Pandemi sürecinde seyahat alışkanlıklarımız da değişti. Hepimizin sağlığı güvenliği için değişmek de zorunda zaten. Türk Hava Yolları yolcularının sağlıklı ve güvenli seyahat etmeleri amacıyla, kapsamlı tedbirler almış. İstanbul’dan Elazığ’a yaptığım uçak seyahatinde yaşadığım tüm yolculuk deneyimini ve önlemlerini paylaşmak istedim.

Sağlık ve güvenlik kategorisinde Diamond statü ödülü almış Türk Hava Yolları hem yer hizmetlerinde hem de uçuş süresince çok etkili önlemler alınmış görünüyor. Online checkin, körükten uçağa sırayla biniş, HEPA filtresiyle her 3 dakikada temizlenen hava, kabin hijyen memuru, hijyen kiti ve dahası.

pandemide uçuş

Pandemi’de Uçak Yolculuğu Yapmak

1. Uçaktaki Hava Her 3 Dakikada Yenileniyor

Uçak yolculuğu, taşıdığı yolcu sayısı ve koltukların konumunu düşününce dar bir alanda gerçekleşiyor. Pandemi sürecinde bu yakınlık kimi yolcuları endişelendirebiliyor. Ancak bu konuda ben hiç endişe etmedim, zira uçak içerisindeki hava her yaklaşık 3 dakikada bir, HEPA filtreler dediğimiz özel filtrelerden geçirilip tekrar uçak içerisine veriliyor.

Covid 19 hücreleri yaklaşık 125 nanometre boyutunda, HEPA filtreleri ise 10 nanometreden daha büyük partikülleri. HEPA filtreleri bulaşma riskine yol açacak damlacıkları tutuyor. Bu da hava yoluyla bulaşma riski taşıyan patojenlerin temasını çok aza indiriyor.

HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi) ile temizlenmiş hava her koltuğun üzerindeki kanallardan koltuktaki yolcunun alanına veriliyor. Uçak kabindeki hava, hastane standartlarında temizlenmiş oluyor. Ne market ve AVM’lerde ne de restoranlarda bu şekilde bir dezenfeksiyon sistemi yok.

2. Temassız Online Check-in

Türk Hava Yolları’nda uçağa biniş sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyulması denetleniyor. Küçük gruplar halinde kontrol noktasına alınan yolcuların kontrolleri de temassız bir şekilde gerçekleştiriliyor.

3. Uçağa İniş ve Binişler Sırayla

Uçağa binişleri ise körükler aracılığıyla yapılıyor. İstisnai durumlarda kullanılan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmış. Uçağa iniş ve binişler sıra ile yapılıyor. Kabin içindeki yığılmaları azaltabilmek ve sıkışmaları engellemek için en arka sıradan başlayarak uçağa biniş gerçekleştiriliyor.

Uçaktan iniş ise kabin ekibinin anons ve yönlendirmelerine uyulması önemli. THY’de ön sıradan başlayarak ve sosyal mesafeyi korunarak inişler gerçekleştiriliyor. Uçaktan inişler de yine uygunluk durumana göre körükler aracılığıyla yapılıyor. Apron otobüsleri kullanıldığında ise sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmış.

Bagaj alımlarınızda fiziksel teması azaltmak amacıyla ilgili süreçler de düzenlenmiş. Buradaki yığılma ve herkesin bagaj kontuarına birikmesi denetlenip önleniyor. Bunu umarım hayatımız boyunca öğreniriz. Kontuardan birkaç metre geride durup valiz göründüğünde gidip almamız gerekiyor.

4. Yolculara Hijyen Kiti

Uçak yolculuğu süresince ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde maske takılması zorunlu. Burada ventilli maskeler hariç cerrahi maskeler kullanılması gerekiyor. Tek kullanımlık maskeleri 4 saatte bir değiştirmek gerekiyor. THY uçakta kullanılmak üzere yolculara hijyen kiti veriyor.

Hijyen kitinde eldivenden maskeye, dezenfektana kadar uçuşunuz süresince ihtiyaç duyabileceğiniz her şey var. Ayrıca tüm uçak lavabolarında el dezenfektanı var. Tüm dış hat Economy Class seferlerinde tek kullanımlık kulaklıklar servis ediliyor. Ben her zaman kendi kulaklığımı kullanmayı tercih ediyorum.

5. Uçakta Hijyen Memuru

Yeni dönemde uçak yolculuklarında alınacak sağlık tedbirlerinden biri de hijyen memuru sorumlularının olması. Uçak içerisindeki tüm hijyen ile ilgili konular, sağlık denetçisi gibi çalışan bu memurun sorumluluğunda. Uçuşta lavabo dezenfektasyonu ve kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirleri Hijyen Uzmanı kabin ekiplerince düzenleniyor.

Yüksek hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan uçak içi ikramları, uçuş süresine göre değişik konsepte paketli ve tek kullanımlık ürünler olarak sunuluyor. İkram tüketimi sırasında aynı anda maskelerini çıkarmamasını sağlanıyor. Uçuş süresi 2 saatin altındaki uçak yolculuklarında temasın azaltılması için sadece paketli su servis ediliyor.

6. Her Sefer Sonrası Dezenfeksiyon

Her uçuşun gerçekleştirilmesi sonrası kabin tamamıyla yeniden dezenfekte ediliyor. Battaniye, uyku seti gibi tekstil ürünleri her kullanım sonrasında uluslararası otoriteler tarafından uygunluğu alınmış, alerjen içermeyen özel kimyasallar ile profesyonel tesislerde yüksek sıcaklıklarda temizleniyor. Uçuşta battaniye hizmeti ise sadece 4 saat ve üzeri süreli uçuşlarımızda temin ediliyor, Hijyen nedeniyle yastık hizmeti kaldırılmış.

7. Diamond Statü Ödülü

Pandemi döneminde güvenli seyahate önem verenler için güzel bir haber de Türk hava Yolları’nın sağlık ve güvenlik kategorisinde Diamond statü ödülü almış olması. Havayolu Yolcu Deneyimi Derneği (APEX) ile ‘SimpliFlying’ tarafından yapılan değerlendirmeyle bu ödüle layık görülmüş.

Pandemi sürecinde yolcularının güvenli seyahat etmeleri amacıyla, kapsamlı tedbirler ve bu yönde geliştirilen yenilikleri hayata geçiren Türk hava Yolları ile seyahatim çok keyifli ve güvenli geçti. Alınan bu önlemler hepimizin sağlığı için gerekli. Sadece Pandemi’de değil tüm yolculukta güvenli seyahat kurallarına uymamız bizim lehimize. Güvenli seyahatler hepimize!

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz