Budizm, MÖ 5. yüzyılda kuzeydoğu Hindistan’da kurulmuş önemli bir dünya dini ve felsefesi. Budizm, bugünkü Nepal’de doğan Siddhartha Gautama’nın (Buda) öğretilerine dayanıyor. Budizm, acıyı çekme ve yeniden doğum döngüsünden kurtulmayı ve Nirvana’ya kavuşmayı amaçlıyor.

Dünya çapında 500 milyona yakın Budist bulunuyor. Dünyadaki en ünlü Budist tapınaklarını her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.

Dünyanın En Ünlü Budist Tapınakları

10. Haeinsa Tapınağı

Haeinsa (Yumuşak Denizde Yansıma Tapınağı), Güney Kore’deki en önemli Budist tapınaklardan biri. Tapınak ilk olarak 802’de inşa edildi ve Haiensa 1817’de bir yangında yıkıldıktan sonra 19. yüzyılda yeniden yapıldı. Yangın sırasında tapınağın en büyük hazinesi olan 81 bin 258 ahşap bloğa yazılan Budist kutsal kitaplarının tam bir kopyası (o Tripitaka Koreana) ateşten sağ çıktı.

9. Wat Arun

Chao Phraya Nehri’nin Thonburi tarafında bulunan Wat Arun (Şafak Tapınağı), Bangkok’un en eski ve en ünlü simgelerinden biri. Tapınak, Budist kozmolojisinde evrenin merkezi olan Meru Dağı’nın mimari bir temsili. Adına rağmen, Wat Arun’un en güzel manzarası güneşin arkasından battığı akşam saatlerinde görülüyor.

8. Pha That Luang

Vientiane’de bulunan Pha That Luang (Lao’daki Büyük Stupa), Laos’taki en önemli anıtlardan biri. Stupa’nın çeşitli terasları var ve her seviye Budist aydınlanmasının farklı bir aşamasını temsil ediyor. En düşük seviye maddi dünyayı temsil ederken en üst seviye hiçlik dünyasını temsil ediyor. Pha That Luang, 16. yüzyıldan daha eski bir Kmer tapınağının kalıntıları üzerine inşa edildi. Tapınak 1828’de bir Siyam istilası ile yok edildi ve daha sonra 1931’de Fransızlar tarafından yeniden inşa edildi.

7. Jokhang

Lhasa’daki Jokhang Tapınağı, her yıl binlerce hacıyı cezbeden Tibet Budizm’indeki en önemli kutsal yer. Tapınak, 7. yüzyılda Kral Songtsän Gampo tarafından inşa edildi. Moğollar Jokhang tapınağını birkaç kez yağmaladı ancak bina hayatta kaldı. Bugün tapınak kompleksi yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor.

6. Todaiji Tapınağı

Nara’daki Todaiji (Büyük Doğu Tapınağı), Japonya’daki en önemli ve ünlü Budist tapınaklardan biri. Tapınak, 8. yüzyılda İmparator Shomu tarafından Japonya’nın tüm Budist tapınaklarının baş tapınağı olarak inşa edildi. Bugün Todaiji’nin orijinal binalarından çok azı kaldı. Daibutsuden (Büyük Buda Salonu) çoğunlukla 1709’da inşa edildi. Todaiji Tapınağı, Japonya’nın en büyük Buda heykellerinden birine ev sahipliği yapıyor ve orijinal yapının sadece üçte ikisi kadar büyük olmasına rağmen dünyanın en büyük ahşap binası.

5. Boudhanath

Katmandu banliyösünde bulunan Boudhanath, dünyanın en büyük stupalarından biri. Nepal’deki Tibet Budizm’inin merkezi olan Boudhanath’a son 20 yılda Tibet’ten birçok mülteci yerleşti. Yapı, kulenin dört tarafında bulunan Buda’nın Gözleri ile ünlü. Bir önceki Mughal işgalcileri tarafından yıkılmadan önce mevcut stupanın 14. yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor.

4. Mahabodhi Tapınağı

Mahabodhi (Büyük Aydınlanma) Tapınağı, Hindistan’daki Bodh Gaya’da bulunan Budist bir stupa. Ana kompleks Gautama Buda’nın aydınlanma kazanmış olduğu orijinal Bodhi Ağacının soyundan gelen ağaca ev sahipliği yapıyor ve Budizm’deki en kutsal mekan olarak sayılıyor. Buda’nın aydınlanmaya kavuşmasından yaklaşık 250 yıl sonra İmparator Asoka, aynı yerde bir tapınak inşa etti. Mevcut tapınak, 5. ve 6. yüzyıldan kalma bir tapınak.

3. Shwedagon Pagoda

Yangon’daki Shwedagon pagodası (Altın Pagoda) Myanmar’ın en kutsal Budist tapınağı. Shwedagon’un kökleri antik çağda kayboluyor ancak pagodanın ilk kez MS 6. ve 10. yüzyıllar arasında Bagan döneminde Mon tarafından yaptırıldığı tahmin ediliyor. Tapınak kompleksi parlak renkli stupalarla dolu. Tapınağın asıl ilgi odağı tamamen altın kaplı 99 metre yüksekliğindeki ana stupa.

2. Bagan

Pagan olarak da bilinen Bagan, Ayanwaddy Nehri’nin kıyısında, dünyanın en büyük Budist tapınaklarına, pagodalara, stupalara ve kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Krallığın yükseliş döneminde Bagan (MS 1000’den 1200 yıllarına kadar) yaklaşık 4 bin 400 tapınak inşa eden birkaç eski Burma Krallığı’nın başkenti idi. 1287’de krallık Kubilay Han’a övgüde bulunmayı reddettikten sonra Moğollara düştü ve Bagan hızla bir siyasi merkez olmaktan çıktı ancak Budist bir okul olarak gelişmeye devam etti.

1. Borobudur

Borobudur, Endonezya‘nın Java adasında ve Yogyakarta’nın 40 km kuzeybatısında yer alıyor ve dünyanın en büyük ve en ünlü Budist tapınağı. Borobudur, tahmini 2 milyon taş bloktan 8. ve 9. yüzyıldan Sailendra Krallığı tarafından 75 yıllık bir süre boyunca inşa edildi. 14. yüzyıldan hâlâ bir sır olarak kalan nedenlerden ötürü terk edildi ve yüzyıllarca volkanik kül tabakalarının altında ormanın derinliklerinde saklı kaldı.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz