Asya, diğer kıtalarla karşılaştırıldığında Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkelerin sayıca daha fazla olduğu bir coğrafya. Ortadoğu’dan Orta Asya’ya, Moğolistan’dan Hint Okyanusu’na kadar çok geniş bir alanı kaplayan Asya kıtasında, vizesiz gidilebilen çok sayıda ülke var. Vizesiz Asya ülkeleri, çoğunlukla deniz güneş kum tatili yanında, benzersiz ve ilginç kültür ve uygun fiyatlı tatil imkanı sunuyor.

Vize için evrak toplama derdi olmadan, vize harcı için ücret ödemek ve zaman kaybını hiç yaşamadan seyahat edebilme özgürlüğü isteyenler tatil rotalarınızı Asya’ya çevirin. Ucuza uçak bileti yakalayınca da uçup gitmek gerek. Asya’da vize istemeyen ülkeler listesine göz atmadan bilet almayın!

vizesiz asya ülkeleri

Vizesiz Asya Ülkeleri

1. Azerbaycan

Azerbaycan, 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılması ile bağımsızlığını ilan eden ve ekonomisi doğalgaz ve petrole dayanan bir ülke. Kafkasya’nın merkezinde yer alıyor. Hazar Denizindeki limanları sayesinde aynı zamanda önemli bir transfer noktası olan ülkede pek çok görülecek yer bulunuyor.

Tunç Çağı’ndan beri yerleşimin bulunduğu Kız Kulesi ile Şirvanşahlar Sarayı’nın da dahil olduğu ve UNESCO Dünya Mirasları listesine giren İçeri Şehir, Hazar Denizi kıyısında yer alan ve adeta bir Avrupa kenti havasında olan Bakı Bulvarı, eşsiz mimarisi ile görenleri hayran bırakan Alev Kuleleri ilk sırda.

Yine 40 binlik yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO Dünya Mirası olan Gobustan Kaya Oymaları Azerbaycan’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Türkiye vatandaşları Azerbaycan’ın kara sınır kapılarında vize itası uygulaması bulunmazken, yalnızca Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda 1 aylık vize alınabiliyor.

2. Bahreyn

Bahreyn, İran Körfezinde, en stratejik noktalarından birinde kurulmuş. Ekonomisi tamamen doğalgaz ve petrole dayanan bir ülke. Ziyaretçilerine, tarih ve modern yaşamı bir arada sunan Bahreyn’in başkenti Manama ülkenin en hareketli noktası. 3 adadan oluşan ülke Arap dünyasının en gelişmiş ekonomileri arasında.

Nüfusunun 3’te 1’ini yabancıların oluşturduğu ülkenin Suudi Arabistan’a köprü ile bağlantısı olması ve havalimanında iç hatlar terminali olmaması ilginç bir ayrıntı. Başkent Manama’da görülecek yerler arasında, Bahreyn Ulusal Müzesi, Al-Fatih Cami, Khamis Cami, Coral Plajı, Al Dar Adası bulunuyor. Türk vatandaşları Bahreyn’e yapacakları seyahatte havalimanında 14 günlük vize alabiliyor.

3. Bangladeş

Bangladeş, geçmişte Doğu Pakistan adıyla Pakistan’a bağlı bir bölgeydi. 1969 yılından bu yana bağımsız. Hindistan’ın doğusunda, Asya kıtasının güneyinde yer alan ülke bölge kültürünün en iyi gözlemlenebileceği yerlerden.

Başkent Dakka, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Dünyanın en uzun kumlu plajı Cox Bazar, doğal hayatı gözlemlemek için iyi bir seçenek olan Sundarban öne çıkan yerlerden.

Başkentte gezilecek yerler arasında ise, Parlamento Binası, Savaş Müzesi, Ulusal Müze, Ramna Park, Ermeni Kilisesi, Gül Bahçesi, Dakka Hayvanat Bahçesi ve Kemal Atatürk Caddesi bulunuyor. İnsan kalabalığının hiç eksilmediği ülkeyi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları sadece Dhaka (Dakka) Havalimanı’nda 30 güne kadar vize alabiliyor.

4. Doğu Timor

Doğu Timor, Güneydoğu Asya’da Timor adasının doğusunda kurulu. 2002 yılından beri bağımsız. Portekiz ve Endonezya etkisi altındaki ada ülkesinin nüfusu yaklaşık 1 milyon. Ülkenin tek şehir yapısı başkent Dili‘de görülüyor.

Yakın geçmişe kadar iç savaşın etkisinde olan ülkede savaşın izleri her köşede görülebiliyor. Sahillerinde timsahlara rastlanan ülkede, doğal güzellikler ve yerel kültür ise etkileyici. Doğu Timor Müzesi ve Arşivi, Alola Foundation Center & Shop, Cemetery of Santa Cruz görülmesi gereken yerlerden. Türk vatandaşları Doğu Timor’a yapacakları ziyaretlerde gümrük kapılarında 30 günlük vizeyi 30$ karşılığında alabiliyor.

5. Endonezya

Endonezya, tam 17 bin 508 adanın bir araya gelmesiyle oluşmuş. 250 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4 Müslüman ülkesi arasında ise ilk sırada yer alıyor. 5 ana adadan oluşan ülkede, başkent Cakarta ve Bali adası en popüler yerler arasında.

Ülkenin nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehir Cakarta, mimari eserleri, trafiği, karmaşası ve hiç bitmeyen hareketi ile bölgenin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Ulusal Müze, Cakarta Katedrali, İstiklal Cami, Immanuel Kilisesi, Wayang Müzesi, Ulusal Anıt ve Thouand Adası başkentin en çok ziyaretçi alan yerlerinden. Endonezya kültürünün korunduğu en iyi yerlerden biri olan Bali’deki Ubud da listeye eklenebilir. Türk vatandaşları Endonezya seyahatlerinde sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

6. Ermenistan

Güney Kafkasya’da yer alan Ermenistan, Türkiye’nin sınır komşularından biri. Denize kıyısı bulunmayan ülkenin başkenti ise aynı zamanda en büyük ve gelişmiş şehri olan Erivan. Ermenistan’da mutlaka görülmesi gereken adresler, Gök Mescit, Opera Binası, Ermenistan Tarih Müzesi ve Khor Virap Manastırı. Şarkı Söyleyen Çeşmeler’in dansını izleyebileceğiniz Cumhuriyet Meydanı’nı ise özellikle akşam saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Ermenistan sınır kapısından 10 Dolar karşılığında vize almak mümkün.

7. Filipinler

Filipinler, Pasifik Okyanusu’nun batısında, Güneydoğu Asya ülkeleri arasında yer alıyor. Başkenti Manila. Dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip 5. ülke olan Filipinler adalardan oluşuyor. 12 milyonu aşkın vatandaşı yabancı ülkelerde yaşayan Filipinler, bu alanda dünyada birinci.

Doğası, kültürü ve gelenekleriyle insanı etkileyen ülkede başkent Manila ilk görülmesi gereken yerlerden. Geçmişin izlerini taşıyan Manila’da görülecek yerler arasında, Santiago Hisarı, Malate Kilisesi, Ulusal Müze, San Sebastian Kilisesi, Rizal Park, Metropolitan Sanat Müzesi bulunuyor. Deniz, kum ve güneş tutkunları ise Boracay’ı tercih ediyor. Filipinler’i ziyaret edecek Türk vatandaşları 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

8. Filistin

Filistin, Orta Doğu’da çatışmaların bir an bile durmadığı, dünyanın en köklü medeniyetlerinin buluştuğu çok önemli bir noktada kurulu. Arap ve Yahudilerin 20. yüzyıldan bu yana süre gelen egemenlik mücadelesinin devam ettiği topraklarda çok sayıda kutsal mekan bulunuyor.

Farklı medeniyetlerin izlerine tanıklık edilebilen topraklarda çatışmalar nedeniyle turizm gelişme gösteremiyor. İdari başkenti Ramallah olan Filistin’in deklare edilen başkenti ise Kudüs. Filistin’i ziyaret edecek Türk vatandaşlarından vize istenmese de doğrudan ülkeye giriş imkanı bulunmuyor. Bu yüzden Mısır ya da İsrail üzerinden geçişler için ilgili ülkelerin vizesine ihtiyaç duyuluyor.

9. Güney Kore

Güney Kore, ikinci Dünya Savaşı sırasında ikiye ayrılan Kore’nin güneyde kalan kısmı. Bölünmeden bu güne de Türkiye ilişkileri o dönemden bu yana oldukça sıcak. Kore çıkartmasına destek veren Türkiye’yi hiçbir zaman unutmayan Koreliler ülkemize saygı duyuyor.

Güney Kore’nin başkenti Seul aynı zamanda en kalabalık ve en hareketli şehir. Busan ve Daaegu şehirlerinde de görmeye değer çok sayıda doğal güzellik, müze ve sanat galerisi bulunuyor. Şehirlerde batı etkisinin çok iyi bir şekilde gözlemlendiği Kore’de köylerde geleneksel yaşam devam ediyor. Türk vatandaşları Güney Kore’ye 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz giriş yapabiliyor.

10. Gürcistan

Türkiye’nin kuzeydoğu komşusu Gürcistan, Başkent Tiflis’in yanı sıra Karadeniz sahilinin en güzel şehirlerinden Batum ile her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor. Dünyanın en eski şarap bağları ile ünlü ülkede sayıları 500’ün üzerinde üzüm çeşidi olduğu biliniyor. Gürcistan’da özellikle başkent Tiflis’te ve ülkenin sahil kenti Batum’da hareketli bir gece hayatı da var. Akşam saatlerinde hareketlenen caddeler ve kulüpler sabahın ilk ışıklarına dek eğlenmek isteyen şehir halkı ve turistlerle dolup taşıyor. Gürcistan Türkiye vatandaşlarının vize ve pasaport gerekmeksizin ziyaret edebilecekleri bir ülke.

11. Hong Kong

Hong Kong, Uzak Doğu’nun Batılısı olarak anılan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel idari bölge. Dünya ticaretinde önemli bir paya sahip olan özel yönetim bölgesi, Asya’nın en büyük serbest pazarı, limanı, sanayi ve turizm merkezi olarak tanınıyor.

Hong Kong Adası, Lantau Adası ve Kawloon yarımadasından oluşan Hong Kong’ta ülkenin kalbi Hong Kong Adası’nda atıyor. Batı ile doğu kültürlerinin karmasının görüldüğü şehirde Victoria Zirvesi, Ocean Park, Hong Kong Tarih Müzesi, Büyük Buda, Nan Lian Bahçesi, Hong Kong Bilim Müzesi, Denizcilik Müzesi ve Yıldızlar Caddesi görülmeye değer. Türk vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde Hong Kong’a vizesiz giriş yapabiliyor.

12. Irak

Irak, Mezopotamya’nın bereketli topraklarında kurulmuş, tarihe mal olmuş birçok olaya tanıklık eden bir coğrafyada. Türkiye‘nin güneydoğu komşusu olan ülke Amerika Birleşik Devletleri işgalinin ardından bir türlü istikrarlı bir yapı sergileyemiyor.

Bir dönem dünyanın en etkileyici başkentleri arasında gösterilen Bağdat, işgal döneminde yaşadığı yıkıma rağmen hala görülmesi gereken birçok yere sahip. Orta Doğu’nun en büyük üçüncü kenti olan Bağdat, köklü tarihi geçmişin izlerini taşıyor. İslam eserleri, camileri, müzeleri ile şehir güvenlik kaygılarına rağmen halen çok cazip.

Yalnızca umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları, üçüncü bir ülkeye uğramaksızın hava yoluyla doğrudan Bağdat, Basra, Süleymaniye, Erbil seyahatlerinde havalimanına varışlarında 10 gün kalış süreli giriş vizesi alabiliyor. Diğer tüm pasaport türlerine sahip Türk vatandaşlarının vize alması zorunlu.

13. İran

İran, bana göre Orta Doğu’nun en etkileyici ülkelerinden. Köklü medeniyeti, birbirinden güzel şehirleri, eserleri ve doğal güzellikleri ile gezginler için çok önemli bir rotada. Batı dünyasının ambargosu nedeniyle, yazılımından arabasına her şeyini kendi üretmek zorunda kalan ülkede ambargolar tamamen kalkmadan bu özgün yapıyı ziyaret etmekte yarar var.

Zamanda bir yolculuk için fazlasıyla imkan tanıyan İran topraklarında, başkent Tahran, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Kiş Adası, Kum şehirlerinin her biri görmeye değer. İmparatorluklara başkentlik yapan Persepolis Antik Kenti de ziyaret listesinde mutlaka olmalı. Türk vatandaşlarının 90 güne kadar ziyaretlerinde İran, vize uygulamıyor.

14. Japonya

Japonya, Asya’nın en doğusunda, teknoloji, yüksek yaşam kalitesi ve medeniyeti ile örnek gösterilen, kendine has kültürü ile gezginlerin en merak ettiği yerler arasında. Kalabalık nüfusuna rağmen düzenin bozulmadığı, kuralların tıkır tıkır işlediği ülkede en önemli unsurlar saygı ve düzen.

Dünyanın en büyük ve kalabalık başkentlerinden biri olan Tokyo, Japonya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Tarih, teknoloji ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu şehirde geleneksel ve modern kültür iç içe geçmiş durumda. Türk vatandaşları Japonya’ya gerçekleştirecekleri ziyaretlerde 90 günlük süre ile vizeden muaf durumdalar.

15. Kamboçya

Kamboçya Krallığı, Güneydoğu Asya’nın bölgenin en çok turist çeken ülkelerinden. Nüfusunun yüzde 95’i Budist olan ülkede mimari açıdan etkileyici tapınaklar ziyaretçilerin gözdesi. Zengin tarihi ve kültürel değerleri ile dikkat çeken ülkede gezmek zamanda yolculuk yapmak gibi.

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh, ülkenin her alanda en gelişmiş şehri. Yerel kültüre tanıklık edilebilen sokakları, etkileyici yapıları ve sıcak kanlı insanları ile başkent ziyaret edilmesi gereken ilk yer.

Deniz, kum ve güneş için Sihanoukville ve her yıl binlerce ziyaretçi çeken Angkor Vat Tapınakları’na 5 km mesafedeki Siem Reap de listede yer almalı. Kamboçya Türk vatandaşlarına sınırda 30 günlük vize veriyor. Vize Türkiye’deki Kamboçya Fahri Konsolosluğu’ndan da alınabiliyor.

16. Katar

Katar, Arap Yarımadası’nın doğusunda Basra Körfezi’ne uzanan bir yarımadada kurulu. Katar, 1971 yılında bu yana bağımsız. Ortadoğu’nun en önemli hava aktarma merkezleri arasında olan Katar, petrol ve doğal gaz rezervleri ile kişi başına düşen milli gelirde dünyanın en zengin ülkesi haline geldi.

Petrol varlığı keşfedilene kadar balıkçı ve inci avcılığı ile geçinen bir kasaba görünümündeki ülkede günümüzde ciddi sayıda yabancı nüfus bulunuyor. Katar’ın başkenti Doha, yabancı nüfusun etkisiyle farklı kültürlerin izlerine tanıklık edilebilen bir şehir özelliği taşıyor. Katar’a Türk vatandaşları vizesiz seyahat edebiliyor.

17. Kazakistan

Kazakistan, Orta Asya’nın en büyük ülkelerinden biri ve doğal kaynaklar açısından da oldukça zengin bir coğrafyada kurulu. 7 bağımsız Türk devleti arasında yer alan ülke, doğal güzellikleri ile de turizm açısından gelişmeye açık.

Almatı ve başkent Astana ülkenin en önemli şehirlerinden. İshim Nehri’nin ikiye böldüğü başkentte kuzey Sovyetler Dönemi’nden kalma yapıların yer aldığı eski bölümü, güney ise görkemli ve yeni şehri temsil ediyor.

Dünün ve bugünün bir arada hayat bulduğu Astana’da çok sayıda Türk vatandaşı da ikamet ediyor. Kazakistan’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar girişlerinde vize engeli ile karşılaşmıyor.

18. Kırgızistan

Kırgızistan, Orta Asya’da denize kıyısı olmayan ülkelerden biri. Tarihi Uygurlar’a dayanıyor. Dağlık ve kırsal alanların yaygın olarak görüldüğü ülkede, göçebe olarak yaşamını sürdüren bir nüfus var.

Doğal güzellikleri, çadır yaşamı, tarihi, Sovyetler’den kalan etkileyici yapıları ve gelişmeye açık şehir yaşamıyla Kırgızistan farklı bir deneyim sunuyor. Başkent Bişkek en büyük ve en kalabalık şehir.

Orta Asya kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden olan Bişkek’in asırlara dayanan tarihinde yolculuk yapmak oldukça keyifli. Türk vatandaşlarına vize uygulamayan Kırgızistan’a giriş yapa Türk vatandaşlarının en geç 5 gün içerisinde Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırmaları gerekiyor.

19. Lübnan

Lübnan, en etkileyici ülkelerinden. Tarihi geçmişi, farklı medeniyetin harmanlandığı, doğal güzellikleri, harika yemekleri ile tanınıyor. Ortadoğu’nun Paris’i, Lübnan’ın başkenti Beyrut, Akdeniz etkisini hissedildiği zamansız bir şehir.

Sıcak havası, modern yaşamı, eğlence ve gece hayatı, tüm dünyada tanınan mutfağı, UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren antik şehirleri ile Lübnan her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Türk vatandaşları Lübnan’a vizesiz olarak seyahat edebiliyor.

20. Makao

Makao, Özel İdari Yönetim Bölgesi, Çin’in güney kıyısında, Makao Yarımadası’nda kurulu ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı. Elektronik, oyuncak ve çiçek endüstrisinin geliştiği ülkede turizm de son yıllarda önemli mesafeler kat ediliyor.

Portekiz esintilerinin hakim olduğu ülke uzun yıllar Portekizliler tarafından yönetildikten sonra yeniden Çin egemenliğine geçmiş. Ülkenin tek şehri Makao aynı zamanda başkent. Halkın büyük çoğunluğunun Budist olduğu topraklarda örnek olarak gösterilen tapınaklar bulunuyor. Türk vatandaşları Makao’ya 30 günü aşmamak şartıyla vizesiz seyahat edebiliyor.

21. Maldivler

Maldivler, Hint Okyanusu’nda bin 200’ü aşan adadan oluşan bir devlet. Dünyada en çok bilinen turizm destinasyonlarından. 281’i yerleşime açık olan adalardan 195’inde yerliler yaşarken, 86 ada ise otel şeklinde hizmet veriyor. Ülkenin küresel ısınma nedeniyle gelecek yüzyıl içerisinde yok olacağı ifade ediliyor.

Bembeyaz kumsallar, turkuaz deniz ve tropikal bitki örtüsünün hakim olduğu ülkede başkent Male başta olmak üzere tüm adalar birbirine deniz ulaşımı ile bağlı. Doğal güzellik konusunda dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek kadar güzel manzaraya sahip olan ülkede sakin ve huzurlu bir tatil yapmak mümkün. Türk vatandaşları 30 güne kadar girişlerinde vizeye tabi değil.

22. Malezya

Malezya, Güneydoğu Asya’da doğu ve batı olmak üzere iki parçaya ayrılan bir devlet. 18 binden fazla adadan meydana geliyor. Bozulmamış doğal güzellikleri, egzotik adaları, yerel kültürü ve yemekleri ile ülke dünyanın farklı bölgelerinden ziyaretçi ağırlıyor.

Başkent Kuala Lumpur‘un yanı sıra Kuching, Batu Ferringhi gibi şehirler klasik bir tatil anlayışına çok uygun. Resmi dinin İslam olduğu ülkede Uzak Doğu’da yaşayan tüm kültür ve etnik unsurlara ait izler görülebiliyor. Malezya 90 güne kadar seyahatlerde Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor.

23. Moğolistan

Moğolistan,Asya’nın en bakir coğrafyalarından birinde kurulmuş. Çin ve Rusya ile komşu, denize kıyısı olmayan bir ülke. Dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip olan ülkesinde geniş topraklarda az sayıda insan yaşıyor.

Göçebe yaşam tarzının görülebildiği, çadırlarda yaşayan insanların olduğu ülke Türk tarihi açısından önemli izlere sahip. Nüfusun 3’te birinden fazlasının yaşadığı başkent Ulan Bator, ülkenin en hareketli ve gelişmiş noktası. Yerel kültürün korunduğu ve dünyadaki gelişmelerden görece uzak olan ülkede farklı bir deneyim yaşamanın garantisi var. Türk vatandaşları Moğolistan’a yapacakları ziyaretlerde 30 güne kadar vizeden muaf durumdalar.

24. Nepal

Nepal, dünyanın tepesi olarak adlandırılıyor. Birçok gezginin rotasında olan, dünyanın en yüksek noktası olan Everest Dağı’nın içinde yer aldığı ülke olarak biliniyor. Her yıl Everest’e tırmanmak için gelen gezginlerin önemli bir turistik hareketlilik yarattığı ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Hindistan ve Çin ile komşu olan ülke dış ticaret ve siyasette bu iki ülkeye bağımlı yapıda.

Mimari yapılarıyla etkileyen ve yerel yaşamın en iyi gözlemlenebildiği başkent Katmandu‘da hareketlilik insanı şaşırtan boyutta. Dışa kapalı yapısı nedeniyle halen çok bozulma yaşamayan ülkede bölge kültürüne yakından tanıklık etmek mümkün. Nepal’i ziyaret edecek Türk vatandaşları sınırda 90 güne kadar vize alabiliyor.

25. Singapur

Singapur, Güneydoğu Asya’nın en çok ziyaret edilen bir ada ülkesi. Küçük bir ülke olsa da dünya genelinde de tanınıyor. Aslan Şehir olarak adlandırılan Singapur, Asya’nın parlayan turizm merkezi konumunda. Lonely Planet, Singapur’u 2015’in en iyi rotalarından biri olarak seçti.

Küçük bir şehir olmasına rağmen, gezilip görülecek yerleri, kültür ve sanat aktiviteleri, eğlence ve gece yaşamı ve alışveriş imkanları ile Singapur oldukça iyi bir seçenek. Bahçeler içindeki şehir olarak da anılan şehir devleti Singapur’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 90 güne kadar ziyaretlerinde vize almak zorunda değil.

26. Sri Lanka

Sri Lanka, Hindistan’ın güneyinde, Hint Okyanusu üzerinde yer alan bir ada devleti ve 1972 yılına kadar Seylan olarak biliniyordu. Bir dönem Portekiz ve Hollanda’nın sömürgesi olan ülkede Hint esintileri de görülebiliyor. Tropikal iklimin görüldüğü adada en büyük gelir kaynaklarından biri turizm.

Uzun yıllar iç savaş yaşayan ülkede yüksek tansiyon geride kaldı. Ülkenin en kalabalık şehri olan Başkent Kolombo‘da deniz, kum, güneş üçlüsü ile doğal güzellikler bir arada. Ayrıca kartpostallarda görmeye alışık olduğumuz plajlarıyla Negombo da iyi bir seçenek. Sri Lanka’ya seyahat edecek Türk vatandaşları sınırda 30 günlük vize alabiliyor.

27. Suriye

Suriye, Güney komşumuz. Akdeniz ve Orta Doğu kültürünün bir arada görüldüğü, önemli tarihi olaylara sahne olan topraklarda kurulmuş. Medeniyetlerin buluştuğu bereketli bir coğrafyada bulunan Suriye son yıllarda yaşanan iç savaş nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Başkent Şam, Lazkiye, Halep gibi şehirlerde bulunan kültür varlıkları, müzeler, doğal güzellikler ülkede sağlıklı bir yönetim yapısı olmaması ve iç karışıklıklar nedeniyle ziyaret edilemiyor. Güvenlik sorunlarının yaşandığı ülke bir dönem iki ülke vatandaşlarının karşılıklı ziyaretleriyle önemli bir turistik destinasyona dönüşmüştü. Türk vatandaşları Suriye’ye 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebiliyor.

28. Tacikistan

Tacikistan, Pers İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü topraklarda varlığını devam ettiren, Sovyetler’in etkisinde kalan, Orta Asya’nın denize çıkışı olmayan ülkelerinden birisi. Pamir Dağları’nın çevrelediği ülke yüksek yapısı nedeniyle karasal iklimin etkisinde.

Başkent Duşanbe ülkenin en kalabalık ve hareketli şehri. Duşanbe sokaklarında yerel kültürün izlerine rastlamak mümkün. Orta Asya’nın en fakir ülkelerinden biri olan Tacikistan’da dışa kapalı yapı bölge kültürünün korunmasına neden olmuş.

Hala geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan Tacik halkı, yaşamını bu duruma göre yönlendiriyor. Sadece Duşanbe Havalimanı’nda verilen 30 günlük vizeden Türk vatandaşları yararlanabiliyor.

29. Tayland

Tayland, filmlere konu olan tropikal adaları, 400’ten fazla budist tapınağı, çarpıcı güzellikteki doğası, dünyaca tanınan masajı ile, Güney Asya’nın en çok ziyaret edilen destinasyonlarından biri.

Batı modernizmi ile doğunun geleneksel yaşam biçiminin bir arada görüldüğü başkent Bangkok, Asya’da bir çekim merkezi. Gökdelenleri, lüks alışveriş merkezleri, şık otelleri, bunaltıcı havası ve egzotik yapısıyla başkent ülkede en çok ilgi gören şehirlerden.

Chao Praya Nehri Bangkok‘u anlamak için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Yüzen pazar (floating market) ve UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ndeki Ayutthaya antik kenti de görülmeye değer. Gece hayatı ve masaj salonlarıyla Phuket, e doğal güzelliklerin adası olarak biliniyor. Tayland’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 30 güne kadar yapacakları seyahatlerinde vizeden muaflar.

30. Tayvan

Tayvan, Çin’in güneydoğu sahillerinin 200 km ötesinde bir ada ülkesi. 1970’lerden bu yana Çin ile arasındaki ilişkiler nedeniyle dünyanın diğer ülkeleri tarafından tanınma sorunu yaşayan Tayvan, kısmet bir şehir devleti muamelesi görüyor.

Tayvan’ın başkenti Taipei, ülkede hareketliliğin en yoğun olduğu merkez. Modern yapısının yanında geleneksel kültürün izlerini de taşıyan bu şehir hiç uyumuyor denilse yeridir.

Gökdelenlerin arasına serpiştirilen geleneksel mimarideki yapıların içerisinde farklı bir deneyim yaşamak mümkün. Ulusal Saray Müzesi, Long Shan Tapınağı, Minyatür Müzesi ziyaret edilmesi gereken yerler. Türk vatandaşlarına sınırda vize uygulaması gerçekleştiren Tayvan, kapıda 30 günlük vize veriyor.

31. Umman

Umman Sultanlığı, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyıları boyunca uzanan, stratejik konumu nedeniyle tarih boyunca farklı kültür ve medeniyetlerin buluştuğu bir yer olmayı başarmış. Hint Okyanusu’ndan çıkan gemilerin Basra Körfezi yakınlarındaki sığınağı olarak da görülen Umman’ın denizcilik tarihindeki yeri de oldukça önemli.

Başkent Muskat, ülkenin siyasi, ekonomi ve idari merkezi. Tarihi ve kültürel geçmişin izlerini taşıyan şehirde Arap kültürü hakim. İslam dönemi eserlerinin görüldüğü sokaklarda birçok müze ve etkileyici cami bulunuyor. Muskat Kalesi ve Muskat Saat Kulesi de bölgeye özgü yapılar arasında. Umman Türk vatandaşlarına kapıda 30 güne kadar vize veriyor.

32. Ürdün

Ürdün, Antik çağlardan günümüzde farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü Ortadoğu coğrafyasının en etkileyici ülkelerinden. Sahip olduğu tarihi ve turistik yerler ile önemli bir çekim merkezi. 7 tepe üzerine kurulu Ürdün’ün başkenti Amman, tarihi geçmişinin üzerine eklediği modern yaşam biçimini bir arada yaşatıyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Petra Vadisi‘nde antik kent gezisi, Akabe‘de tarih ve kültürün birleştiği Kızıldeniz turu ve sualtı dalışı, dünyanın en alçak noktası olarak kabul edilen Ölü Deniz’i keşfetmek ve başkent Amman‘da zamanda yolculuk Ürdün’de yapılacaklar arasında. Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla, seyahatlerinde vizeden muaf durumda.

Dünyanın en geniş kıtası Asya’da birbirinden farklı çok sayıda kültür, hikaye ve tarihe geçmişe sahip ülke bulunuyor. Diğer kıtalarla karşılaştırıldığında Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerin sayısının daha fazla olması bir avantaj olarak görülüyor. Ortadoğu, Güney ve Güneydoğu Asya tatil planı yapan Türkler’in yakın ilgisinde.

31 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar Mauritius bence gidilebilecek en iyi ada ülkesi diyebilirim. Biraz pahali ama İskandinav turistler bolca revaçta Fransızc ve İngilizce de işinizi görür.

  • Bende gezi programinda görmüştüm hep aklımda. Şeyseller de kafami kariştiriyor biraz. Ikisi arasinda kaldim. Temelli yerlesmek istiyorum. Nasil olur acaba?

 2. Kemal bey merhaba, bugün sizin sayfanızda turna.com indirimini gördüm ve ne zamandır gitmeyi düşündügüm Boracay, Banaue için Manila biletimi aldım ☺️ Şimdi Filipinler yazılarınızın çıktısını alıp çalışmaya başlıyorum 😌 Tanzanya yazılarınızı da heyecanla bekliyorum, iyi yolculuklar dilerim.

  • 2 yıl önce 17 günlüğüne Filipin seyehatim oldu, manila, cebu ve bohol Ada’sını dolaştım
   Manila başlı başına bir kaos İstanbul’dan trafik açısından hiç bir aşağı kalırı yok
   Tavsiyem fazla manilada kalmamanız.. Aynı Zaman’da seyyar satıcılara pek yaklaşmayın ..
   Otellerinde genellikle sucak su sıkıntısı yaşanıyor bunu rezervasyon yaparken sormanız iyi olur
   Ayrıca en güzel ayı subat ve mart aylarında gitmenizi tavsiye ederim çünkü oranın yaz ayı acayip sıcak ben subat ayında gittim ve klimasız yatamıyordum..
   Manila da konaklıycsksanız eğer makati semtinin Burgaz caddesinde bir Türk restaurant I var..burası eğlence mekanlarıyla meşhur bir yeri makati-Burgaz …
   yazCak çok şey var ama ellerim yoruldu 🙂
   Bohol baslı basına süper bir Ada’sı bence boracay dan pek aşağı kalır tarafı yok ..Deniz kumsal süper
   Deniz altına dalma niyetiniz varsa birebir bir yer ayrıca bohol de hary porter filmiyle meşhur olmuş chocalate hils İ yani çikolata Tepeleri’ni görmenizi tavsiye ederim , ayrıca sadece bohol de yasayan miniminnacık Memeli bir hayvan olan tarsier İ de görmeden gelmeyin
   İsmini şu an unuttuğum bir nehir var o nehirde güzel bir içi restaurant olan tekne de sakın balık yememezlik yapmayın🙂
   Bohol Ada’sının taglibaren şehrinden 2000 pesos karşılığı bir münübüs kiralayabilip tabi şoförde araç sahibi sizi bu yazdığım yerlere sabahtan aksama gezdirir..
   Her taksiye bindiğinizde uzak gidicekseniz eğer pazarlık yapın.. Bu arada manila hava limanında taksiye binmeyin acayip kazık lıyolar hemen dışarı çıkın havalimanından ,beyaz renkdeki taksilere binmenizi tavsiye ederim fiyat yönünden..havalimanı ihalesini alan taksi firmasının taksilerinden Başka taksicileri sokmuyorlar onun için içerde ve dışarda fiyat çok farklı…
   Ama güvenlik konusunda da sarı taksiler…
   acayip misafir perver bir ülke her kez genelde İngilizce konuştuğu için sıkıntı olmuyor pek ..geceleri pek tenha yerlerden uzak durun özellikle cebiyse gidecekseniz eğer liman tarafına uğramayın gece tehlikeli.. Ben izmire benzettim cebu yu çok güzel bir şehir ..
   Dünyanın sayılı büyük AVM lerinden birisi olan ayala center da gezilecek bir yer eğer alış verişi seviyorsanız aynı isimde AVM manilada da var ama cebu daki bambaşka….!
   Ayala centerin karşısında thun otel temiz ve sıcak su yönünden güzel bir otel fiyatında gayet uygun aynı otelden manila da da var aklınızda bulunsun
   Kesinlikle internetten otel ayırtmayın orda daha ucuz haberiniz olsun…
   Eğer sormak istediğiniz Bi soru olursa bana E-Mailimden ulaşabilirsiniz
   İyi seyehatler dilerim

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz