Tivat, Balkan ülkesi Karadağ’ın güneybatı kıyılarında yer alan modern bir şehir. Adriyatik Denizi’nin lacivert sularının kucakladığı Tivat, Kotor Körfezine doğru uzanan küçük bir yarımada üzerine kurulmuş. Kendine has coğrafyası, güzel plajları, lüks marinası ve göz alıcı doğası ise Tivat’ı Karadağ’ın ilgi çekici yerlerinden biri yapıyor.

Huzurlu ve sakin bir Akdeniz kenti olan Tivat, aynı zamanda çok da havalı. Lüks yatların demirlediği sahili, palmiyelerin süslediği caddeleri, modern binaları, şık giyimli insanları ile ‘Yeni Monte Carlo’ olmaya aday.

tivat gezilecek yerler

Tivat, Kotor Körfezine girişin ve çıkışın rahatlıkla kontrol edebileceği stratejik bir noktada yer alıyor. 19. yüzyılda bölge için önemli bir tersanenin olduğu Tivat limanı ise doğal liman olma özelliğini taşıyor.

Boka Körfezini ikiye bölen farklı korunaklı coğrafyası ile Yugoslavya zamanında da savaş gemileri için güvenli bir barınak olmuş. Tarihin her döneminde savunma, ticaretin ve sosyal yaşamın hareketli olduğu liman, kent yaşamının da bu çevrede örülmesini sağlamış. Küçük bir merkezi olan liman ve çevresi şimdilerde de Tivat’ın en hareketli ve dinamik noktası.

Tivat merkezde gezilip görülecek yerler de “Porto Montenegro” olarak adlandırılan liman çevresinde. Upuzun tertemiz bir sahil yolu, gün ışığında parlayan lüks tekneleri, dünyaca ünlü houte coture kıyafetler satan mağazalar, şık restoranları ile insanın kendini özel hissedeceği bir atmosferi var. Hafif piyano seslerinin geldiği, deniz manzaralı kafe ve bistroları ise çok nezih. Sahil boyu sıralanan kafelerde oturup bir fincan kahve bile içmek tüm enerjinizi yükseltiyor.

Etraf o kadar temiz ve düzenli ki, bugüne kadar gördüğüm en güzel marina diyebilirim. Limanı dolduran onlarca yat ve tekneye rağmen ne mazot kokusu var ne de kötü bir görüntü. Deniz berrak ve tertemiz, bu yoğun yat trafiğine rağmen nasıl böyle kalabilmiş hayret ediyor insan. Trafiğe kapalı olduğu için de sessiz ve huzurlu.

Limandaki sahil boyunu gündüz gezin ama vaktiniz varsa buraya mutlaka akşam da uğrayın. Etraf ışıl ışıl, sokaklar daha da canlı. Herkes şıklık yarışında sanki. Bir gününüzü Tivat’da geçirecekseniz akşam yemeği için sahildeki restoranlardan birini seçmenizi tavsiye ederim. Fiyatlar Karadağ’ın şehirlerine göre biraz daha yüksek olduğunu hatırlatayım.

Şehir kültürel anlamda da zengin ve eski bir geçmişe sahip. Tivat, Kotor Körfezinde yaşayan Orta Çağ asilzadelerin sayfiye yeriymiş. Yaz aylarını geçirmek için toplumdaki statülerine uygun olarak görkemli yazlık evler yaptırmışlar, Tivat sahillerine.

Zaman içinde bu binaların çoğu farklı nedenlerle yıkılmış, sadece birkaçı ayakta kalmayı başarmış. Yıllara meydan okuyan bu yapılar da restore edilerek eski görüntüsüne kavuşturulmuş. Şimdilerde bu tarihi yapıların bir kısmı otel, müze ve restoran olarak kullanılıyor.

Bu yapıların çoğu Tivat merkezinin dışında kaldığı için şehir merkezinin tarihi bir ambiyansı pek yok gibi. Körfezin diğer turistik şehirleri Orta Çağ ruhunu taşıyan tarihi bölgeleriyle ziyaretçileri kendine çekerken, Tivat daha çok modern ve yenilikçi bir atmosferi ziyaretçilerine sunuyor.

Tivat Gezilecek Yerler

Tivat Karadağ’ın en turistik şehri olan Kotor‘a sadece birkaç kilometre uzaklıkta. Kotor’u ziyarete gelenler kısa bir süreliğine de olsa Tivat’ı görmeye geliyor. Ben Tivat’la Perast‘ı aynı günde gezdim. Vaktiniz varsa Tivat’ın merkezini ve sahil şeridini baştan başa gezebilmek için bir tam gün ayırın.

Şehrin gezilip görülecek yerleri marina çevresinde. Bir iki saat içinde tüm merkezi gezebilirsiniz. Kentin dışında sahil boyu uzanan nefis köyler ve harika plajlar var. Tivat’ı tam anlamıyla gezeyim diyorsanız bir gün yeterli.

Tivat turistik bir şehir olmasına rağmen genel olarak sakin ve kalabalık değil. Etrafı kuşatmış büyük turist kalabalıkları da yok. Gezmeye başlamak için en iyi nokta ise Porto Montenegro.

1. Porto Montenegro

tivat porto montenegro

Porto Montenegro, Kanadalı Milyarder Peter Munk tarafından finanse edilen, beş yüzün üzerinde yata ev sahipliği yapan Akdeniz’in yeni marinalarından biri. Masmavi denizin üstünde demirlemiş yatları, açık tonlara boyanmış modern mimarisi, kaldırımları süsleyen uzun palmiyeleri ve prıl pırıl sokakları ile de şehrin en çekici noktası.

Derinlik problemi olmadığı için gemilerin ve özel yatların kolaylıkla bağlandığı Tivat limanı, 2010 yılında açılan ‘Porto Monetenegro‘ ile çağdaş bir görüntüye kavuşmuş. Yüksek yat bağlama kapasitesi ve sunduğu olanaklarla Akdeniz’in en prestijli limanlarından biri olarak markalaşmaya başlamış.

Yapılan son değişiklikler ve genişletme çalışmalarıyla süper yat bağlama kapasitesini de arttıran Akdeniz’in en lüks yat limanı olmayı hedefleyen Porto Montenegro, Yat limanları Birliği/ The Yacht Harbor Association (TYHA) tarafından “Platinum” olarak sınıflandırılan tek marina olma özelliğine sahip.

Özellikle Avrupalı zengin yat sahiplerinin Adriyatik Denizinde önemli bir durağı olan Tivat, dünyanın dört bir tarafından yat tutkunlarını, yelken sevenleri şehre çekerek kentin turizm anlamında gelişmesine büyük katkı sağlıyor.

Sahilde göreceğiniz villa görünümlü binaların bir kısmı ise otel olarak hizmet veriyor. Yat sahiplerinin konaklama ihtiyacını karşılamak için yapılan Regent Otel’de denizi gören lüks otel odaları, VIP etkinliklerin düzenlendiği salonları, İtalyan mimari tarzıyla Porto Montenegro’nun zarafetini tamamlıyor.

2. Denizcilik Müzesi

tivat denizcilik müzesi

Denizcilik Müzesi (Maritime Haritage Museum), Porto Montenegro’nun içinde yer alıyor. Denizcilerin kullandığı eşyaların, gemi maketlerinin, haritaların sergilendiği iki katlı müze, sayısı 300’ü bulan zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Müzenin hemen dışında yer alan iki gerçek denizaltı ise müzenin en önemli parçaları. Müzenin giriş ücreti 2 Euro, denizaltını da gezmek isterseniz 5 Euro ödemeniz gerekiyor.

3. Veliki Gradski Park

Veliki Gradski Park

Veliki Gradski Park, şehir merkezinde yer alan, 5,9 hektar büyüklükte Tivat’ın en büyük parkı. Park Amiral Maximilian Daublesky Von Sterneck tarafından 1892’de ağaçlandırılmaya başlanmış. Amiral emrindeki gemi kaptanlarına Tivat’a her gelişlerinde, ziyaret ettikleri limanlardan fidanlar getirmelerini söylemiş.

Bugün parkta dünyanın çeşitli bölgelerinden her tür ağaç ve bitki bulunuyor. Özellikle çam ağaçlarının yoğunlukta olduğu park, yürüyüş yolları, minik süs havuzları ile çok keyifli.

4. Aziz Sava Kilisesi

tivat aziz sava kilisesi

Aziz Sava Kilisesi, (Saint Sava Church) Tivat merkezde Veliki Gradsi parkının hemen yakınında bulunan bir Ortadoks kilisesi. Sadece taş kullanılarak yapılan, özgün bir mimarisi olan kilise Tivat’ın en eski tarihli yapılarından. İç mekanı Azizlerin fotoğraflarıyla süslenmiş kilisenin silueti yuvarlak kubbeye sahip iki kule ile tamamlanmış.

5. Donja Lastva

Donja Lastva, Vrmaj tepesinin eteklerine yaslanmış, merkeze 2 km uzaklıkta küçük bir sahil kasabası. İki katlı taş evleri, asmalı bahçeleri, ferah avluları, dar sokakları ile Tivat’ın en huzurlu yerlerinden.

Kasabada Karadağ kültürünü, geleneklerini ve mutfağını tanıtmak için her yıl ağustos ayında Lastva festivali düzenleniyor. Özgün mimari dokusuyla ilgi çekici olan köy, mimarlıkla ilgili farklı atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapıyor. Kasabanın sahil boyunda sıralanan taş evlerin bazıları otele dönüştürülmüş, hepsi çok şirin. Tivat’da kalmayı düşünüyorsanız konaklama tercihinizi buradan yana yapabilirsiniz.

9. Aziz Roko Kilisesi

Aziz Roko Kilisesi (Sveti Roko Church), Donja Lastva kasabasında yer alan bir katolik kilisesi. Deniz kenarında küçük bir kilise olan Aziz Roko, mütevazi bir mimariye sahip. Kiliseden bir kaç metre daha yüksek kulesi ise Donja Lastva sahilinde yürürken hemen fark ediliyor. Aziz Roko’ya ithafen yapılmış kilisenin kulesine çıkıp ve balkondan muhteşem bir manzarayı izlemeyi unutmayın.

5. Çiçekler Adası

tivat çiçekler adası

Çiçekler Adası (Ostrvo Cvijeca), Tivat’ın güneyinde anakaraya bir köprü ile bağlı küçük bir ada. Yugoslavya döneminde halka kapalı olan ada, askeri personel için bir tatil merkezi olarak kullanılmış. Adada 13. yüzyıldan kalma Aziz Sava tarafından yaptırılmış bir manastır var.

Adanın her tarafına yayılmış renk renk çiçekleri nedeniyle Çiçekler Adası olarak anılan adada denize girmek için küçük bir plaj var. Tivat Havalimanına çok yakın olan adayı, Tivat gezilecek yerler listenize ekleyin.

6. Plavi Horizonti Beach

Plavi Horizonti Beach, sadece Tivat’ın değil, Kotor Körfezinin de en güzel plajlarından biri. Her iki tarafı çam ağaçlarıyla çevrili küçük bir koyda yer alan plaj, Lustica Körfezine de çok yakın. Plaj yaz aylarında tıklım tıklım.

Bu kadar popüler olmasının nedeni sahilin ince kumlu, denizin sığ ve ılık olması. Özellikle çocuklu ailelerin tercih ettiği plajın hemen yanında konaklama, yeme-içme ve eğlence tesisleri bulunuyor.

7. Buca- Lukovic Müzesi ve Sanat Galerisi

Buco-Lokovic Müzesi, kentin önemli tarihi yapılarından biri. Dönemin varlıklı ailelerinden olan Buca ailesinin yazlık evi 500 yıl boyunca ayakta kalabilmiş nadir yapılardan.

Daha sonra müzeye çevrilen, içinde Katolik mabedin de olduğu yapı sanat galerisi olarak da kullanılıyor. Roma dönemine ait koleksiyonlar, balıkçılık ve tarımcılık ile ilgili aletler, mücevherler ve yerel halk kostümleri sergilendiği müzeyi Tivat gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

8. Solila Botanik Bahçesi

Solila Botanik Bahçesi, Tivat havalimanı ile Lustica yarımadasının arasında yer alan bir Kuş Cenneti. Yer altından gelen minaralli suların ve tuzun biriktiği bölge işlevsel olarak kullanılmayınca göçmen kuşlar parkı yurt edinmiş.

Geniş bir alana yayılan botanik bahçeyi 111’e yakın farklı kuş türü ziyaret ediyor. Denizle bütünleşmiş bu kuş cennetinde, sadece burada yaşayan 4 kuş türü var. Parkın içinde kuş gözlemi yapabileceğiniz yürüyüş yolları yer alıyor. Gözlem yapmak isterseniz yanınıza küçük bir dürbün almayı unutmayın.

Tivat nerede

Tivat’a nasıl gidilir

Karadağ’ın ikinci büyük havalimanı olan Tivat Havlimanı burada yer alıyor. Maalesef ülkemizden Tivat’a direkt uçuş yok. Hava yoluyla Tivat’a gitmek isterseniz Belgrad, Paris, Moskova, Prag aktarması yaparak gidebilirsiniz. Tivat şehir merkezi ise havalimanından 4 km uzaklıkta yer alıyor.

Tivat‘a gitmenin diğer yolu ise Türk Hava Yolları ile Podgorica’ya uçmak. Podgorica Havalimanından 3 saat süren otobüs yolculuğu ile Tivat’a ulaşabilirsiniz.

Kotor’dan Tivat’a gitmek çok kolay. Kotor Stari Grad’ın deniz kapısının önünden kalkan otobüslerle Tivat’a gidebilirsiniz. Kotor Tivat arası ise 12 km. Yol, yer yer virajlı ama nefis manzaralarla dolu. Otobüs ücreti 1 Euro, 2 Euro arası.

4 YORUMLAR

  1. Ben teşekkür ederim. Temennim odurki ;kısa sürede dünya içinde bulunduğumuz bu süreçten çıkar ve sizde muhteşem gezilerinize mutlulukla devam edersiniz. Sosyal medyada büyük bir emek verip gezi ve deneyimlerinizi bizlere aktarırken sözünü ettiğiniz yer ve zamanları okurken kendimizi ordaymış gibi hissediyoruz. Sonsuz teşekkürler. Baş tacımız öğretmenler olarak sayısal uzmanı olmanıza rağmen blog yazılarınız akıcı bir edebi üslupla belleğimize işleniyor. Mutlu ve başarı dolu daha güzel yarınlar dilerim. 💐👏👏👏👏👏👏👏👏👏

  2. Saygıdeğer PINAR hanım kelimelerle ifade edilemeyecek güzellikte gezi ve muhteşem görsellerinizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Gezi ve görselleriniz harika bir eser olarak kitap haline getirilirse Türkiye ve Dünyanın gezmeye, görmeye değer göz alıcı coğrafyasını özümsemek adına size minnettar kalacağız. Emek verip bizlerle paylaştığınız blog yazılarınız tek kelime ile muhteşem. Kutluyorum. Biz bu harika beldeleri henüz gezme, görme imkanına ulaşamadığımız için yorum yapmaya açık birikimimiz yok. Mutlu ve muhteşem geziler dilerim.

      • Ben teşekkür ederim. Temennim odurki ;kısa sürede dünya içinde bulunduğumuz bu süreçten çıkar ve sizde muhteşem gezilerinize mutlulukla devam edersiniz. Sosyal medyada büyük bir emek verip gezi ve deneyimlerinizi bizlere aktarırken sözünü ettiğiniz yer ve zamanları okurken kendimizi ordaymış gibi hissediyoruz. Sonsuz teşekkürler. Baş tacımız öğretmenler olarak sayısal uzmanı olmanıza rağmen blog yazılarınız akıcı bir edebi üslupla belleğimize işleniyor. Mutlu ve başarı dolu daha güzel yarınlar dilerim. 💐👏👏👏👏👏👏👏👏👏

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz