İstanbul’da yaşıyorsunuz  ya da bir şekilde buralara yolunuz düştü ; trafik, insan kalabalığı,şehrin gürültüsü,hava kirliliği ,stres…Daha birçok şey var canınız sıkan.İçinizdeki ses biraz uzaklaşmaya ve kafa dinleme ye  ihtiyacınız olduğunu soyluyor,hatta bu ses zıvanadan çıktı ve  basbas  bağırıyor artık “kaçalım biraz” diye.Bir sureliğine de olsa ağaca , yeşile, sessizliğe ihtiyacınız var.Ciğerlerinizi oksijene doyuracak ,gözlerinizin yeşilin tonlarına aşık edecek  güzel bir kaçamak önerimiz var size:Atatürk Arberetumu.

Latince ağaç anlamına gelen” arbor “ sözcüğünden gelen arberetumu ağaç müzesi olarak tanımlayabiliriz.296 hektarlık alana  kurulmuş olan  Atatürk  Arberetumu  İstanbul’un  Sarıyer ilçesinde , Belgrad  ormanının güney doğusunda yer alıyor. Farklı bitki türlerine de ev sahipliği yapan bu alanda 3 tane yapay göl bulunuyor.

Ataturk Arboretumu

Hafta içi rahat rahat  gezip müthiş fotoğraflar çekebileceğiniz arberetumda , hafta sonları  düğün fotoğrafı  çekilmek için gelen çok sayıda çiftle karşılaşacaksınız. Fotoğraf çekmek için gidiyorsanız gelin/damat fotoğrafçılarından  size yer kalmayabilir.Instagramla  haşır neşirseniz,hafta içi daha sakın olan arberetumda müthiş  ınstagram’lık kareler yakalayabilirsiniz. Fotoğraf çok da umurumda değil yeşili ,doğası bana yeter derseniz de yılın her günü  ayrı güzel olan arberetumda yürümekten  çok keyif alacaksınız.

Evcil    hayvanımı da   yanımda götüreyim demeyin ; kapıdan dönmek zorunda kalırsınız.Buranın bir ağaç müzesi olduğunu düşünürsek  evcil hayvanla gelmek, piknik yapmak ,mangal yakmak ; motosiklet ve bisikletle girmek , yasak.Bu güzelliği korumak için konulan kurallara karşı ;boynumuz kıldan ince.

Atatürk Arberetumuna nasıl gidilir?

Sarıyer ilçesinin Bahçeköy semtinde bulunan arberetum    belgrad ormanına arabayla 5 dakika mesafede. Arabayla  Maslak –Sarıyer istikametine doğru gidip  Bahçeköy’e  ulaşabilirsiniz. Hafta sonları yer bulmak sıkıntılı olsa da arabanızı park etmek için arberetumun önündeki oto park alanını kullanabilirsiniz.

Toplu taşımayla gelmek isteyenler için de en rahat yol metroyla  Hacıosman  durağına gelip buradan kalkan  Bahçeköy otobüslerine binmek.20 dakikalık bir yolculuk sonrası Bahçeköy durağında inip yürüyerek arberetuma ulaşabilirsiniz.

Ne zaman gidilir?

Bu sorunun cevabı kolay; yazı ayrı , kışı ayrı güzel olan arberetuma her mevsim gidilir. Sonbaharda yaprakların dökülmesiyle romantik bir atmosfer sunan arberetumda ;kırmızının, yeşilin  göz kamaştıran renklerine tanık olabilirsiniz.İlkbaharda ise capcanlı yeşil renkleri  barındıran arberetum kuş sesleriyle yürüyüşünüze eşlik edecek.Fotoğraf makinanızı  ve sevdiklerinizi alın İstanbulda’ ki bu  yeşil cenneti her mevsim ziyaret edin.

Arberetuma giriş ücreti

Haftaiçi :5 tl  Haftasonu:15tl olan giriş ücreti ,öğrenci kimliğiyle gelenler için Haftaiçi:2tl Haftasonu:5tl.

Düğün/nikah ,moda çekimi ve diğer özel çekimler için Ziraat bankası  Sarıyer şubesine belli bir ücret yatırmanız gerekiyor.

Ücret detayları için :02122261929

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz