Tertemiz plajları, dantel gibi zarif koyları, cam gibi berrak suyu ile Antalya deniz, güneş, kum üçgeninde yoğunlaşan turizmin en popüler şehirlerinden. Haziran ayından başlayıp Kasım’a kadar süren insanı Antalya’da yaşamaya heveslendiren uzun deniz sezonu bu popülerliğin nedenlerinden biri.

Antalya şehir merkezinde konaklamayı tercih edenler için şehrin tam merkezinde denizin tadını doyasıya çıkaracakları bir plaj önerisi gelsin o zaman: Mermerli Plajı. Halihazırda Antalya’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, havalar ısınmışsa ama şehrin dışındaki bakir koyları keşfedecek vaktiniz de yoksa şehir merkezinde denizin tadını çıkarabileceğiniz en güzel plajlardan biri Mermerli Plajı.

Mermerli Plajı, Antalya

Mermerli Plajı Antalya şehir merkezinin kalbi sayılan Kaleiçi’nde yer alıyor. Kaleiçi’nden Yat Limanına doğru indiğinizde hemen limanın bir köşesinde karşımıza çıkıyor Mermerli. Plaj limanın içinde ufak bir koy gibi duruyor.

Plajın arkası tarihi sur duvarları, sağ tarafında limandan denize doğru uzanan dalga kıran hemen solunda ise Antalya’nın o çok meşhur falezleri. Antalya’nın sembolü haline gelmiş falezler. Bengonviller ve zambaklar açtığında arkadaki devasa taş duvarların gölgesinde İtalyan sahillerini andıran atmosferiyle çok havalı olduğunu da söyleyelim Mermerli’nin.

Plajın girişi plajla aynı adı taşıyan Mermerli restoranından yapılıyor. Sur duvarlarının üzerindeki restorandan plaja inen ahşap merdivenlerle deniz kenarına iniliyor. Merdivenleri adımlamaya başladığınızda plajın yukarıdan görüntüsü bile insanı mutlu etmeye yetiyor.

Kirli sarı taş duvarlara yaslanmış zik zak çizen merdivenlerin etrafı bahar ve yaz aylarında begonvillerin gölgesi altında kalıyor. Denizin yukarıdan manzarası o kadar güzel ve sıcacık ki bu albenili merdivenleri koşar adım inmek istiyor insan.

Plaj öyle ahım şahım upuzun bir plaj değil, sadece 100 metre uzunlukta. Ama plajın böyle küçük olması burayı ayrı bir sevimli yapıyor. Hani burası benim yerim olsun sarılayım kucaklıyayım gibi bir his veriyor insana.

Bir kez buraya gelip yüzdüyseniz, denizin tadını doyasıya çıkardıysanız müdavimi olup çıkıyorsunuz. Bağımlılık yapma ihtimali de yüksek. Hani İstanbul’da bir plaza da 9-5 çalışıyorsanız hafta sonu için Antalya bileti aldırmaya kadar gider bu yol.

Bu plaj aynı zamanda Antalya’nın mavi bayraklı plajlarından biri. Genelde limanlara çok tekne girip çıktığı için deniz kirlenir ve pek de temiz olmaz ama bu durum Yat Limanı için geçerli değil. Hem liman hem de Mermerli’nin suyu tertemiz.

Bu cam gibi berrak deniziyle kendini çok sevdiren Mermerli’de dalga neredeyse hiç yok. Yat Limanı zaten içeride kaldığından bu çevrede su hep sakin. Sabah çarşaf gibi öğleden sonra dalgalanan Konyaaltı Plajı gibi değil.

Deniz sabah akşam, hamarat bir ev kadının yüksek ateşte ütülediği çarşaf kıvamında. Günün her saati dümdüz. Sahil çakıl taşlarıyla örülü ki Antalya’da Lara Plajı dışında kumsal pek rastlayacağınız bir şey değil. Plajın solunda denizin içindeki kayalıklarda suya atlamayı sevenler için çok eğlenceli.

Mermerli Plajının en güzel yanı da hemen derinleşmiyor olması. Birkaç adım atar atmaz boyunuzu geçen deniz bazen ürkütücü gelebiliyor. Hele de yüzme konusunda yeterli deneyimi olmayanlar için. Mermerli de korkmadan yüzebilirsiniz.

Özellikle çoluk çocuk varsa dalgasız ve sığ plajlar aileler için zaruri ihtiyaç haline geliyor. Hatta Antalya’da çok eski yıllarda Antalyalıların yüzmeyi öğrenmek için Mermerli’ye geldiği söylenir. Mermerli Antalya’nın halka ait yüzme okulu gibiymiş. Plajın tarihi de bir o kadar eski.

Plajı ziyaret edenler çoğu Kaleiçi’nde konaklayan turistler bu nedenle kadın olarak tek başınıza da gitseniz kimse sizi rahatsız etmiyor. İstediğiniz gibi rahat rahat güneşlenebilirsiniz. Taciz eden bakışlardan uzak keyifle vakit geçirebilirsiniz Mermerli’de. Üstelik son zamanlarda plajlarda çalınan gürültülü kafa şişiren müzik sesi de yok. İnanılmaz huzurlu.

Mermerli’ye gitmek için bir neden de Plajın Kaleiçi’nde olması. Antalya’nın merkezinde şehrin en tarihi ve turistik yeri olan Kaleiçi’nde gezilip görülecek pek çok nokta var. Müzeler, paklar, seyir terasları, Yat Limanı, begonvillerle süslü deniz kokulu sokaklar, kırmızı çatılı eski Antalya evleri, tarihi camiler ve dahası…

Mermerli bu saydıklarımın hepsine yürüme mesafesinde. Sabah Kaleiçi’ni gezip öğleden sonra ayaklarınız yorulmuşken tuzlu suya girmek ne iyi gelir, şezlonglara da uzanıp dinlenirsiniz hem de. Kaleiçi’nde gezilecek yerleri görmek için Antalya Kaleiçi Gezilecek Yerler yazıma bakabilirsiniz.

Mermerli Plajı’na gelirken yeme- içme işlerini düşünmenize gerek yok, çünkü plajın hemen girişindeki Mermerli Restoran Kaleiçi’nin en iyi restoranlarından biri. Menüsü ve hizmetiyle memnun kalacağınız bir mekân. Manzarasının da çok iyi olduğunu söyleyeyim, romantik bir akşam yemeği düşünüyorsanız Mermerli Restoran ilginizi çekebilir.

Mermerli Plaj’ı giriş ücreti

Mermerli özel bir plaj olduğu için giriş ücretli. 20 tl ödeyerek girdiğiniz plajda şezlong şemsiye ve tuvalet için ekstra para ödemenize gerek kalmıyor. Sipariş verdiğinizde restoranda hazırlanan yiyecekler ayağınıza kadar getiriliyor.

Mermerli Plaj’ı nerede

Mermerli Plajı’na nasıl gidilir

Mermerli’ye Plajı’na için önce Kaleiçi’ne gitmelisiniz. Eğer Cumhuriyet Meydanı’na yakın bir yerdeyseniz meydanın hemen yanındaki panoramik asansörle limana inip, 5-10 dakika yürüyerek plaja ulaşabilirsiniz.

Karaalioğlu Parkı yönünden geliyorsanız da Hıdırlık Kulesine doğru yürüyüp Kaleiçi’nden limana inerken karşınıza çıkıyor Mermerli. Varyantın Konyaaltı durağından başlayıp Lara yönüne giden tramvay Saat kulesi, Hadrian Kapısı, Işıklar Caddesi gibi önemli noktalardan geçiyor. Bu noktalarda inip Kaleiçi’nin tarihi sokaklarından geçerek Mermerli’ye gitmek çok kolay.

Antalya metrosu otogardan havalimanına doğru giden uzun bir hat. Hat üstündeki Kaleiçi’ne en yakın durak ise İsmetpaşa. Metro duraklarından birine yakınsanız metroya binin ve İsmetpaşa durağında inip Kaleiçi’ne doğru yürüyün.

1 Yorum

Düşüncelerinizi Yorum Olarak Yazabilirsiniz 💬

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz