Arabaların girmekte zorlandığı dar patikalardan yürümek, doğa yürüyüşleri yapmak ya da devasa ağaçların arasından geçmek gözünüzü korkutmuyorsa nefes kesici manzaralara tanık olmaya hazır olun.

İşte fotoğraf karelerinde görüp, ‘acaba burası Türkiye‘de neresi’ dediğiniz o eşsiz manzaralardan bazıları.

Türkiye’de En Güzel Manzaraya Sahip 25 Yer

25

Deliklitaş, Siirt

2015 yılından bu yana turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılan Rasıl Hacar mevkii, Botan Vadisi içerisinde yer alıyor. Şehir merkezinden 4 km uzaklıktaki Eruh yolu üzerinde yer alan bu bölgeye manzara izlemek için gelenlerin en gözde noktası ise Deliklitaş.

24

Gökova Körfezi, Sakartepe, Muğla

Muğla yolunda bulunan Sakartepe, Gökova Körfezi’ni izlemek isteyenlerin ilk adresi oluyor. Yol üzerinde yer alan seyir alanından panoramik olarak körfezi seyredenler, bu muhteşem anı fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyor.

23

Radar Tepesi, Dalyan, Muğla

Dalyan ve İztuzu Plajı’nı da kapsayan geniş bir alanı gören Radar Tepesi, özellikle jeep safari yapan turistler tarafından sık sık ziyaret ediliyor. Yolları bozuk olduğu için araziye uygun araçlarla bölgeye gitmek daha konforlu olabilir.

22

Ayder Yaylası, Rize

Yeşilin bin bir tonunu gözler önüne seren muhteşem bir doğaya sahip olan Ayder Yaylası’nda, bol oksijen yüzünden baş dönmesi yaşayanlar, bunu Ayder’in baş döndürücü güzelliğine bağlıyor.

21

Hamsilos Koyu, Sinop

Buzul aşındırması sonucunda oluşan Hamsilos Koyu, aynı zamanda Türkiye’de fiyort özelliği taşıyan tek yer olmasıyla da anılıyor. Fil kafasını andıran bir görünüme sahip olan koy, muhteşem manzarası ile göz alıyor.

20

Şeytan Sofrası, Ayvalık, Balıkesir

Ayvalık’ta günbatımının izleneceği en güzel yer olarak bilinen Şeytan Sofrası’nda, şeytanın ayak izi olduğuna inanılan bir alan yer alıyor. Ayvalık adalarını ve Midilli Adası’nı görme imkânı sunan bölge, gündoğumu saatinde de oldukça ilgi görüyor.

19

Kırdavlı Tepesi, Kaş

Kaş’ın kuzeyinde konumlanan Kırdavlı Tepesi, eşsiz manzarasıyla büyülüyor. Kaş ve Yunanistan’ın Meis Adası’nı seyretme fırsatı sunan bu tepe, yamaç paraşütü meraklılarının da gözde adresleri arasında.

18

Sarıkız Tepesi, Kazdağları, Edremit

Marmara ve Ege Bölgesi’nin ayrım noktası olarak anılan Kazdağları’nda, görkemli bir manzaraya sahip olan Sarıkız Tepesi, efsaneye göre köyde yaşayan ancak iftiralar nedeniyle babası tarafından bu tepeye götürülüp bırakılan Sarıkız’ın adıyla anılıyor.

17

Zeus Altarı, Kazdağları

Çanakkale’nin Adatepe köyünün denize bakan Gargaran tepesinde yer alan Zeus Altarı (Sunak), Yunan kültürüne göre tanrılara kurban sunmak için yapılmış. Zeus Altarı, uçsuz bucaksız Edremit Körfezi manzarasıyla kendine hayran bırakıyor.

16

Uzungöl, Trabzon

Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapaması sonucunda meydana gelmiş. Günümüzde oldukça popüler bir turizm alanı olan Uzungöl, günbatımında eşsiz bir görünüme bürünüyor.

15

Yedigöller, Rize

Doğal güzellikleri ve endemik bitki örtüsü ile etkileyici bir görünüme sahip olan Yedigöller, Rize kent merkezine 125 kilometre mesafede yer alıyor. Rize-Erzurum sınırının Çayırözü mevkisindeki bu bölgeye ulaşmak için 1-2 saatlik bir yürüyüşü göze almak gerekiyor.

14

Tisan Koyu, Silifke, Mersin

Yöre halkı tarafından ‘Saklı cennet’ olarak nitelendirilen Tisan Koyu, Silifke’nin 31 km güneybatısında bulunuyor. Yeşilovacık mahallesinde yer alan bu koy, antik Afrodisias yerleşimine ev sahipliği yapması nedeniyle ‘Kilikya Afrodisiası’ olarak da anılıyor.

13

Van Kalesi

Van şehir merkezine 5 kilometre mesafedeki Van Kalesi, Milattan Önce 9. yüzyılda Urartu Krallığı’nın başkenti olan Tuspa’yı kuşbakışı görecek şekilde inşa edilmiş. Bir taş kütlesinin oyulması ile yapılan kale, Van Gölü kıyısında yer alıyor.

12

Mihrabat Korusu, Kanlıca, İstanbul

Beykoz’un içerisine saklanmış bir cennet bahçesi olan Mihrabat Korusu, boğazın hemen yanı başında yer alan konumu ve görkemli manzarası ile İstanbul’un tüm karmaşasını unutup, şehre yeniden aşık olmanıza neden olabilir.

11

Büyük Valide Han, İstanbul

Kösem Sultan tarafından yaptırılan Valide Han, Osmanlı’dan kalmış en güzel yapılardan biri. Büyük Valide Han, Mahmutpaşa’da Çakmakçılar Yokuşu ile Fincancılar Yokuşu arasında yer alıyor.

Bir zamanlar kervanların konakladığı İstanbul’daki en büyük han olan Valide Han, tarihi kokusu ve üst bölümündeki kubbeleriyle gezilip, görülmesi gereken yerlerden. Beyazıt turu yaptığınızda muhakkak Valide Han’ın tepesine çıkarak İstanbul’u izleyin ve fotoğraflayın. Giriş ücreti 1 TL.

10

Halfeti, Şanlıurfa

Muhteşem görünümünün yanı sıra karagülleriyle de adından söz ettiren Halfeti, Birecik Barajı’nın yapımından sonra sular altında kalan tarihi yapıları ve büyüleyici mimarisi ile dikkat çekiyor.

9

Gülek Boğazı, Tarsus, Mersin

Toros Dağları arasındaki Gülek Boğazı manzarasının izlenebileceği en güzel nokta, hiç kuşkusuz kitarihi Gülek Kalesi. Kale çevresindeki kayaların çevrelediği uçurum ise cezbedici manzarası ile fotoğraf meraklılarının gözdesi.

8

Uçhisar Kalesi, Kapadokya, Nevşehir

Kapadokya‘nın en yüksek yerleşim yeri olan Uçhisar Kalesi, tüm şehri gören unutulmaz manzarası ile turistlerin uğrak adreslerinden biri. Mistik atmosferi ile büyüleyen kale, günbatımı manzarasıyla da ünlü.

7

Ali Kayası ve Menzelet Baraj Gölü, Kahramanmaraş

Etrafı sarp kayalıklar ve Menzelet Baraj Gölü‘nün sularıyla çevrili olan Ali Kayası, Güredin Kalesi ile aynı havzaya bakıyor. Kayanın 148 metreyi bulan yüksekliği ilk başta korkutucu gelse de, heybetli görünümü ve manzarası bu korkuyu unutturuyor.

6

Harşit Vadisi, Gümüşhane

Gümüşhane şehir merkezini ve Harşit Vadisi‘ni gündoğumunda izlerken rüya gibi bir manzara ile karşılaşmak mümkün. Bembeyaz bir örtü gibi şehrin üzerini kaplayan sis bulutlarının oluşturduğu eşsiz manzara için uykusuz kalmaya değer.

5

Sümela Manastırı, Trabzon

Belli bir noktaya kadar araçla çıkıldıktan sonra kökleri basamak haline gelmiş devasa ağaçların arasından ilerleyerek ulaşılan Sümela Manastırı, kimi zaman sisler ardına saklansa da, bölgeye hakim konumuyla doğanın eşsiz güzelliğini gözler önüne seriyor.

4

Pokut Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Sislerin üzerinde etkileyici bir doğa manzarası sunan Pokut Yaylası, Çamlıhemşin şehir merkezine yaklaşık iki saat uzaklıkta yer alıyor. Yaylada, konaklama imkânı sağlayan çok sayıda pansiyonda hizmet veriyor.

3

Pamukkale Travertenleri, Denizli

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Pamukkale Travertenleri,bembeyaz görünümü ve şifalı kaynak sularıyla bir cazibe merkezi olmayı sürdürüyor. Bir dönem kirlilikten beyazlığını kaybeden bölge, günümüzde eski görünümüne kavuşmuş durumda.

2

Nemrut Dağı, Adıyaman

2 bin 150 metre yükseklikteki devasa heykelleri, Komagene Uygarlığından kalma tarihi kalıntıları ve köklü geçmişiyle UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Nemrut Dağı, dünyada gündoğumu ve günbatımının en güzel izlendiği yerlerden biri olmasıyla da ünlü.

1

Babadağ, Ölüdeniz, Muğla

Yamaç paraşütü yapanların evi olarak görülen Babadağ, Ölüdeniz’in en güzel manzarasına sahip. Araçlarla yaklaşık 45 dakika içerisinde ulaşılabilen Babadağ zirvesinden, bölgeyi kuş bakışı izlemenin tadını çıkarın.

18 YORUMLAR

 1. Marmaris’te son yıllarda bisiklet rotaları için yatırımlar yapıyor. Şehir içinde toplamda 11 km lik bisiklet rotası bulunuyor. Marmaris çevresindeki dağlarda ise dağ bisikleti rotası toplamda 700 Km civarında. Hazırlanmış 20 rotada istediğiniz çeşit rotayı kendinize seçebilirsiniz. Kırmızı tabelalar ile işaretlenmiş bu rotalarda akıllı telefonunuz ile tabelada bulunan barkodu okutursanız size bulunduğunuz rotayı söylüyor. Konuyla ilgili daha ayrıntılı birgi için onlineexcursions.com/tr/marmaris-bisiklet-yolu/ linkini tıklayabilirsiniz.

  Marmaris tatiline gelecek olanlara araçları ile geldiklerinde kendi bisikletlerini getirmelerini tavsiye ederiz. Kendi bisikletiniz yok ya da getiremiyorsanız üzülmeyin. Burada da bisiklet kiralayabilirsiniz.

  Marmaris’ten herkese selamlar.

 2. Giresun Yağlıdere Gölyanı Obasını görmediniz ve Dereli Kümbet görmediniz tabiki cenneti görmediniz, gördüklerinizi cennet sanıyorsunuz. Görmeden yorum yazmayın kardeşlerim.

  • Senin dediğine bakarsak hayatımız boyunce böyle bir yazı yazamayız. Türkiye’yi karış karış gezmek ve fotoğraflamak gerekirdi ve buna ne ömür ne bütçe yetmezdi. O yüzden yargılamadan, ders vermeden bilgileri veya bildiklerinizi paylaşmanız yeterli. Biz de okuyucularla paylaşmaktan mutluluk duyarız.

 3. Türkiye’de en güzel manzaraya sahip 10 yer diyeceğinize, gezip gördüklerim arasında en güzelleri derseniz daha doğru olur sanırım. Mesela Munzur vadisini gördün mü? Yukarılardan seyrettin mi?

  • Evet Munzur Vadisi’ni gördüm. Buradaki içerik daha çok yüksekten bakılınca görülen manzaraları kapsıyor. Öyle bir yer vadide varsa, fotoğrafı da varsa gönderin ekleyeyim.

 4. Öznel degerlendirme yapiliyor madem, sahsen Sinop Hamsilos (Turkiyedeki tek fjord) ve mardin Midyat (mistik sakinlik) da eklenebilir tarafimdan. Buyuk Agri Dagi resimlerde bile cezbeden bir goruntu. Bir gun oraya da bakacam.
  Gerci Anadolu’yu baz alinca ilk 10 yerine ilk100 listesi daha mantikli olur 🙂

 5. *Babadağ’dan Ölüdeniz
  *Sakar’dan Gökova Körfezi
  *Sonbahar’da Yedigöller Milli Parkı tüm yol
  *Dalyan’dan Kaunos ve Ekincik yolundan Köyceğiz Dalyan

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz