Anadolu Oyuncak Müzesi, Kepez-Dokuma Park içinde yer alan, Anadolu’nun oyuncak kültürünü yaşatmayı hedefleyen, her yaştan insanın kendinden bir şeyler bulacağı eğlenceli bir müze. Antalya’nın iki oyuncak müzesinden biri olan müze, bir zamanlar Dokuma Fabrikası olan şimdilerde ise rekreasyon alanına dönüşmüş büyük bir bahçe içinde yer alıyor.

Anadolu Oyuncak Müzesi, Dokuma Fabrikası çalışanlarının çocukları için kullanılan kreş binasıymış. Fabrika kapandıktan sonra bu alanın tekrar çocuklar için kullanılması fikriyle yola çıkılmış ve içinde 5 bin oyuncağın sergilendiği oyunca müzesine dönüştürülmüş.

Anadolu Oyuncak Müzesi

Anadolu Oyuncak Müzesi, 15 ayrı salon ve 15 farklı temadan oluşuyor. Her tema kendine özgü oyuncakları ve dekorasyonuyla özgün hale getirilmiş. Müzenin girişindeki ağacın üstünde oturduğu dalı kesen Nasrettin Hoca, karşılıklı atışmalarıyla ünlü Karagöz ve Hacivat’ın renkli heykelleri yerleştirilmiş. Daha içeri girmeden müzenin keyifli atmosferini hissediyorsunuz.

Pinokyo-Ahşap Oyuncaklar Salonu: Pinokyo’yu bilmeyen yoktur sanırım. Yalan söylediği için burnu uzayan sonrasında iyi çocuk olmaya karar veren Pinokyo, tüm dünyada ahşap oyuncakların en şirin sembollerinden biri.

Tarih boyunca her uygarlık ahşabı kullanarak oyuncak üretmiş. Ahşaptan arabalar, bebekler, model eşyalar hemen her şeyin oyuncağı yapılmış. Ülkemizin eski firmalarından Eyüp Oyuncaklarının ürettiği pek çok oyuncak Pinokyo Ahşap Oyuncakları Salonunda sergileniyor.

Fatoş Oyuncakları Salonu: Fatoş İnhan’ın ürettiği Fatoş oyuncaklarını hatırlayanlar bu salonu çok sevecekler. Cumhuriyet tarihinin ilk oyuncak markalarından olan Fatoş Oyuncakları, 1971’den 2001’e kadar Lady bebek, turuncu renkli minik tonton ayı ile simgeleşmişti. Firmanın oyuncaklarından oluşan bir seçkiyi bu bölümde görebilirsiniz.

Masalcı Nine: Masallar, çocukluğumuzda en az oyuncaklar kadar önemli bir yere sahip. Masalcı Nine odasında ‘Bir varmış bir yokmuş’ diye söze başlayan, çocuklara iyi insan olma yolunda öğütler veren Masalcı Nine tasvir edilmiş.

Gözünde gözlüğüyle sallanan sandalyesinde oturmuş Masalcı Nine, sesli olarak elindeki masal kitabını ziyaretçilere okuyor. Müzedeki en sevdiğim salonlardan biri burasıydı.

Garaj: Spor ve klasik otomobillerden iş makineleri ve arazi araçlarına, tekerlekli araçlardan tarım makinelerine kadar pek çok oyuncak araç türü bu odada sergileniyor. Araba tutkusu olan herkesin ilgisini çekecek bir salon.

Temel Reis: Küçükken ıspanağı sevdiğim için ıspanakla özdeşleşmiş Temel Reis figürünü kendime yakın bulurum hep. Bir zamanlar çocuk kuşağındaki çizgi filmlerin en önemli karakterlerinden olan Temel Reis ve Denizcilik teması Temel Reis Salonunda işlenmiş.

Sanatçı Ümit Durak’ın yaptığı Uluburun, Phaselos gibi Akdeniz’in ilk gemilerini Osmanlı kadırgası gibi gemilerin de küçük ölçekli maketlerini bu salonda görebilirsiniz.

Esnaf Sokağı: Müzenin en ilgi gören bölümlerinden biri de Esnaf Sokağı. Yakın geçmişimizdeki geleneksel esnaf sokağının canlandırıldığı alanda yorgancı, semerci, kalaycı gibi ömrü tükenen el zanaatları yanında, berber, seramikçi, kahveci gibi halen yaşayan esnaflar mini heykellerle betimlenmiş.

Kaleiçi Sokağı: Antalya Kaleiçi‘nin mimarisinin canlandırıldığı bölüm tarihi bölgenin küçük bir özeti gibi. Antalya evleri, eski otobüs durakları, bisiklete binen çocuklar, telefon kulübeleri, bakkal, oyuncakçı dükkanı gibi pek çok detaya yer verilmiş.

İstasyon Salonu: İstasyon Salonunda, istasyon binaları, farklı uzunluktaki trenler, tren parçaları, vagonlar ve tren sesleri gibi pek çok canlandırma var… Ayrılıkların buluşmaların sembolü haline gelmiş trenlerle ilgili oyuncakların süslediği salon hem nostaljik hem de çok keyifli.

Anadolu Oyuncakları Salonu: Müzenin temel amacı olan ‘Anadolu’da üretilen, bu topraklara ait oyuncakları yaşatma’ düşüncesi bu bölümün temel fikri. Vehbi Uysal koleksiyonundan derlenmiş, nesiller boyu kullanılmış ahşaptan, topraktan, kemikten ve metalden yapılan el yapımı oyuncaklar, bez bebekler, ahşap kukla oynatıcıları ve daha pek çok oyuncak bu seçkide yer alıyor.

Sınıf Salonu: Cumhuriyet’in ilk yıllarından 90’lara kadar süren siyah önlük, kara tahta günlerini hatırlayan yaş grubu için tam da nostaljik hissettirecek bir oda. Okul arkadaşlarınız ve öğretmenlerinizle geçen günleri hatırlatacağına eminim.

Tahtanın önünde ders anlatan öğretmen, sıralarını oturmuş ders dinleyen öğrenciler, sınıfı süsleyen bayraklar, balonlarla süslenmiş duvarlar, ipe serilmiş okuma heceleri ile benim müzede en sevdiğim temalardan biri oldu.

Antik oyuncakların sergilendiği başka bir oda da müzenin en ilgi gören noktalarından. Müzede ayrıca puzzle ve peluş oyuncakların sergilendiği bölümler, çocukluk yıllarımızın vazgeçilmezi misketle süslenmiş büyük bir duvar, çocuklar için atölye alanları ve müze ziyareti sonrası dinlenebileceğiniz müzenin konseptine uygun bir kafe de var.

Kafede bulunan vitrinlerde oyuncaklar sergilendiği gibi kafe masaları da birer masa-vitrin olarak ele alınmış ve içlerine oyuncaklar yerleştirilmiş. Çayınızı kahvenizi içerken, masadaki oyuncakları da inceleyebilirsiniz.

Anadolu Oyuncak Müzesi öğrenme, eğlenme, oynama, ailecek buluşma alanı olarak önemli bir görev üstlenen müzede film gösterimleri, sempozyumlar, konferanslar ve bez bebekten, turşu yapımına kadar öğretici pek çok atölye çalışması düzenleniyor.

Müzenin bahçesi de en az içerisi kadar keyifli ve yaratıcı. Yemyeşil çam ağaçları arasında gezinebileceğiniz devasa alanda, Pamuk Prenses, Şirinler, Şrek ve daha birçok sevimli figür ve çizgi film karakterlerinin gerçek boyuttaki heykelleri ile gerçek bir masal dünyası yaratılmış.

Anadolu Oyuncak Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Fabrikalar, Namık Kemal Blv. No:189, 07090 Kepez/Antalya
Ziyaret saatleri ve günleri: Hafta içi 09.30–18.00 Hafta sonu 09.30–19.00. Pazartesi Günleri Kapalı
🔐 Giriş ücreti: Öğrenci 3TL, Tam 5TL

Anadolu Oyuncak Müzesi nerede

Anadolu Oyuncak Müzesine nasıl gidilir

Anadolu Oyuncak Müzesi Kepez ilçesine bağlı Dokuma semtinde yer alıyor. Müze Kepez-Havalimanı güzergahında çalışan metronun Dokuma durağına 2 dakika yürüme mesafesinde. Müze Özdilek Park AVM’ye çok yakın ve bu noktadan geçen 503, 521A, KM61, TC16A, TCD49A, TK51A nolu otobüslerle de müzeye ulaşabilirsiniz.

Hobit evi, dev satranç tahtası, tren ve Anadolu medeniyetlerinin eşsiz mimari eserlerinin bir araya geldiği Minyatür Türkiye Parkı ile 7’den 70’e herkesi mutlu etmeyi başaran Anadolu Oyuncakları Müzesini Antalya gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

2 YORUMLAR

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz