Roma için ‘Dünyanın Merkezi’ unvanı boşuna kullanılmıyor. Yüzlerce, hatta binlerce yıllık tarihi en iyi şekilde muhafaza edip ziyaretçileriyle paylaşan bu kent, aslında görünenden çok daha fazlasını sunuyor. Venedik, Roma, Floransa, Amalfi Kıyıları, Milano en çok ziyaret edilen İtalya adresleri olsa da aslında büyük kentlerin çevresinde de keşfedilecek şirin İtalyan kasabaları, İtalya algınızı bambaşka bir noktaya çevirebilir.

Roma’da Kolezyum, Vatikan, İspanyol Merdivenleri derken kalabalıktan ve turistik sokaklardan ayrılıp farklı bir tecrübe yaşamak isterseniz, Roma’nın çevresinde kısa sürede ulaşabileceğiniz birbirinden güzel köyler ve kasabalar bulunuyor.

Roma Yakınlarında Görülmesi Gereken Kasabalar

1. Fiuggi

Orta İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunan ve dağlarından akan Acqua di Fiuggi (Fiuggi Suyu) ile ünlü Fiuggi Kasabası, görkemli bir vadide yer alıyor.

Tarih boyunca papalara, sanatçılara ve sayısız ünlü kişiye şifa sunan Fiuggi’nin doğası insanlar tarafından tarihsel olarak değiştirilmemiş bir ekosisteme sahip. Volkanik birikintilerden geçen ve İtalyan Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından akredite edilen kasabanın suyunun çıktığı termal tesisleri deneyebilir ya da tarihi dar sokaklarda bu kasabayı keşfe çıkabilirsiniz.

Elbette yolunuzun üzerinde tadına doyamayacağınız yemekler sunan restoranlar ve güzel dükkanlar da bulmanız mümkün. Roma’ya yarım saat mesafede olan Fiuggi’yi mutlaka listenize ekleyin.

2. Frascati

İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunan ve Roma kent sınırları içerisine dahil olan Frascati, başkente yakınlığı ve doğal güzelliklerinden ötürü yerli ve yabancı turistler için gerçek bir çekim merkezi.

Kendi adını taşıyan beyaz şarabıyla ünlü kasaba, ayrıca nükleer araştırmalar ve uzaycılık araştırmalar alanında faaliyetler yürüten merkezlere de ev sahipliği yapıyor. Tarihi oldukça eskilere uzanan ve tarih boyunca ticaret yollarının ortasında yer alan Frascati, antik dönemden bu günlere ulaşan zenginliğini birbirinden güzel villa tipi evleriyle taçlandırıyor.

Rönesans ve barok dönemden kalan bu sanat eseri villaları ile güzel bir sayfiye yeri olan Frascati, özellikle ünlü alışveriş bölgesi Castelli Romani’de olmasıyla Romalı tatilcilerin sıkça ziyaret ettiği yerler arasında.

3. Nemi

Roma’ya bağlı volkanik bir krater gölü olan Nemi Gölü’ne bakan Alban Hills’de bir kasaba olan Nemi, Roma’nın 30 kilometre güneydoğusunda yer alıyor.

Antik dönemden bu yana Roma kültleri ve tapınaklarına ev sahipliği yapan bölge, ‘Çilek Köyü’ olarak da biliniyor. Ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunan, balkonlarından çiçekler sarkan evleri ve mis gibi dağ çileği kokulu sokakları ile aklınıza kazınacak olan Nemi, son dönemlerde neredeyse Roma kadar ünlü.

Gittiğinizde çilekli pastalardan yemeyi unutmayın!

4. Palestrina

Roma’nın yaklaşık 35 kilometre doğusunda, Besteci Giovanni Pierluigi da Palestrina’nın doğum yeri olan Palestrina, Antik dönemlerden bu yana bir ticaret merkezi olarak biliniyor.

Roma’ya 10 dakikalık kara yolculuğu ile konum olarak eşsiz olan kasaba, gezginlerin en sevdiği duraklardan biri.

2. Dünya Savaşı sırasında bombalandığında ortaya çıkan tarihi taraçaları ile, ziyaretçilerini bir zaman yolculuğuna çıkaran Palestrina, müzik ve kültürle iç içe bir kasaba.

5. Subiaco

Lazio kentinde, Aniene Nehri yakınlarında ve Roma’dan yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan Subiaco, bir doğal parkın ortasında yer alan manastırları ile ünlü.

Dağların ortasında, dramatik ve etkileyici bir güzelliğe sahip olan Subiaco’nun neden inzivaya çekilmek için seçildiğini anlamak zor değil! Orta Çağ’da Aziz Benedict Manastırı ve Santa Scolastica Manastırı’nın yer aldığı dini bir yerleşim olan Subiaco, kış yaz sunduğu ayrı güzelliklerle, özellikle kalabalıktan kaçmak isteyenler için en iyi seçenek.

6. Tivoli

Roma’dan yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan ve Roma çevresinde görülecek yerlerin en sevilenlerinden Tivoli, aynı Fiuggi gibi çok eski dönemlerden beri termal suları ile ünlü.

Aynı zamanda görkemli bahçeleri ve mimarisi olan villaları görebileceğiniz Tivoli, merkeze yarım saatlik mesafesi ve unutulmaz güzelliği ile ziyareti hak eden yerlerden.

Roma’dan ayrılmadan önce mutlaka görmeniz gereken bu 6 kasaba, Roma’nın yanı sıra İtalya’nın da en ilginç ve güzel yerleri arasında bulunuyor.

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz