Atlas Okyanusu kıyısında uzayıp giden harika plajlar, kurtarıcı İsa heykeli, kahve, renkli karnavallar, dans etmeyi seven sıcak kanlı insanlar denilince akla neresi geliyor? Evet cevap Brezilya. Güney Amerika’nın yükselen yıldızı Brezilya Amerika kıtasının en renkli ülkelerinden biri.

Amazon ormanları, kahvesi, sambasıyla da tanıdığımız Brezilya, geleneksel karnavalların düzenlendiği canlı şehirleriyle dikkat çekiyor. Sao Paolo, Rio de Janeiro, Salvador Brezilya’nın en çok ziyaret edilen büyük metropolleri. Futbolun ve dansın başkenti olan bu renkli coğrafyanın, büyüleyici şehirleri her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor.

Brezilya Hakkında Bilgiler

Renkli karnavallara ev sahipliği yapan Rio de Janeiro, Brezilya’nın en büyük ikinci şehri. Şehrin simgelerinden olan görsel basında, filmlerde sıklıkla gördüğümüz kollarını açmış bir şekilde duran kurtarıcı İsa heykeli, Rio de Janeiro şehrinde. Rio de Janeiro’nun en güzel ve popüler plajı ise Copacabana.

Güney Amerika’nın ve Brezilya’nın en büyük şehri olan Sao Paolo, Güney Amerika’nın ticaret, sanayi ve finans merkezi olarak biliniyor. Bu dev metropolünün diğer ismi Sanpa. Her renkten ve her milletten insanın yaşadığı bu şehir Brezilya’nın özeti gibi.

Zengin koleksiyonlara sahip müzeleri, Ibirapuera, Avenida Paulista bulvarı, Catedral da Se, Japonların yaşadığı Liberdade mahallesiyle Sao Paolo oldukça canlı bir şehir.

Geniş bir alana yayılmış olması nedeniyle pek çok Latin Amerika ülkesiyle sınırı olan Brezilya Güney Amerika’nın en kalabalık ve yüz ölçümü olarak da en büyük ülkesi. Aynı zamanda 200 milyona yakın nüfusuyla dünyanın 5. büyük ülkesi.

Resmi dili Portekizce olan Brezilya, dünyada Portekizcenin konuşulduğu en büyük coğrafya ve Güney Amerika’da ana dili Portekizce olan tek ülke. Brezilyanın bayrağı da oldukça renkli ve dikkat çekici. Bayraktaki yeşil renk ülkedeki ormanları, sarı kısmı ülkedeki altın madenlerini, 27 yıldız eyaletleri, mavi gökyüzünü, beyaz renk ise barışı temsil ediyor.

Brezilyanın ilgi çeken bu güzel şehirleri ılıman iklimi ve hareketli yaşamı ile yurt dışında yeni yerler görmek isteyen Türk vatandaşlarının da ilgisini çekiyor. Bir dönem yurt dışında yaşamak ve yeni bir yaşam arayışında olanların gözdesi olan Avrupa ülkeleri, uygulanan sıkı göçmen politikaları ve vize engeli nedeniyle yerini farklı arayışlara bıraktı.

Güney Amerika’nın büyüyen ekonomisi Brezilya bu alternatiflerden biri. Türk vatandaşlarına 90 güne kadar vize uygulanmaması ise Brezilya’yı daha çekici hale getiriyor. 

Brezilya nerede

Brezilya’ya nasıl gidilir

Türkiye’den Brezilya’nın büyük şehirlerine uçan çok sayıda havayolu şirketi var. Bu nedenle Brezilya’ya uçan firmaları ayrı başlıklar altında yazdım. Brezilya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor fakat aktarmalı uçuşlarda bazı ülkeler transit vize isteyebiliyor.

Bu konu Brezilya’ya giderken en çok merak edilen ve kafa karıştırıcı konulardan biri. Devlet politikalarındaki anlık değişimler vize konusunu da etkileyeceği için özellikle aktarmalı uçuşlarda transit vize konusuna dikkat etmek gerek.

1. THY ile Brezilya’ya nasıl gidilir

Türk Hava Yolları’nın Brezilya’ya her gün direkt uçuşu var. Yaklaşık 12 saat sürüyor. Sao Paolo’ya inen THY Buenos Aires’e devam ediyor. Sao Paolo hava limanında yaklaşık 1 saat bekleme süresi var. Aynı uçak Buenos Aires’de dönüşte Sao Paolo’ya uğrayarak yolcu alıp İstanbul’a devam ediyor.

2. Royal Air Maroc ile Brezilya’ya nasıl gidilir

Fas havayolu şirketi olan Royal Air Moroc Brezilya’ya uçan diğer uçak firması. Royal Air Moroc İstanbul’dan haftanın belirli günleri Sao Paolo ve Rio De Janeiro’ya uçuyor. Uçuşların tamamı Casablanca aktarmalı.

Aktarmaların süresi 8 saatten fazla olursa Casablanca’da Air Morocco tarafından 1 gece konaklama sağlanıyor. Havalimanından otele transfer ücretsiz servislerle yapılıyor. Otel havalimanından sadece birkaç kilometre uzaklıkta. Havalimanı yerleşim yerine oldukça uzak. Konaklamaya kahvaltı da dahil. Casablnaca’dan Rio De Janeiro ve Sao Paolo’ya direkt uçuş sağlanıyor.

3. Air France havayolları ile Brezilya’ya nasıl gidilir

Arama motorlarında Sao Paolo ve Rio De Janeiro uçuşlarını arattığınızda Air France ve KLM firmalarını sıklıkla göreceksiniz. Air France-KLM, Fransa’nın Air France ile Hollanda’nın KLM şirketlerinin 2004 yılında birleşmesi sonucu ortaya çıkan havayolu ortaklığı anonim şirketidir.

Rio de Janerio’da iki havalimanı var: Uluslararası uçuşların yapıldığı Galeao ve ülke içi uçuşların yapıldığı Santos Dumont havalimanı. Air France  ve KLM  Fortezella’ya haftanın bazı günleri Paris bazı günler ise Amsterdam aktarmalı olmak üzere haftanın her günü uçuş düzenliyor.

Air France Paris aktarmalı olarak Rio de Janeiro, Sao Paolo ve Fortezella’ya uçuyor. Türk vatandaşları için Paris aktarmalı Brezilya uçuşlarında vize istenmiyor. Paris aktarmasından sonra Rio ve Sao Polo’ya direk uçuş gerçekleşiyor. Haftanın her günü uçuş var.

4. Lufthansa havayolları ile Brezilya’ya nasıl gidilir

Brezilya’ya giden firmalardan biri ise Lufthansa. Lufthansa Frankfurt aktarmalı olarak Rio ve Sao Paolo’ya uçuyor. Yalnız bu uçuşlar için Türk vatandaşlarından transit vize isteniyor. Haftanın her günü uçuş var. Genellikle Rio de Janeiro ve Sao Paolo’ya Jumbo jet olan iki katlı boing 747 ile uçuyor.

5. British Airways havayolları ile Brezilya’ya nasıl gidilir

British Airways Londra aktarmalı olarak Sao Paolo ve Rio De Janeiro’ya her gün uçuyor. Aktarmalarda Türk vatandaşlarından transit vize isteniyor.

6. Emirates havayolları ile Brezilya’ya nasıl gidilir

Emirates ile Dubai aktarmalı Sao Paolo ve Rio De Janeiro’ya haftanın her günü uçuş gerçekleştiriyor. Dubai aktarmalarında Türk vatandaşlarından vize istenmiyor.

7. Katar Airways ile Brezilya’ya nasıl gidilir

Katar havayoları Doha aktarmalı haftanın her günü uçuş düzenliyor. Katar Türk vatandaşları için vize istemiyor. Sao Paolo ve Rio de Janeiro’ya gerçekleştirilen uçuşlar iki katlı Airbus A380 ile yapılıyor.

Doha’dan sonra aktarmasız olarak Sao Paolo’ya uçan Katar Airways Rio uçuşları içim ikinci bir aktarma yapıyor. Brezilya’nın havayolları şirketi olan Latam havayolları ile bağlantılı uçuş yapan Katar Airways de Brezilya’ya gitmek isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği uçak firmalarından biri.

Brezilya’daki önemli havalimanları

Rio de Janeiro ve Sao Paolo Brezilya’nın iki büyük kenti. Oldukça kalabalık olan bu iki şehir hava trafiği açısından da yoğun. Rio de Janeiro’da iki havalimanı var: Galeao International Airport (GIG) ve Santos Dumont Domestic Airport (SDU). Galeo uluslararası ve yurtiçi uçuşların yapıldığı Rio de Janeiro’nun en büyük havalimanı.

Galeao havalimanı Rio de Janeiro şehir merkezinden 20km uzaklıkta. Galeo havalimanından şehir merkezine tren, otobüs, taksi ve havalimanı servisleriyle ulaşmak mümkün. Galeo havalimanından şehir merkezine ulaşım süreleri ise şöyle. Tren ve BRT Rio Shuttle ile 63 dakika, Otobüs ile 74 dakika, Shuttle ile 20 dakika, taksi ile 15 dakika.

Santos Domestic Airport şehir merkezine daha yakın bir havalimanı ve Galeao’dan daha küçük. Ülke içi uçuşların yapıldığı Santos Domestic Airport  Rio de Jenerio’dan sadece 2km uzaklıkta.

Santoss Dumont Airport’tan şehir merkezine ulaşmak için tren, otobüs ve taksi seferleri var. Trenle 6 dakika, otobüsle 5 dakika, taksi ile 3 dakika uzaklıkta olan havalimanı Rio’nun gezilip görülecek yerlerine çok yakın mesafede.

Sao Paolo’da üç ana havalimanı var. Sao Paulo Guarulhos International Airport (GRU), Congonhas (CGH), Viracopos International Airport(VCP).

Guarulhos Sao Paolo’nun en büyük havalimanı ve en işlek olanı. Bu havalimanı hem ulusal hem de uluslararası uçuşlara hizmet veriyor. Şehir merkezinden 25 km uzaklıkta olan Guarulhos havalimanından şehir merkezine metro, havalimanı servisleri ve taksi ile ulaşım mümkün. Havalimanından otobüsle 55 dakika, taksi ile 40 dakika mesafede.

Sao Paolo’nun ikinci büyük havalimanı ise Congonhas havalimanı. Congonhas, Sao Paolo şehir merkezine en yakın olan havalimanı ve merkezden uzaklığı 12 km. Havalimanından şehri merkezi otobüsle 36 dakika. Taksi ile 20-30 dakika mesafede.

Sao Paolo’nun 3. Havalimanı ise Viracopos havalimanı. Şehir merkezine uzaklığı 100 km olan Viracopos havalimanından otobüsle ulaşım 100 dakika, taksi ile 65 dakika sürüyor.

Brezilya’ya uçan firmaları ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda uçuş günlerinde /sayılarında, aktarma noktalarında değişiklikler yapabiliyor. Sorunsuz bir ulaşım için tercih etmiş olduğunuz havayolu firmalarının web sitelerini takip etmekte fayda var.

7 YORUMLAR

  1. Aktarmalı uzun ve bazen riskli oluyor.Direk uçuşlarda Thy pahalı, ama bu aralar 1000$ civarina kadar düşürdüler fiyatları.Yakın fiyatlarda ise bence Thy daha mantıklı.Güzel bir yazı sağolun.

  2. Brezilya’ya iki kez gittim ikisinde de Fas Kazablanka’dan aktarma yaptım. Direkt uçuşlar çok pahalı. Fas vizesiz olduğu için Fas aktarması iyi bir seçenek.

    • Fas aktarması Schengen vizesi olmayanlar için iyi bir alternatif. Bazı uçak firmaları Kazablanka aktarmasında free konaklama veriyor.Bir gece kalıp ertesi gün, uçuşa devam ediliyor. Kazablanka’yı kısa süreliğine de olsa görmek isteyenler için Fas aktarması tercih edilebilir.

  3. Rio karnavalı öncesi ucuz bilet bulmak istiyorum. Avrupa aktarmalı uçuşlar daha uygun, transit vize istemeyen ülkelerden geçmek iyi fikir. Diğer türlü bir iki saat aktarma için vizeyle uğraşmak yorucu ve zaman kaybı.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz