Gemi turları, son yıllarda yurtdışı turlarına meraklı tatil sevenlerin yoğun ilgi gösterdiği bir seyahat şekli. Bu ilginin nedeni, 1 haftalık gibi kısıtlı bir zaman diliminde 4-5 ülkeyi gezebilme ve seyahat ederken de yol yorgunluğu olmaksızın her sabah yeni bir limana uyanmanın keyfini yaşamak. Farklı yerleri kısa zamanda görmek yıl içinde tatili az olan seyahat severler için büyük bir avantaj.

Yaz kış demeden 12 ay yapılabilecek ideal bir seyahat şekli. Özellikle kış aylarında ülkemizde soğuk havaların gelmesi ile sıcak destinasyonlarda seyahat etme isteği olanlar için ideal. Zira gemi seyahatleri denizlerin dingin olacağı noktaları seçilip, programlar buna göre hazırlanır.

gemi turu

Bizde soğuklar yaşanırken gemi ile ılıman Akdeniz ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Karayipler, Kanarya Adaları, Küba gibi seyahatler kış döneminde içinizi ısıtacak bir seyahat olarak satışa sunuluyor.

Üstelik gezmenin en sıkıcı yanı olan valiz toplama yerleştirme derdi de yok. Gemiye bindiğinizde kamaranızdaki dolabınıza eşyaları yerleştirip, tıpkı evinizdeymişsiniz gibi rahat ediyorsunuz. Valizden eşya çıkarma derdi de olmuyor.

Gemi Turu Rehberi

Gemi turları son yıllarda oldukça popüler bir hale geldi. Pek çok seyahat severin düşlerini süsleyen mavi yolculuklarla ilgili bilinmeyen ve merak edilen pek çok nokta var.

Telaşlanmanıza hiç gerek yok. Yüzen birer lüks otel olan gemilerde, eğlenmek ve dinlenmek için her türlü konfor ve aktiviteyi bulmak mümkün. Gemideki tüm aktiviteleri ve gemi dışında yapacağınız gezileri gün gün özetleyen programları gemi içinden temin edebilirsiniz.

Gündüz havuzda güneşin tadını çıkarıp tırmanma duvarı, voleybol, basketbol ve golf sahaları, fitness, aerobik gibi sportif aktivitelerin faydalanabileceğiniz gibi, kafa dinlemeyi tercih ederseniz de güvertede bir yürüyüş yapıp tertemiz havayı içinize çekebilirsiniz.

Güzelliğini ihmal etmek istemeyenlerdenseniz, masajlar, aqua terapiler gibi wellness merkezlerinde yenilenip oturma salonu veya kütüphanede kitap, gazete veya derginize gömülebilirsiniz.

Uluslararası seyahat eden gemilerde İngilizce ve İspanyolca en yaygın kullanılan yabancı diller. Birçok gemide farklı ülkelerden mürettebat bulunuyor fakat hepsi gayet akıcı şekilde İngilizce konuşuyor. Hatta bazı gemilerin servis personeli arasında Türk barmen ve personele rastlayabilirsiniz. Resepsiyon ise geminin lobby bölümünde yer alıyor. 24 saat boyunca hizmet veren resepsiyon görevlileri, her türlü sorunuzu cevaplıyor ve sorunuzu çözüyorlar.

Gemi seyahati esnasında yakınlarınızın size telefonla ulaşması son derece zor. Geminin uydu sistemi ile görüşmeler sağlanabilir ancak dakikası yaklaşık 10 USD civarında olduğundan karar sizin. Seyahatiniz sırasında Türkiye’yi 00-90 veya +90 kodunu ekleyerek arayabilirsiniz.

Gemide, dünyaca ünlü şeflerin hazırladığı akşam yemeğinden sonra gece kulüplerine, casino’ya, kabare showlara, dans yarışmalarına, kokteyllere, partilere, sinema ve konserlere ücretsiz olarak katılabilirsiniz. Ayrıca her seyahatte sunulan farklı manzaraların, koyların ve rotanızda bulunan liman şehirlerinin tadını çıkarmayı unutmayın.

Standart bir gemi seyahati yedi gün sürer. Eğer ilk gemi seyahatinizin bu kadar uzun olmasını istemiyorsanız kısa süreli seyahatleri tercih edebilirsiniz ve bu seyahatler 2 ila 5 gün arası değişmektedir. Yalnız bu seyahatler son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı bu yüzden erkenden rezervasyonunuzu yaptırmak iyi olur.

1. Gemi turu fiyatları

gemi turu nasıl seçilir

Gemi seyahati basit bir şekilde anlatmak gerekirse baştan parasını ödeyip onu mu yapsam bunu mu yapsam gibi düşüncelerden güzel bir şekilde hazırlanmış bir tatil paketiyle kurtulduğunuz, kafanızı sadece eğlenceye ve dinlenceye ayırabileceğiniz bir program.

Her gün uyandığınızda karşınızda farklı bir liman, belki farklı bir ülke göreceksiniz ve buna karşın çantanızı sadece bir kere toplayıp bir kere boşaltmanız gerekecek. Seçeceğiniz pakete neyin dahil olup neyin olmadığını bilmeniz çok çok önemli, bu şekilde bütçenizi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz.

Temel ihtiyaçlar olan kalacak yer, yemek, eğlence, tesis olanakları, tuvalet malzemeleri ve ulaşım genelde tüm paketlerde standart olarak gelir; içecekler, spa masaj, günübirlik geziler, armağanlar ve benzeri türdeki hizmetler ücrete dahil olmaz. Broşürlere ve reklamlara baktığınızda dikkat etmeniz gereken iki kelime var, ‘opsiyonel’ ve ‘mevcut’.

Genelde oteller gibi tüm gemi seyahati yapan firmalar fiyatlarını çift kişilik olarak belirliyor ve tek seyahat edecek kişiler genellikle çift kişilik parası ödemek zorunda kalıyor. Ancak yine de bu parayı ödemeye değer bir ortam sunuyor çünkü güvenli bir ortamda diğer insanlarla tanışmak gerçekten çok kolay.

Bazı firmalar tek seyahat edenler için indirimler sunuyor ve hatta eğer dilerseniz bir kabin arkadaşı bile bulabiliyor. Genellikle iki tür gemi seyahati bulunur: ülkenizden kalkıp tekrar ülkenize geri dönene ve başlayacağınız limana uçakla önceden gitmeniz gereken.

Gemi turu ücreti, liman vergileri, devlet vergileri ve yakıt ücretleri standart bir seyahatte her zaman dahil olan ücretlerdir. Bunlar dışında bir çok ek ücret bulunuyor ve bunlar seyahat içerisinde seçtiğiniz opsiyonlara göre değişiyor.

Bu ücrete çok ama çok fazla yemek, içecek ve eğlence hizmetleri dahil. Yemekler genellikle geminin ana restoranında bulunuyor ve sürekli açık bir büfe ile 24 saat oda servisi bulunuyor. Ancak özel içecekler (özel kahve yada alkollü içecekler) genellikle bu ücrete dahil değil. Bunlar dışında opsiyonel olarak sunulan restoranın spesyalleri, masaj servisleri, durduğunuz limanda yapılacak etkinlikler, kumar, bahşiş vb diğer durumlar ücrete dahil değildir.

Çocukların ücretsiz olduğu seyahatler de var. Promosyonlarda 17 yaşın altındaki çocuklardan bahsediliyor ve sadece seyahat ücreti buna dahil değil. Yani liman vergileri, devlet vergileri ve yakıt ücretini halen ödemek zorunda. İki kişilik bir odanın ücreti ödendiyse ve çocuk da orada kalacaksa geçerli. Bazı denizyolu firmaları da çocuk olarak sadece 2 yaşından küçük olanları kabul ediyor ve diğer vergileri de halen ödemek durumundalar.

2. Gemi turu satın alma

gemi turu yorumları

Acenta kullanmadan direkt olarak firmanın kendi sitesinden de bu tarz bir paket tatil programını alabilirsiniz ancak iyi bir seyahat firmasından satın alırsanız muhtemelen daha az ödeyeceksiniz ve bir takım ufak tefek bonuslar da kazanabilirsiniz.

Bunun yanında işin insan ilişkileri boyutu da önemli ve sizi bilen, tanıyan bir seyahat acentesi ile iş yaptığınızda bir sonraki tatilinizde tam size uygun bir program çıkartabilir.

Biletinizi erken alırsanız bunun bir çok avantajı oluyor. Aralarında en önemlisi de biletlerin kalmaması gibi bir durumda açıkta kalmamak. Ayrıca iyi bir indirim de alabilirsiniz ve eğer fiyatlar aşağı düşerse de eğer tüm ücreti baştan ödemediyseniz düşen fiyat sizi de etkileyecek ve daha az ödeyeceksiniz.

Tabiki bu kampanya sadece o tarihden sonra yapılacak rezervasyonlar için geçerli değilse. Eğer fiyatlar yükselirse de erken rezervasyonun avantajı olan yükselen fiyattan etkilenmeyeceksiniz.

Eğer kalabalık, gürültü, oyunlar yada çocukların olduğu ortamları sevmiyorsanız orta ve küçük büyüklükteki gemileri deneyebilirsiniz.

3. Seyahat sigortası yaptırın

gemi turu yunanistan

Mutlaka yaptırmanız gereken ve neredeyse zorunlu diyebileceğimiz bir durum. Sigortasız yola çıkmak gerçekten çok riskli. Bir çok insanın bilmediği bir durum ise sigorta firmaları uluslararası sulardayken yada yurtdışındayken bir çok standart sağlık hizmetlerini poliçelere dahil etmiyor.

Buna ek olarak da sonradan iptal etmek istediğinizde de paranın bir kısmı yanıyor. Seyahat sigortası ancak poliçe kapsamındaki bir durum olduğunda devreye giriyor. Direk seyahat acentesinden, denizyolu firmasıyla yaptırabileceğiniz gibi aynı şekilde bankalar yada diğer sigorta firmaları aracılığıyla da yaptırabilirsiniz.

4. Yurtdışından Seyahate Başlamak

Geminize gitmek için o limanın bulunduğu şehire uçmanız gerekecek. Bazı firmalar bu uçuşlar için önceden biletleri ayırtmış oluyor ve gittiğiniz ülkeye indikten sonra geminin bulunduğu yere ulaşmanızı da ücrete dahil olarak sağlıyor. Bazen de eğer şanslıysanız uçaktan indikten sonra bavulunuz otomatik olarak gemiye taşınıyor ve gittiğinizde odanızda buluyorsunuz, gördüğünüz gibi düşünmeniz gereken neredeyse hiç bir şey yok.

Hangi mevsimde gideceğinize karar vermeniz gerekiyor. Mesela Karayipler ve hemen hemen tüm Akdeniz bölgesi tüm yıl boyunca çok güzel olur.

Kuzey Avrupa ve Alaska için en güzel zaman Mayıs ile Eylül arası; Antartika’ya olan uzu yolculuklarda ise Kasım ile Şubat arası, güney-doğu Asya ve Güney Amerika için ise bize göre kış mevsiminde gitmek en uygunu.

4. Check-in

gemi turu fiyatları
Kuşadası Liman’dan checkin yaptığım Celestyal Olympia gemisi

Tıpkı uçuş öncesi olduğu gibi gemiye binerken de yapmanız gereken bazı formalite işlemler bulunuyor. Örneğin geminin hareket saatinden 3 saat öncesine kadar check-in, bagaj teslimi, bilet ve kredi kartı kayıtları gibi işlemleri bitirmelisiniz. Check-in zamanlamaları ile ilgili kesin bilgiler, seyahat evraklarınız ile beraber size gönderiliyor.

Bagajlarınıza adınız ve soyadınız, gemi adı, gemi kalkış tarihi ve kabin numarası gibi bilgilerin yer aldığı gemi şirketinin özel bagaj fişleri yapıştırılıyor. Check-in işlemlerinden sonra, bagajınız görevliler (bellboy) tarafından kabininize getiriliyor. Bagaj riski, yolcunun kendisine ait olduğu için, ek sigorta yapıp yapmama kararı size kalmış.

Valizleriniz geminin ilk kalkış gününde yoğunluk ve kalabalıktan akşam geç vakte kadar kamaralarınıza gelmeyebilir. Bu nedenle gemiye bineceğiniz ilk gün elzem olan ihtiyaçlarınızı küçük bir el çantasına koyup yanınıza almanızda fayda var.

Gemiye check-in esnasında giriş yaparken istisnasız her yolcunun (çiftlerde sadece 1 kişi) kabin anahtarını alırken gemi resepsiyonuna kredi kartını ibraz etmesi veya nakit depozit yatırması gerekiyor. Bu ibraz sonucunda gemi içinde yapacağınız harcamalar için her kredi kartından kişi başı ortalama 200 Euro provizyon çekimi yapılıyor.

Seyahatiniz sırasında indiğiniz şehirlerde, para bozdurmak için, döviz bürolarını tercih edebilirsiniz. Para bozdurma işlemleri sırasında, pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekli. Bozdurma işlemleri sırasında yüzde 2 ila yüzde 4 komisyon alındığını aklınızda bulundurun. Her limanda kullanılan kredi kartlarının kopyalanmasına engel olmak için, kartınızdan çekim yapılırken mutlaka yanında bulunun.

Seyahatin sonunda ise valizlerinizi toplayarak bir gece önceden kabinlerinize daha önceden bırakılacak etiketleri takıp saat 00:00’a kadar kabin kapınızın önüne bırakmanız gerekiyor. Kabinlerde ve havalimanlarında bavuldan hırsızlık olayları yaşanabildiğinden mutlaka kasa ve kilit kullanmaya, bavullarınızda değerli eşya bulundurmamaya özen gösterin.

8. Odalar

gemideki odalar nasıl

Gemilerde odalar (Kabin) süit, balkonlu kabin, deniz manzaralı kabin ya da iç kabin gibi seçeneklere ayrılıyor. Günümüz modern gemilerindeki kabinler en az 4 veya 5 yıldızlı lüks otel odalarındaki konfora sahip. Ancak unutmamanız gereken bu odaların otel odalarından küçük olduğu.

Diğer yandan kabin seçenekleri yine gemiden gemiye farklılık gösteriyor. Odanızda ve geminin genelindeki elektrik prizleri, 220/110 Volt elektriğe uyumlu aletler için uygun olsa da yanınızda, özel seyahat adaptörü bulundurmanızda fayda var.

Dışarıyı gören bir kabin seçin ve eğer deniz tutması probleminiz varsa (çok sık değil ama oluyor) geminin ortalarında bir kabin seçin.

5. Güvenlik

Gemi seyahati süresince yolcu ve mürettebat için her türlü donanımın bulunduğu günümüz gemileri, en son teknolojiye sahip. Cruise Lines International Association tarafından belirlenen uluslararası standartlara göre inşa edilen ve bu kurallar çerçevesinde, periyodik olarak bakımı yapılan tüm gemiler, aynı zamanda son teknolojiye sahip yön bulma teçhizatıyla donatılıyor.

ABD’de bulunan, dünyanın en büyük Hava Durumu Bilgisayar Sistemi’ne bağlı gemiler, kötü hava şartlarında, belirlenen bölgeye girmeyecek şekilde başka bir rota üzerinden gidiyorlar. Tüm modern gemiler, hidrolik stabilizör adı verilen ve geminin dalgalardan sallanmasını minimuma indiren bir sisteme sahip.

Gemi turu yapacaklar için pratik bilgilerden en önemlisi geminin kalkış saatlerine kesinlikle riayet etmek. Limanlarda geminin kalkış saatinden en geç 30 dakika önce gemiye giriş yapmanız gerekiyor.

Yurt dışı çıkışlarınızda ve girişlerinizde problem yaşamamak için pasaportunuzun 6 ay geçerlilik süresi olduğunu kontrol edin ve en az iki boş sayfasının bulunduğundan emin olun. Ülke dışına çıkmadan önce kişi başı 15 TL olan yurtdışı çıkış harcını ödemeyi unutmayın.

Büyük resort gemiler misafirlerine güvenli, rahat bir ortam sağlıyor. Bir çok etkinliğin yanında çocuklarınıza göz kulak olması için özel eğitimli bir ekip de bulunuyor. Tartışmasız ailece seyahat bu sektörde en hızlı gelişen ve popülerliği artan sektör.

Bir çok gemide bebek bakıcısı servisi bulunuyor ve bu sayede ebeveynler kendilerine vakit ayırabiliyor. Bu tarz bir seyahat çok eğitici de olabiliyor çünkü çocuklar diğer çocuklarla iletişime geçiyor ve destinasyonları çok güvenli ve rahat bir ortamda ziyaret imkanı sunuyor.

7. Kıyafet

gemi turu tavsiyeleri
Patmos Adası, Yunanistan

Herhangi bir tatile giderken yanınıza aldığınız giysileri, gemi seyahati için de almanız mümkün. Fakat tabii ki yola çıktığınız bölgenin o mevsimdeki iklimi, hava durumu gibi değerlerine bakarak bavulunuzu hazırlamanız lazım. Gemi içinde ise gündüz rahat ve spor kıyafetler tercih edebilirsiniz.

Restoranlarda sabah ve öğlen spor kıyafetler, gece ise gece elbiseleri uygun. Hangi mevsimde olursa olsun gemi içerisinde klimaların yüksek seviyede çalışmasından dolayı ceket, hırka, şal gibi koruyucu giysilerin yanınızda bulundurmayı unutmayın!

Seyahatiniz esnasında gidilecek liman ve kentlerde hava sıcaklığının maksimum ve minimum değerlerini takip ederek yürüyerek gezilecek yerler için altı düz, rahat ayakkabılar tercih edin. Olası bir yağmur için yağmurluğunuzu yanınızda bulundurun. Güneş gözlüğü, şapka, güneş kremi gibi eşyaları el çantanıza alın.

7 günlük bir seyahatte genellikle en az 1 yada 2 kere resmi geceler olur. Resmi kıyafetten kasıt ise genellikle spor bir ceket altına kumaş pantolon, takım elbise yada hatta smokin! Kadınlar için ise elbise, yada kumaş pantolon üzerine bir bluz.

Bazı firmalarda ise tüm seyahat boyunca yarı resmi kıyafet zorunluluğu bulunuyor. Geri kalan firmalar ise istediğiniz gibi gitinmenizi ancak sadece akşam yemeğinde restoranda şortla gezmemenizi istiyor.

9. Yeme ve İçme

Cruise hakkında bilgiler

Lüks geminizde yemekleriniz dünyaca ünlü aşçılar tarafından hazırlanıyor. Kahvaltıdan gece büfesine dek tüm restoran, bar ve kafelerde her türlü damak zevkine hitap eden dünya mutfağından sayısız spesiyalite yer buluyor. Fransız, İtalyan, Uzakdoğu, Akdeniz ve diğer dünya mutfaklarından lezzetlerin sunulduğu, her gün ayrı seçenekleri olan menüler ve muhteşem açık büfeler de cabası!

Genellikle sabah kahvaltıları ve öğlen yemekleri açık büfe sunulurken, akşam yemekleri a la carte olup çoğu gemide 24 saat kabin servisi hizmeti yer alıyor. Aynı zamanda, Freestyle Cruising adı verilen sistemle akşam yemeklerinizde iki farklı oturum saatiyle almanız da mümkün.

Ancak akşam yemeğinin oturumlu veya serbest olma özelliği gemiden gemiye farklılık gösterebiliyor. Çift oturum yapılan akşam yemeklerinde genellikle 1.oturum saati 18.45, 2. oturum saati ise 21.15 oluyor. Ayrıca gemide gün içinde farklı saatlerde snack ikramlar yapılıyor.

Gemi tur paketlerinin pek çoğunda gemiler sabahleyin yeni bir şehre gelir ve limana yanaşırlar. Bu nedenle bir gün önceden geminin saat kaçta limana yanaşacağını programınızdan bakın. Limana yaklaşmadan 1 saat kadar öncesinde, geminin dışarı bakan pencerelerinin olduğu bir noktada kahvaltınıza başlayın. Şehri izleyerek kahvaltı yapmak çok keyifli olur.

Bir diğer konu da, gemide kahvaltı için 2 alternatif var, birincisi ve en çok tercih edileni açık büfe. Diğeri ise farklı bir katta konumlanmış, kahvaltı alakart restoranı. Masamda oturayım, siparişim alınıp her şey masama gelsin diyorsanız alakartı tercih edin.

Öğle yemekleri genelde limanda geçirilen zaman dilimine denk geldiğinden diğer öğünlere nazaran daha az çeşidin olduğu bir öğün. Buna karşın zaten şehri gezmek yerine gemide öğle yemeği yiyen seyahat sever çok az olur. Şehre yakın bir limana yanaştıysanız, dışarıda yemeğe para ödemek yerine geminize dönüp yiyip tasarruf edebilirsiniz.

Her gün aynı masada aynı insanlarla mı yemek yiyeceğim? Bu firmanın yemek formatına göre değişen bir durum. Eğer belirli bir sandalye numaranız varsa her gün aynı kişilerle aynı masada yemek yiyeceksiniz demektir. Eğer belli bir numaranız yoksa o zaman dilediğiniz gibi istediğiniz masada istediğiniz insanlarla yemek yiyebilirsiniz.

9. Gemi ekstraları

gemi turu hakkında bilgiler

Bu madde önemli zira, gemilerde alışveriş ve casino haricinde nakit para kullanımı yok. Tüm formaliteler tamamlandıktan sonra, size, gemide kullanmak üzere üzerinde isminizin, akşam yemek saatinizin ve masa numaranızın yazılı olduğu bir Cruise Card veriliyor. Böylece gemi içerisindeki tüm ihtiyaçlarınızı bu kart vasıtası ile gideriyorsunuz.

Adınızın yazılı olduğu bir seyahat kartı size yolculuğunuzun başında verilecek (kredi kartı gibi). Almak istediğiniz bir şey olduğunda sizden bu kart isteniyor. Kartın üzerindeki barkodu okutup hesabınıza ücret yansıtılacak. Yolculuğun sonunda kartı geriye verirken de tüm bu ücretleri orada dilerseniz nakit dilerseniz diğer şekillerle ödeyebilirsiniz.

Eğer dilerseniz seyahat boyunca nakit de harcayabilirsiniz ve hatta her gün için kendinize bir limit koyarsanız yolculuk sonunda devasa bir fatura ile karşılaşmaktan kendiniz kurtarmış olursunuz.

İçecek ekstraları birçok Avrupa kenti ile kıyaslandığında gemilerde makul ücretlidir. Bununla birlikte eğer ki çok içecek tüketen biryseniz, alternatifli içecek paketleri gemi tarafından sunuluyor. İçebileceğiniz kapasiteye göre toplu bir peşin satın alma ile %35’lere varan indirimler alabilirsiniz.

İçecek paketlerinden faydalanmak istemiyorsanız, genelde yemek saatlerinden 1-1,5 saat kadar önce kafe, bar veya pastanelerde Happy Hour olarak adlandırılan %50’ye varan indirimlerle içecek alabilir, indirimli tatlı servisinden de faydalanabilirsiniz.

Gemilerde bulunan Duty Free dükkanları, havalimanındakilere nazaran çok daha fazla fırsat sunar. Pek çok üründe daha önce karşılaşmadığınız kadar uygun fiyatlar görebilirsiniz, özellikle de elektronik ve kozmetik ürünlerinde.

Bir de gemilerde seyahatin belli günlerinde Duty Free Shop önünde bir pazar yeri kurulur, burada dükkanın dışına yeni özel indirim yapılmış ne kadar ürün varsa koyar, sergilerler. Gemideki bu pazarda hiç aklınıza gelmeyecek pek çok ürün bulabilir ve ucuz alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

10. Newsletter

cruise tavsiyeler

Her gün oda servisi şeklinde bir görevli size gün boyunca ve sonraki gün yapılacak her şeyin saatini yazan bir program verecek. Eğer bunu kaybederseniz resepsiyondan yenisin alabilirsiniz.

Odanıza her akşam yemeği esnasında, bir sonraki günün detaylı programını (Newsletter), gemide ertesi gün verilecek özel indirimleri, kampanyaları duyuran detaylar yer alır. Ayrıca gemide verilen servislerin açılış-kapanış saatleri, ertesi gün casual, resmi giymeniz gereken kıyafet tarzına kadar tüm detaylar yer alır.

Gemide uygulanan ne kadar promosyon, indirim-fırsat var ise bu bültende yazar. Programı takip edip kendi kişisel planınızı bu Newsletter’lara göre yapabilirsiniz.

Bilhassa her gün odanıza gönderilen Newsletter’da Masaj ve SPA imkanları ile ilgili özel paketler, zaman zaman çok özel indirimler görebilirsiniz. SPA merkezini ilk günden ziyaret edip, bu fırsatları sormaktan da çekinmeyin, gemilerde bunlar sıkça uygulanan bir gelenek halini almıştır.

11. Bedava spor, uygun fiyatlı eğlence

gemi turu tavsiyeler

Cruise gemilerinde golf, basketbol, yürüyüş parkuru, fitness gibi ücretsiz yapabileceğiniz pek çok spor aktivitesi var. Bunların yanı sıra uygun fiyatlı Formula 1 araç testi, 4 Boyutlu Sinema, çocuklar için bilgisayar oyun salonu da bulunuyor.

Gemilerin hemen hepsinde en üst katta açık havada havuz yer alıyor. Yalnız bu havuzu otel havuzlarıyla kıyaslamayın, genelde küçüktürler. Ama eğlenmek ve atmosfer için gayet güzeldir.

Futbol, basketbol gibi TV yayınlarını da gemilerde yer alan Sports Cafe’lerde ücretsiz seyredebilirsiniz.

Ücretsiz geminin kitaplığından arzu ederseniz Türkçe kitaplar da okuyabilirsiniz veya oyun salonunda tavla, okey gibi oyunlar da oynayabilirsiniz.

Bazı gemi seyahatlerinde yemek pişirme, şarap, moda ve fotoğrafçılık gibi temalar da bulunuyor ve bu ilgi alanlarında size yeni bilgiler verip gelişmenizi sağlayacak dünyaca ünlü uzmanlar da bulunabiliyor.

Çok kullanım yapmayacaksanız saatlik paketler alabilir veya vardığınız limanda, şehri gezerken bir kafe veya restoranda kullanırsanız bu anlamda da bir ekonomi yapmış olursunuz.

12. İnternet

Büyük firmaların çoğunda bir internet kafe ve hatta tüm gemiyi kapsayan bir Wi-Fi bile bulunuyor. Tabi interneti kullanmak için epey yüklü bir ücret ödemeniz gerekiyor.

İnternet geminin hareket halinde olması nedeniyle uydudan alınan bir servis olduğundan, biraz pahalı. Gemiye binmeden önce kullandığınız operatörden yurt dışında kullanabileceğiniz bir paket almayı unutmayın.

13. Ekstra turlar

gemi turu rehberi
Oia, Santorini Adası

Gemilerde limanlarda düzenlenen turlar ekstraya giriyor. Rehber gemideki ilk akşam yapacağı toplantıda yolculara bu turların fiyatları ve içerikleri ile ilgili bilgi veriyor. Ekstra turlarda rehberinizin gruba eşlik edebilmesi için gruptaki en az 20 kişinin bu turlara katılması gerekiyor.

20 kişi toplanmadığı takdirde İngilizce konuşan yerel rehberlerin anlatımı ile turlara katılabilirsiniz. İndiğiniz şehirlerdeki restoranlarda %10-15, bagaj taşıyanlara parça başı 2 Euro, rehber ve şoföre bahşiş vermek adetten. Yerel rehber veya tur liderine günlük kişi başı 2 ila 5 Euro arası verilmesi tavsiye ediliyor.

Rehber bulunmayan bir gemi seyahatine katılacaksanız gemide ekstra ücretle satılan çevre gezilerinin hangilerine katılacağınızı önceden tespit edip, seyahatin ilk günü “Excursion Desk”ten birkaç turu peşin alıp, %30’lara varan indirimler kazanabilirsiniz.

Daha ucuz çevreyi nasıl gezerim derseniz, hemen her limanda organize edilmiş şehre giden bir belediye otobüsü veya Hop On-Hop Off ismi verilen çift katlı indi-bindi yapabileceğiniz turist otobüslerine de binerek daha ucuza şehri gezebilirsiniz.

Ancak hatırlatmakta fayda var, tur paketleri ile gitmenin en önemli avantajı rehberin yanınızda olması, hem bilgilenme açısından önemlidir hem de başınıza gelebilecek bir sağlık sorunu veya bir hırsızlık olduğunda sizinle ilgilenecek bir rehberin yanınızda olması da tur paketinin en önemli avantajı.

2 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz