yanında Karayollarının astığı tabelada bu işçilerin isimleri yazılı duruyor.

Ziyaretçi sayısının çok olması özel araçla gelenler için plajın yoğun olduğu dönemlerde sorun olabiliyor. Kaputaş vadisini kesen ana yol tek şeritli bir yol ve park etme yeri çok kısıtlı. Bu nedenle Kaputaş’a toplu taşımayla en iyi çözüm. Günün her saati Kaş ve Kalkan’dan kalkan dolmuşlarla Kaputaş’a gelebilirsiniz.

9 YORUMLAR

  1. Nefes kesici doğa manzarası, muhteşem plajları, begonvillerin süslediği beyaz badanalı taş evleri ve yıldız yağmuru
    altındaki teraslarıyla bir Akdeniz rüyası… Huzurun diğer adı: KALKAN

    Ayrıntılı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz