Tatile gitmek isteyenlerin kafasını karıştıran en önemli sorunların başında vize geliyor. Bütün bir yıl boyunca hayali kurulan yurtdışı tatil için pasaport ücreti, vize evrakları ve masrafları derken ciddi bir zaman kaybı yaşanıyor. Zor vize veren ülkeler ile uğraşmak sinirleri yıpratabiliyor.

Tüm bu bürokratik işlemler ve evrak toplama derdi olmadan, sadece pasaportla vizesiz gidilebilen ülkeler Türk vatandaşlarının imdadına yetişiyor. Vizesiz ülkeler arasından hangisine gitsem diye düşünenlere, vizesiz gidilecek en yakın ülkeler listesi hazırladık.

Vizesiz Gidilecek En Yakın Ülkeler

1. Bosna-Hersek

Yakın tarihte yaşadığı acı günleri geride bırakan, Avrupa’nın içerisinde kendi kültürünü korumayı başaran Bosna-Hersek, Türk vatandaşlarının hiç yabancılık çekmeyeceği ülkelerin başında geliyor. Burada, yerel lezzetler, sıcakkanlı insanlar ve Osmanlı izleri deneyimlemeye değer.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Tarihi Mostar Köprüsü, 16. yüzyılda Osmanlılar tarafından başkent Saraybosna‘da kurulan Başçarşı, Neretva Nehri kıyısındaki Osmanlı Köyü Poçitel, Türklerin en çok görmek istediği yerlerin başında geliyor.

Avrupa’da en çok yerleşik Müslüman nüfusunun bulunduğu Bosna-Hersek Federasyonuna Türk vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz olarak seyahat edebiliyor.

2. Makedonya

tatile gidilecek vizesiz ülkeler

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya, Üsküp, Manastır ve Ohrid şehirleri ile görenleri büyülüyor. Balayı çiftlerinin de gözdesi Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu.

542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığından dolayı Türk izleri olan Makedonya ve diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan turlar ile vizesiz gezi yapmak mümkün.

Vizesiz balkan ülkeleri arasındaki Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmediğimiz bir şehir. Vardar nehri kenarında kurulmuş Osmanlı miraslarının yer aldığı bu şehir, barındırdığı birbirinden farklı ve eğlenceli kafe, bar ve clubları ile Üsküp, renkli bir gece hayatına sahip.

Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid ise, Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, Ohrid Gölü’nün hemen kıyısında bulunuyor. Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü. Balkanların ortasında şirin bir ülke, geleneksel yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla her sezon ziyaret edebilecek bir ülke.

3. Karadağ

Dağ anlamına gelen ‘monte’, kara anlamına gelen ‘negro’ kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan Karadağ, 2 bin 500 yıllık geçmişi ile Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden. Adriyatik kıyılarında yer alan bu ülke, turizmde yükselen bir değere dönüştü.

Ülkede en çok ziyaret edilen tatil yerlerinden Budva, tarihi yapıları ile zamanda yolculuğa taşıyor ziyaretçilerini. Budva’da bulunan Sveti Stefan Adası Hollywood yıldızlarının tatil yaptığı, magazin programlarında sıkça gündeme gelen sakin bir ada. Kotor ve başkent Podgorisa da görülebilecek yerlerden.

Uygun uçak bileti kampanyalarıyla her dönem ucuza uçuş imkanı bulunan Karadağ’ı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları 90 güne kadar olan girişlerde vizesiz seyahat imkanından yararlanabiliyor.

4. Sırbistan

vizesiz yakın ülkeler

Balkanlar’da yer alan ve eski Yugoslavya’nın bir zamanlar kalbi olan Sırbistan, 420 yıl Osmanlı toprağı olarak kalmıştı. Nehir kenarına kurulmuş şehirlerin ortak özelliği olan hoş bir manzaraya sahip başkent Belgrad, son zamanlarda ülkemiz vatandaşlarının en çok ziyaret ettiği şehirler arasına girmeyi başardı.

Belgrad şehirinin ister eski tarafında olun, ister yeni tarafında, karşıda, yeşillikler içerisinde şahane bir manzara sizi bekliyor. Hani bu yeşil alanlar sonradan şehre kazandırılmış parklar gibi eğreti de durmuyor. Her bir parkı süsleyen ağaçlar asırlardır orada.

Sırbistan mutfağı, yemek kültürü olarak Türk mutfağı ile büyük benzerlik gösteriyor. Uzun tarihî süreçteki beraber yaşama sonucunda Sırbistan mutfağında, bugün Türk yiyeceği sayılan birçok lezzeti görmek mümkün; sarma (sarma), kebap (ćebap, ćevap), güveç (đuveć), baklava (baklava), börek (burek) bunlardan bazıları. Sırbistan’a 90 güne kadar seyahatlerde vizesiz giriş imkanı bulunuyor.

5. Gürcistan

Gürcistan

Türk vatandaşlarının dünyada nüfus cüzdanı ile giriş yapabildiği üç ülkeden biri olan (Ukrayna ve KKTC) Gürcistan, bu avantajı ile Türk seyahat severlerin gözdesi. Özellikle Artvin Hopa’da bulunan Sarp Sınır Kapısı, karayoluyla ülkeyi keşfetmek isteyenlerin uğrak noktası.

Doğu Karadeniz turları ile birlikte pazarlanan Batum, en çok ilgi gören Gürcü şehri. Doğal güzellikleri, Botanik Parkı, Karadeniz kıyısındaki plajları ve kumarhaneleriyle kent cazibe merkezi. Son yıllarda gerçekleştirilen yabancı yatırımlarla nitelikli konaklama tesislerinin sayısı da artış gösteriyor.

Sovyet etkisinin hala gözlemlenebildiği Gürcistan’ın başkenti Tiflis özellikle her biri sanat eserine dönüşen mimari yapılarıyla dikkat çekiyor. Geniş ormanları ve sıcakkanlı insanlarıyla Türklerin keyif alacağı bir destinasyon Gürcistan. Gürcistan’da ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl boyunca kalmak mümkün.

6. Arnavutluk

Avrupa’da en güzel kıyılara sahip olan ülkelerden biri Arnavutluk. Adriyatik’in el değmemiş sahilleri, yemyeşil ormanlarla birleştiğinde insana huzur veriyor. Turizm alanında gelişmeye açık yapısıyla dikkat çeken ülke, ekonomik tatil isteyenleri cezbediyor.

Tatil için elverişli adaları, harika kumsallarıyla Türkiye‘ye yakın bir mesafede yer alan Arnavutluk, doğal güzellikleri ile de dikkat çekiyor. Yerel mutfağında Türk damak tadına uygun lezzetler yakalayabileceğiniz ülkede yabancılık hissetmeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Balkan yarımadasının batı bölgesinde uzanan Arnavutluk, vizesiz ucuz ülkeler arasında. Komünizm döneminde neredeyse 50 yıl dünyaya kapılarını kapatmış olan ülkeydi. Tarihsel bağlarımız olan Arnavutluk hem vizesiz hem de ekonomik bir tatil için gayet güzel bir ülke.

Kuzeybatıdan Karadağ, kuzeydoğudan Sırbistan ve doğudan Makedonya, güneyden Yunanistan, batıdan Adriyatik Denizi’yle çevrili Arnavutluk, turkuaz denizi, tatil için elverişli adaları ve uzun kumsallarıyla ideal bir tatil yeri. Hem tatil için uzun uçuş yapmadan hem de vizesiz olarak bunlara erişebilmek güzel.

Türk vatandaşlarının ilk giriş tarihinden itibaren 90 güne kadar vizesiz kalabildiği ülkede, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Berat, tarihi yapılarıyla başkent Tiran, deniz-kum-güneş sevenler için Durres kenti ideal. Ayrıca Osmanlı’nın ünlü Akçahisar’ı Kruja da görmeye değer.

7. İran

vizesiz tatil yerleri
İran

Türkiye’nin doğu komşusu İran, köklü medeniyeti ve tarihi geçmişi ile bölgemizin en önemli ülkeleri arasında yer alıyor. Kendine has kültürünü, uluslararası ambargolar sayesinde muhafaza etmeyi başaran ülke, gizemli yapısıyla merak uyandırıyor.

Modern kültürün etkisinde kalmayarak kendine münhasır halde olan kültürü ve atmosferiyle görülmeyi hak ediyor. Uluslararası markaların bulunmadığı ülkede, yerel lezzetler korunmayı başarmış. Türklere misafirperver yaklaşan İran halkının, gezginlere tavrı da oldukça sıcak.

Görkemli sarayları, nadide eseler barındıran müzeleri, büyük ve kalabalık meydanları, huzur veren çok sayıda park ve bahçeleri olan Tahran, Fars kültürü ve sanatı ile süslü, estetik kaygıyla inşa edilmiş binaları ile gezilebilecek bir şehir.

Başkent Tahran başta olmak üzere, Tebriz, Şiraz, İsfahan, Kum, Kiş Adası gibi şehirler İran’da gezilecek yerlerin başında geliyor. Pers İmparatorluğunun ünlü başkenti Persepolis’e ev sahipliği yapan Şiraz, şiir, şarap ve güllerin şehri diye tarihin yapraklarında yer etmiş. 

İsfahan, görkemli mimarisi ile kartpostal güzelliğinde olmasının yanı sıra, tarihi boyunca kültür, sanat ve bilimin merkezi olmasıyla, adeta Avrupa Rönesans’ının başkenti Floransa’yı anımsatıyor.

Ayrıca Kaşhan, Yazd, Tebriz ve kutsal şehir Meşhed görülesi yerler arasında. İran Körfezinde yer alan Kişh Adası ise tropik bir iklim tadında tatil yapmak isteyenleri kendine çekiyor.

Tüm pasaport türlerine sahip Türk vatandaşları İran’da 90 gün boyunca vizesiz kalabiliyor.

8. Kıbrıs

Kıbrıs

Yavru vatan olarak anılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Türk vatandaşlarının kimlikle girebildiği ülkelerden biri. Özellikle yaz aylarında seyahatlerin yoğunlaştığı ülke tatil cenneti, balayı destinasyonu ya da üniversiteler merkezi olarak da biliniyor.

Ülkede eğitim görmek için yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı bulunuyor. Lüks konaklama seçenekleri ile balayı tatili yapmak isteyen çiftlerin gözdesi olan ülke, kumar tutkunları için de seçenek sunuyor.

Başkent Lefkoşa tarihi ve kültürel yapısıyla ilgi çekerken, Girne ve Gazi Magosa deniz-kum-güneş tatili anlayışına hizmet veriyor. Türkiye’ye yakın olması ve birçok büyük kentten uçuş bağlantısı olması Kıbrıs‘ın avantajları arasında.

9. Ukrayna

vizesiz gidilecek tatil yerleri

Her ne kadar son dönemde siyasi çalkantılarla anılsa da Ukrayna doğal güzellikleri ve muhteşem mimari yapılarıyla gezginleri etkilemeyi başarıyor. Avrupa’da en çok turist ağırlayan 8. ülke Ukrayna, gece hayatı, geniş caddelerine sıralanan tarihi yapıları ve ekonomik tatil seçenekleri ile dikkat çekiyor.

Batı Avrupa’da yer alan Ukrayna, Romanya ve Rusya arasında Karadeniz ile sınırı bulunuyor. Belarus, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya ve Slovakya ile de sınır komşuluğu var. Başkent Kiev, Lviv, Donetsk, Sivastopol şehirleri görülecek yerler arasında.

Başkent Kiev, sanatı ve mimari eserleriyle dünya kültürünün en önemli parçalarından biri. Ülkenin Ortaçağ’dan kalma yerleri, mistik bir hava estiriyor. Ulusal kültürün en önemli temsilcilerinden Lviv ise Barok ve Rönesans mimarisi ve dar Orta çağ sokakları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Türk vatandaşlarının 60 güne kadar vizesiz seyahat edebildiği ülkede, var olan etnik kültürel çeşitlilik, yöresel lezzetler başta olmak üzere gündelik tüm yaşamda etkisini gösteriyor.

10. Kosova

kosova

Uzun yıllar Osmanlı egemenliği altında kalmasından dolayı Osmanlı izlerinin hala görülebildiği Kosova, 2008 yılından bu yana bağımsız. Avrupa’nın en genç ülkelerinden biri olan bu ülke turizmde gelişmek için büyük çaba içerisinde.

Başkent Priştine kiliseleri, camileri ve tarihi saat kulesiyle zamanda yolculuk yaptırıyor. Denize kıyısı olmayan ve kışların sert geçtiği bu coğrafyaya bahar aylarında gidilmesi tavsiye ediliyor. Balkan coğrafyasını gezmek isteyenlerin birkaç ülkeyle beraber rotasına aldığı Kosova’ya havayoluyla sadece başkentten giriş yapılabiliyor. Türk vatandaşları 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizeden muaf tutuluyor.

Vizesiz gidilecek en yakın ülkeler hem zaman hem de vize derdiyle uğraşmak istemeyenlerin ilgisini çekiyor. Seyahat fikrine karar verdikten sonra tatile gidilecek vizesiz ülkeler arasından seçim yapmak size kalıyor.

15 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar, Balkanlar’da vizesiz gidilecek ülkeler arasında
    1-Karadağ
    2-Sırbistan
    3-Makedonya(Bilhassa Ohrid)
    4 Hırvatistan (Dubrovnik) artık maalesef buraya vize kondu değecek yerler.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz