Uzayıp giden sapsarı kum tepeleri, gece gökyüzünde binlerce yıldız, insan eli değmemiş kilometrelerce devam eden bakir düzlükler, büyük bir sessizliğin ve susuzluğun her yanı sardığı Sahra Çölü dünyanın en büyük sıcak çölü. Kuzey Afrika’da büyük bir alana yayılmış olan Sahra Çölü farklı doğasıyla dünya üzerindeki en ilgi çekici yerlerden biri aslında. Ve bu benzersiz doğasıyla Sahra çölü Afrika’nın egzotik ülkesi Fas’ta gezilip görülecek yerler listesinin başında yer alıyor.

Fas’ın Merzouga kasabası ise Sahra çölüne en yakın nokta ve bitmek bilmeyen kumulların, ıssızlığın başladığı yer. Sahra çölünün hemen yanındaki bu kasaba çölde konaklamak, sessizliğin, hiçliğin ortasında uyumak isteyenler için çok farklı alternatifler sunuyor. Bunlardan biri ise kum tepelerinin hemen yanı başına kurulmuş olan Dihya Desert.

Kampın yanındaki fotoğraf çekilmek için kalp şeklinde salıncak var

Dihya Desert, Merzouga

Dihya Desert Merzouga’nın en uç noktasındaki kamp alanlarından biri. Kamp alanlarından biri diyorum çünkü Merzouga’da konaklayabileceğiniz çok sayıda kamp var. Merzouga Fas’ın büyük şehirlerine epey uzak ve küçük bir kasaba ve burada temel geçim kaynağı turizm.

Dihya Desert isminin ise farklı bir hikayesi var. Desert İngilizcede çöl demek Dihya ismi ise 7.yüzyıl sonlarına doğru Kuzey Afrika’da yaşamış Berberlerin kraliçesi olan Dihya al Kahina’dan geliyor. Birçok kaynakta Yahudi-Berber olarak bahsedilen Dihya, kraliçe olmasının yanında o dönem Kuzey Afrika’da Araplarla mücadele etmiş bir savaşçı olarak geçiyor. Berberler için önemli ve saygı duyulan bir isim Dihya.

Gün doğarken kamp ve çevresi harika renklere bürünüyor

Dihya Desert’e geldiğinizde kendinizi Büyük Sahra çölünün sıcacık kumlarına bırakma vakti gelmiştir demek. Bitmek bilmeyen ve bir gün sonrasında rüzgarla bambaşka bir forma dönmüş olan kum tepeleri, sıcacık kum taneleri, eşsiz gün batımları, sarıdan kırmızıya dönen renk yelpazesi sizi bekliyor.

Adımınızı çadırdan dışarıya attığınız anda çöldesiniz. Kum tepelerine tırmanıp zirvelerinde dolaşmak, sonra kayarak aşağıya doğru süzülmek, gün batımlarını izlemek ve tabii ki milyon tane fotoğraf çekmek.

Çadırların arasındaki yol da kırmızı halı serili

Dihya Desert kum tepelerinin yanı başında olduğu için sabah erken saatte ya da gün batımında mutlaka bu tepelerden birine çıkıp güneşin hareketine şahit olun. Çölde yaşayabileceğiniz en güzel deneyimlerin başında bu eşsiz ana tanık olmak geliyor.

Dihya Desert’te konaklarken yapacak çok aktivite var ve sıkılmaya neredeyse hiç vakit yok. Diğer çöllerde olduğu gibi Sahra Çölü’nün en sevilen aktivitelerinden biri kesinlikle deve turu.

Genelde sayıları 4-5 civarında olan develer kalın halatlarla birbirine bağlanıyor. Gezi sırasında ve dinlenme anında bu bağlı oldukları için, bağımsız hareket etmiyorlar. Develer oturur vaziyetteyken devenin üstüne biniyorsunuz, önce arka ayaklarını kaldırdıkları için öne doğru kayıp düşmemeniz için çok sıkı tutunmanız gerekiyor.

Develerle fotoğraf çekilebilirsiniz

Sırayla ayağa kalkan develerle kumların üstünde yolculuk başlıyor. Develer oldukça uzun hayvanlar ve devenin sırtındayken etrafı daha geniş bir açıdan görebiliyorsunuz. Özellikle gün batımı saatlerinde düzenlenen deve turuna mutlaka katılın.

Eğer bir günden fazla kalmayı planlıyorsanız bir gününüzü mutlaka Merzouga’ya ayırın. Özellikle Marakeş’ten çöle düzenlenen turların uğrak yeri olan Merzouga’da kasabasında gezilecek pek çok nokta var.

Bir dönem Fransızların işlettiği maden ocakları, flamingoların durak noktası olan Dayet Srij gölü ya da diğer adıyla Merzouga gölü, Merzouga’da tarım yapılan yemyeşil palmiyelerle çevrili Oasis, Merzouga’da gezilecek yerlerin başında geliyor.

Zamanında Sudan’dan Merzouga’ya gelip yerleşmiş Fas kimliğinin bir parçası olmuş Sudanlıların geleneksel müziklerini yaptıkları Gnawa Müzik evi ve araba müzesi de ilginizi çekebilecek yerlerden bazıları.

Dihya Desert’te bu turların tamamını organize ediyor, bu nedenle tur araştırmaya vakit harcamanıza gerek kalmıyor. Turlara katılmak istemiyorsanız da Dihya Desert’in çevresinde güzel vakit geçirebilirsiniz. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için içine oturup poz verebileceğiniz kalp şeklindeki salıncak ve kumların üstüne serilmiş olan etnik desenli kilim Dihya Desert’in en keyifli noktaları.

Dihya Desert 9 çadırdan oluşuyor

Dihya Desert’in güneş battıktan sonra hazırlanan beş çayı seremonisini ve akşam yemeği sonrası başlayan geleneksel müzik aletleri kullanılarak çalınan Fas müziklerini dinleyebileceğiniz canlı performansı kaçırmayın.

Beş çayında nane çayı yüksekten dökülerek çayın üstünde köpük olacak şeklide nane çayı ikram ediliyor ve tabii ki Fas’ın lezzetli tatlıları eşliğinde. Yemekten sonra başlayan müzik dinletisi, yerel müzikleri, dansları ve Fas eğlence kültürünü merak edenler için ilgi çekici olabilir.

Dihya Desert Odaları

Dihya Desert 9 çadırdan oluşan lüks bir kamp. Lüks diyorum çünkü şehir otellerindeki konforu aratmayacak bir kamp Dihya Desert. Çadırların arasına serilmiş otantik kırmızı halı ve sağlı sollu dizilmiş ferforje lambalar, kampa geldiğimde gözüme çarpan ilk şık detay oldu. Çölün rengine kontrast oluşturan bu uzun kırmızı halı lüks bir kampa geldiğinizin işareti aslında.

Her çadır birbirinden bağımsız bir oda. Kampta iki kişilik sevgilinizle ya da eşinizle kalabileceğiniz çadırlar da var 3-4 kişilik aile çadırları da. Her biri aynı büyüklükte olan çadırlar ekru renginde kalın bir bezden yapılmış. Çölün gece soğuğundan ve gündüz sıcağından koruyan bu çadırlar bizim klasik kamp çadırlarımıza pek benzemiyor. Geçirgenliği daha az.

Çöle yağan yağmur yılda, bizim bir duş süresince harcadığımız sudan daha az olduğu için ıslanma problemi zaten yok. Çadırın içi oldukça kullanışlı. Duş ve tuvalet çadırınızın içinde ve yeterince büyük. Altın sarısı musluklar, Fas’ın mavi beyaz çini desenleriyle süslü lavabosu, varaklı aynası ile şık otellerden farksız.

Dihya Desert restoran

Kampta yemeklerin servis edildiği büyük bir çadır var. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği bu otantik çadırda yeniliyor. Kahvaltıda ve akşam yemeğinde geleneksel Fas lezzetleri yanı sıra Fransız mutfağından da atıştırmalıklar bulabilirsiniz.

Açık büfe olarak sunulan kahvaltı tatlıdan tuzluya birçok seçenek var. Özellikle bizim gözlemeyi andıran ama içi boş olan hafif yağlı ekmekleri, zeytinleri ve meyveli yoğurtları çok lezzetli.

Yemeklerin servis edildiği çadır, geleneksel Fas motifleriyle süslü

Akşam yemeği ise ana yemek olmaksızın rahatlıkla doyurabileceğiniz büyük porsiyon salatayla başlıyor. Düz ve geniş bir kapta sunulan salatada küçük porsiyonlar şeklinde mezeler ve taze sebzeler bulunuyor. Salatadan sonra Fas’ın geleneksel çorbası Harira ve sonrasında ana yemek olarak Tajin, Kuskus ya da menüden seçebileceğiniz bir yemekle akşam yemeğini tamamlayabilirsiniz.

Kum tepeleri kampa çok yakın

Dihya Desert sunduğu ambiyansı ve konumu ile farklı bir konaklama seçeneği arayanlar için çok özel bir kamp. Burada gerçekten kendinizi ayrıcalıklı ve özel hissediyorsunuz. Büyük Sahra çölünü görmek, çöl yaşamını yakından görüp özel bir deneyim yaşamak isteyenler için, keyifle vakit geçirebileceğiniz, sunduğu konforla da misafirlerine üst düzey memnuniyet sağlayan lüks bir kamp Dihya Desert.

Adres: Mohammed Taghlaoui, Khamlia Ohasso, 52202 Merzouga, Fas
Tel: +212 700 534 537
E-posta: dihyadesertcamp@gmail.com
Web: https://dihyadesertcamp.com/

Dihya Desert nerede

Dihya Desert’e Nasıl Gidilir

Fas’ın güney doğusunda yer alan Merzouga kasabası Errachidia eyaletine bağlı. Merzouga’ya gelmek için 2 seçenek var birincisi araç kiralamak. Araç kiralamak Fas’ta seyahat etmek için en konforlu seçenek.

Araç kiralayıp Marakeş’ten Merzouga’ya gelmeyi düşünüyorsanız 560 km’lik bir yol katetmeniz gerekiyor. Yol güzergahında Quarzazate, Ait Benhaddou ve Todra Gorge gibi gezilip görülecek pek çok nokta var.

Kasabanın merkezinden Dihya Desert 16 km mesafede. Merzouga’dan Dihya Desert’e gelen yolun bir bölümü kum ve normal araçların kolayca saplanıp kalacağı bir zemin. Arazi aracı kiralamadıysanız aracınızı Merzouga’da bırakmanız gerekiyor. Merzouga Mona kafenin önüne aracınızı bırakabilirsiniz. Dihya Desert’in özel jeepi ile gelip sizi alıyorlar.

Araç kiralamayı düşünmüyorsanız da Marakeş’ten 12 saat süren Supratours’un otobüsleri ile Merzouga’ya direkt ulaşabilirsiniz. Supratours’un Merzouga’ya haftanın her gün sabah 8.30 da kalkan tek bir seferi var.

15 YORUMLAR

  1. Bu kamplar çok hoş görünüyor. Otel gibi herşey varsa, çöle gidince 1 gece de olsa bu deneyimi yaşamalı insan. Yazınız çok faydalı oldu benim için. Kaleminize sağlık.

  2. Bizim bildigimiz klasik cadirlardan cok farkli gorunuyor. Colun yani basinda boyle bir secenek olmasi ne guzel. Temiz enerji kullanmalarina da cok sevindim.

  3. İlginç bir seyahat olur… Hangi aylarda gitmek lazım? Çünkü yaz ayları çok sıcak diye biliyorum. Ayrıca safari çöl turları da var mı?

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz