Cennet içinde orman, orman içinde cennet: Yedigöller. Gezerken kendinizi bir masalın kahramanı gibi hissettiren , sarıp sarmalayan upuzun ağaçları;bizi bizden alan renklere sahip bitki örtüsüyle  eşsiz ve dinginliğin,huzurun  hayat bulmuş hali Yedigöller.

Batı Karadeniz’de,Bolu’nun kuzeyinde bulunan Yedigöller 1965 de milli park ilan edildi.1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller havzasında göllerden biri maalesef kurumuş.Milli parka ulaştığımızda

Kayan  kütlelerinin vadilerin önünü kapatmasıyla oluşan yedi tane heyelan gölü ile karşılaşıyoruz.

Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl; Göller yeraltından ve yüzeysel olarak da birbirlerine bağlı.İsimleri de kendi gibi güzel  bu göller görsel bir şölen adeta.

Kayın ağacının hakim olduğu milli park Gürgen, Meşe, Kızılağaç, Akçaağaç, Karaağaç, Köknar,Fındık,Ihlamur gibi daha birçok ağaca ev sahipliği yapıyor.Ne güzel bir aile değimli?

Sessiz sakin doğası,şelaleleri,yürüyüş yollarıyla filmlere konu olacak bu güzelliği keşfetmediyseniz elinizi çabuk tutun.Kasım ayının ilk haftası  Yedigöllerin en güzel zamanı.

yedigoller-nasil-gidilir

Zengin bitki örtüsünün yanı sıra vahşi yaşamı da kucaklayan Yedigöller milli parkı; ayı, domuz, kurt, tilki, sansar ve daha birçok hayvana ev sahipliği yapıyor. Ormanda sabah yürüyüşünüzü yaparken sevimli bir sincapla karşılaşabilir gece çadırda uyurken bir kurdun ulumasını duyabilirsiniz. Yedigöller’ de  mayıs – eylül ayları arasındaki dönemde ücret karşılığı olta balıkçılığı yapmak mümkün.

Ayrıca milli park ’da geyik üretme istasyonu da var. Çok sayıda aktivite fırsatı sunan  Yedigöller ’i doyasıya hissetmek , bütün  güzelliklerin  keyfini çıkarmak istiyorsanız  bir gün kesinlikle size yetmeyecektir. Tavsiyemiz ; birkaç gününüzü Yedigöller’e ayırın.

yedigoller-resimleri

Yedigöller’e gitmenin en kolay yolu Bolu merkezden 42 km olan yolu takip etmek.Düzgün ama bol virajlı olan yolun kendisi bile her km’sin de fotoğraflık ve kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahip.

Karadeniz’de yağmur her an yağabilir,şemsiye veya yağmurluğunuzu yanınıza almayı unutmayın,tabi ki rahat yürüyüş ayakkabıları, fotoğraf makinası ve piller de olmazsa olmazımız.

Hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan Yedigöller‘ de tuvaletler bile dokuya uygun inşa edilmiş.Gözü rahatsız eden neredeyse hiçbir şey yok.

Yedigöller’ de  çadır keyfi yapıp sabah bu güzel doğaya uyanmak da mümkün. Deringöl ‘ün hemen yanı başında çadırınızı kurabilirsiniz.Biraz konforuma meraklıyım derseniz de doğa dostu bungolov evler sizi bekliyor.

yedigoller-fotograflari

Yedigöller’e gittiğinizde konaklamayı düşünüyorsanız önceden yer ayırtmanızı tavsiye ederiz. Hafta sonu için rezervasyonsuz yer bulmanız biraz zor. Çadırda kalmayı düşünenlerdenseniz işiniz kolay; gözünüze kestirdiğiniz güzel bir noktaya çadırınızı kurun. Gece aniden bastıracak yağmura karşıda tedbirli olmak gerek, çadır keyfinin tatsız sonlanmaması için en güzeli su geçirmez bir çadır tercih etmek.

İlk gördüğümde “ başka park edecek yer bulamadın mı? , ormana niye girdin?”dedirten bu araç; geceleri  ışıklarını yakarak kamp alanında kalanların vahşi hayvanlardan  korunmasını sağlıyor. Önemli bir görevi yerine getiren aracımızı da saygıyla selamlıyoruz.

Bu minik şelalenin başında otursak saatlerce….Doğaya bıraksak kendimizi….Sanki birileri  rakı ,mangal hayali kurmaya başladı.Hadi iyisiniz izin verilen alanlarda çevreyi kirletmeden piknik de yapabilirsiniz.

Bu şelalenin hemen yukarısındaki Dilek çeşmesi de görmeden dönmeyin dediğimiz yerlerden. Toprak biraz kaygan aman dikkat çıkarken.

yedigoller-ne-yapilir

Beyler şu romantizme bakar mısınız? … Belki yeni başlıngıçlar için ilk adımı Yedigöller’ de atarsınız. Burada “hayır” sözcüğü zor gibi.

Temel bazı gıdaları bulabileceğiniz ufak bir de market var. Yaz kış serin olan Yedigöller’ de çaysız kalmamak için marketin yanındaki kafeye uğrayabilirsiniz.Çaycılara duyurulur.

Bolu’da kıymeti  yeterince bilinmeyen daha nice güzellikler var.Abant gölü,Gölcük gölü,Seben gölü…

Bu seneki ödevimiz, Bolu’ nun güzelliklerini keşfetmek olsun.

1 Yorum

💬 Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz