Her ne kadar, ‘Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız üç şey ne’ sorusunda geçen ‘ıssız ada’ olmasalar da Türkiye‘de güzellikleri ve eşsiz doğaları ile seyahat planlarınıza almanız gereken çok sayıda muhteşem ada bulunuyor. Kimi tarihi dokusu, kimi de göz alıcı plajları ile büyüleyen bu az bilinen adaları keşfetmek için yola çıkma zamanı.

Türkiye’nin Büyüleyici Güzellikteki Adaları

1. Orak Adası, Bodrum, Muğla

Turkuaz mavisi sularıyla tropik adaları andıran Orak Adası, yüzme bilmeyenleri suya atlatacak kadar büyüleyici bir güzelliğe sahip. Berrak sularında caretta carettalar ile yüzme keyfi sürebileceğiniz adaya yalnızca tekneyle ulaşım sağlanabiliyor. Zengin sualtı yaşamı ile dalış meraklıları için de oldukça cazip bir nokta olan adada yerleşim olmadığı için konaklama imkanı da bulunmuyor.

2. Şövalye Adası, Fethiye, Muğla

Fethiye merkezinden ve Çalış Plajından hareket eden motorlarla ya da otellerin müşterileri için tahsis ettiği özel teknelerle Şövalye Adası‘na ulaşılabiliyor. Yerli turistten çok Avrupalıların ilgi gösterdiği bir yer olan bu eşsiz ada, özellikle İngilizler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Tarih boyunca Meğri ve Fethiye Adası olarak da isimlendirilen Şövalye Adası, yakın çevrede üzerinde yerleşim bulunan tek ada olmasıyla da biliniyor.

3. Ayvalık Adaları, Ayvalık, Balıkesir

Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdiği Ayvalık Adaları, masmavi suları ve muhteşem görünümleri ile dikkat çekiyor. En büyüğü Cunda (Alibey) Adası olmak üzere irili ufaklı bir çok adadan oluşan Ayvalık Adaları, yaz aylarında Ayvalık merkezinden hareket eden tekne turları ile gezilebiliyor. Cunda Adası dışında hiçbir adada yerleşim olmadığı için yalnızca günübirlik ziyaret imkanı bulunuyor.

4. Boğsak Adası, Silifke, Mersin

Roma döneminden kalma ev, kilise, mezar gibi tarihi yapı ve kalıntılara da ev sahipliği yapan Boğsak Adası, Silifke ilçesinin Yeşilovacık mahallesinde yer alan Boğsak Koyu karşısında bulunuyor. Mavi Bayraklı plajının sakin suları ve bozulmamış doğasıyla görenleri kendine hayran bırakan adaya ulaşım için günübirlik hareket eden tekneler kullanılıyor.

5. Can Adası, Eğirdir, Isparta

1933 yılında Eğirdir’i ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk’e hediye edilen ancak kendisinin ölümünden sonra mirasçıları tarafından yeniden Eğirdir Belediyesi’ne bağışlanan Can Adası, bugün hem piknik hem de çadır ve karavan kampı sevenler için oldukça gözde bir adres. Isparta‘da Eğirdir ve Yeşil Ada arasında kalan bu küçük ama sevimli ada üzerinde yapılaşma bulunmuyor.

6. Yassıca Ada, İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesinin yaz dönemlerinde aktif hale getirdiği vapur seferleri ile rahatlıkla ulaşılabilen Yassıcaada, özellikle hafta sonu ve tatil dönemlerinde İzmirlilerin en çok tercih ettiği tatil yerlerinden biri haline geliyor.

Daha ekonomik bir tatil planı yapanlar için oldukça uygun koşullara sahip olan ada, sakin denizi ile çocuklu ailelerin de gözdesi. Adaya hareket eden vapurlar ise Karşıyaka ve Üçkuyular iskelelerinden kalkıyor. İzmir çevresinde görülecek yerler listenize ekleyin.

7. Kefken Adası, Kocaeli

Cebeci sahilinden hareket eden teknelerle yaklaşık 10 dakikada gidilebilen ve 1. derece sit alanı olan Kefken Adası üzerinde Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar, Cenevizlilerden kalma tarihi surlar ve antik kuyular da yer alıyor. Batı kıyılarında bir balıkçı barınağı da bulunan adadaki deniz feneri ise Karadeniz’de yol alan gemilere yol gösterici oluyor.

8. Avşa Adası, Marmara, Balıkesir

Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı olan Avşa Adası, 1960’lı yıllarda Marmara Bölgesinde yaşayanların en gözde tatil adreslerinden biriydi ancak zaman içerisinde Ege ve Akdeniz plajlarının keşfedilmesiyle adanın papucu birazcık dama atıldı denilebilir.

İstanbul’dan deniz otobüsüyle iki buçuk saatte, Balıkesir’in Erdek ilçesinden ise gemiyle 1 saat 50 dakikada gidilebilen Avşa Adası, özellikle bayram ve haftasonlarında oldukça kalabalık oluyor.

9. Kekova Adası, Kaş

Teknelerle ulaşım sağlanan mavi bir cennet olan Kekova Adası, Kaleköy ve Üçağız açıklarında yer alıyor. Tarih ve doğanın harmanlandığı göz alıcı güzelliği ile dikkat çeken adanın etrafı ise tarihi kalıntılarla çevrili. Antik çağlarda adada yaşanan deprem sonrasında sular altında kalan evler ve kiliselerin su yüzeyinde kalan bölümleri ve merdivenleri ise oldukça ilginç ve çarpıcı bir görünüm oluşturuyor.

10. Yedi Adalar, Gökova, Muğla

Gökova Körfezi’nin güney bölümünde cezbedici görünümü ile hayranlık uyandıran Yedi Adalar, zengin sualtı yaşamıyla dalış meraklıları için de mükemmel bir coğrafya. Güzellikleriyle şairlerin dizelerine konu olan irili ufaklı adaların yer aldığı bu bölge, tekne turlarının vazgeçilmez güzergahları arasında bulunuyor.

11. Kalem Adası, Dikili, İzmir

Dikili ilçesinin Bademler köyünden kalkan teknelerle ulaşım sağlanabilen Kalem Adası, maviliği ile göz alan sularıyla ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak biliniyor. Adanın tamamı şimdilerde birkaç parselden oluşan özel bir mülk. Huzurlu ve sakin bir tatil için adanın en güzel yeri olan Kalem Adası Oliviera Resort‘ta konaklamak iyi fikir. Bunun için iyi bir bütçe ayırmanız şart tabi.

12. Sedir Adası, Muğla

Mavinin her tonunu gözler önüne seren Sedir Adası‘na gelip, dünyaca ünlü Kleopatra Plajına uğradıktan sonra, ‘Eller yukarı kumlar aşağı’ diye arkanızdan seslenen biriyle karşılaşma olasılığınız yüksek çünkü plajın kumlarının dışarı çıkarılması yasak. Zira bu değerli kumların bir örneğini bulmak için Kızıldeniz’e kadar gitmek gerekiyor. Sedir Adasına ulaşım için Marmaris’in Çamlık İskelesinden kalkan tekneleri kullanmak mümkün.

Mavinin bin bir tonunu gözler önüne seren kıyılarıyla yüzmeyi bir keyif haline dönüştüren bu adalar, sakinliği ve huzuru bir araya getiren bir tatil fırsatı sunuyor.

17 YORUMLAR

  1. Kalem adası sadece bir tanesi, 2 ada 1 kayalıktan oluşan Güvercin Adaları olarak geçer. Kalem Adası ile Garip Ada arasında kalan bölge gerçekten inanılmaz güzel. Ayrıca bölgede Hanımın Koyu (kokorot), Pisa Koyu, Zindancık Koyu, Hayıtlı Limanı ve Ilıca koyu ziyaret edilmeli. Ayrıca Bademli köyünde koruk şerbeti içmeden dönmeyin.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz