Bir gün Elazığ Sivrice’de hayatımın en heyecanlı aktivitesini yapacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Ege’de ve Akdeniz’de, belki Karadeniz’de zipline yapmak daha olası bir durumdu benim için.

Gel gör ki hayat böyle sürprizlerle dolu, hiç beklemediğin bir anda bir yolculuğa çıkıyorsun ve yolun daha önce adını hiç duymadığın Hazarbaba Macera Parkı‘na düşüyor. Sonra gelsin macera, yüksek ritmde atan bir kalp.

Hazarbaba Macera Parkı, Elazığ

Hazarbaba Macera Park‘da yer alan 1100 metre uzunluğundaki zipline hattı ile Türkiye’nin en uzunu. 2020 yılında açılan Macera Parkın en adrenalin dolu aktivitesi. Macera Park’da ziplinenın dışında dev salıncak, asma-germe oyun alanları, motor sürücüleri için ilgi çekici parkurlar ve daha pek çok eğlenceli etkinlik alanları yer alıyor.

Fırat Kalkınma Ajansı ile yaptığımız Elazığ gezisinde pek çok yer gezdik gördük, yedik içtik, bol bol fotoğraf çektik, yeni yerler keşfettik ama adrenalin dolu dakikalar yaşadığım zipline atlayışı bu gezinin kalbimi gümbürdeten deneyimi oldu.

Yıllardır sürüp gelen yükseklik korkum var. Sadece uçaktayken aşağı bakmaktan korkmuyorum, onun dışında tüm yükseklikler elimi ayağımı titretiyor. Ölesiye korkuyorum yüksekten. Hazarbaba Macera Park’da yaptığım zipline denemesi korkularımı yenmek, daha yüksek adrenalin içeren aktivitelere kapıyı aralamak için iyi bir başlangıç oldu.

Bu zipline atlayışının öncesi de var. Elazığ’a gelmeden Tunceli Munzur Vadisinde ilk denemeyi yaptım. Munzur’un bir kenarından diğerine zipline ile geçtim ancak kısa bir mesafeydi ve yükseklikte en fala 10 metre civarıydı. Ufak bir ısınma turu gibi olmuştu benim için.

Elazığ’dan Hazarbaba’ya gitmek için yola çıktık. 1 saatlik araba yolculuğundan sonra Hazar Gölünün kıyısından ayrılan, yokuş yukarı virajlı ama bir o kadar da güzel manzaraların geçip gittiği yoldan Hazarbaba’ya vardık.

Hazarbaba Kayak Merkezi, Sivrice gölünün hemen yanındaki 1850 metre rakımda Hazarbaba dağına kurulmuş. Elazığ’ın popüler kayak merkezi olan Hazarbaba, ziplinenın da başlangıç noktasını. Sivrice gölünün muhteşem manzarası, gölün çevresindeki dağ ve tepelerin olduğu büyüleyici bir manzarayla karşılaşıyorsunuz.

Sivrice gölünün uzunluğu yaklaşık 22 km, en geniş yeri 5-6 km uzunluğunda. Hazarbaba’dan bakılınca adeta bir denizi andırıyor. İşte ziplineda uçarken tam bu sonsuz gibi duran göl ve uzayıp giden dağlar gözlerinizin önüne seriliyor.

Zipline başlangıç noktası ahşap genişçe bir platform üzerinde. Burada önce emniyet için kemeri giydiriliyor. Giydiğiniz emniyet kemeri yukarıdaki zipline çelik halatına bağlanıyor. Emniyet kemeri dediğimiz ekipman ise epey detaylı ve görevli personelin yardımıyla giyebiliyorsunuz.

Emniyet kemerinin omuz, bel ve üst bacak kısmına sünger pedler konularak ekstra konfor sağlanmış ve olabilecek düşme ve çarpmalar içinde bir önlem aynı zamanada. Bacaklar ve bel destekli kuşamlar oturak benzeri bir yapıya sahip. Bu tip kemerlerin rahatsızlık vereceği kanısı olabiliyor bazen ki bende de vardı bu düşünce ama kesinlikle çok rahat.

Bir de kask takılıyor başınıza o da her türlü çarpma ve yaralanmaya karşı bir önlem. Eğer saçınız uzunsa mutlaka saçlarınızı toplayın hatta çok uzunsa örün. Saçlarınız yüksek hız etkisiyle savrulup başınızın üstündeki çelik halata dolaşabilir.

Kemerim bağlandıktan sonra 1100 metrelik uçuşu tamamlamak için artık hazırım. Tabi o anki heyecanımı tarif edemem, müthiş bir adrenalin. Göl sağ tarafınızda kalıyor, bitiş noktası ise tam karşınızda duran Macera Parkın olduğu tepede.

İlk hızınız epey yüksek 60-70 km arası yerden yüksekliğiniz 20-30 metre civarı. Zemin ve gözünüzün gördüğü her şey hızla kayıyor gibi önünüzde. Arada sağa sola dönmeler oluyor ki bu da çok keyifli her tarafı görme şansınız oluyor. Sivrice gölü zipline da uçarken daha da güzel görünüyor gözüme.

Arada kollarımı açıyorum bazen üstteki kilit kısmını tutunup sağa sola kendim dönmeye çalışıyorum. Yüzüme vuran rüzgar gözlerimi kamaştırıyor, halat üstünde ilerledikçe yükseklik korkum azlıyor yerine keyifli bir mutluluk hali, korkuları yenmenin zafer gülüşü. Arada bağırıp dağlara doğru sesleniyorum.

Hızın yüksek olduğu ilk kısımda eğim dik yerden yükseklik çok korkutucu değil ancak hızınızın düştüğü bitişe yakın kısımda iki dağ arasındaki yüksekliğin 70-80 metreyi bulduğu derin bir vadiden geçiyorsunuz.

Bu bölümde aşağıda gördüğüm yükseklik benim kalp ritmimi daha da artırmıştı. Bu kadar yükseklikten apartmanın en üst katına asılmış çamaşır gibi sallanmak aslında hiç dışarıdan göründüğü gibi korkutucu değilmiş.

Tabi yükseklik korkusu olan ve daha önce zipline denememiş biri için başta çok korkutucu geliyor ama çok eğlenceli. Uzun zamandır bu kadar gülümsediğimi hatırlamıyorum.

Eğer zipline da fotoğraf çekmek istiyorsanız bitişe yakın bu bölümde hız azaldığı için daha rahat çekim yapabilirsiniz. Ben telefonu düşürürüm diye cebime koyup hiç çıkarmamıştım. Ne video kaydı alabildim ne de fotoğraf çekebildim.

Eğer zipline yapmayı düşünüyorsanız tavsiyem telefonunuzu ya da fotoğraf makinanızı boynunuza asın. Böylece telefon düşürme kaygısı olmadan istediğiniz kadar çekim yapabilirsiniz. Harika videolar ve fotoğraflar çekeceğinize eminim.

Bitiş noktasına geldiğinizde fren sistemi sayesinde hızınız daha da azalıyor ve ufak bir sarsıntı ile duruyorsunuz. Sizi beklen görevli çelik halatın bağlı olduğu askı ve ekipmanları çıkartmanıza yardımcı oluyor. Zipline macerası böylece sona eriyor.

Hazarbaba Macera Parkı ziplinedan ibaret değil bu parktaki ikinci atraksiyonlu aktivite dev salıncak. Zipline bitiş noktasının hemen yanındaki büyük demir direklerin arasındaki salıncak da zipline kadar eğlenceli ve keyif dolu.

Salıncak 12 metre yüksekliğinde ve ziplinedan farklı olarak Hazar gölünün tam karşısında yer alıyor. Sallanırken göle doğru fırlatılmış bir roketin içindeymişsiniz hissi veriyor. Dev salıncağa binmeden yine emniyet için gerekli ekipmanları giyinip kaskınızı takıyorsunuz.

Vinç yardımıyla yukarı doğru çekiliyorsunuz belli bir noktaya gelince önce aşağı doğru düşer gibi olup sonra göle doğru yükseliyorsunuz. Salıncaktan fırlayıp göle doğru uçacağınızı sandığınız anda hoopp tekrar geriye ve tekrar ileriye doğru inişli çıkışlı salınımlar başlıyor. Salıncakta göl tam karşınızda durduğu için manzara her an gözünüzün önünde kah aşağıda kah yukarıda kalıyor.

Zipline ve dev salıncak Hazarbaba’nın en ilgi gören iki aktivitesi. İkisinin de yeri ayrı, heyecanları, hissettirdikleri farklı, bence ikisini de deneyin. Eğer yükseklik korkunuz varsa bu korkuyu yenmek için de iyi bir deneyim olur.

Dev salıncağın hemen arkasındaki ormanlık alanda ağaçlara kurulmuş 15 farklı oyun içeren parkurlar var. Bu parkurlarda da emniyet kemeri kullanılıyor ve 12 yaş üstü herkes rahatlıkla buradaki aktiviteleri deneyebilir.

Ağaçlara bağlı halatların üzerinde yürünen yüksek ve alçak ip parkurunu mutlaka deneyin. Tırmanma duvarı, ağ parkuru ve daha pek çok oyun alanı var, yenileri de eklenecek. Tesis bölgenin en iddialı macera parkı olma yönünde ilerliyor.

Elazığ’a yolunuz düşerse Hazarbaba Macera Parkı‘na mutlaka gidin. Arkadaşlarınızı, ailenizi de götürün çünkü her yaş grubu için yapacak bir şeyler var. Birkaç saat geçirdiğim parktan çok keyif aldım, farklı aktiviteler katıldım. Elazığ’da gezilecek yerler listenize Hazarbaba Macera Parkı’nı eklemeyi unutmayın, çok keyif alacağınıza eminim.

Hazarbaba Macera Parkı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Adres: Merkez, Yedikardeş/Sivrice/Elazığ
Ziyaret saatleri ve günleri: Her gün 09:00- 17:00 arası açık
Giriş ücreti: Zipline- Dev salıncak 40TL

Hazarbaba Macera Parkına nasıl gidilir

Hazarbaba Macera Parkı Elazığ’ın Sivrice ilçesinde Hazarbaba dağı üzerinde yer alıyor. Sivrice ilçe merkezinden 8 km uzaklıktaki Macera Parkı’na, Hazarbaba Kayak Merkezi yolundan ulaşım sağlanıyor.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz