Seyahat sağlık sigortası, yurt içi veya yurt dışı seyahatler sırasında karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarına karşı sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alan bir sigorta türü. Bu sigorta, seyahatiniz esnasında ortaya çıkabilecek beklenmedik durumlar, hastalıklar veya kazalar sonucu doğabilecek tıbbi masrafları, hastane giderlerini ve acil tıbbi müdahale ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıca, bazı poliçeler kapsamında kayıp bagaj, iptal edilen uçuşlar ve diğer seyahat aksaklıkları da teminat altına alabiliyor. Tabi bu sigorta yapan firmaya ve istediğiniz pakete göre değişebilir.

Kısaca seyahat sağlık sigortası, seyahatinizin huzur içinde geçmesini sağlarken, beklenmedik masraflar karşısında ekonomik olarak da korunmanızı sağlar. Özellikle yurtdışına yapılan seyahatlerde sigorta yapmanız önemli. Birçok ülkede sağlık hizmetleri inanılmaz pahalı ve hatta bazı hizmetlere de erişiminiz sınırlı olabiliyor. Acil tıbbi yardım, tedavi masrafları, ilaç temini ve gerektiğinde ülkeye dönüş gibi hizmetlerden yaralanmak için seyahat sağlık sigortanızı mutlaka yaptırın.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Hakkında Bilgiler

Farklı ülkeleri keşfetmek herkes için heyecan dolu bir deneyimdir. Ancak seyahat edilecek ülkenin sunduğu şartlara karşı hazırlıklı olmak kaydıyla. Zira ülkelerin sunduğu sağlık ve ulaşım gibi temel hizmetler farklılık gösterebilir. Durum böyle olunca özellikle sağlık hizmetleri gereksinimlerinde beklenmedik maliyetler ortaya çıkabilir.

Seyahat sağlık sigortası tam da bu durumlar için sunulmakta. Bu hizmeti tercih edenler yurt dışındaki sağlık ihtiyaçlarını güvence altında giderebilir. Ayrıca birçok avantajdan yararlanarak seyahatini konforlu bir şekilde sürdürebilir. Seyahat sağlık sigortasının diğer avantajlarını tanımak ve daha fazla bilgi edinmek için tüm detaylar yazımızda.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Seyahat sağlık sigortası yurt dışı seyahatleri sırasında oluşabilecek hastalık ve kaza gibi durumlardaki sağlık masraflarını güvence altına alır. Bu hizmet sayesinde ambulans, ayakta tedavi, yatarak tedavi ve ilaç gibi gereksinimleri düşük maliyetlerle karşılamak mümkündür. Bu poliçeler bazı ülkelere seyahat edebilmek için zorunludur. Genellikle vize süreçlerinde ilk olarak seyahat sağlık sigortası poliçesi talep edilebilir. Bunun için güvenli ve sorunsuz bir şekilde seyahat edebilmek adına bu sigorta hizmetinden yararlanmak gereklidir.

Seyahat Sağlık Sigortası Neleri Kapsar? 

Seyahat sağlık sigortası poliçeleri başta tedavi hizmetleri olmak üzere birçok farklı teminat sunar. Bu hizmette sunulan teminatlar genellikle kişilerin seçtiği sigorta şirketine ve poliçeye göre çeşitlilik gösterir. Genel olarak seyahat sağlık sigortasında görülebilecek güvenceler şunlardır:

 • Acil tıbbi müdahale
 • Ambulans ve nakil masrafları
 • Yatarak tedavi masrafları
 • Hamilelik sürecinde gereken tıbbi müdahaleler
 • Tıbbi bilgi alma ve danışma
 • Cenaze nakli
 • Sigortalının sağlık sebeplerinde ötürü nakledilme durumları 

Bu tür teminatlara ek olarak bazı poliçelerde yolculuk sürecindeki pürüzler için de farklı teminatlar sunulabilir. Kişiler yolculukları için güvence altında olmak istediği durumları baz alarak poliçeleri değerlendirebilir.

Seyahat Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

 Daha önce de belirttiğimiz üzere bazı ülkeler ziyaretçi kabul şartı olarak seyahat sağlık sigortası talep edebilmektedir. Özellikle vize talep edilen ülkelerde görülen bu durum için mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırmak gerekir. Bu poliçeleri zorunlu kılan ülkelerin başında Schengen bölgesinde yer alan ülkeler gelin. Yunanistan, Almanya, İsviçre ve Portekiz gibi ülkeler Schengen bölgesine dahil. Bununla birlikte ABD ve Küba gibi dünyanın farklı yerlerinde bulunan ülkelerde de seyahat sağlık sigortası şartı bulunur. Bu konu hakkında detaylı bilgi için ilgili ülkenin konsolosluk sitesine bakmak yerinde olacaktır.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Seyahat sağlık sigortası poliçeleri fiyatlandırılırken birçok unsur göz önünde bulundurulur. Bu süreçte hem sigortalının seyahat bilgileri hem de poliçe detayları dikkate alınır. Genel olarak aktarmak gerekirse seyahat sağlık sigortası fiyatlarını etkileyen unsurlar şunlardır:

 • Seyahat süresi
 • Seyahat edecek kişi sayısı
 • Seyahat edilecek ülke
 • Sigorta talebinde bulunan kişinin yaşı
 • Poliçede yer alan teminatlar

Tüm bunlara ek olarak seyahat sağlık sigortası teminatlarının belirli limitlerle sunulduğunun da altını çizmek gerekir. Teminatların limit detaylarını öğrenmek için seçilen poliçe dikkatli bir biçimde incelenmelidir.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz