Dominik Cumhuriyeti (República Dominicana), Karayipler’deki Hispanyola Adası’nda yer alan Kristof Kolomb’un yeni dünyayı keşfinde ilk ayak bastığı yer. Karayipler’in en lüks tatil merkezlerinden biri haline gelen Dominik Cumhuriyeti, Hispanyola, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alıyor. Venezuela ile deniz sınırı bulunan ülkenin batı kısmında ise Haiti yer alıyor.

Karayip Denizi ile Kuzey Atlas Okyanusu arasında, Haiti’nin doğusunda yer alan ülke, Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşim. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük metropol alanı olan Santo Domingo, ülkenin güney kıyısında yer alıyor. Resmi para birimi Dominik Pesosu olan ülkede Doğu Karayip Doları da kullanılıyor.

Karayipler bölgesindeki Greater Antilles Takımadalarındaki Hispaniola Adası’nın doğu bölgesinde yer alan Dominik Cumhuriyeti, Latin Amerika’da 9. en büyük ekonomiye sahip. Karayipler’de en çok ziyaret edilen ülke olan Dominik, Karayipler’in en yüksek doruk noktası Pico Duarte ile Karayipler’in en büyük gölü ve en alçak yükseklik noktası olan Enriquillo Gölü’ne ev sahipliği yapıyor.

Yıl boyunca ziyaret edilen golf sahaları en önemli turistik yerlerinden olan ülkenin, biyolojik çeşitliliği oldukça yüksek. Ülke ayrıca, Santo Domingo’nun Koloni Bölgesinde, Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tüm Amerika kıtasında inşa edilen ilk katedral, kale, manastırlar ile ünlü.

Dominik Cumhuriyeti Gezi Rehberi

Dominik Cumhuriyeti, Karayipler’deki Hispanyola Adası’nda, Porto Riko’nun batısında, Küba ve Jamaika’nın doğusunda yer alan ve Venezuela ile deniz sınırı bulunan güzeller güzeli bir ülke. Batısında Haiti’nin yer aldığı ve başkenti Santo Domingo olan Dominik Cumhuriyeti, Avrupalıların Amerika kıtalarında ilk oluşturdukları yerleşim.

Avrupalıların Amerika kıtalarında oluşturdukları ilk yerleşim olan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti de Santo Domingo da Amerikalardaki ilk sömürge başkentiydi. Bağımsızlığının büyük bir bölümünde siyasi buhran yaşayan, halkı temsil etmeyen ve baskıcı pek çok hükümet tarafından idare edilen ülke, 1961’de son diktatörün ölümünden sonra Dominik Cumhuriyeti temsili demokrasiye geçti.

Ülkenin ekonomik büyümesinde etkili olan unsurlardan biri olan turizmin yanı sıra, ikliminden dolayı ekoturizm de oldukça büyük öneme sahip. Dünya Turizm Örgütü istatistiklerine göre Karayiplerin en popüler turizm yeri olan Dominik Cumhuriyeti, ziyaretçilerine çok çeşitli aktivite imkanları sunuyor.

Ülkenin büyüklüğü kısa mesafelerde karayolu ulaşımıyla çok sayıda etkinliğe katılabilmeyi mümkün kılıyor. Ülke çok iyi bir otoban ağına ve her köşeye ulaşılabilecek uluslararası havalimanlarına sahip.

Dominik halkının kültür ve gelenekleri hem Afrika hem de yerli Taino unsurlarından etkilenen Avrupa kültürel temeline sahip. Bu öğeler ülkenin mutfağında, mimarisinde, dili, aile yapısı, dini inançları ve müzikte görülüyor.

Sıcakkanlı insanları, beyaz kumlu sahilleri, etkileyici dağ sıraları ve dillere destan danslarıyla cıvıl cıvıl bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti, sahip olduğu çeşitli turistik tesisleriyle dünyanın en çok tanınan keyif yerlerinden. Önemli şehirleri Punta Cana, Santo Domingo, Puerto Plata ve Samana olan Dominik’in tropikal iklimi, eşsiz plajları ve doğal güzellikleriyle birleştiğinde baş döndürücü bir cennete dönüşüyor.

Dominik Cumhuriyeti Gezilecek Yerler

6 bölgeye ayrılan Dominik Cumhuriyeti’nde her bölgenin gezilecek görülecek yerleri, aktiviteleri ve eğlence yaşamı ayrı bir deneyim sunuyor. Santiago ve La Vega şehirlerinin yer aldığı merkez bölgesi, Central Sıradağları ve Cibao Vadisi arasında, tütün meraklıları tarafından tercih ediliyor.

Doğu kıyılarında, dünyanın en güzel plajlarına sahip Punta Cana ile dünyanın jet sosyetenin tercih etiği La Romana, ülkede en çok bilinen bölgeler. Ülkenin kuzey kıyısı ise, Puerto Plata, Cabarete ve Sosua’nın yer aldığı, altın renkli kumları, tropik ormanları, kıvrımlı dağlarıyla ünlü.

Zira bu bölge dalış ve yüzme için olduğu kadar dağ bisikleti, trekking, kiteboard gibi sporlara da elverişli. Las Galeras, Las Terrenas, Samana şehirlerinden oluşan kuzeydoğu kıyıları, bakir kumsallar, mercan kayalıkları, tropik ormanlar ve en önemlisi beyaz balinaların yuvası olan bölge.

Dominik Cumhuriyeti’nin güneyindeki merkez şehirler ise, başkent Santo Domingo, Boca Chica ve Juan Dolio. Eğlencenin hâkim olduğu Santo Domingo’ da eski taş sokaklarda lüks otellere rastlayabilir, şık restoranlarda dünya mutfaklarından yemekler tadarken tezatlığı yaşayabilirsiniz.

Diğer yandan Barahona, Pedernales, San Cristobal şehirlerinin bulunduğu güney batı kıyıları, ülkenin en gizli kalmış yerlerinden. El değmemiş yerleri keşfetmeyi sevenler için tam bir cennet olan bölge, yağmur ormanları palmiye ağaçları ile çevrili.

Su raftingi, parasailing, balina izleme ve rüzgâr sörfü için en ideal bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti, benzersiz kültürü ve güzel insanlarının yanı sıra, simgesel yapıları, müzeleri, gece gündüz hareketli ve kalabalık olan plajlarıyla eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Dominik Cumhuriyeti dağlık bölgelerde uzun yürüyüşler yapmak için de ideal.

Ülkenin yalnızca ulusal parklarında değil kilometrelerce uzanan bakir plajlarda da keşfedilecek çok şey var. Sörf için özellikle kuzey ve doğu kıyıları olmak üzere mükemmel bölgeler bulunuyor.

Özellikle sörf için muazzam bir yer olan Bahia Samana’nın güneyinin haricinde, birçok otelin ders ve sertifika hizmeti sunduğu dalış sporu da, Dominik’in kuzey kıyılarındaki gemi enkazlarının yoğun olması nedeniyle oldukça tercih ediliyor. Bisiklet kiralamak ise, ülkenin doğal güzelliğini görebilmek için en iyi yollardan biri.

1. Santo Domingo

Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti ve tarihi mirası Santo Domingo, Hispaniola Adası’nın güneydoğu kıyısında yer alıyor. Yeni dünyadaki en eski şehir olan Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo pek seçenek sunuyor.

Bu tarihi şehre yapacağınız ziyaret, Christopher Columbus’tan eski İspanyol mimarisine, eski kiliselere, orijinal yapılara ve tarihi bölgelerine doğru keyifli bir yolculuğa çıkaracak. Monasterio de San Francisco, Museo de las Casas Reales, Museo Bellapart ve Fortaleza Ozama’ya yapılacak bir günlük ziyaret bu şahane kenti çok sevmenize yetecek.

1496’da Kristof Kolomb’un kardeşi Bartolomeo tarafından Yeni Dünya’daki ilk İspanyol kolonisinin yönetim merkezi olarak kurulan şehir, gezilecek pek çok yere sahip. Kolomb öncesi dönemden kalma yapıtların sergilendiği Dominik İnsanı Müzesi ve Ulusal Kütüphane başta olmak üzere, Kristof Kolomb’un mezarının bulunduğu Santo Domingo Katedrali ile, Hint Adaları genel valisi Diego Colombo Sarayı sömürge döneminden kalma başlıca yapıları oluşturuyor.

Bunların haricinde Cetadral Primada de America, Fortaleza Ozama, Museo de las Casas Reales, Las Damas Sokağı, Panteon Nacional, Alcazar de Colon, El Conde Sokağı, Plaza Espana, Los Tres Ojos ve Isla Catalina da Dominik Cumhuriyeti gezilecek yerler arasında.

2. Our Lady Bazilikası

Nüfusun çoğunlukla Katolik olan ülkede, tarihi miras ve kültürel hazine olarak görülen kiliseler oldukça önemli yapılar. Bir Roma Katolik kilisesi olan ve 1970’de Papa VI. Paul tarafından yaptırılan Our Lady Bazilikası (Basilica of Our Lady), ülkenin ulusal koruyucusu olduğuna inanılan Altagradia ile Roma Katolik piskoposluğunu Nuestra Senora de la Altagracia en Higuey’e adanan bir yapı.

2. Santiago

Dominik Cumhuriyeti’nin ikinci en büyük şehri Santiago, restoranlar, kültürel parklar ve sınırsız gece hayatı ile adeta ülkenin kalbinin attığı merkezlerden biri. Rom, tekstil, sigara ve puro endüstrisi merkezi olan kent, entelektüel açıdan gelişmiş eğitim ve kültürde ülkenin kalbi. Monumento de Santiago, Centro Cultural Eduardo León Jimenes, Mundo Acuático, Fortaleza San Luis, Duarte Park, Palacio Consistorial ve Museo Folklorico don Tomas Morel gezilecek yerlerden en önemlileri.

3. Samana Yarımadası ve Samana Körfezi

Gerçek bir cennet olan Samana Yarımadası ve Samana Körfezi (Samana Peninsula and Samana Bay), ormanları, berrak suları, kuşların yuva yaptığı mağaraları ve rahatlatıcı atmosferi ile bu dünyanın dışında bir yermiş gibi. Oldukça turistik bir adres olan Samana’da bisiklet kiralayarak bir tur atabilir ve bu muazzam coğrafyaya hayran olabilirsiniz.

4. Enriquillo Gölü

Ülkenin güneybatı bölgesinde yer alan ve eskiden Xaragua Gölü olarak bilinen Enriquillo Gölü (Lago Enriquillo), flamingo ve iguanaların doğal habitatı. Karayipler’in de en büyük gölü olan, ender hayvan ve bitki türlerinin gözlemlenebildiği Enriquillo üzerinde Barbarita, Islita ve Isla Cabritos isimli 3 ada bulunuyor.

Karayipler’deki en büyük Amerikan timsah popülasyonunun evi olan göl çevresinde türü yok olma tehlikesi altında bulunan balık türleri, iguana, gergedan ve flamingoların da yaşam alanı.

5. Playa Dorada ve La Romana

Özellikle konaklama ve alışveriş için Dominik Cumhuriyeti’nin en çok tercih edilen ve turistlerin oldukça ilgi gösterdiği Playa Dorada, ülkenin kuzey sahilinde yer alıyor. Playa Dorada, özellikle konaklama, restoran, bar ve hayal edebileceğiniz tüm eğlenceleri içeren güzel bir sahil beldesi.

Işıl ışıl güneşi ve bembeyaz kumsallarıyla konaklamanın yanı sıra deniz keyfi yaşamak için de ideal bir bölge. La Romana ise, ülkenin güneydoğusunda yer alan 3. büyük şehri. Şirin yerel hediyelikler için ideal olan bölgede, bisiklet ve motosiklet ile gezebilirsiniz.

6. Jaragua Ulusal Parkı ve Bahia de Las Aguilas

Rahatlatıcı muazzam plajları ile bilinen Karayipler’de deniz yaşamını gözlemleyebileceğiniz Jaragua Ulusal Parkı‘nda yer alan ve koruma altında bulunan Bahia de Las Aguilas, bembeyaz yumuşacık kumları ve şahane deniziyle anlatılmaz bir bölge.

Pek çok ziyaretçinin dünyanın en güzel plajlarından biri olduğunu düşündüğü, 8 km uzunluğunda bir kumsala sahip Bahia de las Aguilas, koruma altında bulunan zengin su altı yaşamıyla ünlü.

7. Los Haitises Milli Parkı

Konik tepeler, kalker mağaralar ve geniş bir mangrov ormanı alanının bulunduğu, 1976’da kurulan Los Haitises Milli Parkı (Los Haitises National Park), subtropikal nemli ormanlarla örtülü, adaya özgü nadir memeli ve kuşları barındıran bir ekoturizm bölgesi. Korunaklı ve bakir bir bölge olan Los Haitises, 2000’den bu yana, Sabana de La Mar’ın ekolojik rehberlerini kullanan popüler bir ekoturizm bölgesi haline geldi.

8. Jarabacoa

Dominik Cumhuriyeti’ndeki La Vega Eyaleti’nde yer alan Jarabacoa, çam ormanları, şelaleler, nehirler ve Karayipler’deki en yüksek zirvelerden birine ev sahipliği yapıyor. Kentin isminin anadilde “Waters of Land” anlamına gelen Jaraba ve Coa kelimelerinden oluştuğu düşünülüyor zira, bölge ada yerlilerinin yaşadığı bölge.

Tropikal yağmur ormanlarının varlığı ve kış aylarında ılıman günler geçiren bölge, ziyaretçiler tarafından ‘Sonsuz Bahar Şehri’ olarak biliniyor. Pek çok doğa sporunun da yapıldığı bölge içerisinden ülkenin en büyük ikinci nehri olan Yaque del Norte ile birlikte üç nehir geçiyor.

9. Kraliyet Müzesi

Günümüzde Dominik Cumhuriyeti olan Hispaniola’daki sömürge döneminde inşa edilen önemli kültür anıtlarından biri olan Kraliyet Müzesi (Museum of the Royal Houses), Santo Domingo’da yer alıyor. 16. yüzyılda, Amerika’daki İspanyol kolonilerinin yönetim ofislerini barındıracak şekilde inşa edilen yapı, Santo Domingo’nun en çok ziyaret edilen müzesi.

10. Alcázar de Colón

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde koruma altında bulunan Alcázar de Colón, Ciudad Colonial şehrinde yer alıyor. Yapı, ülkenin en çok ziyaret edilen müzelerinden Avrupa Orta Çağ ve Rönesans sanat eserlerinin Karayipler’deki en önemli topluluğunu sergileyen Museo Alcázar de Diego Colón’a da ev sahipliği yapıyor.

15-17.yüzyıllar arasındaki benzersiz Tapestry koleksiyonuyla büyüleyen müze, 50 oda, bahçeler ve avlulardan oluşan yapısıyla büyüleyici.

11. Plajlar

La Romana Plajı

Dominik Cumhuriyeti’nde palmiye ağaçlarının gölgelediği kumsalda, Atlas Okyanusu’nun turkuaz sularına karşı muazzam bir tatil geçirebileceğiniz şahane plajlar bulunuyor. Dünyanın en iyi sahilleri arasında gösterilen yüzlerce kilometrelik bembeyaz kumsallar doğuda yoğunken, adanın kuzeyi altın renkli kumsallara sahip.

Adada turizmin en gelişmiş doğu bölgesinde kesinlikle muazzam güzelliği ile Punta Cana ile tüm dünya da jet sosyetenin tercih etiği La Romana ülkenin en popüler plajları.

Adanın kuzeyinde ise, tropik ormanları, kıvrımlı dağları ile dağ bisikleti, trekking, kiteboard gibi sporlara elverişli olan Puerto Plata, Cabarete ve Sosua yer alırken, Las Galeras, Las Terrenas ve Samana ise beyaz balinalara, mercan kayalıkları ve bakir kumsallara ev sahipliği yapıyor.

Dominik Cumhuriyeti yeme ve içme

Tropikal meyveler, pirinç, fasulye ve deniz ürünlerinden oluşan Dominik Cumhuriyeti’nin mutfak kültürü tipik Karayipler yemeklerinden oluşuyor. Alkol olarak Presidente, Brahma, Bohemia biraları, Brugal, Barcelo, Bermudez, Macorix, Siboney ve Punta Cana romları oldukça güzel.

Dominik’te mümkünse musluk suyu içmeyin. Musluk suyunda yıkanan salatalar veya meyveleri yerken ise dikkatli davranın. Lüks oteller ve restoranlarda genellikle böyle bir sorun yaşanmıyor, ancak sokak satıcılarından aldığınız şeyleri temiz olduğunu düşündüğünüz su ile yıkamadan yemeyin.

Dominik Cumhuriyeti alışveriş

Alışveriş için, Santo Domingo’nun Colonial Bölgesi en ideal yerlerden biri, birkaç blok uzunluğundaki açık hava alışveriş merkezi El Conde Caddesi. Sokak pazarlarında son derece ucuz fiyatlara marka kıyafetlere rastlamak mümkün.

Bölgede ayrıca, gün boyunca, otantik tablolar ve güzel mücevherler de dahil olmak üzere ailenin evine ucuz hediyeler satın alabileceğiniz birkaç turistik dükkân bulunuyor. Alışveriş merkezinin hemen karşısında yer alan katedralin sonunda ise çok güzel bir puro dükkânı var. Çoğu alanda ABD doları kabul ediliyor.

Dominik Cumhuriyeti’ne nasıl gidilir

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerden biri olan Dominik Cumhuriyeti’ne Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Adaya doğrudan uçuşlar Kuzey Amerika, Avustralya ve İngiltere de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinden yapılıyor.

Avrupa’dan Paris, Madrid, Londra’dan aktarmayla gidilebilen Dominik’e Havana ve Venezuela üzerinden de uçuş imkânı var. Avrupa ülkelerinden aktarma sırasında özellikle Paris ve Madrid’de transit vize istenmiyor. Ancak eğer Küba-Havana üzerinden ülkeye gidiyorsanız Küba vizesi gerekiyor.

İki havalimanın bulunduğu Dominik Cumhuriyeti’nde, Santa Domingo Havalimanı ile Punta Cana Havalimanı’na aktarmalı uçak seferleriyle ulaşabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti’nde 8 uluslararası havalimanı bulunuyor. Las Americas Uluslararası Havalimanı (Santo Domingo), La Romana Uluslararası Havalimanı, Punta Cana Uluslararası Havalimanı, El Catey Uluslararası Havalimanı (Samana), Gregorio Luperon Uluslararası Havalimanı (Puerto Plata), Santiago Uluslararası Havalimanı ve La Isabela Uluslararası Havalimanı (Santo Domingo).

Giderken genellikle ülkenin başkenti Santo Domingo Havalimanı ve ülkenin en ünlü tatil bölgelerinden Punta Cana Havalimanı kullanılıyor. Adaya doğrudan uçuşlar Kuzey Amerika, Avustralya ve İngiltere de dahil olmak üzere, dünyanın her yerinden yapılıyor.

Türkiye’den direkt uçuşların bulunmadığı ülkeye, Avrupa’nın pek çok büyük şehrinden tarifeli hava yolları firmalarının aktarmalı uçuş seferleri bulunuyor. Tüm havalimanlarından taksi ile merkeze ulaşabilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti, gezilecek yerleri, her zevke hitap eden su üstü ve sualtı kalıntıları ile tarihe tanıklık etmek isteyenler için vazgeçilmez bir destinasyon.

1 Yorum

  1. Bize oralar çok uzak insan istemezmi gidip görmek eşi le bir bardak çay içmeyi istemez mi maalesef süzülerek soyliycem ay sonunu zor geliyor hsyırlısı

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz