Tatil planı yapanların bütçesinde en çok pay ayırdığı kalemlerden biri olan otel seçimi, keyifli bir seyahat deneyimi için büyük önem taşıyor. Otelin konumu, konforu, kahvaltı ve yemek seçenekleri, tesisteki olanaklar ve ücretsiz sunulan hizmetler gibi detaylar kalınacak otel seçiminde etkili oluyor.

Dijital dünyanın giderek hayatımızda daha fazla söz sahibi olmasıyla birlikte, birçok konuda olduğu gibi otel seçiminde de internet sitelerinden destek alıyoruz. İyi otel seçimi yapabilmek için otel yorum sitelerine göz gezdirmek, otel şikayetlerini ve tavsiyelerini okumak fikir edinmeyi kolaylaştırıyor.

En İyi Otel Yorum ve Şikayet Siteleri

Çoğu kişinin aklına takılan, şüpheye düşüren küçük detaylar hakkında, otel yorum ve otel şikayet sitelerindeki kullanıcı yorumları yol gösterici oluyor. Konaklama tesisine verilen puanlar, çalışanların müşteriye yaklaşımı, kablosuz internet bağlantısı hızı, kalitesi, yemeklerin lezzeti, odaların yalıtımı ve ses geçirgenliği gibi konularda birinci ağızdan yazılan kullanıcı deneyimleri otel seçiminde belirleyici oluyor.

Birçoğu üye olma ya da rezervasyon gerçekleştirmiş olma önkoşulu taşıyan bu siteler, referans ve editör süzgeci ile yorum ve şikayetleri doğrulayacak bir sisteme sahip. Bu sistemle güvenilirlik sağlanıyor.

1. Tripadvisor

Seyahat edenlerin, gezilerini planlamasına rehberlik eden Tripadvisor.com, dünyanın bu alanda en çok ziyaretçisi olan web sitesi. 250 milyonu aşkın otel yorumu, kullanıcı deneyimini yansıtan puanlama sistemi, lokasyona göre otelleri sıralama seçenekleri ile seyahat edenlerin ilk akla gelen kaynaklardan biri olan site; oteller, tatil köyleri, uçuşlar, kiralık yazlıklar, seyahat paketleri ve daha fazlasıyla ilgili yorum ve önerilere sahip.

2. Booking.com

Dünya genelinde 900,000’e yakın konaklama tesisini bünyesinde barındıran Booking.com, en çok tercih edilen rezervasyon ve yorum sitelerinden biri. 165’i aşkın ülkede, hostellerden ultra lüks otellere kadar her bütçeye hitap eden konaklama seçeneği sunan web sitesi, yorumları ile de yol gösterici. Kolay kullanımı, özel fiyat avantajları, mobil uygulamaları ve doğrulanmış yorumları ile güvenli bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor.

3. Neredekal

Türkiye’nin tatil ve konaklama rehberi olma amacıyla 2007 yılında kurulan Neredekal.com, Türkiye genelinde 12,000’i aşkın otel ve 1,000’i aşkın bölgeye ait detaylı bilgi ve analiz sunuyor.

Gidilmesi düşünülen bölge, otel, mekan, gezilecek yer ve aktivite temelli bir arama motoruna sahip olan sitede yorum, fiyat karşılaştırma ve otel inceleme seçenekleri yol gösterici. Uçak bileti satış sayfası, tatil blogu, keşif rehberi gibi seçenekler Neredekal’da kalış süresini olumlu etkiliyor.

4. Şikayetvar

en iyi otel yorum siteleri

Türkiye’nin şikayet konusundaki en eski web sitelerinden biri olan Şikayetvar.com, turizm ana kategorisinin altında yer alan oteller bölümünde zengin bir kaynağa sahip. 2001 yılında kurulan web sitesi tüketicilerin şikayetlerini kurumsal firmalarla buluşturan bir bağlantı noktası. Yurtiçinde tatil planı yapanların, seyahat fikri olanların şikayetvar’ın otel arşivine göz atarak karar vermesi, sonradan yaşanabilecek kötü sürprizleri önlemek için iyi bir seçenek.

5. Agoda

Özellikle Asya bölgesinde geniş bir otel ağına sahip olan Agoda.com, Singapur merkezli bir web sitesi. Portföyünde 300,000’i aşkın otel, konaklama tesisi, hostel gibi seçenek olan Agoda, en düşük fiyat garantisi veriyor.

Rezervasyonlardan kazanılan puanları biriktirerek daha sonraki tatilleri bedavaya getirmek mümkün. Çok sayıda kullanıcı yorumu, seyahat ipuçları, zengin fotoğraf arşivi oteller hakkında bilgi almayı kolaylaştırıyor. PayPal ödeme seçeneği de bulunuyor.

6. OtelCenneti.com

Tatilini yurtiçinde geçirmek isteyenler için apart otel, pansiyon, tatil köyü, butik otel ve beş yıldızlı oteller için yapılan yorumları yayınlayan OtelCenneti.com, ekonomik tatil planı için ipuçları veren içeriklere de sahip.

Gidilecek destinasyonla ilgili uçak bileti, bölge haritaları, yol tarifleri ve gezilecek yerlerle ilgili bilgi sunan bir portal olan OtelCenneti’nin düzenli güncellenen blogu da bulunuyor. Tesislerin puan, sıralama, yorum ve fiyat açısından karşılaştırma seçenekleri kullanışlı.

7. Zoover

Hollanda merkezli tatil yorum sitesi olan Zoover, Avrupa’nın 25 ülkesinde temsilciliğe ve bu ülkelerin dil desteğine sahip. Dünyanın farklı yerlerinde, beş yıldızlı otellerden pansiyonlara, şehirlerden tatil köylerine kadar ziyaretçilerin yorum bırakabildiği bağımsız bir web sitesi.

Avrupa ülkelerinde tatil planı yapanların ilk baktığı kaynaklardan biri olan Zoover’ın Türkçe dil kaynağı ve yorum sayısı tatmin edici düzeyde olmasa da yurt dışı tatil planlayanlar için fikir verici olabilir.

8. OtelReferans

Türkiye genelindeki otellerle ilgili geniş bir referans ağına sahip olan OtelReferans‘ın kurulma amacı hem konaklayanlara hem de konaklama tesislerine olumlu katkı sağlamak. Üye olma zorunluluğu olmayan sitede, kaldıkları otelle ilgili referans yazan kişilerin yorumları sitenin editörleri tarafından değerlendirildikten sonra onaylanıyor.

Yazılan her referansla ilgili otel yönetimine e-posta gönderiliyor. Sitedeki tesis puanlarını diğer web siteleriyle de karşılaştırmak mümkün.

9. Otelpuan

Etstur’un 2008 yılında hayata geçirdiği Otelpuan.com, web sitesi üzerinden görüş ileten tatilcilerin yanı sıra, tesislerde kalan ve telefonla anket gerçekleştirilen konukların kayıtları ve yükledikleri fotoğraflarından oluşan bir değerlendirme sistemi kullanıyor.

Türkiye sınırlarındaki otellerde konum, misafir kriteri, yemek, hizmet gibi farklı alanlarda karşılaştırma imkanı sunan sistemde, kullanıcı yorumları yol gösteriyor. Site, güvenilirliği sağlamak için uluslararası belgelendirme hizmeti alıyor.

10. Otelplus

Türkiye‘de Marmara kıyılarından Fethiye’ye kadar olan kıyı şeridinde bulunan pansiyon, apart, butik otel ve otelleri bir arada sunan Otelplus.net, ekonomik tatil planlayanlar için zengin bir kaynak. Konaklama tesislerinde rezervasyon hizmeti sunan web sitesinde, kullanıcı deneyimlerini yansıtan yorumlar, rota seçenekleri ve kısa tanıtım yazıları bulunuyor. Küçük çaplı birçok aile işletmesinin sisteme dahil olması, sitenin öne çıkan avantajlarından.

Sorunsuz bir konaklama deneyimi yaşamak için, seyahat planını yaparken birkaç farklı otel yorum sitesindeki değerlendirmelere göz atmak gerekiyor. Sık yolculuk yapan birçok kişinin yararlandığı bu sitelerdeki yorumlar, kullanıcı deneyimini yansıttığından yol gösterici oluyor. Sizlerin de kullandığı ve yorumlarını takip ettiği otel web siteleri varsa yorum bölümüne yazarak katkıda bulunabilirsiniz.

4 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz