Afrika’da vize istemeyen ülkeler, maalesef Avrupa‘da vize istemeyen ülkeler kadar az. Kara kıta olarak adlandırılan Afrika, bu vize politikasını sadece Türk vatandaşlarına değil, dünyanın birçok ülkesine uyguluyor.

Zorlu vize politikaları nedeniyle Afrika ülkelerinin birçoğuna gitmek uzun uğraş gerektiriyor. Sadece pasaportla vizesiz gidilen ülkeler bu durumu avantaja çevirirken, seyahatin önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkan vize sorunu masraf, bürokratik işlem ve zaman kaybına neden oluyor.

Vizesiz Afrika Ülkeleri

Vizesiz Afrika Ülkeleri

1. Botswana

Botswana (Botsvana), Afrika kıtasında demokrasinin en gelişmiş olduğu ülke olarak kabul ediliyor. Doğal güzellikleri, yaban hayatı ve milli parklarıyla ziyaretçilerini etkileyen ülkenin başkenti Gaborone. Geniş topraklarında seyrek bir nüfusa sahip.

Denize sınırı olmayan ülkede yarı kurak ve çöl iklimi görülüyor. En önemli gelir kaynağı turizm ve madencilik olan ülkede yaban hayatının en güzel örneklerinin görüldüğü Chobe Ulusal Parkı, Gemsbok Ulusal Parkı, Makgadikgadi Pans Ulusal Parkı ve Nxai Pan Ulusal Parkı’nda safari gerçekleştiriliyor. Botsvana Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

2. Fas

Fas, Atlantik Okyanusu’ndan Cebelitarık Boğazı’na, oradan da Akdeniz’e kadar uzanan, Kuzey Afrika’nın en etkileyici ülkelerinden biri. Köklü medeniyetlerin izlerini taşıyan ülkede çok sayıda gezilecek görülecek yer var. Başkenti Rabat olan Fas’ın en çok ziyaret edilen şehirleri Marakeş ve Kazablanka.

Roma ve Fenikelilerin etkisinin mimari yapılarda görülebildiği ülke uzun yıllar Portekiz, İspanya ve Fransa etkisi altında kalmış. Fransa’nın sömürgesi olması nedeniyle hala devlet dairelerinde Fransızca kullanılan ülkede sömürge döneminin izleri görülebiliyor.

Çölleri, vahaları, Atlantik ve Akdeniz kıyıları, egzotik dünyası ve doğal güzellikleriyle Fas, seyahat sevenlerin rotasında. Türk vatandaşları Fas’a gerçekleştirdikleri ziyaretlerinde 90 güne kadar olan vizeden muaf.

3. Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının en gelişmiş ülkesi, aynı zamanda kıtanın en güneyinde yer alıyor. 3 başkentin olduğu ülkede, yürütme başkenti Pretoria, yasama başkenti Cape Town, yargı başkenti Bloemfontein.

Dünyada ekolojik çeşitliliğin en fazla olduğu coğrafyalardan birinde kurulan Güney Afrika, yaban hayatı, bitki örtüsü ve endemik türleri ile doğa severler için oldukça cazip. Yılda 10 milyona yakın turistin ziyaret ettiği ülke özellikle 2000’li yıllardan itibaren turizmde ivme yakaladı.

Dünya ticaret yolunun değişmesine neden olan Ümit Burnu, Amathole Dağları, Durban Kruger Ulusal Parkı, Vahşi Sahil gibi yerler ziyaretçilerin mutlaka uğradığı noktalar arasında. Güney Afrika Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına kapıda 30 güne kadar vize veriyor.

4. Kenya

Kenya, ismi Kenya Dağı’ndan alıyor. Afrika’nın doğusunda yer alan ülke Başkenti Nairobi olan ülkenin Hint Okyanusu’na kıyısı var. Atletizm yarışmalarında uzun mesafe koşucularının yaptığı derecelerle tanınan Kenya, Doğu Afrika’nın en gelişmiş ülkesi.

Yer altı kaynaklarının etkin bir şekilde kullanıldığı ülkede alternatif kaynakları değerlendirmek amacıyla son yıllarda jeotermal enerjiye önem veriliyor. Dünyaca ünlü kahvesi ve çayı ile tarımsal üretimde de söz sahibi olan ülke çölleri, yaban hayatı ve milli parklarıyla doğal yaşamın en iyi gözlemlenebildiği yerlerden.

Yemyeşil yapısıyla akıldaki Afrika imajını değiştiren başkent Nairobi ülkenin en çok ziyaretçi ağırlayan şehri. Günlük düzenlenen safari turları en popüler aktivitelerden. İstanbul’dan direkt uçuş olanağı bulunan Nairobi’ye ulaşım yaklaşık 7 saat sürüyor.

Kenya’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının Kenya’ya varışlarından önce www.ecitizen.go.ke web sayfasındaki “Services” bölümüne girerek elektronik vize almaları gerekiyor. E-vize uygulamasında yaşanabilecek sorunlar nedeniyle büyükelçilik ve sınır kapılarında manuel işlem de yapılıyor.

5. Libya

Libya, Kuzey Afrika’nın en köklü tarihe sahip ülkelerinden biri. Arap Baharı’nın ardından gerçekleşen devrim ve Devlet Başkanı Kaddafi’nin öldürülmesinin ardından büyük sıkıntılar yaşıyor. Ülke fiilen parçalanmış durumda ve iç savaş devam ediyor.

Afrika’nın en zengin ve en fazla yer altı kaynağına sahip ülkesinde 30 milyon insan sokakta yaşıyor. Başkent Trablus ülkenin en çok ziyaretçi çeken şehri. Eski Türk Çarşısı, Saat Kulesi, Zafer Takı, Turgut Külliyesi Trablus’ta görülecek yerler arasında. Bingazi şehri ile Gıdamış Çölü de popüler yerlerden.

Türk vatandaşlarının Libya’ya 180 gün içinde 90 günü aşmayacak seyahatleri vizeden muaf. Ancak Libya ziyaretlerinde mutlaka yerel kaynaklardan ve güvenilir kişilerden destek alınması öneriliyor.

6. Mauritius

Mauritius, Madagaskar’ın doğusunda Hint Okyanusu üzerinde, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke. Başkenti Port Louis olan ülkede yarı tropikal bir iklim görülüyor. Güney yarım kürede bulunması nedeniyle kuzey yarım küredeki mevsim döngüsünün tam tersinin yaşandığı ülkeye seyahat edeceklerin bu duruma dikkat etmesi gerek.

Her yıl 1 milyon turistin ziyaret ettiği ülkede lüksle ön plana çıkan turizm tesisleri ilgi görüyor. Mauritius’un yanı sıra Rodrigues ve Agalega adaları tropikal iklim, doğal güzellikler, plajlar, etnik ve kültürel çeşitlilikleri ile yılın her dönemi ziyaretçilerin ilgisinde.

Şeker ve tekstil üretiminin ekonominin temelini oluşturduğu ülkede turizm bir çıkış noktası olarak görülüyor. Türk vatandaşları Mauritius’a yapacakları 30 günü aşmayan ziyaretlerinde vizeden muaf.

7. Mozambik

Mozambik, Afrika kıtasının güney doğusunda Hint Okyanusu boyunca uzananıyor. Başkenti Maputo. Ülke diğer Afrika ülkelerine kıyasla zengin su kaynaklarına sahip. Yüksek kaynaklardan akan birçok akarsu Mozambik Kanalı’nda birleşiyor.

Yılın her dönemi ılık Hint Okyanusu kıyıları, tropikal ormanları, bembeyaz kumsalları, etkileyici adaları ile ziyaretçilerini etkilemeyi başaran ülke kültürüne sıkı sıkıya bağlı. Yerel kültüre tanıklık etmek için Nampula şehri iyi bir seçenek olsa da ülkenin en hareketli yeri kuşkusuz başkent Maputo.

Merkez Tren İstasyonu, Ulusal Müze, Balıkçılık Müzesi, Fil Vadisi gezilecek yerler arasında. Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması gerçekleştiren Mozambik’e girişte 30 güne kadar vize veriliyor.

8. Ruanda

Ruanda, Afrika’nın orta bölümünün doğusuna kurulmuş ve başkenti Kigali. Afrika’da yerel kültürün en iyi şekilde korunmayı başardığı coğrafyalardan biri olan Ruanda’da dünyada görülmeyen birçok hayvan ve bitki türü hala yaşıyor. Sokaklarda yürürken yaban hayvanları ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu ülke keşfedilmemiş bir yapıda.

Birçok evde radyonun bile bulunmadığı başkent yerel kültürle temas etmek için elverişli. Kerpiç gecekonduyu andıran evler, çıplak ayaklı çocuklar ve tropikal bitkilerle bezeli sokaklarda gezerken dünyadaki gelir farklılıklarına şahit olabilirsiniz. Akagera Ulusal Parkı, Kandt House Doğal Tarih Müzesi, Ivuka Sanat Merkezi ve Nyamata Kilisesi’ne uğrayın.

Ruanda Türk vatandaşlarına e-vize uygulaması aracılığı ile vize veriyor. İnternetten yapacağınız başvurunun ardından alacağınız vize belgeniz ile ülkeye 30 güne kadar seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

9. Seyşeller

Seyşeller, Mavi ile yeşilin buluştuğu en güzel yerlerden. Madagaskar’ın kuzeydoğusunda, Hint Okyanusu üzerinde, 115 adadan oluşan bir ülke. Başkent Victoria olan ülkede tropikal iklim, yağmur ormanları, doğayla iç içe yaşam ve farklı canlı türleri ile karşılaşmak mümkün.

Portekizlilerin 16. yüzyılda keşfettiği adalar topluluğunun en büyük gelir kaynağı turizm. Uzun yıllar boyunca İngiliz sömürgesi olarak kalan ülkede başkent Victoria’da bu etkiler görülebiliyor.

Mimari ve kültürel yapı batı esintileri taşıyor. Fransız Kültür Merkezi, Ulusal Kütüphane ve Sanat Galerisi, Saat Kulesi, Ulusal Tarih Müzesi, Hindu Tapınağı başkentte görülmesi gereken yerlerden. Türk vatandaşları Seyşeller’e 90 güne kadar yapacakları ziyaretlerinde vizeden muaf.

10. Sudan

Sudan, Nil Vadisinin, MÖ 5 binli yıllarda bile insanların yaşadığı bereketli toprakları üzerinde kurulu. Ülkenin kültürü ve ekonomisinde en önemli belirleyicilerden olan Nil, nüfusun etrafında toplandığı bir yaşam merkezi.

Kıtanın en gelişmiş üçüncü ülkesi olan ve köklü bir tarihi geçmişi olan Sudan’da başkent Hartum, ülkenin kalbinin attığı yer. Uzun yıllar etkisini sürdüren iç savaş ülkenin iki parçaya bölünmesine neden olmuş.

Sudan’ın güneyinde Güney Sudan isimli bir devlet bulunuyor. Sudan Ulusal Müzesi, Kartum Üniversitesi, Nil Caddesi, Etnografya Müzesi başkentte görülecek yerlerden. Türk vatandaşları Hartum Havalimanı’nda 30 günlük vizeyi 105 $ karşılığında alabiliyor.

11. Swaziland

Swaziland, Afrika’nın en küçük ikinci ülkesi ve aynı zamanda dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nden kara yoluyla ulaşılabilen ülkenin başkenti Mbabane Afrika kültürüne tanıklık etmek için ideal noktalardan.

Doğa, kültür ve çevre gezileri ile keşfedilecek birçok noktası olan ülkede idari başkent Mbabane’de doğa parklarını ziyaret ederek vahşi hayvanlarla zaman geçirmek, sıcakkanlı insanların evlerine konuk olmak mümkün. Doğa gezintileri için Mdzimba ve Lobamba Trail en popüler olan seçeneklerden.

Swaziland, Türk vatandaşlarının 30 günü geçmeyen seyahatlerinden vize istemiyor.

12. Tanzanya

Tanzanya, insanlık tarihinin en bilinen, en eskiye gidilen merkezi. Afrika kıtasının en doğal ve görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Kıtanın orta, doğu bölümünde yer alan ve Hint Okyanusu’na da kıyısı bulunan ülkenin Darüsselam ya da Kilimanjaro şehirlerine İstanbul’dan direkt ulaşım mümkün.

Hint Okyanusu kıyısındaki etkileyici plajları, doğal yaşam ve tarihi alanları, dünyaca ünlü Zanzibar kıyıları, eski başkent Darüsselam ve vahşi yaşamın merkezinde yer alan Arusha şehirleri ülke ruhunu taşıyor. Darüsselam’da bulunan Ulusal Müze, Hayvanat Bahçesi, Savaş Müzesi, Mbudya ve Bongoyo adaları, ile Udzungwa Dağları Milli Parkı görülmeye değer. Ayrıca ülkenin yeni başkenti Dodoma’ya da uğrayabilirsiniz.

Türk vatandaşlarına kapıda vize veren Tanzanya turistik seyahat için 50$, iş gezileri için ise 200 $ talep ediyor. Vizenin geçerliliği ise 1 ay.

13. Tunus

Tunus, tarihi Kartaca Uygarlığına dayanan Kuzey Afrika’nın en güzel ülkelerinden. Akdeniz sahillerindeki kumsalları, çölleri, köklü tarihi geçmişe sahip mimari yapıları ve medeniyet izleri ile ziyaretçilerini kendine çekiyor.

Ülkenin adını taşıyan başkent Tunus, Akdeniz, Arap ve Fransız kültürünün etkisinde. Tarih ve çağdaş yaşamın bir arada olduğu şehir gelişmiş konaklama tesisleri ile turizmde oldukça iddialı.

Denizcilik Müzesi, Byrsa Tepesi, Eski İslam Okulu, St. Vincent de Paul Katedrali, Bardo Müzesi, Zitouna Camii, Sidi Youssef Camii görülmesi gereken yerlerden. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan Tunus ziyaretlerini vizesiz olarak gerçekleştirebiliyor.

14. Zambiya

Zambiya, Afrika’nın güneyinde denize kıyısı olmayan bir ülke. Doğal güzellikleri ve şelaleleriyle kendine has bir coğrafyası var. Başkent Lusaka ülkenin en hareketli merkezi. Doğa gözlemi yapmak için oldukça ideal koşullar sunan Lusaka’da Zambiya Ulusal Müzesi, Lower Zambia Ulusal Parkı, Zintu Toplum Müzesi, Holy Cross Lusaka Katedrali, Munda Wanga Çevre Parkı görülmesi gereken yerler arasında.

Dünyanın en etkileyici şelalelerinden biri olan Victoria, Livingstone şehrinde yer alıyor. Başkent Lusaka ile Livingstone şehri küçük uçaklarla 1 saatlik bir yolculukla birbirine bağlanıyor.

Zambiya, Türk vatandaşlarına kapıda vize uygulaması yapan bir ülke. 30 güne kadar kalış süreli vizeyi ülkeye girişte almak mümkün. Zambiya vizesi 30$.

Afrika seyahat etmeyi sevenler için oldukça farklı bir deneyim vaat eden, keşfedilmeyi bekleyen bir kıta. Dünyadaki en zor vize veren ülkeler arasında yer alan birçok Afrika ülkesinin yanında, vize istemeyen ülkeler seyahat planı için ilk adım olabilir.

10 YORUMLAR

 1. Tanzanya’ya gittim ve tekrar gitmeyi planlıyorum. Eğer bu listedeki yerlerden birine gitmek istersen 1. sırada Tanzanya olsun. Harika bir yer herkese öneriyorum.

 2. Zanzibar’da çok yıllar önce Alman firmasında 8 ay inşaat mühendisi olarak çalıştım. Şimdi ise senede 1 defa ziyaret ettiğim çok sevdiğim tabiatına aşık olduğum ülkedir. Zanzibar’dan rüzgar yelkeni ile yol alan agır ahşap teknelerle inanılmaz güzellikte sahile sahip adacıkları başka bir yerde göremezsiniz. Swailiceyi en az 200 kelime öğrenebilirseniz Zanzibar’da çok rahat yaşayabilirsiniz. Hakuna Matata.

 3. Zanzibar’dan daha yeni geldim. Son 40 yilda hicbir vukuat yasanmamis, insanlari cok candan yüzde 90 Müslüman bir ülke. Hicbir güvenlik tehlikesi yok. Muhtesem hotelleri ve sahili var. Hakuna Matata !

 4. Resimdeki yer Zanzibar Adası, Tanzanya .Britanyalı rock grubu Queen’in efsanevi solisti dünyanın gelmiş en büyük sesi Freddie Mercury ( Farrokh Bulsara ) doğduğu cennet topraklar.İnsanın resime baktıkça gidesi geliyor afrikada güvenlik problemi olmasa keşke !

  • afrikada hala iç savaş var , suç oranı yüksek ,demokrasiden yoksun..Uzakdoğu ülkelerinde bile tatilde gece sokağa çıktığımızda tedirgin oluyoruz hemen turist olduğun çok belirgin rahat gezemiyoruz. Afrikada çok güzel ülkeleri var ama gitmek çok cesaret istiyor

   • Uzak doğuda sokaklarda kiliselerde camilerde tapınaklarda yattım. bırak sokağa çıkmayı mademki bu kadar korkaksınız evinizden çıkmayın istanbul adana daha tehlikeli

  • Tanzanya’da 15 gün geçirdim, Zanzibar, Arusha, Moshi, Darüsselam gibi şehirlerde km’lerce yolculuk yaptım. Gündüz ve gece sokaklarda dolaştım. Yeri geldi tüm gün beyaz insan bile görmedim. Köylerinde bisikletle gezdim. Barakadan yapılmış yerel barlarda oturup içkimi içtim. Yerel yemekleri tattım. Bunları yaparken bir gün sonrasının rezervasyonlarını yaptırmadım. Herhangi bir tur şirketine bağlı kalmadım. Gerektiğinde çantamı tanımadığım insanlara emanet ettim. Hatta bir taksinin bagajında bırakıp akşam buluşmak üzere sözleştim. Gece yarısı uçaktan indiğimde taksiciyle otel aradım. Biz Türkler kendimizi misafirperver olarak görüyoruz ya, değilmişiz aslında. Gerçek samimiyeti ve güleryüzü ben orda tanıdım. Korkma git!

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz