Şair ne diyor? “Sana dün bir tepeden baktım aziz Antalya”

Her ne kadar bu söz İstanbul için söylenmiş olsa da ben bu sözü güzel Antalya’ya uyarlamak için bir neden buldum. Akdeniz ‘in bence en güzel şehirlerinden biri olan Antalya’yı şöyle yukarıdan, şehir ayaklarınızın altında kalacak şekilde kuş bakışı izlemek nasıl olur? Bu güzel körfez kentini bir uçtan bir uca seyre dalsak bir tepeden…

Beydağları’nın Akdeniz ile buluştuğu yerde, 618metre yüksekliğinde, çam ağaçlarıyla örtünmüş bu eşsiz seyir terasının adı Tünektepe. Antalyalıların ya da Antalya’ya yolu düşenlerin önünden geçtiği, kanımca çok da farkında olmadığı bir yer. Uzun yıllar Antalya’da yaşamış biri olarak bu farkında olmama eleştirisini önce kendime yapmak istiyorum. Antalya –Kemer yolunu sık sık kullanmış olmamama rağmen bir fırsat yaratıp da Tünektepe’ye çıkmayışımın acısını teleferiğin açılışı ile fazlasıyla çıkardım diyebilirim.

tunektepe nasıl gidilir

Seksenli yılların başında yapılan Döner Gazino, Tünektepe’nin ilk restoranı ve bir dönemin cazibe merkeziydi. Düşünün şehri gören bir tepenin üzerindesiniz, daire şeklinde bir restoranda akşam yemeğinizi yiyorsunuz ve bulunduğunuz yer siz farkında olmadan dönüyor. Harika değil mi? Sadece manzara değiştiğinde restoranın döndüğünü fark ediyorsunuz. Tünektepe uzun süre bu özelliğinden dolayı Döner gazino olarak anılmış. O dönemde Döner Gazino bu sıra dışı özelliğiyle bilinen, Antalya’nın en gözde yerlerinden biri.

Şehrin batısında yer alan Tünektepe bugünlerde, Antalya’nın gelecekteki simgesi olabilecek yeni bir projeyle gündemde. Otuz odalı turistik bir tesis, çekim merkezi ve yaşam alanı olarak yeni bir projeyle adını çokça duyuracağa benziyor. Projede, kurulan tesisisin yanında Akdeniz’i yansıtan 3 tane Akdeniz fokunun arasında bir tane turuncu küre ile tamamlanacak. Bir dönem burada yamaç paraşütü yapıldığını duydum. Belki ileriki yıllarda burada bir pist olur ve tepeden limana doğru süzülerek ineriz. Ne dersiniz?

2002 ‘de yenilenen yaklaşık 6 km’lik oldukça dik bir yola sahip olan Tünektepe, her dakikasında muhteşem bir manzaraya sahip. Dağın eteklerinden kıvrıla kıvrıla çıktığınız bu yol çam ağaçlarının mis gibi kokusuyla size eşlik ediyor. Tepe’ye vardığınızda bu yol hikayesi Antalya’nın büyüleyici güzelliğiyle birleşiyor.

tünektepe

Arkanızda tüm görkemiyle Bey dağları, solunuzda limandan, falezlere uzanan bir Akdeniz kenti, sağ tarafınızda Sıçan adası ve Toroslar’ın eteklerine sığınmış benzersiz koylar. Tünektepe’de gezinirken dağlardan gelen tertemiz oksijeni içinize çekin ve 1 TL ile çalışan sabit teleskopları da denemeyi unutmayın.

Kısa sürede gezebileceğiniz, fakat uzun uzun çevreyi izleyebileceğiniz şekilde tasarımı yapılmış alan en yüksek noktasında şu anda atıl durumda olan Döner gazino ve hemen altında restoran, kafe ve teraslardan oluşuyor. Tüm bunları bir araya getiren Tünektepe kesinlikle “Antalya’da yapılması gerekenler listesi” nde ilk 5’e girmeli derim.

tunektepe-ne-yapilir

Paris’de Eyfel kulesi, New York’da özgürlük heykeli kent kültürüne nasıl katma değer sağlıyorsa ve bu şehirlerin markalaşmasında önemli bir yere sahipse Tünektepe de Antalya‘nın simgesi haline gelebilecek bir potansiyeli barındırıyor.

Projenin ilk ayağı diyebileceğimiz teleferik ise hizmet vermeye başladı bile. Beni en çok heyecanlandıran kısmı teleferik deneyimi oldu diyebilirim. Sarısu’da, Kadınlar Plajının hemen yanında bulunan teleferiğin başlangıç noktası Sarısu –Tünektepe hattında 8 kişilik kabinlerle hizmet veriyor.

tünektepe nerede

Hafta içi ziyaretçi sayısı daha az olduğu için kabine iki kişi binme şansınız var. Pazartesi günleri dışında, saat 10:00 18:00 arası bu keyfi yaşamak sadece 15tl .0-6 yaş ve engelli ziyaretçilere ise ücretsiz. Havanın rüzgârlı ve yağışlı olduğu günlerde gitmeden önce aramakta fayda var. Olumsuz hava koşularında teleferik çalışmıyor. Benim gibi yükseklik korkusu olan biriyseniz, Tünektepe teleferik hattı bu korkunuzu yenmek için ufak bir alıştırma olabilir. Tepeye doğru yükselirken gördüğüm manzara karşısında korkumu unuttum diyebilirim. Gelirken fotoğraf makinalarınız ya da telefonlarınızı sakın unutmayın. Çıkışta ve inişte bol bol kayıt almak isteyeceksiniz.

Tepeye ulaşmak için karayolu ve teleferiğin dışında başka bir alternatif daha var. Tünektepe’nin anayola bakan cephesinde toprak bir yol ormanın içinden devam ediyor. Oldukça dik ve taşlık olan bu yol sizi belli bir mesafeye kadar çıkarıyor. Dinlenerek yaklaşık 4 saat yürüdüğümüz yolda toprak yol bittikten sonra asıl zorlu kısım başlıyor. Devamı sık bir orman örtüsü ve kayalık alan. Bu yolu yürümeyi düşünüyorsanız sabah erken saatte yola çıkmanızı ve hazırlıklı gelmenizi öneririm. Güneş arkanızda kalsa da yaz aylarında burayı çıkmak epey yorucu. Yolda su kaynağı yok ve yanınızda en az 2 litre su ve atıştırmalık almalısınız.

Telefonun çekmediği noktaları da hesaba katarak rotayı şaşırmamak için haritayı telefonunuza önceden yükleyin. Dağ bayır yürümeyi sevenler için iyi bir alternatif fakat bazı yerler çok dik ve zorlu. Özellikle tepeye ulaşmaya yaklaştığınız sırt taşların kaygan ve otlarla sarılı olması nedeniyle epey zorlayıcı olabiliyor.

Yolda işaretleme yapılmış ve son kısımlarında asfalt yola ulaşacağınız noktaya yakın ağaçlara bağlanmış bir halat var. Yorgunluğun iyice kendini gösterdiği son kısımlarda tırmanış yaparken işimizi epey kolaylaştırmıştı. Yol boyunca Antalya’yı farklı bir açıdan izlemek teleferikle çıkanların şaşkın bakışlarıyla karşılaşmak, orman örtüsü, karşılaştığımız sincaplar, kaplumbağalar ve doğanın sessizliği “bu yorgunluğa değdi” dedirtiyor. Trekking sevenler bu rotayı listenize eklemeyi unutmayın.

tünektepe ulaşım

Tünektepe nasıl gidilir

Tünektepe teleferiğin başlangıç noktası Sarısu depolama alanının hemen arkasında yer alıyor. Sarısu depolama alanına gelen çok sayıda otobüs var. Şehrin farklı noktalarından Sarısu durağına giden otobüsler:

100.Yıl’dan KL08, DM84, GCK60, GCK76, KC34, UC32

Işıklar’dan KL08

Lara’dan KL08, GCK76

Konyaaltı’ndan KL08, DM84, KC33, KC34, MF40, TK32, UC32

Kepez’den TK52, AF04, DM84

Havalimanı’ndan 800

Bu otobüslerin dışında Kemer yönüne giden bütün araçlar Sarısu’dan geçiyor. Bu istikamete giderken ya da dönüşte Tünektepe ‘ye uğrayabilirsiniz. Teleferiğin hemen yanında ücretli bir otopark da mevcut.

TELEFERİK ÜCRETİ VE SAATLERİ

Kişi başı 15TL olan teleferik, engelliler ve 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsiz. Pazartesi günleri kapalı olan işletme 10:00 ile 18:00 arası hizmet veriyor.

NE YENİR?

Tünektepe’de bu güzel manzaraya karşı konumlanmış restoran ve kafeler var. Fiyatları ise oldukça makul. Restoran’da akşam yemeği yiyebilir, ya da dostlarla çay/gözleme keyfi yapabilirsiniz. Bizim ziyaret ettiğimiz dönemde iki teyze ocağın başında harika gözlemeler yapıyordu, tadına bakın. Restoran’daki menü ise çok zengin değil. Hamburger, köfte, ızgara, makarna gibi seçenekler var. ” Mükellef sofralar” beklentisi içinde olmayın. Piknik yapmak için müsait değil ve iyi ki de değil. Zira piknik alanlarını kirletmekte sınıf birincisiyiz. Burası da temiz kalsın değil mi?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz