Alachi, Alaçatı’da sakin, huzurlu, konforlu ve şirin mi şirin bir butik otel. Haziranın ilk haftası, daha yazlıkçılar gelmeden, kalabalıklardan uzak bir zamanda Alachi Otel’de misafir oldum. Daha önce çok sayıda butik otelde kalmış olmama rağmen Alachi benim için özel bir deneyim oldu. Öyle ki hiç ayrılmak istemedim. Hani bir klişe vardır ya “kendinizi evinizde gibi hissedeceksiniz”, “eviniz gibi”, diye başlayan otel tanıtım cümleleri. İşte Alachi Butik Otel‘de de gerçekten böyle hissediyorsunuz.

Çünkü buraya kadın eli değmiş, öyle böyle değil. Tepeden tırnağa, otelin inşasından, butik otel aşamasına gelene kadar ki her türlü bürokratik süreçle bizzat uğraşmış, otelin dekorasyonu için çarşı pazar dolaşmış Handan hanım. Aslında işinde başarılı bir embriyolog ve İzmirli. Emekli olunca yıkık dökük eski bir Rum evinin olduğu bu alana Alachi’yi yapmaya karar vermiş. Alaçatı ve İzmir aşkı Alachi otelde buluşmuş.

Alachi Otel
Alaçatı’da nefis bir butik otel

Alachi Butik Otel, Alaçatı

İsim de kulağa hoş geliyor değil mi? Hikayesi şu Alaçatı’nın “Ala” sı Chi felsefesinin “Chi” si birleşmiş. Alachi Alaçatı’da ve “Chi” felsefesi otelin her köşesinde size pozitif enerji vermek için tasarlanmış. Otelin girişinde çok şık, bordo renkli deri koltuklar, vintage parçalar, antika vazolar misafirleri karşılıyor. Aslında otelin modernle, retronun karışımı ferah,yorucu olmayan özel bir atmosferi var. Odalardaki aplikler Çukurcuma’dan, bahçedeki fırfırlı küpler Antakya’dan, Ödemiş’den alınmış.

Alachi Alaçatı’daki bir çok butik otele kıyasla çok daha ferah ve geniş bir bahçeye ve odalara sahip. Küçük ama bohem ve keyifli bir havuzu var. Otelin havuzu etrafı yaseminlerle, begonvillerle çevrili, sessiz, sakin, insanı rahatsız etmeyen hafif müziklerin çaldığı bir bahçenin içinde yer alıyor. Otelin en sevdiğim kısmı da işte tam da bu maviliğe bakan zevkle döşenmiş bahçesi ve sabah kahvaltısı.

alacati-alachi-hotel
Alachi’nin bahçesinde sabah kahvaltıları çok güzel

En sevdiğim öğün olan asla es geçmediğim kahvaltı Alachi’nin sembolü olacak gibi. Alachi’de tadacağınız her şey Urla’daki Urlachi çiftliğinden geliyor ve tamamen organik. Oteli ayrıcalıklı kılan en önemli nokta bu sanırım. Kahvaltıdaki zeytin, peynir, yağ, bal… Daha sayamayacağım çok sayıda şey Urlachi ürünü. Salatalığın, domatesin kokusu tadı, yeşilliklerin rengi, yumurtasının sarısı çiftliğin havasının suyunun eseri.

alachi-otel
Alachi’nin bahçesinde oturma alanları da çok güzel tasarlanmış
alachi-hotel-bilgi

Urlaçhi’de her şey ata tohumlarından, doğal gübreyle yetişiyor. Tatlı seviyorsanız Alachi kahvaltısı midenizi ve kalbinizi 12 den vuracak. Çok lezzetli ve çeşitli reçelleri var. Tadına bakarken şeften hangisinin tarifini alsam moduna geçiyorsunuz. Enginarı ve havuç reçelinin tadını dilime ve hafızama yerleştirdim. Ufak tabaklarda gelen aperitifler içinde göçmen mezesini de unutamayacağım sanırım.

Küçük bir not: kahvaltı, restoran ve bar bölümü dışarıdan gelen misafirlere de açık. Otelde konaklama sanız bile bu mükellef kahvaltı sofrasına konuk olabilirsiniz. Ayrıca otelde her gün beş çayı düzenleniyor. Havalar soğuduğunda kış bahçesinde şömine başında beş çayına katılıp, güzel kurabiyelerden atıştırmak çok keyifli olur.

alachi-hotel-blog
alachi-hotel
Alachi Butik Otel’in bahçesi

Alaçatı’da alt yapı sorunlarından kaynaklı su ve elektrik kesintileri, kitle turizmine maruz kaldığından sıkça yaşanıyor. Alachi’de böyle bir sürprizle karşılaşma durumunuz da yok. Yaz aylarındaki Alaçatı kalabalığına karşı tüm önlemler alınmış.

Otel sadece yaz aylarında değil, tüm sezon hizmet vermeyi planlıyor. Zevkle döşenmiş Spa, sauna ve hamamı da kış aylarında otel ziyaretçilerini bekliyor. Yaz bittikten sonra, Alaçatı sokaklarında dolaşıp Alachi’de rahatlamak isteyenleri de düşünülmüş. Hem Alaçatı’ nın merkezinde, hem de gürültüden uzak bir sokakta bulunan otel; dinlenmek, güzel bir kahvaltı yapıp, Spa’da rahatlamak sonrasında Alaçatı ve çevresini keşfetmek için güzel bir alternatif. Alaçatı’yı dört mevsim yaşamak için Alachi oteli ziyaret edin.

Alachi Butik Otel Odaları

alachi-hotel-alacati
Alachi Butik Otel’in cumbalı odası

Otelde 13 oda var. Odalar standart, deluxe, cumbalı, superior, olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Odaların hepsi yerden ısıtmalı olup merkezi klima sistemi kullanılmaktadır. Standart odalar sokak manzaralı olup, Deluxe odalar ise sokak ve bahçe manzaralı olarak değişiklik göstermektedir. Cumbalı odalar Alaçatı’nın dokusuna uygun olarak dizayn edilmiştir. Superior odalar romantik tahtlı yataklarıyla bahçe ve havuz manzaralı cephede yer alır.

alacati alachi otel
Taş duvarlarla örülmüş oda

Odalarda ücretli Minibar, Tv, saç kurutma makinası, bornoz, havlu, kasa mevcut. Otelin kahvaltı saati 9-12 arasıdır. Bahçedeki barda alkollü ve alkolsüz içecekler servis edilirken, zengin bir snack menüde misafirleri sunulmaktadır. Otele 0-12 yaş arası çocuklar ve evcil hayvanlar kabul edilmiyor.

Alachi Butik Otel, Alaçatı

Adres: Alaçatı mah. 3046 Sok. No:34 Alaçatı, Çeşme, İzmir
Tel: 02327168822
E-posta: info@alachihotel.com
Web: http://alachihotel.com/

Alaçatı‘da bulunan Alachi hotel, Alaçatı’nın merkezinde yer alıyor. Alaçatı İzmir’e 77 Km yaklaşık 1 saat, Çeşme’ye 15 dk, Adnan Menderes Havalimanı’na 85Km, Ilıca’ya 2.5-3 Km uzaklıktadır.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz