Dünyada seyahatleri sırasında keşfettikleri kıtalar, yerleşim yerleri ve doğal güzelliklerle, gezginlere ve seyahat meraklılarına muhteşem rotalar belirleyen çok sayıda kaşif bulunuyor. Bu maceraperest kaşiflerin yüzyıllar öncesine dayanan yol hikayeleri, bugün keşfetme yolunda ilerleyenlere ışık olmayı sürdürüyor.

En Ünlü 10 Kaşif ve Keşifleri

1. Roald Amundsen, kuzeybatı geçidi arayışı

1539 yılından bu yana bir çok kaşif tarafından aranan Kuzeybatı Geçidi, gemici bir ailenin çocuğu olan Norveçli Roald Amundsen ve 6 kişilik mürettebatı sayesinde keşfedildi. 1903 yılında ‘Gjoa’ isimli gemi ile yola koyulan Amundsen, bu zorlu yolculuğa Baffin Körfezi’nden başladı. Alaska’nın Eagle şehrine ulaşıp, geçidi keşfettiklerini duyurduğunda ise takvimler 5 Aralık 1905’i gösteriyordu. Amundsen, Kuzeybatı Geçidi’nin yanı sıra Güney Kutbu’na ulaşan ilk insan olmasıyla da biliniyor.

2. Hernan Cortes ve Aztek İmparatorluğu’nun yıkılışı

Meksika’yı ele geçirip, Aztek İmparatorluğu‘nu yıkan denizci ve seyyah olarak anılan Hernan Cortes, 1519 yılında 500 mürettabat ile yola koyulup, Yucatan Yarımadası’na ulaşmayı başardı. Daha sonra ise mürettebatın geri dönmesini engellemek için tüm gemileri yaktırdı. Bu fetih ve yıkım sürecinde, kendisine yardımcı olan çok sayıda Kızılderili olduğu da söylenen Cortes, çok kısa süre içerisinde imparatorluğu ele geçirmeyi başardı.

3. Charles Darwin’in seyahati

Çocukluğundan bu yana doğa bilgisi ve koleksiyonculuğa olan merakı ile dikkat çeken Charles Darwin, tıp fakültesini kazandıktan sonra da bu alandaki çalışmalarına devam etti. Yakın arkadaşı ve Botanik Profesörü olan arkadaşı John Stevens Henslow’dan gelen mektupla kendisini Kaptan Robert Fitzroy’ın Güney Amerika kıyısı seferinde bulan Darwin, bir doğa bilimci olarak yer aldığı sefere 27 Aralık 1831 yılında çıktı. Darwin, 5 yıl boyunca süren bu sefer sırasında çok sayıda türle karşılaştı ve doğa tarihi koleksiyonunu genişletti.

4. Ferdinand Magellan ve dünyanın çevresini dolaşması

Portekiz doğumlu olan Ferdinand Magellan, İspanya Kralı 5. Charles’tan aldığı destek sonucunda 1519 yılında yola çıkarak, Molucca Adaları’nın İspanyolların olup olmadığını görmek istedi. 234 kişilik bir mürettebat ve 5 gemi ile dünyanın çevresini dolaşmaya başlayan Magellan, bu yolculuk sırasında öldürüldüğü için bu hayali yarım kaldı. Magellan’ın başlattığı bu yolculuk, 1522 yılında Juan Sebastian del Cano tarafından tamamlandı.

5. Marco Polo ve seyahatleri

Orta Doğu ülkelerine ticaret yapan babası ve amcası ile birlikte seyahatlere çıkan Marco Polo, ilk seyahatini 1271 yılında Çin’e gerçekleştirdi. 3 yıl süren yolculuk süresince Ermenistan, Pamir dağları, İran, Afganistan, Taklamakan, Gobi Çölü ve İpek Yolu’ndan geçip, Pekin’e gitti. Venedik’e döndükten sonra orduya katılan ve esir düşünce de seyahatlerini kaleme almaya başlayan Polo’nun önce The Million Lies daha sonra da Marco Polo’nun Seyahatleri adı ile yayımlanan kitabı oldukça ilgi gördü.

6. Henry Morton Stanley’in Livingston’un peşine düşmesi

Afrika kıtasını keşfetmek için yola koyulan Doktor David Livingston, Viktorya Şelaleleri’ni keşfettikten sonra rotasını Nil Nehri’ne doğru çevirdi. Nil Nehri’nin ana kaynaklarını bulmak için çıktığı yolculukta, hastalıklar ve para sıkıntıları ile karşı karşıya kalan Livingston’ın öldüğü yönünde haberler yayılıyordu. Bu söylentiler üzerine gazetesinden aldığı mali destekle Livingston’u aramaya çıkan ve çok zorlu bir yolculuk yapan genç gazeteci Henry Morton Stanley,1871 yılında Ujiji’de bulduğu Livingston’ı geri dönmeye ikna edemedi. Yolculuğunu sürdüren Livingston, 1873 yılında hizmetkarları tarafından ölü bulundu.

7. Lewis ve Clark ile batıya genişleme

Amerika devletinin Batı’ya doğru genişleme hedefi doğrultusunda görevlendirilen ABD Ordusu Kaptanı Meriwether Lewis, William Clark ile birlikte bu görev için yola koyuldu. İkilinin 1804 yılında başladığı bu yolculuk yaklaşık 28 ay boyunca devam etti. Yalnızca gidiş değil, dönüş yolunda da arayışlarına devam eden ekip, kıtalararası bir su yolunun varlığını ortaya çıkardı. Lewis ve Clark’ın yolculuğu St. Louis’te noktalandı.

8. Edmund Hillary, Everest tırmanışı

Dağ tırmanışlarına olan ilgisi zamanla tutku haline dönüşen Edmund Hillary, Everest‘e tırmanma hayalini, 1953 yılının Mayıs ayında gerçeğe dönüştürdü. 362 hamal, 20 rehber ve 4 bin 500 kg yük ile çıkılan Everest yolculuğunu, ekip arkadaşı Tenzing Norgay ile birlikte tamamlayan Hillary, zaferini zirveye ıstavroz dikerek kutladı. Hillary bu tehlikeli tırmanışın ardından şövalyelik nişanı ile Norgay ise George Madalyası ile ödüllendirildi.

9. Kristof Kolomb, Yeni Dünya

Babasıyla peynir satarak başladığı meslek kariyerini denizci olarak sürdürme kararı alarak, Portekiz Ticaret Filosu’na katılan Kristof Kolomb, daha sonra ise İspanya Kralı II. Ferdinand ve I. Kraliçe Isabella’dan aldığı destekle Asya’yı keşfetmek için yola koyuldu. İlk seferinde 5 haftada Atlantik Okyanusu’nu geçen Kolomb, Bahamalar’da San Salvador adını verdiği adaya ulaştı. Yeni Dünya keşiflerini bununla sınırlı tutmayan ve özellikle Karayip bölgesine çok sayıda yolculuk yapan Kolomb, ‘Okyanuslar Amirali’ unvanı ile anılıyor.

10. Neil Armstrong, aya yolculuk

16 yaşında pilot lisansını alan ve üniversitede de havacılık mühendisliği eğitimi gören Neil Armstrong, 1962 yılında Amerika’nın ilk sivil astronotu unvanına kavuştu. Teksas’ta bu alandaki eğitimine devam eden Armstrong, 1969 yılında Apollo 11 ile Ay’a gidecek ekibin komutanı oldu. 4 gün süren bu yolculukta Armstrong’un yanı sıra Michael Collins ve Edwin Aldrin de yer aldı. 20 Temmuz’da Ay’a ulaşan ekipten, Ay’a ilk adım atan insan kişi ise Armstrong oldu. Apollo 11’i bu heyecan dolu yolculuğu tüm dünya televizyonlarında yayımlandı.

Keşifler, fetihler ve yeni dünyaya atılan tehlikeli ama bir o kadar da heyecan dolu adımlarla adından söz ettiren bu isimler, dünyanın kaderini şekillendirdi.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz