Tatil ya da güzel bir seyahat hayal ettiğinizde aklınıza yalnızca deniz ya da okyanus kıyısındaki sıcak ülkeler geliyor olabilir. Oysa soğuk iklimlerine rağmen doğal güzellikleri ile öne çıkan ülkeleri keşfetmek, size unutulmayacak bir seyahat yaşatabilir.

Karın beyaz büyüsüne kapılıp, eşsiz bir manzara izleyebilir ya da bu ülkelerin insanlarının farklı kültürleri ile tanışabilirsiniz. Yolda olmanın getirdiği hazzın içinizi ısıtmasına izin verin ve soğuğa karşı bir yolculuğa hazırlanın.

Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

10. Moğolistan

Moğolistan, denize çıkışı olmayan nehirlerinin yanı sıra uçsuz bucaksız bozkırları ve sonsuz bir gökyüzü manzarasıyla karşılıyor ziyaretçilerini. Rusya ile Çin arasında yer alan Moğolistan’da, kış aylarındaki hava sıcaklığı eksi 20 ile eksi 40 derece arasında değişiyor.

Doğu Asya ve Orta Asya’daki göçebe halkların oluşturduğu Moğolların büyük bölümü, biraz genlerindeki göçebe kültür biraz da normal binalara göre daha kolay ısınabildiği için çadırlarda yaşamayı tercih ediyor.

9. Estonya

Kuzey Avrupa’da bulunan bir ülke olan Estonya’da, kış aylarında eksi 5 ile eksi 10 derecelerde seyreden sıcaklık, yaz aylarında Baltık Denizinin etkisi ile yerini 17-22 derecelik ılıman bir havaya bırakıyor.

Estonya, ‘beyaz geceler’ olarak bilinen havanın 3-4 saat karanlık kaldığı dönemlere tanıklık etmek isteyenler için de uygun bir seyahat rotası olarak biliniyor. Estonya, soğuk ikliminin yanında Küba ile birlikte dünyanın okuma-yazma oranının en yüksek olduğu iki ülkesinden biri olmasıyla da ünlü.

8. Finlandiya

Baltık Denizi kıyısındaki Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Finlandiya, güzellikleri ile cezbeden 188 bin gölün yanı sıra 180 bin ada ve adacığa da sahip. Finlandiya’nın güneyinde, eksi 30 derecelerde seyreden hava sıcaklıkları, kuzeye doğru gittikçe eksi 40 dereceleri görüyor.

Yazları çok geç batan güneş, kış aylarında yüzünü gösterse bile sıcağından mahrum bırakıyor. Finlandiya’da buzdan yapılmış oteller ya da kuzey ışıkları gibi alışık olmadığınız manzaralarla karşılaşabilirsiniz.

7. Kazakistan

Dünyanın yüz ölçümü olarak en büyük dokuzuncu ülkesi olan Kazakistan, kış aylarında eksi 19 dereceleri bulan sert karasal iklimiyle biliniyor. Geniş bir coğrafyaya sahip olması nedeniyle bazı bölgelerinde farklı iklim koşullarına da rastlanabilen ülkede kış döneminde ise bir hayli zorlayıcı.

Doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan Büyük Almatı Gölü ve Başkent Astana’da bulunan 105 metrelik Baiterek Kulesi görülmeye değer yerlerden. Ayrıca Kazakların, at sütünden yapılan ‘kımız’ isimli içecekleri de oldukça meşhur.

6. İzlanda

Dünyaca ünlü dergilerin ‘mutlaka görülmesi gereken yerler’ sıralamasında ilk sıralarda yer alan İzlanda, Atlas Okyanusunun en kuzeyinde, Kuzey Amerika ile Avrupa kıtaları arasında bulunan bir ada ülkesi.

İzlanda, konumunun yanı sıra İngilizce ismi ‘buz ülkesi’ anlamına geldiği için de oldukça soğuk bir ülke olarak biliniyor. Oysa sanılanın aksine Gulf Stream sıcak su akıntısının etkisiyle soğuğun az da olsa hakimiyetini kaybettiği ülkede, hava sıcaklığı eksi 8-9 dereceden aşağı pek inmiyor.

5. Amerika Birleşik Devletleri

Bu durum Amerika‘nın tüm eyaletleri için geçerli olmasa da Alaska ve Washington gibi Kuzey Doğu kesimlerindeki eyaletlerinin soğuğu dillere destan boyutlarda. Eksi 25 dereceleri bulan soğuğu ile bilinen ve Amerika’nın yüz ölçümü en büyük eyaleti olan Alaska‘da, nüfus yoğunluğu ise bunun tam tersi olarak oldukça düşük.

Soğuk havasına rağmen Amerika’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Alaska’da, iyi bir gezgin olursanız balinaları bile görebilirsiniz.

4. Kanada

Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip ülkesi olan Kanada, oldukça uzun süren kış mevsimi ve yer yer eksi 30-40 dereceleri gören soğuğu ile ünlü. Kanada’nın bazı bölgelerinin iklimi İstanbul’un havasına benzerlik gösterebiliyor, ayrıca Amerika-Kanada sınırına yakın bölgelerde de dört mevsimin etkilerini görmek mümkün.

Kanada, soğuk havasına rağmen ekonomik refahı ve yaşam koşullarının cazipliği nedeniyle her yıl binlerce göçmenlik başvurusu alıyor.

3. Rusya

Rusya, dünyanın yüz ölçümü bakımından en büyük ülkesi. Edebiyat, müzik ve daha nice sanat dalında pek çok ünlü ismin ana vatanı olan ülkede, ‘Sibirya gibi soğuk’ deyimine zemin hazırlayan sert iklim halkı, kış aylarında eksi 40 derece soğukla karşı karşıya bırakıyor.

Güneşin yüzünü yalnızca iki ay gösterdiği ülkede ilkbahar ve sonbahar ayları oldukça kısa sürüyor. Gece hayatının da oldukça meşhur olduğu Rusya’da soğuğu daha az hissetmenin tek çaresi ise votka.

2. Grönland

Grönland, Atlantik Okyanusunun kuzeyinde bulunan dünyanın en büyük adası olarak geçiyor. Bembeyaz karlarla kaplı bu buzlar diyarında, kurt köpeklerinin çektiği kızaklara binebilir ve böylece kendinizi çocukken izlediğiniz film sahnelerinden birinde bulabilirsiniz.

Grönland, kayak, dağ yürüyüşleri, kar motoru gibi aktivitelerin yanı sıra kuzey ışıklarının mükemmel dansı ve beyaz geceleri ile de her yıl binlerce turisti ağırlayan bir doğa harikası.

1. Antarktika

Güney Kutbu çevresinde bulunan Antarktika‘ya yapacağınız macera dolu seyahatte, eksi 50 derecenin de altına düşen soğuklarla karşılaşmaya hazır olun. Antartika’da tarihe geçen en soğuk günde dereceler eksi 89 dereceyi gördü.

Soğuk havaya rağmen eşsiz görüntülere sahip doğasıyla büyüleyen ve dünyanın en soğuk kıtası olduğu kabul edilen Antartika’ya gittiğinizde kendinizi buzulların oluşturduğu müthiş ve unutulmaz bir manzaranın ortasında bulacaksınız.

Yaz güneşinin sıcağı ile kavrulmak yerine kar yanıkları ile döneceğiniz bir seyahat fırsatı yaratan dünyanın en soğuk ülkelerine giderek, bu zamana kadar hiç görmediğiniz diyarları keşfe çıkabilir, doğanın eşsiz güzelliklerini yerinde görebilirsiniz.

4 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz