Mersin, Akdeniz Bölgesi’nin en güzel illerinden biri. Ülke ekonomisine olan büyük katkısının yanında kendi göstermeye başlayan kent, birbirinden güzel mavi bayraklı plajları, muhteşem doğası ve tarihi ve turistik yerleriyle her yıl milyonlarca turistin ilgi odağı oluyor.

Türkiye’nin en güzel denizine sahip yerlerden tatil cenneti Mersin toplam uzunluğu 321 kilometreye uzanan kıyı şeridine sahip. Bu kıyıların 108 kilometresi ise doğal kumlu plajlardan oluşuyor. Kendilerini Akdeniz‘in serin sularına bırakmak isteyen isteyenler için muhteşem bir alternatif olan Mersin’in en güzel plajlarını sizler için derledik.

En İyi Mersin Plajları

1. Kızkalesi Plajı

Mersin’in en bilinen plajlarından biri olan Kızkalesi Plajı, Erdemli ilçesinde yer alıyor. Adını sahilin açıklarında bulunan Kızkalesi’nden alan plaj, ince kumu ve mavinin her tonuna sahip deniziyle büyük ilgi görüyor. En iyi Mersin plajları arasındaki Mavi Bayraklı Kızkalesi Plajı engelliler için de uygun.

Kızkalesi, tarihi dokusu, kendine has yapısıyla dikkati çekerken, denizi, kumu ve güneşiyle de tatilcilerin vazgeçemediği bölgelerden biri. Kızkalesi’nin kış sezonu nüfusu 4-5 bin civarındayken, yazın bu nüfus 50-60 bine; tatil günleri 100 bine ulaşıyor. Cennet-Cehennem Obrukları ve Astım Mağarası görmeniz gereken yerlerden.

2. Susanoğlu Plajı

Susanoğlu Plajı, Mersin’in en güzel plajları arasında en çok tercih edilenlerden. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Mavi Bayraklı Susanoğlu Halk Plajı, Atakent Mahallesinde yer alıyor. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kafeterya, lokanta gibi noktalarıyla hizmet veren plaj da ayrıca duş noktaları da mevcut.

En güzel Mersin plajlarından Susanoğlu Plajı engelliler için de uygun. Tatil dönemlerinde çok kalabalık olacağı aklınızda bulunsun. Susanoğlu Yapraklı Koy‘u da mutlaka görün.

Mavi bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüyken, bu kriterler plajda yüzme suyu kalitesi, çevre eğitimi ve bilgilendirme, çevre yönetimi ile can güvenliği ve hizmetler başlıkları altında toplam 33 uluslararası kriter bulunuyor.

3. Ayaş Plajı

Ayaş Plajı, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı. Temiz denizi, güzel kumu ve sığ bir denize sahip olan özellikle sakin yapısı nedeniyle tercih ediliyor. Yılın 300 günü güneşli geçen Mersin’de atmosferi en güzel yerlerinden biri olan Ayaş Plajı’nda ayrıca ziyaretçilerin ihtiyaçlarını girebilecekleri kabinler ve duşlar da mevcut. Erdemli geneli nüfus yaklaşık 140 bin ama yazın nüfus 400 bine çıkıyor. Erdemli plajları dolup taşıyor.

4. Kocahasanlı Plajı

Mersin’e yaklaşık 120 km mesafede konumlandığı Kocahasanlı Plajı, Erdemli ilçesinde yer alıyor ve Mersin’in en güzel plajları arasında. Masmavi denizi ve muhteşem kumsalıyla dikkat çeken Kocahasanlı plajında kabin ve duş gibi kısımlar mevcut. Etrafında çeşitli tesisler ve otellerin bulunduğu Kocahasanlı Plajı, şehirde en çok rağbet gören yerlerden biri.

Kocahasanlı Halk Plajı aile kamp alanı ile doğaseverlere güzel imkanlar sunuyor. Toplam 100 çadırla hizmet veren alanda çadırları günlüğü 60 TL, kendi çadırları ile kamp yapmak isteyenler ise 40 TL ödüyor.

5. Kargıpınarı Plajı

Kargıpınarı Plajı, benzersiz kumsalı ve uçsuz bucaksız deniziyle tatilcileri büyüleyen yerlerden biri. Şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alan plaj, 2 bin 500 metrelik sahil şeridiyle dikkat çekiyor. Mersin’de denize girmek için en güzel seçeneklerden biri olan plaja şehir merkezinden ve Erdemli’den kalkan minibüslerle ulaşılabiliyor.

6. Kazanlı Plajı

Doğu Akdeniz’in tatil cenneti Mersin’in doğusunda bulunan Kazanlı Plajı, şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Mersin-Tarsus arasında kalan, dinlenme tesisleri, kabin ve duş gibi noktalarla hizmet veren Mersin’in en iyi plajları arasındaki Kazanlı Plajıyerli ve yabancı çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yürüyüş… Deniz kabukları… Dalga sesleri… Huzur…

7. Tömük Plajı

Tömük Plajı, Mersin’in birbirinden güzel plajlarıyla ünlü ilçesi Erdemli’de yer alıyor. Tertemiz kumsalı ve muhteşem deniziyle her yıl çok sayıda turisti ağırlayan plaja Erdemli’den kalkan minibüslerle ulaşılabiliyor.

Deniz ve tatili bir arada yaşamak isteyenler için oldukça uygun bir seçene olan plajda ayrıca restoran ve kafeterya gibi tesisler de bulunuyor.

8. Atayurt Plajı

Atayurt Plajı, Silifke ve Kızkalesi beldelerinin arasında bölgedeki konumlanıyor. Geniş sahil şeridi ve temiz deniziyle ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatan plajda kafeterya ve duş da bulunuyor.

9. Kapızlı Plajı

Kapızlı Plajı, Mersin’in Atakent Mahallesi’nde bulunuyor. Sessiz ve sakinliği nedeniyle tercih edilen plaj, kafeterya, pansiyon, restoranlarıyla hizmet veriyor. Oldukça dinlendirici bir atmosfere sahip olan plaj şehir merkezine yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede yer alıyor.

10. Akçakıl Plajı

Mersin’in batı kısmında bulunan Akçakıl Plajı, Akdeniz’in en güzel yerlerinden. Yeme, içme ihtiyacınızı karşılayacak sosyal tesislerin bulunduğu plaj adını kum yerine çakıllı bir yapıya sahip olmasından alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 1 saatlik mesafede yer alan plaj keşfedilmeyi bekliyor.

11. Soğuksu Plajı

Soğuksu Plajı, Mersin’in en turistik plajlarından biri. Şehir merkezine 170 km uzaklıkta bulunan plaj yeşil ve mavinin harmanlandığı muhteşem atmosferiyle oldukça beğeniliyor. Özellikle sabah saatlerinde oldukça sakin olan plajda kafeterya ve restoranlar da mevcut.

12. Pullu Orman Plajı

Pullu Orman Plajı, doğa ve deniz tatilini bir arada yapmak için en iyi alternatiflerden biri. Mersin-Antalya D400 kara yolu üzerinde, Anamur ilçesine 8 km uzaklıkta yer alıyor. Bu güzel Mersin plajında kamp yapabileceğiniz tesisler bulunuyor. Çadır, karavan ve günübirlik hizmetler verilmesi ve çevrenin tüm olumsuz etkilerinden uzak olmasıyla yoğun ilgi gören ender tabiat parklarımızdan biri.

Ülkemizin en en turistik yerlerinden biri olan Mersin, uçsuz bucaksız masmavi denize, eşsiz kumsallara sahip güzel plajlarıyla yerli ve yabancı çok sayıda turistin büyük ilgi odağı. Mersin plajları ve kumsallarının keyfini çıkarın.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz